Skocz do zawartości
Forum

Jak żywić niemowlę, które ma nadwagę?


barbiex

Rekomendowane odpowiedzi

witam, moja córeczka 18.03.2012 kończy 7 miesięcy waży 10,60g mierzy 67 cm (masa urodzeniowa 3220g i 50cm) od samego początku jest karmiona piersią od 5,5 miesiąca zaczęłam wprowadzać do diety najpierw jabłuszko a potem zupki jarzynowe. w chwili obecnej menu mojej córeczki wygląda następująco:
7 30 - 8 00 mleko
10 30 - 11 00 mleko
14 00-14 30 obiadek 120 g
17 00-17 30 mleko
18 00- deserek - owoce 60 g
20 30 mleko
czasem budzi się o 22 00 wtedy też mleko
24 00 mleko
3 00- mleko
5 30 - 6 00 mleko
co pani sądzi o menu mojego dziecka? czasem w ciągu dnia wypije kilka łyżeczek soczku bo za wodą nie przepada. wydaje mi się, że jak na prawie 7 miesięczne niemowle to trochę dużo wychodzi jej tych karmień ale nie mam pomysłu co zrobc aby wydłużyć jej pory karmienia dodam, że zasypia przy cycu i tu też problem , bardzo prosze o radę.

http://dzidziusiowo.pl/zabki/img5-100_qertyioasdfhf_1_Klaudia_+ma+12+z%B1bk%F3w.jpg

http://dzidziusiowo.pl/php/img2-18082011030_1348645257_Klaudia_2.jpg

Odnośnik do komentarza

Witam,

Zgodnie ze schematem żywienia niemowląt 7 - miesięczne dziecko powinno mieć zupkę jarzynową z gotowanym mięsem (indyk, królik). Co 2 dzień dziecku zamiast mięska można podać pół żółtka jaja. Przeciery jarzynowe można podawać z kaszka bezglutenową. Ponadto co 2 - 3 dzień można córeczce podać łyżkę kaszki z glutenem (kasza manna, jęczmienna).

Małych dzieci sie nie odchudza, ale należy zadbać o ich prawidłową wagę gdzyż do 2 roku życia w organizmie dziecka komórki tkani tłuszczowej się namażaja (zwiększają swoją liczbę). Ich nadmierna ilość w przyszłości może skutkować nadwagą.

Córeczki jadłospis musimy bardziej wzbogacić oraz zmiejszyć podaż mleka, szczególnie w nocy. Dziecko w tym okresie powino się budzić nie częściej niż 1 raz.

Oto propozycia żywienia:

rano po przebudzeniu (7.00 -8.00) karmienie piersią
ok 10.00 jabłuszko lub marchewka lub inny deser
ok 12.00 karmienie piersią
ok 14.00 obiadek: gotowane warzywa (marchewka, brokuł, dynia, burak, pietruszka, drobno posiekana natka pietruszki, mięsko z indyka (ok 3 łyżki) lub surowe żółtko jaja (należy przed rozbiciem dobrze umyć i wyparzyć skorupkę)
ok. 17.00 karmienie piersią
ok 19.00 ryż z jabłuszkiem lub kaszka kukurydziana lub jęczmenna (1 łyżka co 3 dzień) z warzywem
ok. 21.00 - 22.00 karmienie piersią

W między czasie można podać dziecku sok (ok 200ml na dzień), a do picia zieloną herbatkę (kupioną na wagę w sklepie z herbatami), herbatkę z mięty, kompot owocowy.

noc 1 raz karmienie piersią jeśli dziecko się będzie budziło częściej proszę podać samą wodę lub z odrobiną soku marchwiowego

Pierwsze 2 dni mogą być cięzkie, ale potem córcia się przyzwyczai.

Mała za chwilkę zacznie raczkować i zgubi nadmiar tkanki tłuszczowej :)

Odnośnik do komentarza

bardzo dziękuję za odpowiedź. w ciągu dnia ilość karmień mleka dostosowałyśmy :)ale w nocy mamy problem :( córcia budzi sie ok 22 no i 3 rano i żada cyca próbowałam jej podawać butelką, łyżeczką soczki, herbatki, wodę na sam widok butelki lub łyżeczki już pluje i przy tym strasznie płacze. córka przyzwyczaiła się zasypiać przy piersi i niema na nią rady, próbowałam usypiać ją na rękach a później odkładałam do łóżeczka ale bez skutku :( jak tylko podam jej pierś nie minie 5 góra 10 minut i dziecko śpi. a może kaszę jej podam (kupiłam taką z bobovity na mleku modyfikowanym) i może dłużej w nocy pośpi ... chyba zaraz od niej za bardzo nie utyje???

http://dzidziusiowo.pl/zabki/img5-100_qertyioasdfhf_1_Klaudia_+ma+12+z%B1bk%F3w.jpg

http://dzidziusiowo.pl/php/img2-18082011030_1348645257_Klaudia_2.jpg

Odnośnik do komentarza

Witam,

Zamiast o 21 proszę nakarmić córeczkę piersią około godziny 22 jak się obudzi, natomiast o 3 w nocy można jej podać kaszkę bobovita ale przygotowaną z wiekszą ilością wody aby była mniej sycąca.
Na początku musimy córeczkę nauczyć nie jeść w nocy, a nadmiar tkanki tłuszczowej zżuci samoistnie, kiedy zacznie raczkować i sama dreptać.

