Skocz do zawartości
Forum

Testy na tolerancję laktozy


Rekomendowane odpowiedzi

Moi Drodzy,

gastrolog podejrzewa u mojego dziecka nietolerancję laktozy z powodu długiej listy dolegliwości, która dręczy mojego Filipa: bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunki, nudności.I to wszystko przeplata się ze sobą...

Czy nie wiecie, gdzie można w Warszawie wykonać takie testy odpłatnie ( nie mam czasu na wielomiesięczne czekanie w NFZ-towych kolejkach ). Nie chodzi mi o testy DNA ale wodorowe testy oddechowe, takie dmuchanie w aparacik- bezbolesne dla dziecka.

Bardzo dziękuje, jeśli ktoś może pomóc.

Tata Filipa

Odnośnik do komentarza

Witam,
Niestety zmagam się z tymi samymi problemami u mojej córki. Nasza pani doktor zleciła nam wykonanie WTO- wodorowy test oddechowy, podała nam numer telefonu do Centrum Zdrowia MDM przy Armii Ludowej 13. Zadzwoniłam, zostaliśmy przyjęci niemalże od ręki. Zapłaciliśmy 125zł i mogę przyznać, że jesteśmy zadowoleni. Badanie trwało 2h ale tylko dlatego, że konieczny jest godzinny odstęp między ''dmuchnięciami w balonik''. Wyniki dostaje się od razu po zakończeniu badania- niestety nasze nie były takie jakbyśmy sobie życzyli.. Obawiałam się, że Julka kiepsko to zniesie, tymczasem poszło nam całkiem nieźle, wniosek z tego,że badanie nie jest jakoś szczególnie nieprzyjemnie dla naszych pociech.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Ewka

Odnośnik do komentarza

Mój synek zniósł te badania strasznie, już po pierwszym "napiciu" strasznie rozbolał go brzuszek, a po 2 albo 3 dostał już biegunki. Badanie nie było przyjemne ani dla niego, ani dla mnie. Miał wtedy roczek. Teraz ma 5 lat i jestesmy po 2 badaniu :) Wynik 0, więc wyrósł z alergii. Wam też tego życzę :) I żeby badanie było znośne :)

http://www.suwaczki.com/tickers/klz98ribd5csxlwk.png
http://www.suwaczki.com/tickers/qb3c2n0a0ey39b9t.png
http://www.suwaczki.com/tickers/ex2bzbmhs1mq2tg5.png

Odnośnik do komentarza

Test oddechowy wodorowy polega na analizowaniu zawartości wodoru w wydychanym powietrzu i znajduje zastosowanie m.in. w diagnostyce nietolerancji węglowodanów i przerostu flory bakteryjnej w jelitach. Jeśli sacharoza, laktoza lub laktuloza nie jest rozkładana w jelitach, ulega fermentacji bakteryjnej i wtedy powstają różne gazy, w tym wodór. Wodór jest wchłaniany z jelit, niesiony w krwiobiegu do płuc i wydychany. Monitoruje się go wówczas analizatorem.
W przypadku nietolerancji laktozy - spożycie produktów zawierających laktozę prowadzi do nadmiernej produkcji gazów trawiennych (wzdęcia i kurczowe bóle brzucha) i wodnistej biegunki - tak jak u synka Bejbelaczka. Ludzie z nietolerancją laktozy powinni zwracać uwagę na składniki i dodatki zawarte w produktach żywnościowych.
Jeśli po spożyciu produktu zawierającego laktozę, po 30 min. do 2 godzin wystąpią objawy nudności, skurczów bólowych, wzdęcia oraz biegunka, to prawdopodobnie mamy do czynienia z nietolerancją laktozy. Intensywność objawów może być różna u wielu osób i zależy od ilości skonsumowanej laktozy.

