Skocz do zawartości
Forum

Konkurs z Biobooks


Redakcja

Rekomendowane odpowiedzi

Kochane Użytkowniczki!

Wydawnictwo Biobooks, z którym współpracujemy, pragnie zaprezentować 2 pozycje książkowe: Ekologiczne sprzątanie oraz Niezwykłe zalety zwykłej sody.

http://kontoredakcyjne.strefa.pl/logo%20biobooks.JPG

Ekologiczne sprzątanie to nowoczesny bioporadnik przedstawia łatwy, skuteczny i tani sposób sprzątania z wykorzystaniem, oprócz siły własnych mięśni, wyłącznie naturalnych środków, takich jak mydła, soda, sól, oliwa z oliwek, cytryna, ocet, olejki eteryczne.

Niezwykłe zalety zwykłej sody
natomiast to bioporadnik, adresowany do osób preferujących model życia w stylu eko, zawiera ważne informacje, cenne porady, ciekawe pomysły i przepisy.

Mamy dla Was konkurs, gdzie możecie wygrać 5 egzemplarzy przedstawionych poradników, 3 egz. Niezwykłe zalety zwykłej sody i 2 egz. Ekologicznego sprzątania.
Aby zdobyć jeden z nich, odpowiedz na pytanie: Jakich naturalnych środków do sprzątania używasz i dlaczego Twoim zdaniem są skuteczne?

Konkurs trwa od dziś do niedzieli, tj. 11 marca.
Nagrodzimy najbardziej kreatywne odpowiedzi :-)

Zapraszamy do postowania! :-)

Regulamin konkursu

Odnośnik do komentarza

Moje ulubione naturalne i skuteczne sposoby na sprzątanie domu:
- soda oczyszczona i ocet - te dwa składniki tworzą cudowną pianę, którą czyszczę piekarnik, zlew, przypalone garnki, kabinę prysznicową, te dwa składniki radzą sobie nawet ze starym brudem, z którym walczyliśmy różnymi chemikaliami
- kwasek cytrynowy - można szybko i naturalnie pozbyć się kamienia z czajnika, wystarczy zagotować wodę z torebką kwasku i problem z głowy
- suszona lawenda w płóciennych woreczkach położona w szafach i wrogowie naszych ubrań - mole odlatują daleko
- liście laurowe położone w szafkach kuchennych i mole spożywcze znikają
- kilka kropli olejku zapachowego dodanego do nawilżacza powietrza powieszonego na kaloryferze i w całym domu unosi się piękny, świeży zapach, a olejki eteryczne dodatkowo poprawiają nasz humor, nawilżają, pomagają zwalczać bóle głowy

Dlaczego używam naturalnych metod i składników do sprzątania?
Bo są one bardzo skuteczne i bardzo tanie.
Walczą z trudnym do usunięcia brudem, mają naturalny zapach, nie są trujące i toksyczne, nie muszę po ich użyciu wychodzić na pół dnia z domu. Są ekologiczne, czyli przy okazji dbam o środowisko i nie dostarczam mu kolejnych chemicznych odpadów do zwalczenia. Moja szafka z środkami czyszczącymi nie pęka w szwach, a połowa pensji nie idzie na "chemię".

http://suwaczki.maluchy.pl/li-62613.png

http://suwaczki.maluchy.pl/li-62612.png

Odnośnik do komentarza

Chemicznych środków czyszczących jest na sklepowych półkach masa! Producenci oferują coraz to nowe i gwarantują ich skuteczność. tymczasem niedość, że z tą skutecznością bardzo różnie bywa i że chemia jest dużym obciążeniem dla portfela, to jeszcze jest szkodliwa dla skóry i całego organizmu! Dlatego aj chętnie sięgam po sprawdzone, naturalne sposoby i środki do sprzątania!

Oto moja mini lista naturalnych przebojów do czyszczenia, usuwania plam i utrzymania czystości:

* ocet - idealny jako odkamieniacz (wlewam go do czajnika lub garnka i zagotowuję) oraz jako środek "konserwujący" kolor, zabezpieczający przed blaknięciem i farbowaniem (dodaję go do pierwszego płukania). Rozcieńczony z wodą idealnie czyści też szkalne powierzchnie np. okna.

* soda oczyszczona - idealnie się sprawdza jako wybielacz i odplamiacz np. do dywanów i tapicerek.

* proszek do pieczenia - zastępuje...sodę:) Ma podobne właściwości, a sprawdza się też w czyszczeniu przypalonych garnków czy kuchenki.

