Skocz do zawartości
Forum

Problemy z moją 4-latna


Rekomendowane odpowiedzi

Mój syn trochę się jąkał i podobno w takim właśnie wieku to normalne,przede wszystkim dziecku nie zwracać uwagi nie poprawiać i samo przejdzie.Ja przez ten czas nic nie robiłam,rozmawiałam z nim tak jak by w ogóle się nie jąkał nie zwracałam uwgi i nie poprawialam.

Odnośnik do komentarza

IWA23
Mój syn trochę się jąkał i podobno w takim właśnie wieku to normalne,przede wszystkim dziecku nie zwracać uwagi nie poprawiać i samo przejdzie.Ja przez ten czas nic nie robiłam,rozmawiałam z nim tak jak by w ogóle się nie jąkał nie zwracałam uwgi i nie poprawialam.

IWA ma rację-przede wszystkim nie zwracać dziecku uwagi żeby go dodatkowo nie stresować, w tym wieku to naprawdę normalne. Potem też może chyba pojawić się fizjologiczne jąkanie około 6 roku życia...

Odnośnik do komentarza
Gość Dwu-Kropek

desperatka
Witam,
Chciałam zapytać czy ktoś z was mi problem z moją swojej pociechy? Otóż , moja 4-letnia córka jąka się. Długo, już może z rok. Lekarze mówią, że to fizjologiczne i przejdzie jej. Jednak ja mam wrażenie, że jest coraz gorzej. Czy ktoś z was leczył taką wadę? A może domowymi sposobami można to wyleczyć? Pozdrawiam

Wiem, że od koleżanki córka się jąkała, ale przeszło; chyba same.
Jąkała się może gdzieś do 5-go roku życia.

Odnośnik do komentarza

Nie do końca wiem czy przez jąkanie rozumiecie kilkukrotne powtórzenie jednej sylaby w wyrazie czy kilkukrotne powtórzenie jednego wyrazu, a potem płynne przebrnięcie przez resztę zdania?
U mojego Kuby ten drugi typ występuje od czasu do czasu. Przez większość czasu mówi bardzo płynnie, a raz na jakiś czas zatnie się w połowie zdania, powtórzy parę razy jeden wyraz i potem dalej leci już płynnie.
Pytałam o to naszego pediatrę i uspokoiła mnie, że u trzylatków jest to zupełnie normalne i absolutnie nie ma się czym martwić. U praktycznie wszystkich dzieci przechodzi koło 4-5. roku życia, a spowodowane jest nagłym powiększeniem się zasobu słów.
Co do takiego typowego jąkania, kiedy dziecko powtarza parę razy jedną sylabę wyrazu, to nie doradzę niestety.

Odnośnik do komentarza

Jąkanie rozwojowe jest zjawiskiem bardzo często spotykanym. U dziewczynek przechodzi zazwyczaj troszkę wcześniej :) Może to być wywołane jakąś sytuacją stresową lub po prostu naturalnym rozwojem, gdyż w tym wieku narząd artykulacyjny nie rozwija się tak szybko jak myślenie dziecka. Najlepiej to zachować spokój i nie panikować, bo to może tylko pogorszyć sytuację i pogłębić probleem. Trzeba przytulać, być spokojnym i nie dawać poznać, , że jest coś nie tak, gdy dziecko mówi. Należy powtórzyć poprawną formę, kiedy dziecko się wypowie, aby utwalić w jego pamięci właściwy schemat. Jeśli dziecko chce mówić i nie wystrzega się tego, to nie należy się tym przejmować. Często w takich sytuacjach, to właśnie dorośli pogłębiają to zjawisko, gdy każą dzieciom wciąż powtarzać wypowiadane słowa w sposób poprawny. Dla uspokojenia polecam książkę, w której można dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat - Monika Biała "Przedszkolaki. Co każdy rodzic i nauczyciel wiedzieć powinien". Szczerze polecam, gdyż w mojej rodzinie mieliśmy podobne obawy i po jej przeczytaniu wiele się wyjaśniło :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...