Skocz do zawartości
Forum

Znaczenie witaminy D dla rozwoju dziecka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Poczas ostatnich badań usłyszałam od lekarza,że córcia moja może mieć niedobór witaminy D,ponieważ nóżki jej są trochę wykrzywione i zlecił badanie na oznaczenie we krwi poziomu witaminy D,wapnia i fosforu.Przyznam,że diagnoza ta jest dla mnie bardzo szokująca,gdyż cały czas podawałam jej witaminę D-vitum i myślałam,że jest wszystko w porządku.Czy może być niedobór?

Odnośnik do komentarza

Esencjo.Nie wiem,czy słyszałaś,że witamina D-Vitum i K i D-vitum zostały wycofane,ponieważ podczas kontroli wykryto mniejszą zawartość witaminy D,niż była podana na produkcie.Zatem dobrze,że lekarz zleciłci odpowiednie badania,gdyż podając jej D-Vitum na pewno twoja córcia otrzymywała mniejszą dawkę leku,niż zlecił jej lekarz.Nie wiem jak można,wprowadzając suplement dla dzieci,tak ważne procedury pominąć.

Odnośnik do komentarza

właśnie znalazłam :36_11_23:

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=kid-vitum%20wycofane&source=web&cd=2&ved=0CDoQFjAB&url=http%3A%2F%2Fkontakt24.tvn.pl%2Ftemat%2Capteki-wycofuja-witamine-dla-niemowlat-rodzice-zaniepokojeni%2C38229.html%3FcategoryId%3D2&ei=iV50T-fGN8zOsgbM6f21DQ&usg=AFQjCNGl-XgRT1umMR-iTG8bVFjtvFHegw&cad=rja

http://davf.daisypath.com/nuLVp1.png http://lb2f.lilypie.com/VHQ3p1.pnghttp://straznik.dieta.pl/zobacz/straznik/?pokaz=86355161396c0f824.png

Odnośnik do komentarza

Esencjo.Odpowiedzią na wszystkie twoje wątpliwości,będa dopiero wyniki badań.Nie martw się,będzie dobrze.Ja swojej małej też długo podawałam witaminę D,prawie do 1,5 r.ż.,gdyż u niej długo trwało zarastanie ciemiążka i teraz jest wszystko w porządku.Z tym,że ja nigdy nie podawałam jej suplementów.Zawsze uważałam,że tylko lek jest lekiem i nabywałam go na receptę.

Odnośnik do komentarza

Dziś mam już wyniki badań i wszystko jest w porządku,poziom witaminy D mieści się w normie.Jednak ze względu na szybki wzrost mojej córci,której witamina D jest szczególnie potrzebna,pani doktor zleciła mi nadal ją podawać.Otrzymałam też lek na receptę Vigantol,który jest refundowany i kosztuje niecałe 3,50 zł.Bardzo ważne dla mnie jest również to,że działanie leku na receptę na pewno jest dokładnie sprawdzone i ilość witaminy D jest zgodna z informacją podaną przez producenta.

Odnośnik do komentarza

Masz rację.Moja pani doktor też uczulała mnie bardzo,aby przestrzegać zalecaną dawkę.Mówiła,że przy podawaniu dziecku witaminy D,należy wykazać wręcz aptekarską dokładność,ponieważ szkodliwy jest zarówno jej nadmiar,jak i niedobór.Również,jeżeli chcemy zapobiec chorobie lub ją leczyć,nie powinniśmy używać suplementów diety,tylko odpowiedniego leku,którego skuteczność jest potwierdzona w badaniach klinicznych.

Odnośnik do komentarza

Masz rację,ja czytałam o tym leku.Rzeczywiście Vigantol był czasowo wycofany z obrotu,ale tylko z powodu zmiany gumowego dozownika,a nie mniejszej ilości witaminy D.I obecnie został ponownie dopuszczony do obrotu,jest dostępny w sprzedaży i teraz wyposażony jest w plastikowy dozownik.Zatem warto iść po receptę do lekarza,gdyż produkty dostępne na receptę są ściśle kontrolowane i podana zawartość witaminy D jest zawsze zgodna.Mojej córci pani doktor też teraz przepisała Vigantol.

Odnośnik do komentarza

Hej! Jestem tu nowy a to mój pierwszy post :D
Niemniej jednak troszkę się w temacie witaminy d3 orientuje bo właśnie jestem na etapie uzupełniania niedoborów u smyka :D

U mnie też dla synka lekarz przepisał vigantol. Synek ma już roczek, do tej pory nie było problemów z niedoborem witaminy D3. Teraz okazało się, że trzeba będzie podawać no i właśnie padło na vigantol. Jak się lekarza zapytałem czemu nie kid-vitum (u znajomych to podawali) to mi powiedział, że lepiej podawać vigantol bo to lek i jest 100% pewności, że zawiera tylke witaminy ile jest na opakowaniu a kid-vitum to suplement i tam może być wszystko. Dodatkowo okazało się w aptece, że vigantol jest niemal 10x tańszy!

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Alicjo: może nie jest to jakoś mega dużo informacji ale ja znalazłem to:
kontakt24.tvn.pl/temat,apteki-wycofuja-witamine-dla-niemowlat-rodzice-zaniepokojeni,38229.html?categoryId=496

A co do ząbkowania - no to już lekarz musi określić przyczynę, ale u mnie bratanica zaczęła też bardzo późno ząbkować, miała jakieś 1,5 roku jak je pierwsze szpileczki zaczęły wyłazić :D Mój ma już roczek i dopiero teraz mu powyłaziły dolne jedyneczki a górne są w natarciu :D

Odnośnik do komentarza

No dobrze, ale czy lepiej jest podawać dziecku witaminy w kapsułkach czy karmić je owocami, które je zawierają? Mam wrażenie, że żeby dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki witamin powinnam dawać maluszkowi owoce lub warzywa. Nie każde dziecko jednak przepada za nimi. Poza tym są też witaminy, które występują tylko w małej ilości owoców. Np. witamina b6 występuje głównie w produktach pochodzenia mięsnego.

Odnośnik do komentarza

Witam,

Źródłem witaminy D w diecie dziecka są:
- mleko
- masło
- śmietana im więcej ma procentów tym więcej witaminy D i A -można robić koktajle owocowe
- ryby morskie (dorsz, morszczuk, łosoś norweski)

- niewielka ilość witaminy D powstaje w skórze pod wplywem promieni UV, jednakże w przypadku stosowania kremów z filtrami ilość zsyntetyzowanej witaminy D ulega drastycznie zmniejszeniu.

Odnośnik do komentarza

Mi lekarz zalecajac podawanie witaminy d bobik wytłumaczył, iż podczas karmienia piersia bardzo ważne jest jej uzupełnianie, ponieważ mleko matki zawiera mało witaminy d potrzebnej dla dziecka. a niedobór powoduje krzywice jak również inne poważne w przyszłości dolegliwości. Czy tak samo wy karmiąc piersia miałyście zalecenie aby dziecku podawać witamine D?

Odnośnik do komentarza

Produkty te zostały wycofane z powodu niższego składu witaminy D3 niż deklarowano (zero to tez niższa zawartość !!!) Wadliwe opakowanie to informacja która podano aptekom!W naszym przypadku sprawa była bardzo poważna bo dziecko miało krytycznie niski poziom wit D3 przez przyjmowanie tego preparatu. ODRADZAM PREPARATY DLA DZIECI FIRMY OLEOFARM !!!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...