* piasek/ żwir - zastąpi najlepszy kuchenny drapak i oczyści przypalone garnki!

* cytryna - przekrojona na pół i umieszczona w mikrofalówce włączone na parę sekund świetnie oczyści ją z zacieków i brudu.

* skórka od chleba - zastąpi gumkę do mazania czy środki czyszczące, bo można mazać nią zarówno papier jak i np. porysowaną przez dziecko podłogę.

Dlaczego naturalne środki są skuteczne? Bo... używano ich od wieków! Nasze babcie czy prababcie tylko w ten sposób utrzymywały porządek i nie miały z tym problemów! Chemiczne środki to wymysł naszych czasów - głównie sposób na wyciągnięcie kasy od konsumentów. A naturalne, "babcine" metody zawsze się sprawdzają:)

http://www.suwaczki.com/tickers/iv09i09kkce8ytrb.png

http://www.suwaczki.com/tickers/zem3io4pu01i4j1c.png

Odnośnik do komentarza

Soda oczyszczona, cytryna, sól, ocet, itd. to znane i standardowe sposoby na ekologiczne sprzątanie. Ten zestaw to taki "niezbędnik" domowy :)

Ale prawdziwe ekologiczne sprzątanie to nie tylko omijanie z daleka chemii. To również wykorzystywanie różnych sprzętów, a także produktów, które już mamy w domu. Ja bardzo lubię używać odkurzacza parowego. Do ścierania kurzu używam naturalnej gąbki. Stosuję glicerynę (w najzwyklejszym mydle) przy usuwaniu plam. Staram się wiedzieć jak usunąć przeróżne plamy, np. usuwam czerwone wino i sok z owoców... maślanką, plamy z trawy - alkoholem 90%. Meble przecieram oliwą z oliwek zmieszaną z wodą i octem. Na jakimś portalu znalazłam kiedyś informację o czyszczeniu popiołem sreber, tak mi się spodobało, że teraz czyszczę nim nawet przypalone garnki :) A, że mam kominek to i popiół jest. A nawet w miotle mam drewniany kijek zamiast plastikowego!
Pomysłów jest z tysiąc - i o to chodzi żeby było naturalniej!

Dlaczego moim zdaniem eko metody są skuteczne? Właściwie to jest pytanie retoryczne. Wystarczy spróbować by się przekonać. Po prostu jeśli się wie co robić to sukces murowany! W domu czyściutko, a my mamy zadowoloną minę osoby, która pomaga chronić środowisko :)

Odnośnik do komentarza
Gość aldonka23

Jakich naturalnych środków do sprzątania używasz i dlaczego Twoim zdaniem są skuteczne?
Stare metody od naszych prababć sa najlepsze do stosowania w domu!
kiedys ludzie musieli radzić sobie najprosciej jak sie da-teraz na polkach w sklepie mozna kupic wszystko dlatego zachecam do siegania po domowe rzeczy!

Ocet- zabija wszelkie bakterie i dziala podobnie jak chlor!
Usuwa kamien z wanny,kurz,takze mozna myc podlogi z oddatkiem octu!

Sól usuwa nagromadzona sie rdze.

Cytryna-sok z niej pomaga czyscic mikrofalówke przy odpowiednim przyrzadzeniu z woda badz jako odswiezajacy zapach!

Soda oczyszczona- działa wspaniale na wszelkiego rodzaju brud!
przypalone i zaschniete garnki, brudna kuchenka ze wszsytkim da rade!

Ekologoczny sposob sprztanoa jest nie tylko tani,pod reka ale takze zdrowy dla nas i otaczajaceg nas srodowiska!

Odnośnik do komentarza

Kupując pieluszki wielorazowe dla mojego malucha przez przypadek trafiłam na dział EkoDomu i ekologicznych porządków.
Zainteresowana tematem postanowiłam wypróbować naturalne metody sprzątania, prania itp.

Mimo iż dopiero zaczynam swoją przygodę z eko-sprzątaniem, które jest nie tylko ekologiczne, ale i bardzo ekonomiczne to zaczynam go wykorzystywać na dość szeroką skalę.