Pozdrawiam,
Aneta

Odnośnik do komentarza

Moj synek ma 6 tyg na chwile obecna wazy 5900g, u mierzy ok 64cm. Waga urodzeniowa to 3860g i 55 cm polozna stwierdzila ze dobrze przybiera na wadze ale ja i tak sie martwqie ze je za duzo. Mleko pije co 2,5-3h czasem wola juz po 2h. Pije mleko Bebilon 100-130ml, ulewa raz wiecej a raz mniej. W nocy pije o 23 pozniej ok 3.30 nastepnego karmienia domaga sie ok 6.30. W miedzy czasie herbatka z rumianku albo czysta woda, co do kupy to ma problemy strasznie sie prezy widac ze go to meczy kiedy juz zrobi to sa w niej grudki, czasem ma konsystencje prasteliny. Martwie sie czy go nie przekarmiam, czy nie daje mu zbyt duzo mleka, kiedy zrobie mu 90 placze i domaga sie wiecej nie chce zeby mial nadwage jak poradzic sobie z problemami z kupa. Czy powinnam przestac go kamic w nocy ? Antos to straszny glodomorek bardzo lubi pic
prosze o rade.
pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Witam,

Proszę narazie się nie przejmować wagą dziecka. Jak narazie wszystko się stabilizuje. Jednkże trzeba zwrócić uwagę na ilość podawanych posiłków dziecku kiedy wprowadza się nowe produkty - począwszy od kleiku ryżowego.

Jeżeli chodzi o kupę, to proszę skonsultować się z lekarzem - prawdopodobnie zostanie wprowadzone mleko bebilon pepti.

Pozdrawiam i życzę pociechy z dziecka!!

Odnośnik do komentarza

witam, dostosowałam się do pani rad obecnie moja córcia ma 12 miesięcy waży 11 kg i mierzy 72 cm(od 1,5 miesiąca chodzi samodzielnie). w nocy nie karmię jej piersią ani nie podaje kaszek tylko wodę, na którą budzi się o 24 i o 4 rano myślałam, że jak będę jej podawać zamiast piersi wodę to przestanie się w końcu budzić jednak nic z tego przedtem budziła się na cyca a teraz na wodę... już wymiękam, a poza tym w ciągu dnia non stop coś je.. jak tylko widzi, że któryś z domowników coś konsumuje to zaraz woła, żeby jej dać nie ważne , że jeszcze przed chwilą jadła śniadanie czy obiadek wystarczy, że pojawi się ktoś z jedzeniem. Staram się jej nie ulegać, jednak teście robią po swojemu tłumaczę im, że nie może na okrągło jeść bo to nie zdrowe a oni swoje nie wiem jak im wytłumaczyć, że źle robią. tak samo robią gdy tylko zapłacze to wciskają jej, chrupki, paluszki cokolwiek byle tylko nie płakała nie mam już na nich sił ... utuczą mi dziecko, a może za bardzo się przejmuję i powinnam przymykać oko na ich poczynania?proszę o radę

http://dzidziusiowo.pl/zabki/img5-100_qertyioasdfhf_1_Klaudia_+ma+12+z%B1bk%F3w.jpg

http://dzidziusiowo.pl/php/img2-18082011030_1348645257_Klaudia_2.jpg

Odnośnik do komentarza

Witam!!

Bardzo się cieszę, ze córeczka rozwija się prawidłowo oraz nie tyje.
Mam kilka rad odnośnie podjadania pomiędzy posiłkami:
1) Zwiększyć objętość posiłków oraz częstość ich podawania
2) Nie jeść i nie podjadać przy dziecku.
3) Starać się spożywać posiłki o stałych porach i najlepiej całą rodziną
4) Ostatni posiłek proszę podawać małej na 1 godzinę przed snem - np. kaszkę manne z owocami (np. maliny), owsianka na mleku. Tak by dziecko nie miało potrzeby wstawania w nocy z powodu głodu.
5) Budzenie dziecka w nocy jest spowodowane najprawdobniej przyzwyczajeniem.
6) W ramach podjadania można podać dziecku:
- surową marchewkę do schrupania
- jabłuszko
- nektarynka
- 3 suszone morele (wcześniej sparzyć wodą) w ciągu dnia.
- 1 krążek ryżowy, który można posmarować konfiturami (najlepiej domowymi)

Są to zdrowe przekąski, które dostarczą witaminy, błonnik oraz korzystnie wpływają na narząd żucia.