http://www.suwaczek.pl/cache/03aa770dde.png

Odnośnik do komentarza

Natomiast na alergię na "mleko" najlepsze są testy z krwi. Oznacza się przeciwciała. Niestety u bardzo małego dziecka może być jeszcze znikoma ilość przeciwciał i alergia nie wyjdzie mimo, że jest. Można też wykonać testy skórne, czyli testy kontaktowe. Niestety jak wiadomo pewność ich nie jest taka jak przeciwciał w surowicy i zależy od leków, immunizacji itd.
Myśmy przeszli tzw. "skazę białkową" , synek został alergikiem i astmatykiem, chociaż wersja uczulenia na mleko poszła w niepamięć. Polecam wam odstawienie WSZYSTKICH produktów mlecznych na tydzień i zobaczenie czy komfort życia dziecka poprawi się i zniknął problemy gastrologiczno-dermatologiczne. Po tym czasie ewentualnie wprowadzać 1 produkt i obserwować parę (6-7) dni nie wprowadzając innych niepewnych produktów. Wyeliminować wszystkie mleczne produkty tzn. wszystkie, a nie jak przedszkolanka mi wmawiała, że dała mu drożdżówkę i budyń, bo to nie mleko!!! Trochę pomyślunku! Jak dziecko ma silną nietolerancję to mu łyżka mleka zaszkodzi. Więc zabierzcie z diety malca wszystkie produkty zawierające białka mleka krowiego. Zatem ELIMINACJA: mleko, jogurty, danonki, śmietana, lody, masło, cielęcina, wołowina, budyń, ciasto drożdżowe, sery, chleb zawierający mleko itd. Po takiej tygodniowej diecie jeśli będzie widoczna poprawa skóry (atopia zacznie cofać się), jeśli dziecko przestanie mieć biegunki, chlustające ulewania, kolki itd. to znaczy, że przeszliście pozytywnie Test Eliminacyjny. Niestety w języku medycznym pozytywny - znaczy dodatni :) Powodzenia

http://www.suwaczek.pl/cache/03aa770dde.png

Odnośnik do komentarza

Przepraszam, że się rozpisałam, ale przypomniało mi się, że do mleka nie należy hydrolizat mleka. Takowy możecie bezpiecznie podać dziecku. Śmierdzi okrutnie ale o dziwo mój mały to pił z chęcią i to 3 lata! przykładowy Bebilon-PEPTI 2 , cena koło 12-13zł na receptę a bez recepty 2razy więcej.
Mamy karmiące piersią - do was tyczy się ta dieta również!!! To z waszym mlekiem (bardzo wartościowym), niestety przechodzą też substancje, których dziecko nie toleruje. Test u was powinien trwać nieco dłużaj, bo efekty są późniejsze ze względu na czas przechodzenia składników do mleka. Bądźcie dzielne a pomożecie swoim smykom-alergikom. To nic, że lubicie zabielić kawkę mleczkiem, czy zjeść musli - dla malucha dacie radę wytrzymać bez tego, a potrzebne składniki suplementować np. wapń w tabletkach.

http://www.suwaczek.pl/cache/03aa770dde.png

Odnośnik do komentarza

Istnieją pewne testy, które wymagają jednak współpracy pacjenta i można je wykonać u starszych dzieci. W celu oceny wchłaniania cukrów wykonuje się testy oddechowe. Pomiar stężenia wodoru we wydychanym powietrzu potwierdza istnienie związku pomiędzy objawami a spożywanym pokarmem. Technika ta opiera się na zdolności bakterii jelitowych do produkcji wodoru, który powstaje w wyniku metabolizowania przez nie spożytych pokarmów. Próbki wydychanego powietrza pobiera się przed i po spożyciu wodnego roztworu cukru, którego wchłanianie jest przypuszczalnie upośledzone. Stwierdzenie zwiększenia zawartości wodoru w wydychanym powietrzu o ponad 20 cząsteczek na milion w ciągu 120 minut od spożycia laktozy umożliwia rozpoznanie niedoboru laktazy. Wzrost ilości wodoru w wydychanym powietrzu na czczo oraz wczesny wzrost, tj. po około 30 minutach od spożycia cukru może świadczyć o przeroście flory bakteryjnej jelita cienkiego.

colchones baratos - PozdrawiamOla1kr1c

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...