Kuchnia:
- do czyszczenia blatów, kuchenek etc - soda oczyszczona, lub soda z kwaskiem cytrynowym lub octem
- do odtykania zlewu - soda z octem
- do mycia lodówki - roztwór sody
- do neutralizacji zapachów - soda

Łazienka:
- do czyszczenia - soda
- do prania - orzechy indyjskie, ecokule
- do płukania - olejki eteryczne (uwielbiamy pomarańczowy)
- do odplamiania - soda, cytrusowe mydło odplamiające
- do kąpieli - odrobina sody lub olejku eterycznego

Niestety nie znam jeszcze innych sposobów, ale odkąd zaczęłam poznawać zalety sody - standardowe detergenty odchodzą w niepamięć.
Cel na najbliższy czas - opracowanie skutecznego i naturalnego płynu do mycia naczyń. Ku chwale natury i pełnych portfeli! ;)

Odnośnik do komentarza

Soda oczyszczona i woda – brudną powierzchnię posypuje sodą oczyszczoną, a następnie szoruj ją przy pomocy wilgotnej gąbki lub szmatki. Jeśli brud nie chce puścić, powierzchnię oprószam solą koszerną i mocno szorując.

Sok z cytryny lub ocet – pomocne gdy masz trudne do usunięcia plamy, pleśń lub smugi tłuszczu. Spryskaje lub namoczam plamy w occie lub soku z cytryny. Pozostawiam to na kilka minut, a następnie szoruj je przy pomocy szczotki o twardym włosiu.

Dezynfekcja – zamiast kupować wybielacz w sklepie, zrób go samodzielnie. Zmieszaj ze sobą 2 szklanki wody, 3 łyżki mydła w płynie i 20 – 30 kropli olejku z drzewa herbacianego. To naprawdę proste!

Jak że proste i jak że ekologiczne. A że mam 2 alergików w domu, ze mna 3 to nie mogę sobie pozwolić na chemie :(, więc tylko naturalne sposoby

http://kasiulekkochany.blogspot.com/
https://www.askgfk.com/reg/?x=3ff209391f25bf53fec73e5eb7c43b65&srcid=253
http://kobietaintymnie.pl/suwaczek/cache/16417c78.gif
http://kobietaintymnie.pl/suwaczek/cache/bf8b6de6.gif

http://www.mleczaki.bejbej.pl/mleczaki/428_20120206_085839.png

Odnośnik do komentarza

Od kiedy jestem w ciąży źle reaguję na zapach ogólnodostępnych środków chemicznych, dodatkowo boję się zawartych w nich toksyn, dlatego pytałam się starszych znajomych jak mam sobie poradzić z zanieczyszczeniami. Wśród rad były i takie: niech Twój mężczyzna więc sprząta, ale były i bardziej pomocne. A oto i one:

Brud radzono mi zmywać sodą oczyszczoną i wodą, tak więc zarówno kuchnię, jak i brodzik zmywam właśnie w ten sposób, posypuję powierzchnię sodą , następnie zmaczam gąbkę wodą i zmywam. Jeśli brud jest większy, zostawiam na parę godzin masę z sody i wody i wtedy zabieram się za zmywanie.

Miałam też problem ze zmywaniem okien, luster. Doradzono mi używać do tego soku z cytryny z wodą, który wlewa się do spryskiwacza i tym właśnie specyfikiem zmywam lustra. Wycieram natomiast gazetą papierową, czarno-białą.

Aby dobrze odkamienić czajnik można zrobić to za pomocą octu, to działa, lecz powiem szczerze, że nie cierpię tego zapachu, liczę więc na jakieś inne pomysły tutaj na forum.

Odnośnik do komentarza

Szczerze napiszę, że nigdy nie byłam super EKO mamą. Myślałam, że to całe sprzątanie bez użycia detergentów, tylko pięknie wygląda ale w efekcie się nie sprawdza... Muszę jednak wyrazić skruchę! :oczko: Co prawda nie wszystkie metody już przetestowałam ale kilka tak. Są sprawdzone, więc chętnie się nimi podzielę:

1. Czyszczenie liści kwiatów doniczkowych za pomocą skórki od banana.
Obieramy banana i delikatnie przecieramy zakurzone liście. Pięknie się błyszczą! :D

2. Orzechy zamiast proszku do prania.
Do bębna pralki zamiast proszku wrzucamy kilka orzechów. Świetnie spierają nawet tzw. 'ciężkie plamy'. Poznałam tą metodę piorąc ubranka niemowlęce, ale przyznaję nasze- 'dorosłe' ubrania też kilkukrotnie prałam w orzechach.

