Skocz do zawartości
Forum

Mleko dla dziecka


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie dotyczące mleka. Mój synek skończył 5 lat i bardzo lubi mleko. Kupuję świeże mleko, które zawsze przegotowuję. Pierwsze więc moje pytanie czy dobrze robię? Czy dziecko może dostawać takie nieprzegotowane mleko czy lepiej je jednak przegotować?

Mam możliwość kupienia bezpośrednio od gospodarza świeżego mleka. Jest to mleko od którego jest oddzielana osobno śmietanka. Nie wiem ile po tym procesie procent tłuszczu ma takie mleko.
Chciałabym wiedzieć czy może właśnie lepiej dziecko kupywać takie świeże mleko od krowy, po oddzieleniu od niego śmietanki?

Bardzo proszę o odpowiedź.

:16_3_204:

Odnośnik do komentarza

Witam

Mleko prosto od krowy ma około 3,5 -4% tłuszczu.
Po oddzieleniu smietanki zmniejsza się jego zawartość ale również witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D). Jeżeli dziecko nie jest otyłe i nie ma nadwagi, a w ciągu dnia wypija około 350ml mleka nie ma sensu ograniczać zawartość tłuszczu.

Najlepiej by było aby od mleka nie była ściągana smietanka, a następnie takie mleko przegotować i dać dziecku do picia. Mam nadzieje że krowa jest pod kontrolą lekarza weterynarii i ma zrobione szczepienia.

Mleko z kartonika UHT, jest to mleko normalzowane, czyli ma okresloną zawartość tłuszczu. Takie mleko jest również wartościowe, zawiera białko, łatwo przyswajalny wapń oraz witaminy. Mleko UHT możana w domu tylko trochę podgrzać, by nie dawać dziecku zimnego.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza

Aneta Kościołek

Mleko z kartonika UHT, jest to mleko normalzowane, czyli ma okresloną zawartość tłuszczu. Takie mleko jest również wartościowe, zawiera białko, łatwo przyswajalny wapń oraz witaminy. Mleko UHT możana w domu tylko trochę podgrzać, by nie dawać dziecku zimnego.

Pozdrawiam,
Czyli nie jest prawdą to co sie czasami mówi i piszę, że mleko UHT jest kompletnie jałowe, w wyniku obróbki pozbawione wartości ? Pytam, bo mój synek pije tylko UHT i czasami się bałam, czy to dobre?

Odnośnik do komentarza

Mówiąc szczerze jestem zaskoczona w sensie wskazania mleka UHT jako właściwego. Z opinii bliskich mi osób czy nawet z artykułów dostępnych w internecie wynikałoby raczej, że mleko tzw. świeże (nie mam na myśli tutaj mleka prosto od krowy) jest zdecydowanie lepsze niż mleko UHT. Mam mętlik, jak to w końcu jest z tym mlekiem, lepsze świeże z krótkim terminem przydatności czy UHT?
My cały czas raczymy się mlekiem świeżym.

:16_3_204:

Odnośnik do komentarza

Może parę słów wyjaśnienia:

Mleko prosto od krowy zawiera florę bakteryją - bakterie kwasu mlekowego, które namnarzając się powodują jego kwaśnienie - zapewne pamiętają Panie jak szybko powstawało kiedyś kwaśne mleko.

Natomiast mleko UHT powstaje w wyniku przepływu cienkiego strumienia mleka, które jest ogrzewane przez 1 do 3 sekundy do teperatury 130 – 150 C, a następnie szybko schładzane. W wyniku tego procesu wszystkie drobnoustroje giną, , częsciowo też białko (enzymy) mleka ulega denaturacji. Pod wpływem tego procesu mleko traci również smak.
Jednakże tak wysoka temperatura nie ma wpływu na witaminy A, D, oraz tłuszcze, kwasy CLA oraz większość białka.

Natomiast mleko pasteryzowane powstaje poprzez jego podgrzanie przez 15 sekund do temperatury 72 stopni C. Tak jak w mleku UHT enzymy i białka ulegają częściowej denaturacji, jednakże flora bakteryjna mleka nie jest do końca inaktywowana, dlatego też mleko to ma którtszą trwałość i można z niego otrzymać kwaśne mleko.

Jeżeli ma Pani dostęp do mleka świeżego i krowa jest zdowa bez obaw można pić takie mleko.

W internecie można znależć wiele artykułów na temat szkodliwości mleka, jednakże większość tych informacji pisana jest przez osoby nie wykwalifikowane, o czym swiadczy niski poziom merytoryczny oraz informacje z cyklu since- fiction :)

Odnośnik do komentarza
Gość Martyna227

Myślę, że możesz spokojnie spróbować z jakimś mlekiem od Humany. Mają na prawdę dobre produkty, bezpieczne dla dzieci. Jeśli Twój syn tak bardzo lubi mleko, to jakiś produkt Humana powinien mu bez problemu przypaść do gustu!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...