Skocz do zawartości
Forum

4-latek słabo wypada w centylach


ojczulek

Rekomendowane odpowiedzi

Ale dlaczego słabo? Mieści się w siatce, czyli wszystko jest ok :) Nie każdy jest/ będzie Pudzianem. Nie martw się, jeśli nie wypada z siatki lub nie jest regularnie na 5 centylu ze wzrostem to wszystko jest ok. Wzrost jest bardzo przyzwoity (normalne dziecko średniego wzrostu), a co do wagi, po prostu jest szczupły. Nic złego się nie dzieje :)

Odnośnik do komentarza

ojczulek
ja jako prawdziwy mezczyzna zachowuje stoicki spokoj i bacznie i czujnie obserwuje codzienny rozwoj swojego Asa ale wiecie jak to jest z kobietami (mamami, babciami, tesciowymi).

poza tym na bilansach nasz pediatra nosem kreci...

Ale z jakiego powodu nosem kręci? Z powodu tych centyli, czy z jakiegoś innego powodu?

Odnośnik do komentarza

curry
ojczulek
ja jako prawdziwy mezczyzna zachowuje stoicki spokoj i bacznie i czujnie obserwuje codzienny rozwoj swojego Asa ale wiecie jak to jest z kobietami (mamami, babciami, tesciowymi).

poza tym na bilansach nasz pediatra nosem kreci...

Ale z jakiego powodu nosem kręci? Z powodu tych centyli, czy z jakiegoś innego powodu?

tak z powodu tych centyli...na bilansie dwulatka sugerował o badaniach w kierunku celiaklii...

Odnośnik do komentarza

ojczulek
curry
ojczulek
ja jako prawdziwy mezczyzna zachowuje stoicki spokoj i bacznie i czujnie obserwuje codzienny rozwoj swojego Asa ale wiecie jak to jest z kobietami (mamami, babciami, tesciowymi).

poza tym na bilansach nasz pediatra nosem kreci...

Ale z jakiego powodu nosem kręci? Z powodu tych centyli, czy z jakiegoś innego powodu?

tak z powodu tych centyli...na bilansie dwulatka sugerował o badaniach w kierunku celiaklii...

Szczerze mówiąc zupełnie nie rozumiem dlaczego... Nawet się spytałam dziadka (jest prof. neonatologii) co sądzi o tych centylach i pokazałam mu wykres. Powiedział, że jest ok.
Może Wasz pediatra sugerował celiakię z jakiś innych powodów jeszcze? No chyba, że zawsze był na 97 centylu z wagą, a teraz spadł.

On już jest duży. Objawy byłoby widać wcześniej. Może są? Biegunki? Wzdęcia? Bóle brzucha?

Odnośnik do komentarza

ojczulek
curry
ojczulek
ja jako prawdziwy mezczyzna zachowuje stoicki spokoj i bacznie i czujnie obserwuje codzienny rozwoj swojego Asa ale wiecie jak to jest z kobietami (mamami, babciami, tesciowymi).

poza tym na bilansach nasz pediatra nosem kreci...

Ale z jakiego powodu nosem kręci? Z powodu tych centyli, czy z jakiegoś innego powodu?

tak z powodu tych centyli...na bilansie dwulatka sugerował o badaniach w kierunku celiaklii...

czy celiakia to nie jest nietolerancja pokarmowa, która daje objawy w postaci kłopotów trawiennych?

Odnośnik do komentarza

iszmaona
ojczulek
curry

Ale z jakiego powodu nosem kręci? Z powodu tych centyli, czy z jakiegoś innego powodu?

tak z powodu tych centyli...na bilansie dwulatka sugerował o badaniach w kierunku celiaklii...

czy celiakia to nie jest nietolerancja pokarmowa, która daje objawy w postaci kłopotów trawiennych?

teoretycznie tak - to takie "uczulenie" na gluten, czyli jak zjesz kajzerkę to Cię skręca.
ale jest też niby celiaklia bezobjawowa...

Odnośnik do komentarza

iszmaona
ojczulek
curry

Ale z jakiego powodu nosem kręci? Z powodu tych centyli, czy z jakiegoś innego powodu?

tak z powodu tych centyli...na bilansie dwulatka sugerował o badaniach w kierunku celiaklii...

czy celiakia to nie jest nietolerancja pokarmowa, która daje objawy w postaci kłopotów trawiennych?

Są jeszcze postacie: niema i ukryta. Ta ostatnia nie daje objawów.

Badanie można zawsze zrobić ale i tak centyle sa ok, jeśli nagle się nie zmieniły drastycznie.