3. Cytryna- zamiast 'wszystkiego' :D
Stosuję cytrynę jako naturalny kwas, gdy potrzebuję wyczyścić coś w okropnym stanie. Ostatnio sprawdziała się przy myciu piekarnika. Możnia nią też wyczyścić kuchenny zlew, czy mikrofalówkę.

http://www.suwaczki.com/tickers/0d1yyx8dpcpxb1ea.png
http://www.suwaczki.com/tickers/dqprpx9itfxz7too.png
http://www.suwaczki.com/tickers/9ltfegz27v1ws8z4.png

Odnośnik do komentarza

Witam,

jestem osobą praktyczną i ekonomiczną, lubię rozwiązania tanie szybkie z zadowalającym efektem. Poniżej przedstawie kilka rozwiązań które stosuje w swoim domu :

ocet, soda sok z cytryny to naprawde produkty które niezwykle się sprawdzają w kuchni, lazience, pokojach ale nie każdy wie jak tego używać a więc :

-zamiast płynu do naczyń – woda z octem lub sokiem z cytryny albo woda z sodą (w proporcjach 3:1),
-do zmywarki warto zamiast tabletek wsypać, sól, a w miejsce nabłyszczacza wlać nakrętkę octu.
-pasta z sody i wody świetnie usuwa osad z kawy i herbaty na kubkach.
-mocno przypalone garnki można posypać grubą warstwą soli, zwilżyć i zostawić taką papkę na noc. Potem dolać trochę wody i zagotować.
-kamień z czajnika usuniemy gotując w nim wodę z octem.
-alternatywą do mycia blatów po prostu woda i ściereczka z mikrofibry lub woda z octem (w proporcjach 5:1).
-do czyszczenia powierzchni emaliowanych (wanna) nie używamy octu ani kwasku cytrynowego – niszczą powierzchnią. Można za to używać wody z sodą.
-okna – będą lśnić po wymyciu ich wodą z dodatkiem octu. Aby nie zostawiać smug można użyć ściereczki z mikrofibry albo stare gazety( okna możemy też umyć wodą z dodatkiem lanoliny, okna pieknie lsnia nie przyciagaja kurzu, niestety trzeba dlugo polerować zeby nie pozostawic smug :)
- do prania mozna urzyć indyjskich orzechów piorących, są tanie i można je używać kilkakrotnie co zwieksza wydjność, zabijaja bakterie, ale niezbyt odpieraja zabrudzenia, nadaja sie do lekko brudnych,przepoconych ubran ...
- mycie szklanych karafek można w zuoelnosci pojsc na łatwiznę, kruszymy skurpoki jajek wrzucamy do srodka,zalewamy ciepla wodą, potrzasamy ok minuty wylewamy,
oplokujemy zimną wodą, i nasze kryształy lśnią :)
- do przepoconych butów wkładamy stare czyste skarpetki wypelnione lisciasta herbata,

Sposobów jest wiele, opisałam te najistotniejsze,środki te są w każdym gospodarstie domowym, są tanie, nie szkodzą drogom oddechowym ani skórze dłoni, Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Wiadomo,że co naturalne to najlepsze. I to stwierdzenie, prawdziwe nie tylko w teorii, ale w jakze waznej praktyce tyczy się również zycia codziennego.Oto kilka z przepisów na naturalne srodki czystości co do których mam 100% pewność:)
* Płyn do mycia naczyń z octu i sody oczyszczonej:
- 2 litry gorącej wody
- 1 łyżeczka octu
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 5 g płatków mydlanych
- kilka kropel olejku herbacianego.
Składniki dokładnie wymieszać, płyn przechowywać w szklanym pojemniku.
*Płyn do usuwania kamienia:
- 1 szklanka wody
- 2 łyżeczki soli
- 1 szklanka octu jabłkowego.
Tak przygotowaną mieszanką należy polać miejsca, na których pojawił się kamień i pozostawić na noc. Rano spłukać zimną wodą.
*Płyn do polerowania mebli:
- 2 szklanki oliwy z oliwek
- 1 szklanki soku z cytryny.
Oliwę należy zmieszać z sokiem z cytryny i wetrzeć w meble. Następnie przetrzeć suchą szmatką.

A dlaczego warto je stosowac?
Poniewaz nie dodano do nich środków barwiących, zapachowych i konserwantów. Preparaty te są także łagodniejsze w działaniu. Nie niszczą czyszczonych powierzchni, tylko delikatnie je pielęgnują. Ponadto czyszczą i konserwują powierzchnie równie skutecznie jak środki chemiczne, a do tego są bezpieczne dla naszej skóry. Nie zagrażają nam także podczas sprzątania, gdy wdychamy preparat.

:angel_star:

14.12.2012 ODSZEDŁ MÓJ NAJWIEKSZY SKARB :*

NADAL PISZĘ ... www.pomocdlaantosi.pl

http://s2.suwaczek.com/20100410650114.png
http://s10.suwaczek.com/200907134865.png

Odnośnik do komentarza

Jakich naturalnych środków do sprzątania używasz i dlaczego Twoim zdaniem są skuteczne?

