Skocz do zawartości
Forum

6-miesięczny alergik z anemia i nie tylko...


MałyHipek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
mój synek skończył 5 miesięc[y i ma trochę problemów zdrowotnych.... ma podejrzenie refluksu, mało żelaza i morfologie kiepska,za dużo wit D3 i wapnia, a do tego jest alergikiem, odpada ryż, kukurydza i żyto (testy alergologiczne) a z moich obserwacji też mleko krowie wraz z cielecina itd.-f gdy te pokarmy były w mojej diecie często wymiotowal. odkąd je odstawilam jest ok.
Mały karmiony był piersią ale widząc wyniki lekarz zaleciła zmianę.mam wprowadzić trzy posiłki bezmleczne.dwie zupki - dostawał zupki szpitalne i sloiczkowe i jest ok.tylko... on zjada 180ml zupki i woła o pierś... czy mogę mu ją spokojnie podać? zsie już wtedy że dwie minutki a potem trochę się "bawi"?czy też dawać mu herbatke czy więcej zupki? czy rzadsza zupke by czuł się pełny?
trzeci posiłek ma być kaszka z owocami... ale on nie był przyzwyczajany do glutenu. daje mu od paru dni kaszke z tzw. gotowych z mm. rozrabiam dwie lyzeczki on zjada ok 2/3. tak mała ilość mleka mu chyba nie szkodzi bo nic nie widać. ale nie mam czasu tego przeciągać musimy szybko działać. jak długo muszę delikatnie podawać kaszke? młody to niezły lasuch i boję się że samymi owocami na długo się nie naje... a jak wspomnialam ryż i kukurydza odpadają. nie widzę by po kaszce lub biszkoptach które czasem dostaje i zjada 1/3coś było nie tak...
no i to żelazo... dostaliśmy w syropku plus cebion plus kwas foliowy. młody pluje syropkiem... co takiemu maluchowi można dać w zastępstwie? herbatke z pokrzywy taka dla dorosłych? jak tak to ile wody na saszetke czy lyzeczke? anemia jest niewielka.
i owoce... teraz dostaje sloiczki. a czy można podać czeresnie? jabłek jeszcze nie ma... Sklepowe nektarynki? brzoskwinie? banany? czy musimy na sloiczkach dotrwać do pierwszych jabłek?
bardzo proszę o pomoc bo szpitalni lekarze nie byli w stanie mi tu doradzić... a niby oddział dla niemowlakow...

http://lb2f.lilypie.com/VMPlp1.png

Odnośnik do komentarza

Witam,

Proszę zwrócic uwagę na do kładnie, które składniki jest dziecko uczulone - chodzi o zboża. Zazwyczaj uczulenie wstępuje na gluten.
Ze zbóż dziecko może spożywać kaszke manne, kuskus. Jednakże proszę podawać po spawdzeniu jak dziecko reaguje na ten składnik pokarmowy. Poszę o 2-3 dzień podawać maluchomwi pocczątkowo 1 łyzeczkę kaszy mannej (z owocami) stopniowo zwiększając jej ilość do 2 łyżek stołowych.
Do piersi proszę zawsze sostawiać dziecko bo skończeniu posiłku jak kaszka z owocami, czy mus owocowy. Do owoców dozwolonych w wieku 5 miesięcy należą jabłka, banany, nektarynka, brzoskwinia, maliny, czarne porzeczki. Mozna je podac w formie typowego musu lub zesciagniętym mlekiem.
Proszę do zupek warzywnych podawać dziecku 0,5 gotowanego i rozdrobnionego żółtka co 2 dzień. Żóltko jest dobrym żródłem żelaza jak również mięso indyka (pierś).

