Skocz do zawartości
Forum

Ekologiczne warzywa i owoce


iwiane

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mam pytanie odnośnie stosowania ekologicznych warzyw i owoców.

Moja córka ma 4,5 miesiąca, niedługo zaczniemy rozszerzanie diety. Przygotowałam w zamrażarce zapas ekologicznych owoców i warzyw, choć nie jestem w stanie ocenić, czy wastarczy na miesiąc, czy trzy... Zastanawia mnie tylko, czy jeżeli ten mój zapas na pierwsze tygodnie się skończy to mogę już podawać córce zwykłe owoce i warzywa, czy nadal mam szukać ekologicznych?

Bo z jednej strony już teraz ciężko było mi cokolwiek znaleźć, a co dopiero w zimie, no a dodatkowo ekologiczne są dość kosztowne...

Odnośnik do komentarza

Witam,

Żywność ekologiczna jest szerokim pojęciem. Dla jednych oznacza że pochodzi z terenów niezanieczyszczonych, dla innych że nie są stosowane nawozy sztuczne i środki ochrony roślin - pestycydy.
"Pojęcie żywności ekologicznej definiuje jako produkty spożywcze, o obniżonym
poziomie zanieczyszczeń chemicznych, otrzymywane z surowców pozyskiwanych
w gospodarstwach rolnych, stosujących alternatywne metody produkcji"

Dzieciom do 1 roku życia powinno podawać się warzywa i owoce niezanieczyszczone azotynami, gdyż nadmierne ich spożycie prowadzi do methemoglobinemii, a tym samym do niedotlenienia mózgu dziecka. Dlatego też wszystkie warzywa ze słoiczków, są pod tym kątem szczegółowo przebadane.

Należy mieć na uwadze, ze nie zawsze żywność z targu, bazarku jest żywnością ekologiczną, taką najlepiej zakupować w specjalnych sklepach ze zdrową żywnością.

Takim logo jest oznaczona żywność ekologiczna
http://biokurier.pl/images/stories/nowe_logo.jpg
na produkcie powinno się również znaleźć:
- nazwa i numer upoważnionej jednostki certyfikującej, której podlega producent
- napis: "Rolnictwo ekologiczne System kontroli WE" lub "produkt rolnictwa ekologicznego",

Dla dziecka do 1 roku życia najlepiej by było podawać warzywa ekologiczne, jednakże na koszty oraz trudności w jej pozyskaniu, można podawać normalne warzywa, jednakże dobrze umyte, obrane ze skórki.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...