- Soda oczyszczona - kiedys w sklepie trafiłam na srodek do czyszczenia na bazie sody oczyszczonej " kupiłam raz! - bo pozniej nie umiałam na Niego trafic" używałam tego do wszystkiego :D Teraz uzywam sody jedynie. ::):
Do prania firanek czy innych mocno zabrudzonych białych obrusow , do dywanow aby zneutralizowac zapach - mam psa wiec ostatnio wszedzie jest soda :D, do wyczyszczenia przypalonej patelni - nalewam troszke wody + soda i zagotowuje, a potem myje pod ciepla woda :) super extra i szybki sposob na wyczyszczenie mocnych zabrudzen, nawet na blacie,

-Kolejna dobrą sprawa jest Ocet , wystarczy odrobina + cytryna i troche wody ( wszystko na oko robie), stara gazeta i mam super czyste okna bez smug, tak samo lustra. :) no i podłogi /nie drewniane/ które musze myc codziennie na kolanach, czasem jest brzydki zapach - ale za to mam czystą podloge i mniej zmartwien :)
Myje również nim wanne czy zlew. Usuwa nie tylko rdze ::):

- proszek do pieczenia / mam tego mase po terminie/ i jak nie mam sody to uzywam do prania białego, do czyszczenia przypalonych rzeczy kuchennych - uzywam jak na zasadzie sody oczyszczonej.

- Sól kuchenna - do czyszczenia blatów, misek od psa ::): a takze do odswiezenia zżółkniętych rzeczy ::):

nie wydaje zbednej kasy na chemie - bo zuzywam to co mam pod ręką :D czyli wszystko EKO. Nie jestem tez dobra w te sprawy dopiero sie ucze, ale mam swoje sprawdzone sposoby :D i dla mnie Przyniosły bardzo skuteczne rezultaty w domu jak i w portfelu ::):.

Odnośnik do komentarza

PODSŁUCHANE W SPIŻARCE! :)
- Ocet – Witam Panią!
- Soda Oczyszczona - Witam!
- Ocet – Czyżby jakieś ciasto się szykuje! W końcu Wielkanoc!
- Soda Oczyszczona – Zapewnie! Lecz podsłuchałam w sklepie, że mam inne przeznaczenie!
- Ocet – Jakie?
- Soda Oczyszczona – Mam pomagać pani domu w wiosennych porządkach!
- Ocet – hmmmm...
- Soda Oczyszczona – Niech się pan nie dziwi! Posiadam wszechstronne zastosowanie w każdym domostwie?
- Ocet – Na przykład?
- Soda Oczyszczona – Pani domu wykorzystuje mnie do walki z wszelkimi zanieczystościami!Używa mnie do czyszczenia armatury łazienkowej, robi ze mnie super pastę i cały brud schodzi!
- Ocet – Coś pamiętam?!
- Soda Oczyszczona – Powinien pan, bo nasz duet to zgrana drużyna!
- Ocet – Czyżby?
- Soda Oczyszczona – Oczywiście! Jesteśmy bardzo skuteczni na odetkanie zlewu czy czyszczenie WC
- Ocet - Czyli doskonała z nas para!
- Soda Oczyszczona – A jak! Zaraz panu opowiem co nieco o ekologicznych wiosennych porządkach!
- Ocet – Zamieniam się w słuch!
- Soda Oczyszczona – Posiadam wiele zastosowań w domu. Nasza pani domu używa mnie do wybielania prania, zmiękczania wody czy jako świetny odplamiacz. Wraz z ciepłą wodą spisuje się na medal! Jestem niezastąpionym i naturalnym pochłaniaczem zapachów w lodówce! Często pomagam w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów z deski do krojenia czy pięknie czyszczę dywan i wykładzinę, lecz i ty panie occie masz szerokie ekologiczne zastosowanie w porządkach domowych!
- Ocet – Tak! Oj nie wiedziałem! Proszę opowiedz w czym bywam przydatny!
- Soda Oczyszczona – Jesteś wprost idealny do czyszczenia okien czy luster, każde umyte przez ciebie naczynie lśni czystością.
- Ocet – Kto jeszcze jest ekosprzymierzeńcem w walce o czysty dom?
- Soda Oczyszczona – Są nimi takie suszone indyjskie orzechy!
- Ocet – Orzechy?
- Soda Oczyszczona – One nie są jadalne. Są używane do prania ubrań i stanowią doskonały substytut dla tabletek do zmywarki. Ostatnio nasz kwiatek doniczkowy chorował i wystarczyła kilkudniowa kuracja roztworem z ugotowanych orzechów i kwiatek znów cieszy nasze oczy. Roztwór ten idealnie sprawdza się również do czyszczenia biżuterii srebrnej czy złotej.
- Ocet – Słyszałem też o olejkach!
- Soda oczyszczona - Ach… tak! U nas zamiast płynu do płukania dodaje się kilka kropelek olejku lawendowego. Olejek herbaciany, grejpfrutowy czy goździkowy wraz z wodą doskonale sprawdza się jako płyn dezynfekujący. Olejek cytrynowy natomiast pięknie poleruje meble w salonie. Na usuwanie pleśni doskonały jest olejek z drzewa herbacianego.
- Ocet – Tyle zastosowań!
- Soda Oczyszczona - Jeszcze panu opowiem troszkę o cytrynie, a dokładnie o właściwościach kwasu owocowego! Jest idealnym odplamiaczem, doskonale usuwa kamień znajdujący się w okolicach zlewu czy niweluje brud w piekarniku lub mikrofalówce!
- Ocet – Dlaczego pani domu stosuje naturalne środki czyszczące?
- Soda Oczyszczona – Będąc na warsztatach o Ekologicznej Pani Domu poznała podstawowe przepisy do sporządzenia środków czystości! Nadal jednak bardzo się tym interesuje i ciągle uzupełnia swoją wiedzę o nowe pomysły i rozwiązania! Nasza pani domu żyje w zgodzie z naturą. Lubi to co ekologiczne i zdrowe, dlatego tez stawia przede wszystkim na naturę i metody stosowane przez prababki. W końcu dawno temu nie było całej gamy środków czystości, a brud i walki z nim niezmiennie istnieje i istnieć będzie. Więc nie warto wydawać mnóstwa pieniędzy na tysiące plastikowych butelek, lepiej kupić sobie garść winogron i pójść na spacer witając się z Panią Wiosną!
- Ocet – Dziękuje za przybliżenie mi metod stosowanych u nas w domu. Fajnie, ze mam takie szerokie zastosowanie w porządkach.Jestem stworzony nie tylko do korniszonków, lecz i do okien czy luster w których przegląda się Pani Wiosna i zaprasza na spacer