Córeczka, teraz się będzie więcej ruszała i więcej energii traciła, dlatego też ma teraz większy apetyt.

Proszę o podanie jadłospisu małej - spróbujemy coś zmodyfikować:)

Odnośnik do komentarza

a więc, tak:
o 8 00 rano dostaje pierś
między 10 30 a 11 owoc +150ml kaszki (o 12 drzemka 1h)
w między czasie chrupki, paluszki, biszkopty lub kawałek bułki
o 14-14 30 obiadek np. zupka jarzynowa z mięskiem, pomidorowa itp. lub
ziemniaki z mięskiem lub rybką +jakieś warzywo (marchew, pietruszka, brokuł, fasolka itp)
w między czasie chrupki kukurydziane, paluszki, biszkopty (teściowa czasem próbuje jej dawać wafelki w czekol. albo delicje albo jakieś kupne ciasto z kremem czego jej zabraniam zna moje stanowisko co do dawania słodyczy, mówię jej, że lepiej by dała dziecku jakiś owoc... ale jak do ściany:(
później 1 kubeczek danonka
17 drzemka 1h
o 18 owoce ze słoiczka lub jabłko, nektarynka, borówki itp.
o 20 np. 1 kromka pszennego lub razowego chlebka z masłem i wędliną, pomidorkiem i ogórkiem kiszonym lub parówka z szynki
21 30 pierś (idzie spać)

w ciągu dnia podaje córce do picia wodę mineralną lub cienką herbatkę z ziół np. miętową od czasu do czasu ale rzadko podaję jakiś sok.

http://dzidziusiowo.pl/zabki/img5-100_qertyioasdfhf_1_Klaudia_+ma+12+z%B1bk%F3w.jpg

http://dzidziusiowo.pl/php/img2-18082011030_1348645257_Klaudia_2.jpg

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za przesłanie sposobu żywienia córki.

Szkoda że nie wiemy jaką ilość mleka z piersi zsie, jednakże odnoszę wrażenie ze córeczka za mało kalorycznie je główne posiłki i dlatego mamy efekt w postaci budzenia w nocy.

Spokojnie można odczuczać dziecko zsać piersi na początku rano, a potem wogóle.

Na śniadanie można podać dziecku kaszkę mannę, owsiankę z owocami (maliny, truskawki) na mleku modyfikowanym np. Nestle Junior, Bebiko 3.
Potem około 10.30 podać kanapkę z wysokiej jakości wędlina (>70% mięsa), pomidorem, sałatą zieloną (należy dokładnie umyć).

Około godziny 12.00 podać owoc - banan (pół), nektarynka (pół) z 2 - 3 łyżkami jogurtu naturalnego (długa data ważności)

14.30 obiad.

16.30 - podwieczorek (kisiel z tartym jabłuszkiem, budyń na mleku modyfikowanym, surówka z marchewki i jabłuszka z dodatkiem oliwy z oliwek, 1 krążek ryżowy posmarowany dżemem, galaretka owocowa, 2 biszkopty z sokiem)

18.30- 19.00 - kolacja 1 kanapka z wędlina lub 50 g białego serka (np. Bieluch) z wkrojoną natką pietruszki lub pomidorami, albo drobno posiekaną nektarynką, naleśnik z białym serkiem

21.00 mleko z piersi / kaszka na mleku modyfikowanym

Córeczka trochę za mało wartościowo jadła rano i dlatego wieczorem nadrabia jedzeniem. i w nocy się budzi.

Pozdrawiam,
Aneta

Odnośnik do komentarza

Czesc mam corke Marcelinke ktora ma 9 miesiecy i ma 12kg ostatnio przezucilam ja na mleko laciate junior i kasze manne blyskawicza bez gotowania i robie ja tak 3 szk mleka 2.5 lyzki plaskie kaszki i 2.5 lyzeczki cukeu Od kiedy dostaje kaszke mozna powiedziec ze nie je w nocy a jej jedzenie w ciagu dnia wyglada tak
5-6 bebiko 210 wody i 7 miarek proszku
10 10-30kaszka jakas owocowa z 120 wody i 3lyzki solowe nie lubi jak jest bardzo gesta
11-30 12 kasza manna 250 idzie spac spi 2 godz
15-16zupa je juz takie co my tylko jej miksuje
17 17-30kasza manna idzie spac spi godz
19 20 serek danonek maly
21-30 22 kasza manna
w nocy budzi sie kolo 2-3 dostaje herbate i to samo tak kolo 4
W ciagu dnia jeszcze potrafi dostac biszkopta flipsa kawalek chleba i oczywiscie jak ktos je to i ona otwiera ale w tedy tylko 2- 5 lyzeczek na czobku dostanie i to jest koniec herbatki owocowe zwykla koperek miete soki wode ostatnio zaczela wiecej pic

monthly_2016_11/jak-zywic-niemowle-ktore-ma-nadwage_52300.jpg

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...