Skocz do zawartości
Forum

Zbyt niska waga 14-miesięcznej dziewczynki


jozefinka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Moja córka ma 14 miesięcy. Urodziła się jako wcześniak z wagą 1830 gr. W tej chwili waży 8 kg, niewiele. Dobrze przybierała do pewnego momentu, ale od kiedy zaczęła raczkować i chodzić waga stanęła. Zastanawiam się, czy to tylko kwestia jej dużej ruchliwości, czy może po prostu za mało je? Jej przykładowe menu z wczoraj:
6.00 mleko modyfikowane ok 160 ml
9.00 gesta owsianka ugotowana na wodzie z 2 łżkami joigurtu i rodzynkami ok 200 ml
12.30 spory ziemniak, kawałek brukuła, mięso ok 6 łyżeczek, kawałek pora i marchewki ugotowane na wywarze warzywnym
16.00 pół banana, chrupki kukurydziane, sok przecierowy ok 60 ml
20.00 kasza jaglana ok 250 ml, gęsta
Raz w tygodniu jada na obiad soczewicę z dynią porem i ziemniakiem. Do obiadku daje 2 łyzeczki oleju rzepakowego, lnianego tłoczonego na zimno, czasem oliwę z oliwek. Do kaszy pół łyzeczki masła.
Prosze o Pani opinię, czy ona za mało je?

Odnośnik do komentarza

Witam,

Na pierwszy rzut oka wydaję się, że dziecko je dość sporo. Jednakże patrząc na jadłospis dziecka w jego diecie jest za mało pełnowartościowego białka, które zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne niezbedne do wzrostu i rozwoju małego dziecka. Dziecko się wiecej rusza i w zwiazku z tym potrzebuje więcej energii, jak i również białka do rozwoju mięśni.
W Pani przypadku białko pełnowartościowe jest obecne tylko w mleku modyfikowanym, jogurcie, mięsie oraz soczewicy.

Na początku proponuje odbyć wizytę u pediatry, aby sprawdził, zlecając badania czy córeczka rozwija się prawidłowo. Bo tak naprawdę roczny wcześniak już dogania równieśników z ciąży donoszonej.

W między czasie proponuje aby wprowadzić małe zmiany w diecie córeczki:
1. śniadanie - kaszka manna na mleku modyfikowanym (może być BEBIKO 3, 3R)
2. śniadanie - banan/ jabłuszko/ marchewka z jabłkiem (z 1łyżeczką zarodków pszenicznych, 1 łyęczką oliwy z oliwek extra virgin lub oleju lnianego)/ jogurt naturalny z wkrojonym bananem lub innymi owocami
3. Obiad: mięso z indyka (4 łyżki), 3 łyżki kaszy jęczmiennej/ ryż + warzywa / 2-3 pierogi z serem lub mieskiem
4. kisiel z jabłkiem/ budyń na mleku modyfikowanym polany sokiem owocowym/ galaretka owocowa z rodzynkami
5.Kaszka na mleku mleku modyfikowanym (owsianka, jęczmienna)/ kanapka z masełkiem i wędliną (schab lub pieczona pierś z indyka) z kawałkami pomidora/ biały twaróg półtłusty lub tlusty z wkrojoną natką pietruszki i koperkiem.

Powyżej przesłałam kilka propozycji posiłków. Godziny mogą zostać.

Odnośnik do komentarza
Gość agnieszkab31

Przepraszam,że wchodzę w temat,ale też mam wcześniaka z wagą urodzeniową 1060g,córeczka mając 16m-cy ważyła 10,500kg.
Menu jej jest zróżnicowane(podajemy jej m.in.niżej wymienione produkty które Pani napisała) a i tak nasza p.dr nie jest zadowolona z jej wagi i wzrostu(mimo iż na siatce dla wcześniaków jej waga jest na 50centylu,a wzrost między 3 a 10)
jej jadłospis dziś-
1śniadanie mleko Hipp4 z 3 miarkami kaszki 180ml( 7rano)
2śniadanie banan,4 biszkopty,mały jogurt(10)
obiad zupa jarzynowa(miseczka 200g) 3 łyżki kaszy jaglanej,2pulpeciki z m.indyczego,szpinak na maśle(po 14)
deser kubek 250ml kisielu i chrupki kukurydziane(przed chwilą zjadła)
na kolację w planach jajecznica z bułką z masełkiem
ogólnie zjada ładnie,słodyczy typu czekolada nie dajemy,lubi żurawinę,śliwki,banany i jabłka.codziennie dostaje porcję warzyw i owoców,wypija 800ml soku marchwiowego(wody nie lubi) Gotuję sama,słoiczków nie kupujemy.
Czy wg.Pani coś by Pani zmieniła/dodała?Czy mogę dawać córeczce rzeżuchę ?
Dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Witam,

Analizując plan dzień pod wzgledem żywienia, stwierdzam, że jest prawidłowy. Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, miało robioną morfologię krwi (w tym zawartość albumin, globulin oraz hormony tarczycy TSH i T3, T4) i też są OK, to narazie nie ma co się martwić.
Widocznie taki urok dziecka.

