Skocz do zawartości
Forum

Rozszerzanie diety u dziecka karmionego piersią - gluten


Olinka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Karmie synka piersią i mam zamiar robić to tak długo, jak się da. Przynajmniej do roku.
Według najnowszych zaleceń przy karmieniu piersią rozszerzanie diety rozpoczyna się po 6 m. ż., ale gluten powinno się zacząć wprowadzać po 4 m. ż.
Czytałam, by dosypywać łyżkę kaszki glutenowej np. do obiadku czy dania owocowego. Jednak jak to robić, skoro dietę rozszerzamy dopiero w 6, a nie w 4 m. ż.? Czy mogę podawać samą łyżkę kaszki na gęsto?

Pozdrawiam serdecznie

http://www.suwaczki.com/tickers/iv09i09kkce8ytrb.png

http://www.suwaczki.com/tickers/zem3io4pu01i4j1c.png

Odnośnik do komentarza

Witam,

Żywienie niemowlęcia czasami różni się od zaleceń i ogólnych schematów i zależy przede wszystkim od stopnia rozwoju dziecka. Bardzo często posiłki takie jak przeciery owocowe, zupki jarzynowe wprowadza się po 4, a w 5 miesiącu życia. Wtedy też kaszkę manne na dodaje się do tych potraw. Tylko najpierw najlepiej przez kilka dni podawać dziecku, przecier, zupkę, a dopiero po jakimś czasie (7-10 dniach) podać z dodatkiem glutenu.
W przypadku kiedy karmi Pani dziecko wyłącznie piersią moża dodać odrobinę kaszki do odciagniętego mleka.

Odnośnik do komentarza

A mnie doradca laktacyjny (a zarazem położna, fizjoterapeutka i matka 3ki dzieci) powiedziała, że obecnie kolejność jest następująca:
- gluten między 17 a 26 (chyba) tygodniem życia malucha. Jeśli nie ma potrzeby powinno się trzymać zasady: Im później tym lepiej. Wszyscy przecież zalecają wyłączne karmienie mlekiem matki przez pierwsze 6mies. malucha, a jak zaczniemy podawać mannę to łańcuszek wprowadzania warzyw idzie bardzo szybko. Mannę oczywiście gotować należy na wodzie i dopiero do ugotowanej dodać swój pokarm, aby dla dziecka smak kaszki był znajomy.
- warzywa ( po kilku dniach "testu" z glutenem i braku problemów w przyjmowaniu go)
- mięsko
- rybki
- owoce podajemy jak dziecko zapozna się już z warzywami, są przecież słodsze i smaczniejsze a przez to łatwiej akceptowane przez maluchy. Jeśli więc podamy malcowi najpierw owoce możemy mieć problem z zaakceptowaniem przez niego mniej atrakcyjnych w smaku warzyw.

Odnośnik do komentarza

Warzywa oczywiście wprowadzamy pojedynczo, jedno na trzy dni. Te trzy dni potrzebne nam są aby obserwować jak organizm malucha toleruje dane warzywo (alergia, ból brzuszka...). Do warzywek jak najbardziej dodawać można mannę, pod warunkiem, że dziecko zje przygotowaną przez nas porcję przecieru, bo jeśli nie zasmakuje mu np. brokuł to porcja glutenu jaką z nim zmieszaliśmy będzie do wyrzucenia :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...