Skocz do zawartości
Forum

AZS (Atopowe Zapalenie Skóry)


Gość mrs_szaya

Rekomendowane odpowiedzi

Mama Dawidka - ważne są siatki centylowe o tyle, że można zaobserwować czy dziecko rośnie od początku na 10 centylu czy na 50. I jedno i drugie jest w normie, bo rozpiętość siatek centylowych jest od 3 do 97 centyla.
Nanieś wzrosty dziecka, które masz zapisane w książeczce zdrowia (np. przy bilansach) na siatkę centylową i w ten sposób zobaczysz, na którym centylu syn rośnie. Jeśli rośnie na tym samym centylu, to ten jego obecny wzrost nie powinien Cię niepokoić, bo ten typ tak ma :)
Dla porównania napiszę Ci, że mój młodszy syn miał spowolniony wzrost po wziewach na bazie sterydów i od tamtej pory rósł na 25 centylu. Ostatnio spadł na 10 centyl (miał 103 cm), ale lekarka rodzinna mówiła, że martwić się można gdy spadnie o 2 siatki centylowe, czyli gdyby teraz spadł na 3 centyl, to byłby to powód do szukania przyczyny wolniejszego wzrostu. Maciuś na tle chłopaków z grupy przedszkolnej należy do jednego z najniższych. No ale staram się nie martwić, bo jest zdrowy, waga utrzymuje się na tym samym centylu (na 50), a że rośnie wolniej, to może też być związane ze skokami intelektualnymi ;)

Odnośnik do komentarza

Dziubala
Mama Dawidka - ważne są siatki centylowe o tyle, że można zaobserwować czy dziecko rośnie od początku na 10 centylu czy na 50. I jedno i drugie jest w normie, bo rozpiętość siatek centylowych jest od 3 do 97 centyla.
Nanieś wzrosty dziecka, które masz zapisane w książeczce zdrowia (np. przy bilansach) na siatkę centylową i w ten sposób zobaczysz, na którym centylu syn rośnie. Jeśli rośnie na tym samym centylu, to ten jego obecny wzrost nie powinien Cię niepokoić, bo ten typ tak ma :)
Dla porównania napiszę Ci, że mój młodszy syn miał spowolniony wzrost po wziewach na bazie sterydów i od tamtej pory rósł na 25 centylu. Ostatnio spadł na 10 centyl (miał 103 cm), ale lekarka rodzinna mówiła, że martwić się można gdy spadnie o 2 siatki centylowe, czyli gdyby teraz spadł na 3 centyl, to byłby to powód do szukania przyczyny wolniejszego wzrostu. Maciuś na tle chłopaków z grupy przedszkolnej należy do jednego z najniższych. No ale staram się nie martwić, bo jest zdrowy, waga utrzymuje się na tym samym centylu (na 50), a że rośnie wolniej, to może też być związane ze skokami intelektualnymi ;)

"Ze skokami intelektualnymi"??? - możesz rozwinąć??!!
A ten syn gdy miał 103 cm - w jakim wieku wtedy był??
Jestem brzewrazliwiona na temat tego wzrostu bo non stop słysze że jest mały w przedszkolu itd.

Odnośnik do komentarza

Mama Dawidka - 103 cm miał miesiąc temu, miał 4,5l.
Jak pisałam wyżej nanieś wzrosty na siatkę centylową to zobaczysz w jakim tempie rośnie synek. To ważne, bo będziesz mogła zobaczysz w jakim tempie później rośnie.
Może też być tak, że syn wda się ze wzrostem w Ciebie ;)
A skoki intelektualne to skoki związane z rozwojem mózgu, z nabyciem jakich nowych umiejętności. Jak jest ten skok rozwojowy, to wtedy organizm całą energię skupia na mózg a nie na wzrost. Tłumaczę tak łopatologicznie, bo fachowiec ładniej, by to w skowa ujął ;)

Odnośnik do komentarza

Niewiedziałam że rozwój mózgu może miec wpływ na wzrost ?!!
Mój Mały ma teraz dokładnie 4 lata i 3 miesiace i w tym wieku rozpoznaje prawie wszystkie literki i wszystkie cyferki (nawet dwu-cyfrowe), liczy do 30 , dodaje , odejmuje, potrafi rozpoznać ze słłuchu na jaką literke rozpoczyna się mówione słowo np: powiem na jaką literke zaczyna się pająk - odpowie że na "p" - byc może to nic trudnego ale wiem że w jego grupie w przedszkolu nawet starsi tego nie potrafia jeszcze. Czyta równiez słowa 3-literkowe.
Wydaje mi się że jest bardziej rozwiniety umysłowo niż jego wyżsi rówiesnicy (ale może mi sie tylko wydaje jako matce :))
Być może właśnie to jest powodem jego wolniejszego wzrostu???!!!

Odnośnik do komentarza

Aneta Kościołek
Bardzo często odczyny alergiczne może powodować mięso kurczaka, dlatego lepiej podawać indyka, cielęcinę lub królika.

Witam.
Sama choruję na AZS od urodzenia. Niecały miesiąc temu tę samą chorobę zdiagnozowała u mojej córki alergolog, która powiedziała, że to właśnie cielęcina bardzo często uczula dlatego nie powinnam małej dawać, a zamiast niej drób m.in. właśnie kurczak.