Odnośnik do komentarza

curry

On już jest duży. Objawy byłoby widać wcześniej. Może są? Biegunki? Wzdęcia? Bóle brzucha?

coś Ty! zdrowy jak ryba :)
je wszystko i nie ma po tym żadnych negatywnych konsekwencji.
kupy są przepiękne - klasyczne plastelinowe kiełbaski ;)
co jakiś czas też nosimy kupy profilaktycznie na badania pod kątem pasożytów i strawienia pokarmów i jest wszystko w porządku.

dodam, że od pół roku chodzi do przedszkola i nie choruje - może raz miał przeziębienie ale (odpukać) cały czas jest obecny.

Odnośnik do komentarza

curry

Są jeszcze postacie: niema i ukryta. Ta ostatnia nie daje objawów.

Badanie można zawsze zrobić ale i tak centyle sa ok, jeśli nagle się nie zmieniły drastycznie.

tak, tak - swego czasu się o tym naczytałem.
my raczej robimy profilaktyczne badania kału pod kątem strawienia pokarmów - wiem, że pod kątem celiakli są badania krwi i wycinku jelita ale to chyba w dopiero w uzasadnionych przypadkach...

Odnośnik do komentarza

ojczulek
curry

On już jest duży. Objawy byłoby widać wcześniej. Może są? Biegunki? Wzdęcia? Bóle brzucha?

coś Ty! zdrowy jak ryba :)
je wszystko i nie ma po tym żadnych negatywnych konsekwencji.
kupy są przepiękne - klasyczne plastelinowe kiełbaski ;)
co jakiś czas też nosimy kupy profilaktycznie na badania pod kątem pasożytów i strawienia pokarmów i jest wszystko w porządku.

dodam, że od pół roku chodzi do przedszkola i nie choruje - może raz miał przeziębienie ale (odpukać) cały czas jest obecny.

Może tak - ja lekarzem nie jestem więc tylko piszę swoje odczucia, ale ta celiakia wydaje mi się mało prawdopodobna. W szczególności, że centyle są naprawdę ok.

Odnośnik do komentarza

ojczulek
curry

Są jeszcze postacie: niema i ukryta. Ta ostatnia nie daje objawów.

Badanie można zawsze zrobić ale i tak centyle sa ok, jeśli nagle się nie zmieniły drastycznie.

tak, tak - swego czasu się o tym naczytałem.
my raczej robimy profilaktyczne badania kału pod kątem strawien ia pokarmów - wiem, że pod kątem celiakli są badania krwi i wycinku jelita ale to chyba w dopiero w uzasadnionych przypadkach...

to takie badania też się robi? po co?

Odnośnik do komentarza

iszmaona
ojczulek
curry

Są jeszcze postacie: niema i ukryta. Ta ostatnia nie daje objawów.

Badanie można zawsze zrobić ale i tak centyle sa ok, jeśli nagle się nie zmieniły drastycznie.

tak, tak - swego czasu się o tym naczytałem.
my raczej robimy profilaktyczne badania kału pod kątem strawien ia pokarmów - wiem, że pod kątem celiakli są badania krwi i wycinku jelita ale to chyba w dopiero w uzasadnionych przypadkach...

to takie badania też się robi? po co?

badania kału? czy krwi i wycinku jelita?
badanie pod kątem celikalii to się robi badanie krwi pod kątek obecności jakiśtam przeciwciał we krwi, które świadczyłyby o obecności choroby.
badaniem, które na 100% stwierdziłoby celikaklię jest pobranie wycinka jelita i zbadanie go (a dokłądnie zwyrodnienia, zaniku kosmków jelitowych).

ale nie podpadajmy w paranoję i nie szukajmy chorób u zdrowych dzieci :)
i Twój i mój urwis są małymi diabełkami, które lubią broić a to, że trochę mniej niż inni ważą to taki ich urok :)

Odnośnik do komentarza

ojczulek
curry
A konsultowałeś to z innym pediatrą? Może warto?

jak miał 3latka poszliśmy prywatnie do polecanego pediatry i padło pytanie do nas, do rodziców:
"czy naszym zdaniem dziecko jest chore?"
a my na to, że nie - normalny, żywy i energiczny chłopczyk :)

no ja generalnie uważam, że on nie jest na nic chory :)

I wiesz co? To było mądre pytanie. Mój dziadek zawsze mi powtarza, że rodzice sa najlepszymi lekarzami i obserwatorami dziecka. Jeśli dziecko wygląda im ok to znaczy, że pewnie nic wielkiego się nie dzieje. A jesli rodzice zgłaszają coś to warto to sprawdzić, bo oni wiedzą dużo więcej niż lekarze czasem i lepiej znają swoje dzieci. Tak więc olałabym te siatki....

