Skocz do zawartości
Forum

Moje dziecko boi się kąpieli


wanka81

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem a mianowicie mój dwuletni synek od miesiąca wyraża lęk przed kąpielą. Wstawiłam już wanienkę do pokoju i wspólnie na sucho kąpaliśmy misie, nawet Paweł wszedł tam na chwilę. Lęk przejawia się też w strachu przed myciem rąk pod kranem. Już kąpailiśmy zwierzęta i różne ubranka my moczył sobie rączki, ale jak tylko wspominam o tym, że on sam mógłby się umyć w wanience lub misce to mówi że się boi i ucieka. Już brakuje mi pomysłów co mam robic, proszę może ktoś mi coć doradzi.

Odnośnik do komentarza

Niech ktoś bliski Ty czy tatuś dziecka, weźmie prysznic a następnie czysty wskoczy do wanny i zaproponuje kąpiel wspólną z Pawełkiem, może tak się uda, wspólna zabawa w wannie i mycie , żeby mały cały czas traktował to jako zabawę i wspaniałą przygodę.Może np tacie umyć włosy.Z tego, co rozumiem nadal kąpiecie go w wanience, może czas na kąpiel w dużej wannie czy brodziku, może mu się spodoba. Można też kupić jakieś nowe zwierzątka do zabawy w wannie czy mydełko w kształcie zwierzątka. A wiesz, czego się boi? może wpadł do wody czy zamoczył oczka, tłumacz, ze będziesz cały czas obok itp. Nie mam innych pomysłów.

http://fajnamama.pl/suwaczki/7zx85kc.pnghttp://emotikona.pl/gify/pic/10zyrafa.gif

Odnośnik do komentarza

Mój synek też kiedyś tak miał ale mu przeszło, nie pamiętam ile miał ale chyba 1 lub 1,5roku. Nagle zaczą się panicznie bać kąpieli a po jakimś czasie mu przeszło. Teraz siedzi w wanie po 30minut i jeździ samochodami fajne zabawki do przelewania wody z przyzsawkami w dużej wannie zrobiły swoje i oczywiście gumowy krokodyl pod pupą żeby zębów nie stracić. Dalej nie lubi mycia głowy ale to nie tylko on. Nie ma co nalegać, naciskać u nas ten stan trwał około miesiąca. Samo jakoś przeszło. Dzieci czasami boją się prysznica lub samego momentu nalewania wody prysznicem. Mały pistolet na wodę może załatwi sprawę albo takie jajko jak na WIELKANOC co wodę do niego można nalać i oblewać się ;), dzieci lubią się pluskać w wodzie.
Mój Lucek lubi jeszcze książeczkę o Krzysiu, znam ją na pamięć bo jak miał ponad rok to mu czytałam a on pokazywał częsci ciała;)
"Brudasek" Katarzyna Chowaniec
Wielki kłopot mamy dziś myć się nie chce mały Krzyś
brudne ręce nogi brudne nic u niego nie jest schludne
od tygodnia nie mył uszu przecież on nie mieszka w buszu
jeśli wkrótce nie dorośnie to niedługo w brud obrośnie
to ką panie już mi zbrzydło ciągle gdzieś ucieka mydło
a ta szczotka strasznie drapie znów niemyty zasnął chrapie
włosy boją się grzebienia a to nie jest bez znaczenia
on ma zęby chce mnie zjeść Krzysiu przestań głupstwa pleść
co tu począć jestem w szoku Krzysio nie mył się pół roku
martwi się cała rodzinka nawet ciotki z Ciechocinka
chociaż nosek umyj dziś nosek niech umyje miś myjcie się cioteczki same dla mnie
mycie niewskazane
po kąpieli katar łapie wszystko swędzi mnie i drapie
a gdy palcem wodę ruszę cały dzień go potem suszę
kąpiel jest dla brudnych ludzi niech się myje kto się brudzi
wciąż grymasi robi miny nie kapał się już trzy zimy
oj nie może być tak dalej już do wanny wody nalej
wyszoruj się Krzysiu mały a znów będziesz czysty cały
każde dziecko myć się musi Tadzio Jasio i brat Lusi
bo jak nie to przyjdą czasy w których będą żyć brudasy.
Do tej pory mówię mu ją na dobranoc ;)
Życzę powodzenia

Pozdrawiamy Ola , Lucek & Fasolka
http://www.suwaczek.pl/cache/0340c391e0.png
http://www.suwaczek.pl/cache/629acc2ebb.png

Odnośnik do komentarza

u nas bunt kąpielowy trwał okolo tygodnia - kilka dni z rzedu próbowałam różności - wspólnych kąpieli, różnych zabawek i nic...
w końcu przestałam tak bardzo nalegać, robilismy razem pranie w wannie, puszczalismy statki, bez mowy o kapieli (nawet bez wspominania tego slowa)
w końcu zamontowaam w wannie zabawkę, którą uwielbia - zjezdżalnię dla Kubusia Puchatka i synuś sam poprosił o włożenie - co ciekawe nie do wanny jak zwykle, ale do miski z wodą
stopniowo wylewałam wodę do wanny i po kolejnych 2 kąpielach miskowych przeniósl się do większej pzrzestrzeni, ale jeszcze kilka dni miska musiała w wannie byc
u nas było latwiej, bo nie błyo calkowitego lęku przed wodą, tylko chyba wystraszył się,że woda ucieka po kąpieli z wanny (do teraz nie mogę wyciągac korka dopóki cokolwiek jest w wodzie)
ale myslę, ze spokój i stopniowe przyzwyczajanie na nowo dadza skutek
tylko bez naciskania
powodzenia

Odnośnik do komentarza

U mnie nie ma bunty już 3 chłopak i to samo. Jak by mogli kąpali by się 4 razy dziennie i mycie włosów nie przeszkadza. I z tego wyszło że 2 starszych dziś uprawia pływanie, a malutki jeszcze za mały bo 2 latka ma ale widzę że będzie to samo. I będę tak jeździć na te zajęcia i zawody chyba jeszcze kilkanaście lat. Ale co zrobić.

najlepsza wentylacja z odzyskiem ciepła dużo można zaoszczędzić

Odnośnik do komentarza

Też to przechodziliśmy.
W wieku 24 miesięcy synek zaczął się panicznie bać wody.Myślę że chodziło tu bardziej o mycie głowy,ale to spowodowało że nawet nie chciał patrzeć w kierunku wanny.Było to dodatkowo o tyle utrudnione że był to upalny sierpień :(
Pomogła nowa zabawka do kąpieli.My akurat kupiliśmy zjeżdżalnie z rybkami chicco.
Od tego czasu minęło 2 miesiące i na razie pokochał kąpiele na nowo :).
Powodzenia

]

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...