Odnośnik do komentarza

Największą furorę zrobiła u mnie woda z octem, gdy umyję nią lodówkę znikają przebrzydłe zapachy i mogę się cieszyć świeżym zapaszkiem lodówki , a gdy użyję jej do wyszorowania szafek z zapasami mole trzymają się od niej z daleka:-) Dodatowo jeśli nasączymy octem jakiś wacik i położymy go na zakamienioną powierzchnie, po kilku godzinach ocet znika.
Odkąd gotuję mojemu Maleństwu wodę (mama i ja czy żywiec) w czajniku pokochałam również kwasek cytrynowy. Wsypuję kilka łyżeczek do czajnika, zalewam wodą, zagotowuję i po 3 godzinach nie ma śledu po kamieniu.

Odnośnik do komentarza

U mnie rządzi soda. A jak to się zaczęło, że udało mi się zaprzyjaźnić z tak prostym i bardzo skutecznym środkiem?
Wcześniej nie wierzyłam w cudowne działanie naturalnych środków, ale pewnego dnia otrzymałam dziwny prezent... był ciężki i przed otwarciem żartowałam,że dostałam worek cukru, bo jestem "taka słodka";).
Jakież było moje zdziwienie, gdy prezentem było 5 kg sody....
Dodatkowo dostałam przepisy na wykorzystanie sody w domowym gospodarstwie.
I cóż... soda zaczęła działać cuda. Zlew, umywalka, kafelki stały się tak błyszczące, jakby niedawno przyjechały ze sklepu,a mają przecież swoje lata.
Od tamtej pory, a było to ze dwa lata temu, soda jest moja wielką kuchenną przyjaciółką. Poza tym, że dodaję ją do spulchnienia, to nie ma sobie równych w utrzymaniu czystości.
A jak już kończę sprzątanie to zaczynam cieszyć się zapachem kokosa-maseczka z wiórek i śmietany działa na moje dłonie, jak najlepszy balsam.Polecam!