Na podwieczorek podawałabym dziecku: ciasto drożdzowe z owocami, galaretkę mleczną, surówkę z marchwi i jabłka zd dodatkiem łyżki zarodków pszenicznych lub słonecznika, a nawet ziaren sezamu.

W ciągu dnia również o ile nie ma uczulenia proszę podawać 3 - 4 orzechy włoskie, laskowe, są źródłem NNKT, a, do obiadków (kasza, zupy) po 1 -2 łyżeczki oliwy z oliwek.

Córeczce do kanapek, zup jak najbardziej można podawać rzeżuchę, natkę pietruszki, koperek, bazylię, oregano, a do picia zieloną herbatkę (najlepiej kupioną na wagę w herbaciarnia z suszonymi owocami), by przyzwyczić dziecko do jej smaku. Zielona herbata jest źródłem polifenoli i fluoru.

Odnośnik do komentarza
Gość agnieszkab31

Dziękuję Pani za szybką odpowiedź,
Badania krwi Gabrysia miała robione w 6 i 13 mż-były prawidłowe.Szczepienia były robione wg karty szczepień,dodatkowona pneumokoki,rsv i w marcu mamy wzwA W okresie jesienno-zimowym dostaje witD kapsułkę,multivitamol 5ml i tran z alg kapsułkę(przepisane przez pediatre) Córeczka czasami z mojego kubka podpija herbatę(mieszanka białej i zielonej,bez cukru) ale krzywi się - być może dlatego że jest nie posłodzona.Innej herbatki nie próbowała(wcześniej piła z kopru na kolki)
Zaraz pójdę do sklepu i kupię jej orzechy :)
Jeszcze raz dziękuję za podpowiedzi i rozwianie moich wątpliwości.
Serdecznie pozdrawiam
Agnieszka

Odnośnik do komentarza

Oczywiście, w ilości około 1 - 2 łyżeczek np. na rogal maślany. Jeśli do napojów to tylko chłodnych, ponieważ w przeciwnym razie straci na wartości. Proszę tylko obserwować dziecko, czy nie dostanie uczulenia (miód może zawierać pyłki kwiatów, które są przyczyną alergii). Najlepszy dla dzieci jest miód ze spadzi iglastej lub wielokwiatowy :)

Orzechy też mogą uczulać, więc proszę również obserwować małą.

Odnośnik do komentarza

Dzien dobry
Dziekuje za szybka odpowiedz. Juz jestem zapisana do pediatry na czwartek. Ale zaczelam sie martwic...
Corka jak miala 4.5m mierzyla 64, 6.5m 66cm, ostatnio bylam w przychodni po skierowanie na badania mocz i krew,bo corka gorzej je i zobaczylam ze corka ma 67cm a 15 skonczy 8m. Dodam,ze corka juz sama siada, jest pogodna i raczkuje. Moja mama ma tarczyce. Czy w podstawowych badaniach by cos wyszlo?

Odnośnik do komentarza

witam
moja córeczka 14 miesięcy waży 9060 ma 77 cm jest bardzo ruchliwa urodziła się ważąc 3850 i mierząc 55cm. dlatego też myślałam że będzie ważyć o wiele więcej . rozwija się prawidłowo aż za bardzo jej rówieśnicy odstają z umiejętnościami zaczęła chodzić jak miała 10miesięcy dużo mówi robi siusiu i kupkę na nocniki. rozumie każde słowo. do 5 miesiąca była karmiona tylko piersią a potem do roku jadła w nocy z piersi.
7-8 kaszka manna lub owsianka
10-twarozek z owocami
12-13zupka z miesem (indyk/kurczak/łosoś/schab)warzywa różne brokuły szpinak jarzyny dynia i wiele wiele innych z kasza jaglana /jeczmienna makaron lub ryz.
15-16 powtorka z zupki lub 2 danie ale nie chetnie zjada woli zupy tresciwsze
18jogurt z owocami i biszkoptem lub budyn
20-21kaszka pszenna wielozbozowa.
dodam ze nie pije mleka modyfikowanego nie tolerowała butelki nawet z moim mlekiem, stad kaszki we wczesniejszym wieku do roku podawałam kleik 2-3 porcje na dobe plus karmienie w nocy. mysle ze nie popelnilam zadnego bledu. dodam ze apetyt jes rózny raz całe porcjr raz mniej. ale to wszystko wina ząbkowania zaczeła zabkowac majac 2,5miesiaca ma 14 miesiecy a ma juz 16 zebow. wyniki morfologi tez nie byly ciekawe 11.3 ale lekarz powiedzial ze jes ok nigdy nie chorowała miala tylko katar przy zabkowaniu. rozwoj ok ale waga do tylu co mam myslec czy sie martwic??

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...