Odnośnik do komentarza

iszmaona
nie, nie nie, pytam o badanie kału pod kątem strawienia pokarmów. Po co się je robi?

DIAGNOSTYKA laboratoria medyczne i analityczne: Kał - resztki pokarmowe BADANIA KAŁU

no wtedy np. pokaże czy są obecne ziarna skrobii lub kuleczki tłuszczów - śladowe ilości to ok ale jak w kale dużo będzie tych niestrawionych substancji pokarmowych to może oznaczać jakieś kłopoty z trawieniem, przyswajaniem substancji pokarmowych.

u nas nigdy nie wyszło nic niepokojącego, a robimy je razem w pakiecie na sprawdzanie pasożytów.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli chodzi o centyle to chyba nie ma powodów do obaw. Ja jak byłam z synkiem na bilansie 4latka to też pani powiedziała ze nie wygląda to najlepiej ale jak sie cofnęła do poprzednich wyników to stwierdziła ze wszystko jest OK bo nie ma gwałtownych skoków ani wzrostu ani wagi. W moim przypadku był to wysoki wzrost i waga niska ale tak ma od urodzenia wiec nie ma o co się martwić, poprostu jest wysoki i szczupły, a nawet chudy bo wszystkie kości mu widać ale zawsze tak miał wiec pewnie tak zostanie na razie. u Was widać po tych zaznaczeniach ze też równo to idzie po liniach siatki wiec chyba wszystko jest dobrze.

http://suwaczki.maluchy.pl/li-63211.png

http://suwaczki.maluchy.pl/li-63212.png

http://www.suwaczki.com/tickers/9ltfs8fwlk7az538.png

Odnośnik do komentarza

mój synek równiez od samego początku jest w tej dolnej granicy centylów, taka jego uroda i tyle, jedne dzieci w jego wieku ważą 2o kg a inne 14 jak on,wiadomo w razie co zawsze przy bilansie ma robiona morfologie żeby sie upewnic czy jest ok, ale nie które dzieci sa takie a inne inne i tyle. jesli nie ma jakis innych niepokojących objawów to nie ma sie co martwic.

Odnośnik do komentarza

dla porównania mój syn najwyższy centyl córka najniższy a teraz to pewnie nawet się nie mieści na siatce bo 4,5 roku a zaledwie 14 kg ale tak jak napisała barbaraaaaa to indywidualna cecha każdego z dziecka jak badania są ok to nie ma co panikować chociaż pediatra już mi kiedyś zaproponował wizytę w poradni zaburzeń wzrostu ale ja nie zamierzam tam jechać a wy miałyście może takie wizyty???

Odnośnik do komentarza

NATKA08 a jaki wzrost ma Twoja córka?
moja idzie ze wzrostem poniżej 3 centyla, waga tak samo- jeśli sprawdzamy do wieku, jeśli do wzrostu to wagę ma na 25 centylu
ma 3 lata i 2 miesiące i 88,5 cm i 12 kg
chodzimy do endokrynologa
tzn byłyśmy 2 razy prywatnie niby u super pani doktor, ordynator oddziału endokrynologii w dobrym szpitalu dziecięcym a moim zdaniem nie zrobiła nic... zmierzyła, zważyła, skasowała 120 zł i kazała przyjść za rok
no i stwierdziła, że jak miała rok to brakowało jej do 3 centyla 2,5 cm, jak miała 2 lata to brakował 1 cm więc dużo nadrobiła i tyle
teraz udało mi się zapisać do przychodni na NFZ do innej lekarki ponoć dobrej i od razu jak dzwoniłam to kazali zrobić bad krwi na TSH i rentgen lewego nadgarstka na ocenę wieku kostnego- wyszło nam, że kości ma na 2-2,5 roku ale nie wiem co to oznacza:) w środę idziemy w końcu na wizytę to dam znać :)
jak miała 9 miesięcy to tydzień w szpitalu byłyśmy i miała robione badania na wszystkie choroby, które w objawach mają niedobór wzrostu i masy ciała, m.in. właśnie celiakia, mukowiscydoza
na szczęście wszystkie wyniki były dobre, więc wysłali nad do gastroenterologa- stwierdził, że jeśli nie ma problemów z układem trawiennym, to on nic od niej nie chce no i do endokrynologa- o tym już pisałam :)
z tym, że Zuzia cały czas leci PONIŻEJ 3 centyla
dzieci, które mieszczą się normalnie w siatce to myślę, że nie ma co się ich czepiać :)
najważniejsze, żeby nie było wyraźnych skoków po centylach

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...