Skocz do zawartości
Forum

Dieta 8-miesięcznego dziecka


ml0da19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam 8 mies. córke. Karmię ja nadal głownie piersią. Chciałabym już powoli rezygnować z karmień dziennych ale moje dziecko ma bardzo specyficzny apetyt.

Wcześniej juz kilka razy pisałam do różnych specjalistów, gdyż wydaje mi sie że gdzieś robię błąd.

Nasze posiłki wyglądają mniej więcej tak:

ok. 6 rano pobudka (to nie jest moj pomysł żeby wstawać tak wcześnie;-))) i karmienie piersią.

do godz. 9 jeszcze 1 karmienie piersia, ponieważ moja córka nie potrafi/nie chce/nie umie??? najeść sie na jeden raz. tak jest z kazdym posiłkiem.

od. 9 do 10 drzemka, potem np banan rozgnieciony z 20-30 ml kleiku ryz. prawie niegdy mi nie zjadla calej porcji na jeden raz, zazwyczaj po 1-2 h znowu jest glodna wiec dostaje albo 60 ml mm albo pol jogurta dla dzieci (wiecej nie zje) lub piers.

ok. 13-14 drzemka ok. 30-60 min

ok. 15-16 obiadek - albo poł sloiczka 190 gr (i to od tygodnia bo do niedawna w ogole nie chciala jesc obiadow zadnej postaci ani smaku) lub jakiegos dania ugotowanego przeze mnie (ok. 100 gr) i tez na 2 raty po ok. 50 gr

ok. 18 dostaje piers i znowu ma drzemke ok. 30-60 min

ok. 19.30-20 kapiel i po tym dostaje ok. 90-100 ml kaszki ml-ryz (która tez nie zawsze zje), troche piersi.
ok. 21-21.30 zasypia, w nocy jest 2-5 pobudek i tez ssie piers.

Julka ogólnie lubi kaszki i jogurty. Z owoców głownie banan, próbowałam jej dac gruszke, brzoskwinie, winogrona, śliwke, jablko, maliny, truskawki i zaden z w/w nie przypadł jej do gustu.
Herbatek też nie pje, czasami ma dobry dzień to wypije 80-100 ml przez caly dzien (próbowalam wode, wode z glukoza, kompot, herbatki z hippa, bobovity itp) i to tez dopiero od ok. 2 tyg, a wczesniej nic.

Chciałabym wiedziec jak powinien wygladac schemat zywienia - co na sniadanie, na drugie sniadanie, obiad i podwieczorek.

Przybiera na wadze na dolnej granicy, ale ponieważ urodzila sie spora (ponad 4 kg) nadal jest na 75 centylu.

Rozkład dnia podalam z 3 drzemkami ale myśle że to powoli sie skończy. Od 2 dni córka ma tylko 2 drzemki, ok. 9 rano i ok. 15.

Termin om i usg 11.11.2015

http://www.suwaczki.com/tickers/wnidgu1rp57j5hst.png

Odnośnik do komentarza

Witam,

Niemowlę ma bardzo mały żołądek, wiec proszę się nie martwić że często je:)
Natomiast powinna spożywać więcej warzyw i owoców, by uzupełniać niedobory pokarmowe. Mleko ma już ich troszkę za mało. Mam nadzieję ze w dalszym ciągu podaje Pani małej witaminę D.

ok. 6 rano pobudka- karmienie piersią.
ok godz. 8-9 karmienie piersią,
godz 10- 11 banan z kaszką manną / jabłuszko / warzywa z dodatkiem żółtka (50g)
ok. 13.00 obiadek -(gotowana pierś z indyka z warzywami np. brokuły, ziemniak, burak, pietruszka
ok. 15-16 kaszka na mleku (kleik ryżowy, kaszka manna) + dokarmić piersią
sok przecierowy - najlepsze świeżo przygotowane (w ciągu dnia około 150ml)
ok. 18 tarta marchewka / jogurt
ok. 20 kąpiel i pierś
około 23 proszę podać mleko odciągnięte lub modyfikowane z kleikiem kukurydzianym lub kaszką manną

Mała budzi się w nocy, bo się w dzień nie najada. W diecie występuje zbyt mało węglowodanów (kleik ryżowy, kaszka kukurydziana, kaszka manna)

Mała pijąc mleko z piersi - napaja się i niema potrzeby dopijania wodą. Proszę spróbować z sokami owocowo - warzywnymi, kompocikami. W wieku 8 miesięcy nie ma potrzeby podawania wody z glukozą.

