Skocz do zawartości
Forum

Ile kalorii dziennie potrzebuje 10/11-miesięczne dziecko?


anitaa84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam;
mam pytanie odnośnie kaloryczności posiłków dla 10/11 mies dziecka. Ile kalorii powinien taki maluch na dobę spożyć?
Synek ma skończone 10 miesięcy i zjada 5 posiłków dziennie.
Plus minus wygląda to tak:
śniadanie - mleko modyfikowane z kaszką bez cukru lub kleikiem ryżowym 240 ml
drugie śniadanie - owoc z kaszą jaglaną
obiad - zupka gotowana przeze mnie (nie wiem ile dokładnie ale max ok. 240 g)
podwieczorek - owoce z płatkami owsianymi lub jogurtem naturalnym
kolacja - mleko modyfikowane z kaszką bez cukru lub kleikiem ryżowym 240 ml

Do picia w ciągu dnia tylko woda. Zje tez trochę jajecznicy, jakąś kanapeczkę itp.
Ogólnie zero cukru, codziennie owoce, warzywa, kasze jaglana/jęczmienna/owsianka.
Kaszek błyskawicznych nie lubi więc do mleka mm dodaje trochę kaszki bez cukru Nestle lub Hipp tak żeby trochę zgęstniało i przepłynęło przez smoczek. Więc takich super gęstych nie je.
Bez jedzenia wytrzymuje w nocy 12 godz. Je +/- co 3 godz w dzien: 6, 9, 12, 15 i 18.

Odnośnik do komentarza

Witam

Dzienne zapotrzebowanie na energie niemowląt jest uzależnione od masy ciała. I tak dla 10 miesięcznego niemowlęcia wynosi 96 kcal/kg masy ciała, czyli około 850 - 960kcal/ dobę - proszę sobie policzyć.

W tym wieku może rozpocząc podawanie dziecku serka białego półtłustego - najlepiej kupionego w kawałku. Do takiego serka można dodać drobno posiekaną natkę pietruszki, która jest bogatym źródłem witaminy C, kwasu foliowego, zelaza niehemowego, karotenów.

Analizując jadłospis Pani dziecka, wydaje się być OK, pod warunkiem iż do obiadu serwowane jest mięso - najlepiej indyk, królik lub ryba (dorsz, morszczuk). W przeciwnym razie u niemowlęcia mogą wystapić niedobory żelaza.

Do picia może Pani podawać dziecku słabą zielona herbatkę, która jest źródłem prozdrowotnych polifenoli oraz fluoru (profilaktyka próchnicy). Synek przyzwyczai się do jej smaku. Ponadto do picia można podawać swieżo wycisniete soki około 1 szklanki na dzień (marchwiowy, jabłkowy, pomidorowy, buraczkowy) gdyż zbliza się letni okres i takie naturalne napoje uzupełnią wodę, a zarazem witaminy i minerały w ciagu dnia.
Jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo zgodnie z siatkami centylowymi nie widzę potrzeby zwiekszania czestosci podawania posiłków, natomiast zwiększania ilosci.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję Pani bardzo za odpowiedź!
Własnie byłam ciekawa co do picia jeszcze mu dawać więc dziękuję za rady. A chciałam podać sok z buraka i nie wiedziałam czy mogę (barszcz je, ale nie wiedziałam jak z surowym burakiem).
Do zupek dodaję mięso lub żółtko. I ogólnie teraz w zupkach ma b.dużo zieleniny :)

U Hubika nie mam własnie problemu z niedoborem wagi, a raczej z jej lekką nadwyżką :) (90-97 centyl więc mieści się w siatce) i w sumie w ciągu ostatnich mies przybyło mu tylko 0,5 kg (zasługa raczkowania i chodzenia) więc wagą się w sumie nie martwię, ale wolałam zweryfikować czy czasem za dużo nie je. Według tego co Pani podaje, ilość kalorii ma dobrą.

Dziękuję jeszcze raz!
Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...