Tak małemu dziecku nie zaleca się podawanie pokrzyw do picia. Proszę do zupek dodawać natkę pietruszki, która jest żródłem witaminy C zwiekszającej przyswajalność żelaza. Ponadto zawiera kwas foliowy, którego niedobór sprzyja anemii.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za odpowiedź :)
A więc tak, małemu w testach alergicznych (natywne patch) wyszedł ryż i kukurydza i żyto... Czyli dość nietypowo, bo wszędzie piszą, że kaszka ryżowa i kukurydziana są bezpieczne. Mąka pszenna a nawet mleko wyszły ujemnie. Testy prick firmy allergopharma nie wykazały żadnej alergii...
Po jakim okresie mogę dojść do 2 łyżek stołowych kaszki mannej? Jak taki przyspieszony "kurs" kaszki ma wpływ na możliwość wystąpienia celiaki?
Nie wiem nadal z tymi zupkami...
Mały w czasie posiłku typu zupka czy owoce żąda picia, płacze i uspokaja się dopiero po kilku łykach wody, po skończonym posiłku chce jeszcze jeść i płacze. Miarką dla mnie są słoiczki po gotowych daniach dla dzieci 125g.
Czy dostaje za mało jedzenia i dawać więcej? Rozrzedzać wodą? Czy po skońćzonym posiłku typu zupka podać mu pierś czy wodę? Zupki głównie robię sama, marchew+ziemniak+pietruszka+tłuszcz+minimum wody i miksuję, więc są dość gęste. Większość dań sklepowych ma skrobie kukurydzianą lub ryż.
Czy to prawda że mogę wprowadzić już brokuła? seler? kalafior? burak? Sok z surowego buraka też ma dużo wartościowych składników, czy taki sok można podać dziecku, np. łyżeczkę? Wiem że jest bardzo "wysokoenergetyczny", na mnie działa lepiej niż kawa ;) czy też tylko do zupki dać plasterek buraczka?
Zupki pakuję w słoiczki i mrożę, natkę pietruszki dodać po ugotowaniu i razem zamrozić czy dopiero w dniu karmienia po podgrzaniu dodać?.
Banan, nektarynka, brzoskwinia świeże zmiksowane z kaszką manną okazały się hitem.
Kaszka z sokiem malinowy (wycisnęłam w gazie, bo jak podać maliny skoro mają pestki?) nie smakowała, bo była po prostu kwaśna...
Jabłko powoduje wzmożone wymioty, zarówno sok z wodą jak i przecier, więc odstawiamy.
Żółtko... Ugotowałam i 1/3 w poniedziałek dodałam do zupki. Noc była bardzo ciężka. Dopiero koło piątej rano zmierzyłam temp. było 38. żadnych innych objawów. Potem koło godz. 11 kupka. Aż mam ochotę zdjęcie zamieścić... Poprzednie były twarde o jednolitej strukturze i kolorze ciemnym. A ta... trzy odcienie brązu i białe grudki jakby fragmenty nie do końca ściętej jajecznicy... Lekarz koło 17 stwierdziła tylko lekko zaczerwienione gardło. A o kupie i jajku zapomniałam jej powiedzieć :( Bo omawialiśmy jego wypis ze szpitala i się zakręciliśmy... ech...
Czy to może być jakaś reakcja alergiczna czy tylko zbieg przypadków?
U dorosłych mówi się by nie popijać owoców mlekiem... dziecko może? Moje mleko ma inny skład?
Kuskus można już wprowadzać? On jest "ziarnisty"... bo czytałam że dopiero chyba po 8 miesiącu...

http://lb2f.lilypie.com/VMPlp1.png

Odnośnik do komentarza

Po jakim okresie mogę dojść do 2 łyżek stołowych kaszki mannej? Jak taki przyspieszony "kurs" kaszki ma wpływ na możliwość wystąpienia celiaki?

Kaszę mane wg nowego schematu zywienia wprowadza się w 5 miesiącu zycia, jako profilaktyka celiakii. Podaje się od pół łyżeczki stopniowo zwiększając ilość np. co 2 raz zwiększać ilość podawaniej kaszki.

Nie wiem nadal z tymi zupkami...
Mały w czasie posiłku typu zupka czy owoce żąda picia, płacze i uspokaja się dopiero po kilku łykach wody, po skończonym posiłku chce jeszcze jeść i płacze. Miarką dla mnie są słoiczki po gotowych daniach dla dzieci 125g.

Po obiadku, proszę dokarmiać dziecko piersią, natomiast owocach można wodą. Po piersi też nie powinno być rewolucji biegunkowej.

Brokuł, seler, buraki można już wporwdzać ale w małych ilościach i obserwować malucha. Sok z buraka jest tak samo zdrowy jak całe warzywo. Zawiera spore ilości flawonoidów, oraz betalain, które wspomagają proces krwiotworzenia.

Natkę pietruszki można podawać do gotowego już produktu, przed samym zamrorzeniem.

To smaku malin bobas się przyzwyczai, natomast jabłko proszę odstawić.
Jeżeli chodzi o żółtko, to objawy mogły być zbiegiem okoliczności. Alergia zazwyczaj objawa się wysypką, biegunką, ale nie gorączką.

Z kuskusem proszę się wstrzymać jeszcze ze 2 miesiące.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...