Odnośnik do komentarza

Dziękuje za szybką odpowiedz. Generalnie najbardziej chodziło mi o to, że wszedzie pisza ze dziecko ma jesc 5 posilkow dziennie i koniec a moja je ich wiecej (jesli jako posilek traktowac kazde picie z piersi). Moja córka od urodzenia je mało (krótko??), bo nie pamiętam żeby kiedykolwiek piła z piersi dłuzej niz 3 min (niekiedy w nocy zdarzy sie max 6 min). Nawet teraz, mimo ze jest bardzo aktywna (bardzo dużo czasu spedza czworakując) dopóki od niedawna nie zaczeła jesc innych posiłków to nigdy nie piła niz 3 min na 2-3h aktywnosci.

Ten posiłek (II sniadanie) zawsze staram sie jej dać owoc z kleikiem ryżowym bo po pierwsze owoce (zwlaszcza uwielbiany przez Julke banan) juz sam w sobie jest slodki, a kaszki ml-ryz tez są slodkie a po drugie pediatra powiedzial ze mała ma jesc tylko jeden posilek w ciagu dnia z kaszka. Ale sama wiem, ze np inne owoce (maliny, brzoskwinie, jablko) chetnie zjadlaby z kaszka manna a nie z kleikiem wiec zastosuje sie do Pani zalecen;-). Czyli mogę podawac jako jedna porcje (ok 60-80 ml wody) kaszke ml-ryz, a np druga porcje owsianke lub kaszke manne albo kaszke kukurydziana?

Nie jestem zwolenniczka wody z glukozą ale w pewnym momencie byłam juz bardzo "zdesperowana" gdy moje dziecko do niedawna w ogóle nie chciało pić z butelki ani z kubka doidy. Około 2-3 tyg temu nastąpił "przełom" i coś sie ruszyło z tym piciem ale nadal daleko jest od idealu, bo nie zdarzyło sie (od urodzenia Julki) żeby wypiła wiecej niz 100 ml na raz (nawet bedąc wygłodzona ponieważ zmuszona byłam ja np. zostawic z babcia na kilka h). Teraz czasami wypije 10 ml mm z kleikiem po 2-3h od ostatniego posiłku a czasami 60 ml (ale to rzadko), ale gdy dostawie ja do piersi w tym momencie to pije te swoje 3 min.

Moje niepokoje wynikaja tez z prostej przyczyny - forum;-). Gdy pisze sie i czyta o dzieciach innych kolezanek z danego forum (kwietniowki) to nagle sie okazuje ze tamte dzieci wypijaja bez problemu 180-240 ml mm z kleikiem, za 2-3h poprawią to 190 gr obiadku, popije 150 ml soczku itp..... i jeszcze sie ogladaja za czyms do schrupania;-).
Nie chce oczywiscie paść dziecka i utuczyc (mamy w rodzinie problem z nadwaga- nieduza ale zawsze). Wcale nie uważam, ze dziecko z faldeczkami slodko wyglada. Martwie sie po prostu czy moje dziecko ma dostarczone wszystkie skladniki odzywcze.

Termin om i usg 11.11.2015

http://www.suwaczki.com/tickers/wnidgu1rp57j5hst.png

Odnośnik do komentarza

Dziecko 8 miesięczne większość produktów już może jeść, już na pewno kaszkę mannę, kukurydzianą i ryżową.

Mała nie najada się w dzień, dlaczego budzi się w nocy. Jeśli posiłki będą bardziej wartościowe (energia i składniki odżywcze) będzie jadła rzadziej.
Powinna zaobserwować Pani zmiany w ciagu najbliższych kilku dni.
Do warzyw czy surówki z marchewki i jabłuszka proszę dolewać pół łyżeczki oliwy z oliwek, oleju lnianego lub oleju słonecznikowego by uzupełnić dietę w kwasy omega-3, które są niezbędne do budowy i rozwoju mózgu.

Każde dziecko rozwija się i je inaczej, proszę małej nie porównywać do innych dzieci:)

Odnośnik do komentarza

Witam. Stwierdzam, że moje dziecko jest inne albo niebywale uparte;-).

Do przedstawionego schematu nie chce sie za nic dostosowac, co gorsze, proby zamiany kolejnych posilkow z piersi na "normalne" kończy sie strajkiem. Teraz zjada przez cały dzien łącznie ok 80 ml kaszki, ok.80 gr obiadku, ok. 50 gr owocu i ok. 50 gr jogurtu. Wypija ok. 100 ml herbatki. I to by było na tyle....