http://www.suwaczki.com/tickers/km5szbmhmbvh84qd.png[/url]

http://www.suwaczki.com/tickers/iv09vcqgtm5sabhz.png

Odnośnik do komentarza

Cebula, ocet i soda
Z nimi zaczyna się porządkowa przygoda.
Przed cebulą brud z szyb okiennych znika
A każda smuga na lustrze w mgnieniu oka zanika.
Chowa się przed octem kamień brodzikowy
Ulegnie mu nawet ten klozetowy.
Soda płytki w kuchni i sztućce doprowadzi do czystości
A przypalony garnek będzie znów lśnił od białości.
I są to składniki moim zdaniem bardzo skuteczne
A co również istotne od chemii bezpieczne.
Zabrudzenia są naturalnymi wytworami
Śniedzenie, kurz i smugi okienne przyrodniczymi "brudami".
Więc naturę naturą najlepiej potraktować
I używać naturalnych środków by czystość zachować.
Bo przyroda wyposażyła nas właśnie w takie środki czyszczące
Idealny porządek nam zapewniające.

Odnośnik do komentarza

:eureka:
środek do mycia szyb
2 łyżeczki octu
1 litr ciepłej wody
Wytrzyj do sucha (najlepiej gazetą), aby uniknąć smug.

Środek do czyszczenia sedesu

Nasyp ¼ szklanki sody oczyszczonej do miski klozetowej i skrop octem. Przetrzyj i zmyj.

Kamień z czajnika usuniemy gotując w nim wodę z octem lub kwaskiem cytrynowym

Naturalny środek dezynfekujący
– zabij wszystkie szkodliwe bakterie i zarazki bez użycia silnych szkodliwych środków. Wymieszaj ze sobą 2 szklanki wody, 3 łyżki mydła w płynie i 20 – 30 kropli olejku z drzewa herbacianego. Tak przygotowanym środkiem spryskaj lub przetrzyj wszystkie blaty kuchenne i inne powierzchnie.

Blask dla zaśniedziałej biżuterii -folia aluminiowa, wrząca woda, soda oczyszczona i sól z pomocą tej prostej metody twoje srebrne łańcuszki i pierścionki nabiorą blasku. Dno zlewozmywaka lub garnka wyłóż folią aluminiową i włóż do niego zaśniedziałą biżuterię. Zalej wszystko wrzącą wodą, dodaj filiżankę sody oczyszczonej i szczyptę soli. Pozostaw wszystko na kilka minut. Nalot zostanie usunięty i osadzi się na folii aluminiowej.

Mąka kukurydziana – jeśli wylałaś coś na dywan i utworzyła się duża plama, nie panikuj. Posyp ją mąką kukurydzianą i pozostaw na 5 – 15 minut. Ciecz w tym czasie wsiąknie w mąkę i wystarczy, że później ją odkurzysz.

Odnośnik do komentarza

Na ile mogę staram się być ekologiczna.
Używam octu do mycia szyb, luster i szkła i przecierania lodówki.
Sodą czyszczę zabrudzenia armatury łazienkowej, wsypuję na dno kosza na śmieci aby zneutralizować brzydkie zapachy.
Zmielona kawę wstawiam do lodówki w podobnym celu.
Piorę czasem w orzechach piorących.
Czy środki naturalne są skuteczne?
W większości przypadków tak, ale nie zawsze. Tak jest z orzechami piorącymi, których używam tylko do lekko zabrudzonych rzeczy. Myślę, że nie zawsze skuteczność jest najważniejsza, a ochrona ziemi, która musi starczyć dla kolejnych pokoleń.

http://www.suwaczek.pl/cache/076e64a5fa.png
http://www.suwaczek.pl/cache/6ddfb68d8d.png
http://www.suwaczek.pl/cache/c228a006ea.png

Odnośnik do komentarza

Oprócz tego co napisały dziewczyny, czyli zastosowań octu, sody oczyszczonej czy soli kuchennej ja mam jeszcze kilka sposobów.
Pierwszy, naprawdę sprawdzony sposób na usunięcie zapachu wymiocin z dywanu to wtarcie soku z kapusty kiszonej.
Drugi sposób jest na usunięcie brzydkich zapachów z lodówki, wystarczy umieścić w miseczce proszek do pieczenia.
Trzeci sposób na usunięcie wosku z ubrania to zaprasowanie brudnego miejsca żelazkiem przez pergamin.
I ostatni sposób na usunięcie gumy z ubrań to włożenie ubrania do zamrażalnika. Potem wystarczy delikatnie zeskrobać gdyż guma twardnieje i łatwo odchodzi.

http://www.suwaczki.com/tickers/nzjdgywl5lopj6o9.png
http://www.suwaczki.com/tickers/iv092n0azzw9lniu.png