Przeszliśmy na Bebilon Pepti jednak po nim było jeszcze gorzej, wróciliśmy do Nan i lamy na buzi zniknęły. Zauważyłam, że Ninkę bardziej uczulają np płyny do mycia już proszek/płyn do prania. Jej ubranka piorę w proszkach dla alergików, ale jak jest u kogoś na rękach i przytula się do ubrań od razu pojawiają się czerwone plamy na buzi.

http://www.suwaczki.com/tickers/ukdy9vvjer34y26l.png
Kiedy zapadnie zmierzch cienie otocz

Odnośnik do komentarza

Dziubala
Mama Dawidka - masz bardzo zdolnego synka :yes:
A te skoki intelektualne to nie tak, że trwają non stop, tylko jest tak, że dziecko ładnie rośnie, a potem wzrost na chwilę się spowalnia, bo następuje skok intelektualny, i potem znów dziecko ładnie rośnie.
A jak siatki centylowe, naniosłaś wzrost?

Tak naniosłam
waga na 50 centylu , a wzrost na 10 - mniej wiecej cały czas tak samo sie utrzymuje

Odnośnik do komentarza

Dziubala
Mama Dawidka - no to wygląda, że jest ok, nie ma powodów do niepokojów gdy różnica w siatkach centylowych wzrost - waga nie przekracza 2 siatek.
Ale nie zaszkodzi jak wybierzesz się do pediatry po skierowania na ogólne badania, warto sprawdzić czy wszystko jest ok.
A synek bierze wit. D.?

Obawiam sie że od pediatry nie dostane skierowania (czas zmienic pediatrę :( )
Synek bierze cały zbiór witamin (syrop)

Odnośnik do komentarza

Moja córcia ma AZS praktycznie od urodzenia co prawda nie jest to jakoś mocno "agresywna" forma, ale jest stosujemy łagodne środki myjące z serii eloderm, które można kupić w aptece, myjemy się co drugi dzień chyba że jest potrzeba częściej i raz w tygodniu kapiemy się w krochmalu albo korze dębu. Oczywiście córa jest na diecie eliminacyjnej pod kontrolą lekarza.

Odnośnik do komentarza
Gość andziulacha

Sama jestem atopiczką i myje się w krochmalu bardzo czesto i emolientach. Cora to samo. Tylko z szamponem miałam problem. Ale dla siebie znalazłam seboradin sensitive i powiem Wam że spróbowałam na córce i na razie jest dobrze

Odnośnik do komentarza

U mojego młodszego syna zdiagnozowano azs kiedy trafiliśmy do szpitala z zapaleniem płuc. Miał wtedy 6 tygodni. Zaraz kazano mi kupić Nutramigen bo podobno azs miał na skutek skazy białkowej. Nie miał jednak typowych zmian skórnych o których pisały tu inne mamy, na policzkach coś jak trądzik niemowlęcy który zszedł zaraz po zmianie mleka i lekką wysypkę ale lekarze ze szpitala niczym nie kazali smarować a gastrolog też się nie wypowiedział w tej kwestii więc smaruję go kremem Mediderm, dla osób z egzemą, łuszczycą i właśnie azs. Polecam, jest świetny.

Odnośnik do komentarza

Niestety ale w wielu przypadkach atopowe zapalenie skóry nie mija.Sama mam , aczkolwiek z wiekiem objawy się zmniejszyły. Muszę na siebwi uwazac, nawilzam skórę, stosuję delikatne kosmetyki oraz unikam słońca, które jak wiadomo ma kiepski wpływ na taka skórę :)
Dziewczyny jesli macie również azs to powinnyście uważać na zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych
https://poradydermatologiczne.pl/zabiegi-kosmetyczne-a-atopowe-zapalenie-skory
Najlepiej wcześniej to skonsultować z dermatologiem.

Odnośnik do komentarza

Przez 7 lat- od urodzenia mojej coreczki zmagalam sie z jej AZS. W ostatnich 2 latch to byl juz koszmar! Praktycznie cale cialko pokryte tymi wypryskami. Mala po nocach nie spala, wciaz sie drapala, posciel pokrwawiona, ciuszkow od tlustych smarowidel aplikowanych 3 razy dziennie- nie moglam doprac. Dermatolodzy- tylko sterydy (chcieli jej podawac takze doustnie czy dozylnio, ale sie nie zgodzilam). Co chwile rzucalam sie na cudowne nowosci, ale i tak wszystkie "szczypaly" i nawet najdrozsze kremy musialam odstawic. Cudowne metody: energoterapeuta, metoda Gesret- nic nie pomagala. Alergolog- niczego nie wykryla (nie byla zainetersowana wyjsciem poza ramy kasy chorych). Ale doradzila mi jedna rzecz- w ktora absolutnie nie wierzylam. Otoz skoro nie ma alergii, nie ma czynnika genetycznego (nikt w rodzinie nie chorowal), to dziecko jest idealnym kandydatem do SANATORIUM. Pojechlysmy na 3 tygodnie do AVENE (mieszkam we Francji). Bylo tylko gorzej i gorzej. Tygodnie po kuracji tez... I nagle po 3 tygodniach od zakonczenia- to SIE SKONCZYLO!!! Dzis mija 8 miesiecy i coreczka ma piekna skore! Kilka wykwitow ok.1cm srednicy i tyle. Uwierzcie! Sprobujcie!

Odnośnik do komentarza

Dlatego warto zrobic testy alergiczne. Moje dzieci mają AZS, alergii pokarmowej żadnej, a to było pierwsze podejrzenie. Po prostu mają alergie krzyżowe, trudniejsze do zdiagnozowania i reagują skórnie. Zwłaszcza u syna bywało koszmarnie, drapał się do krwi, a my nie wiedzieliśmy co ograniczać czy eliminować, ciągle sterydy na skórę, ale ile można. W końcu udało się znaleźć przyczynę problemu. Teraz jeszcze czasami zdarzają się jakies wysypki, sucha skóra to niestety codzienność, więc bez emolientów ani rusz. Stosuję atoperal u niego codziennie i da się jakoś z tym azs-em żyć 🙂

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...