Skocz do zawartości
Forum

Córka coraz mniej je


asm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Moja córka ma obecnie 9,5 miesiąca. Martwię się, ponieważ od początku stycznia je coraz mniej. Do tego czasu jadła chętnie. Posiłki cały czas daję jej o stałych porach. Podam jak wyglądał jej jadłospis do tej pory:
- ok. 7.00 -8.00 mleko z piersi
- ok. 10.00 kaszka ok. 80-90g + ok. 30-40 g owoców ze słoiczka czyli razem ok. 120g posiłku,
- ok. 13.00 obiadek ok. 200 g (najczęściej gęsta zupka z mięsem gotowana przeze mnie),
- ok. 16.00 -17.00 kisiel lub owoce ze słoiczka, lub bobofrut ok. 40-60g , czasem o tej porze jeszcze dojadała krupkami kukurydzianymi lub ciasteczkiem hipp,
- ok. 18.00 – 19.00 kaszka (jakaś inna niż rano) +owoce łącznie ok. 120 g podobnie jak rano,
- tuż przed spaniem ok. 20.00 -21.00 mleko z piersi.
Czasem w ciągu dnia najczęściej przed drzemkami popijała też mleko z piersi.
Oczywiście w ciągu dnia pije herbatki (koperkowa lub rumiankowa).
Mniej więcej od początku stycznia nie chce jeść owoców, ani kisielu, ani bobofruta, ani soku chyba że po dużym rozcieńczeniu. Jedynie przemycałam jej owoce w kaszkach. Od ok. 2 tygodni zaczęła w ogóle mniej jeść obiad ok. 100-120g zje ale nie za chętnie, trochę muszę jej wmuszać bo inaczej to jeszcze mniej by zjadła, to samo z kaszkami też mniej więcej o połowe mniej zjada. A w zasadzie od 3 dni kaszek nie chce jeść w ogóle 3-4 łyżeczki i koniec.
Poza tym od ok. 2 tygodni zaczęła się budzić w nocy (ok. 2.00 – 4.00) na picie mleka z piersi. Córka do tej pory całe noce przesypiała od 20.00-21.00 do ok. 7.00 – 8.00. Czasem się przebudzała żeby podać jej smoczek i spała dalej a teraz po prostu jest głodna. Podejrzewam, że to przez to że mniej je w dzień.
Nie mam pojęcia dlaczego nie chce jeść, może znudziło jej się jedzenie które jej podaje? Co zamiast kaszek mam jej dać?
Wg tabeli rozszerzania diety wynika, że powinna jeść 2 daniowy obiad, w naszym wypadku to się nie uda.
Dodam, że ma już 7 zębów i do tej pory łagodnie przechodziła ząbkowanie i braku apetytu nie miała.
Proszę o poradę jak mam dalej postępować.

Odnośnik do komentarza

Witam,

Trochę niepokojace jest to ze dziecko nie ma ochoty na posiłki. Przyczyn moze być kilka:
- zmiana miejsca zamieszkania
- obce osoby w jej otoczeniu
- zmiana atmosfery w domu
- choroba - np. bóle brzuszka spowodowane alergia.

Pani córeczka budzi się w nocy ponieważ nie dojada w ciągu dnia. Możemy spróbować zmienić się trochę sposób zywienia, ale jeśli do poniedziałku sie nie wróci dziecku apetyt nalezy zgłosić się do lekarza w celu zbadania dziecka lub wykonania badań - lepiej dmuchac na zimne:)

Proszę dzień rozpocząć od piersi, a następnie (ok. 10) podać dziecku mięsko gotowane najlepiej pierś z indyka z warzywami (gotowana marchewka, brokuły) lub buraczki.

Około godziny 13, proszę podać budyń przygotowany na mleku modyfikowanym np. NAN2. polane syropem owocowym lub z dodatkiem np. malin (mozna kupić mrozone).
Około godziny 16 przygotować ugotowany ryż brązowy z musem jabłkowym.
Około godziny 19 kaszka kupiona np. BoboVita mleczna kolacja lub Nestle Zdrowy brzuszek.
Około 21 mleko z piersi.
W ciągu dnia może Pani dawać małej specjalne biszkopciki dla dzieci (Chrupaczki, Misioszkopty) lub marchewkę ale nie startą - niech sobie gryzie.

Analizując jadłospis dziecka mogę przypuszczać że małej nie podoba się już konsystencja produktów - za dużo papek. Proszę spróbować produkty drobno kroić nie koniecznie miksować.

Kaszki dostarczają dziecią węglowodany i białko, które mozna zastapić miesem (najlepiej indyk, królik, schab gotowany) jajkiem gotowanym (pomysł na posiłek w ciagu dnia) lub koktajlami (do mleka modyfikowanego wcześniej przygotowanego dodać owoce np. banan, maliny, kiwi i zmiksować.
Ponadto móze Pani zacząć wprowadzać o ile dziecko nie jest uczulone na mleko krowie przetwory mleczne jak - ser twarogowy tłusty z dodatkiem natki pietruszki, jogurt naturalny bez cukru i owoców (owoce np. banan sami wkrajamy).

Odnośnik do komentarza

Witam,

dziękuję za poruszenie tego tematu. Ja mam ten sam problem z córką w tym samym wieku. Dodatkowy problem to to że Mała nie lubi potraw z grudkami i nie chce jeść np pełnych obiadów czyli np mięska i warzyw jedynie same ziemniaczki. A jest juz mysle na tyle duza że powinna. Jak ją przekonać do innych posiłków?

Odnośnik do komentarza

Witam,

Trochę za mało informacji podabła Pani o córeczce:
- kiedy były wprowadzone pierwsze produkty inne niż mleko

Dziecku w wieku 10 miesięcy o ile posiada ząbki mozna podawać potrawy o konsystencji bardziej stałej. Owoce zamiast miksować mozna spróbować zetrzeć na tarce o grubych oczkach lub drobno pokroić. Zawsze można podać owoc lub warzywo - gotowaną na parze marchewkę do rączki, aby dziecko samo ja zjadło.
U niektórych dzieci jesli pojawiają się ząbki zaczynają wybrzydzać posiłkami zmiksowanymi, papkami.

Może spróbować Pani wprowadzać od nowa potrawy podając po warzywie lub owocu, ale z dodatkiem aromatycznych przypraw - natka pietruszki, koprek, bazylia, oregano, rozmaryn, lubczyk, rzeżucha a nawet odrobina szczypiorku. Ponadto mozna dodać odrobinke cynamonu, soku z cytryny.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...