Probuje ją odstawić od piersi bo narazie jestem na wychowawczym ale może sie tak zdarzyć, że bede musiała (chciała) wrócić do pracy (szukam innej pracy i może sie okazać że musze byc dostapna "od zaraz"). Niestety moje dziecko na dzień dzisiejszy nie akceptuje picia mleka (jakiegokolwiek) i czasami zdarza sie ze ma bunt na herbatke z butelki. Próbowałam kubka doidy ale bez wiekszych rezultatów.

Zastanawiam sie czy ilosc mleka w kaszkach ml-ryż jest wystarczająca, żeby pokryc zapotrzebowanie na mleko dla dziecka?

Próbowałam raz albo dwa "przetrzymać" Julke bez mojego mleka i zwykle kończyło sie na tym, że dziecko zasypiało głodne bo nie mam sposobu ani pomyslu jak ja ją zachęcić do picia z butelki. Jest to o tyle uciązliwe, że nie mogę sie ruszyć z domu na wiecej niz 2-3h bo przed każda drzemką musi wypic z piersi. I nie jest to na zasadzie "że ona sie musi poprzytulac", pije ok.1-2 min (a to jest jej norma od urodzenia).

Wcześniej pisałam, że czasami zdarzy sie ,że wypije 60 ml mm ale to były jednostkowe przypadki.
Nie wiem, co jej sie "poprzestawiało", bo kiedyś piła z butelki mm i moje mleko (fakt, że nie były to ilosci porazajace - max 90 ml), teraz prawie codziennie pije herbatke ok. 100 ml wiec umie pić tylko coś jej nie pasuje. Próbowałam chyba wszystkich rodzajów mm na rynku, mieszałam z kleikiem, z kaszka ryżowa o smaku banana (ten smak lubi najbardziej) i nic. Spróbuje pierwszy łyk i koniec.....

Ile tak naprawde powinno dziecko tego mleka wypic na dzien? Czy jeśli bede jej dawac wylacznie kaszki ml-ryz, owoce, warzywno-miesne obiadki a w nocy piersc, czy jej to wystarczy? Już nie wiem,co robić, obawiam sie, że odstawienie piersi spowoduje, że ona wcale jesć wiecej nie bedzie innych posiłków. Po prostu przez jakiś czas będzie niedojadac.

Termin om i usg 11.11.2015

http://www.suwaczki.com/tickers/wnidgu1rp57j5hst.png

Odnośnik do komentarza

Witam ponownie. Moja córka ma juz prawie 9,5 mies i teraz ma juz 2 drzemki w ciagu nie. Wg mnie nie wyglada to najlepiej. Nadal nie chce mm (do 6 mies. zycia cos tam czasami jeszcze wypiła a teraz nie chce, wpada wręcz w histerie jak zobaczy i poczuje mleko), kaszek je coraz mniej. Już nawet jogurty dla dzieci jej nie smakują (te z bobovity), soczków przecierowych nie chce (próbowałam wiele razy), z owoców tylko banan i malinowy kisiel (robiony ze swiezych rozmrożonych malin), probowałam rózne owoce na różne sposoby i nie chce.

dzien wyglada tak:
ok.6 cyc
ok. 9 cyc

drzemka od 9.30-10 ktora trwa roznie, nieraz 2 h (ale to rzadko niestety), a nieraz 40 min, a zazwyczaj ok. 1h15 min

ok. 11 dostaje kaszke ml-ryz ok. 40-50 ml, ktora zjada ale trwa to bardzo długo, dziecko bardzo protetuje, wyglada jakby juz nie była glodna ale jak tylko zobaczy danonka to od razu otwiera buzie

ok. 15 obiadek (kupny ok. 80-90 gr ale nie zawsze, nieraz zje 30 gr a jak moj to zje ok. 100 gr

ok. 16 druga drzemka

ok. 18 pol banana

ok. 20.30 60 ml kaszki (tez baaaaardzo duzo protestow zglasza i najlepiej zeby zamiast kaszki byl danonek MEGA 90 gr) i cyc
ok. 21. spanie.............

dodam ze w ciagu dnia nie robi przekasek w postaci biszkoptow, flipsow i tym podobnych bo nie przepada. chleba zje moze z 1/4 kawałka na dzien....

aleeeeee danonki by jadla 5x dziennie........:Real mad:

Wiem, że danonki dopiero chyba po 10 mies.życia ale jeśli dziecko nie chce jeść nic innego lub niewiele to jej ulegam (niestety) i dostaje mały lub MEGA (90 gr) i to jest jedyna rzecz w ciągu dnia, która zjada bez zadnych protestów i z apetytem.