Odnośnik do komentarza

Jakich naturalnych środków do sprzątania używasz i dlaczego Twoim zdaniem są skuteczne?
ocet, soda, cytryna,cebula, to tylko niektóre środki, które świetnie się sprawdzają w walce z brudem, a czemu są skuteczne- bo używane były już przez nasze babcie, które świetnie sobie z brudem radziły, a nie miały do dyspozycji tyle detergentów co my teraz. Ocet, soda, kwasek cytrynowy i szare mydło rewelacyjnie się sprawdzały, więc może warto korzystać z tego co wypracowały pokolenia, niz tylko chemię dostarczać do naszych domów. Poprzedniczki podały już wiele sposobów walki z brudem, z których sama korzystam, postaram się podać kilka nowych, które kiedyś zasłyszałam, oglądając program królowych czystosci Kim i Aggie :)
Świetnym sposobem na usunięcie rdzy z noży jest wbicie ich w cebulę i pozostawienie na chwilę, po czym poruszanie tak nożem, żeby puściła sok.
Resztki wina z karafki, można usunąć za pomocą ryżu i odrobiny octu. Wystarczy wrzucić parę ziaren dodać trochę octu, delikatnie poruszając poprzez tarcie, usuniemy zacieki.
Często walczymy z kuchenką mikrofalową (u mnie zwłaszcza po użyciu przez męża na zbyt wysokim programie i na za długim czasie). Aby łatwiej pozbyć się brudu wstawiamy na 3 minuty miseczkę z wodą i plasterkami cytryny, woda się skrapla i pozwala łatwiej usunąć brud, a cytryna pozostawia miły zapach.Zachlapania w kuchence można pastą pastą z sody.
Jak już jesteśmy w kuchni, fajnym sposobem na pozbycie się zapachu z lodówki warto włożyć w nylonowej skarpetce świeżo zmieloną kawę, która pomoże pozbyć się niemiłych zapachów. Innym sposobem, który stosuję jest połówka przekrojonej i wydrążonej cytryny, w którą wsypujemy sól.
Pozostając w temacie kuchennym- sposobem na udrażnianie rur jest wsypanie 2 łyżek sody i zalania tego wrzątkiem, najlepiej 2-3 razy w miesiącu.
Woda, jaka mamy w kranach powoduje powstawanie kamienia, aby się go pozbyć używam do czajnika roztwór wody i octu,w proporcji 50 do 50. Pozostawiamy na godzinkę i płuczemy.
Z naturalnych metod, warto korzystać przy myciu okien i luster. Moja metodą na okna jest mycie okien wodą z octem (na jedną cześć ostu 9 wody), a następnie wytarcie ich pogniecionymi gazetami. Druk gazetowy nabłyszcza szybę i pozwala pozbyć się smug.
W temacie szlanym :) Lustra pozostaną bez smug i czyste po umyciu ich zwykłą czarna herbatą ( przyznam się, ze mój mąz od kiedy poznał ten sposób jest jego zagorzałym zwolennikiem :).
Lustro w łazience nie zaparuje, jeśli wypolerujemy je odrobiną pianki do golenia. Moim sposobem na zakamieniałą kratkę w sitku w łazienkowym kranie jest ocet. W woreczek wlewamy trochę octu zakładamy go na końcówkę kramu przymocowując gumką recepturką i zostawiamy na noc, kamień zostanie rozpuszczony. Ocet tez świetnie nada się na wypolerowanie kranów.
Zacznijmy dbać o nasze domy domy ekologicznie :)
PS. a taka rada z dziś, gume do żucia łatwiej usunąć z ubrania za pomoca lodu. Przykładamy i czekamy, aż guma skruszeje a potem ją zeskrobujemy :)

Odnośnik do komentarza

Drogie Użytkowniczki!

Czytając Wasze wypowiedzi, jesteśmy przekonani, że wszystkie jesteście perfekcyjnymi Paniami Domu :))) Dziękujemy pięknie za wszystkie odpowiedzi, te z przepisami chętnie wykorzystamy w sprzątaniu własnych czterech kątów, szczególnie w zbliżającym się okresie przedświątecznym! Wszystko naturalnie i ekonomicznie, podoba nam się:)

Tym razem chcielibyśmy nagrodzić poradnikami:

1. lubinianka24
2. agaluk1
3. jolenka1312
4. Mummy
5. krolowa_angielska

Serdecznie gratulujemy i prosimy o przesłanie adresów do wysyłki nagród na konkursy@parenting.pl (wraz z podaniem nicka z forum).

Pozdrawiamy:)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...