W nocy nadal budzi sie bardzo często ale jak już Pani pisała, jest to pewnie zwiazane z tym, że sie nie najada ale przecież na siłe jej nie nakarmie. Po prostu już nie wiem, co wymyśleć do jedzenia, żeby zjadła z apetytem.

Aha, dodam, że od ok.tygodnia córka przy jedzeniu (nawet kaszki czy jogurta więc nie jest to chyba związane z większymi kawałkami) ma odruchy jakby wymiotne. Nie wiem z czym to może być związane.

Termin om i usg 11.11.2015

http://www.suwaczki.com/tickers/wnidgu1rp57j5hst.png

Odnośnik do komentarza

Hej. Moja córka skończyła 8 miesięcy. Właśnie zakończyłam karmienie piersią. Oczywiście nie obyło się bez strajków, ale najważniejsza jest systematyczność (moim zdaniem). Problem też tkwił w butelce - po prostu jej nie lubiła i nie chciała smoka. Od razu uczyłam ją pić z kubka-niekapka. Dieta wygląda tak:
(godziny w przybliżeniu)
godz.5.00 --->mm ok.120ml
godz.7.00 ---> mm ok.100ml
godz.9.00 ---> kaszka (BoboVita jedna porcja ok.160ml)
drzemka
godz.11.00 ---> deser owocowy
godz.12.30 ---> mm ok.100ml
spacer i drzemka
godz.ok. 14.30 ---> obiadek (rybka albo mięso i co drugi dzień połowa żółtka)
godz.16.30 ---> mm ok.100 ml
godz.18.30 ---> kąpiel
godz.ok.19.00 ---> mm z ziarnami zbóż 220 ml
Przez cały dzień do picia soczki lub napoje.
Raczej przesypia całą noc, ale czasami sobie jeszcze przypomni o cycu, ale już jej nie karmię i dalej śpi :)

Czy wszystko ok w jadłospisie? Byłabym wdzięczna za rady bardziej doświadczonych mam :)

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
A ja bym bardzo prosila doradce ds. zywienia dziecka o moj sposob karmienia dziecka. Kazda wskazowka, porada bedzie dla mnie bardzo istotna i z gory za nie dziekuje.
Oto jadlospis mojej niespelna 8-miesiecznej corki:
7:00-150 ml mleka modyfikowanego
10:30-swieze przetarte owoce z kasza manna (okolo 120g) oraz ok.90 ml mleka modyfikowanego
14:00- zupka badz potrawka najczesciej miesno-warzywna, podawana z polowa zoltka co drugi dzien
17:30- 180 ml mleka modyfikowanego
20:45- 240 ml mleka modyfikowanego
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Najlepsze jest zawsze mleko mamy! Karmic karmic karmic jak dlugo mozecie! Tak, czasem jest to nie mozliwe.. i nie osadzamy tu nikogo! Tak to starajmy sie robic jedzenie dla naszych dzieci same! Zawsze zdrowiej i bez konserwantow!
Dajemy piers ( mleko) na zadanie..dodatkowo owoce warzywa, mieso, ryby, pamietajcie ze np. brokuly lub kalafior moze spowodowac ze dzieciak bedzie maial wydecie. Wiec spokojnie i po troszeczku! Nie dajmy herbat itp....woda i mleko jest najlepsze! Mleko kozie mozna podoawac i mieszac z kaszkami ( kasza manna) / Mleko krowie i miod jest nie dozwolony do 12 miesiaca zycia dziecka. Olej kokosowy bedzie zdrowszy jesli chcemy dodac maluchowi do jedzenia. Pamietajmy ze dziecko do 15 razy moze powiedziec nie jakiejs potrawie a potem bedzie uwielbialo, nie poddajcie sie mamy !!! Pozdrawiam i zycze powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Gość margareta33

Mleko mamy niewątpliwie najlepsze, jednak w 8 miesiącu warto wprowadzać juz do diety jakieś urozmaicenie. Ja zaczęłam podawać swojemu synowi Słoiczki i Tubki owocowe oraz warzywne od Humany. Trochę o nich poczytałam i wiem, że mają na prawdę dobry i bezpieczny skład, więc śmiało po 8 miesiącu można je zacząć podawać dziecku

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...