Skocz do zawartości
Forum

Poszerzenie komór mózgowych


Rekomendowane odpowiedzi

Witam bardzo serdecznie Panią, mam wątpliwosci co do rozwoju swojej córeczki
Moja sytuacja wygląda w ten sposób, że w ciąży w 28 tyg wykryto u
mojej dzidzi poszerzenie komór mózgowych 11 i 12mm (normaq do 10),
po porodzie w szpitalu zrobili jej usg przez ciemiączko i wyszla juz
dyskretna asymetria komór. Nawet nie kazali isc do neurologa tylko
powiedzieli ze taka uroda malucha ewentualnie zeby obserwowac,
Wiec obserwuję i mój pediatra uwaza ze jest wszystko ok, mała ma teraz
11 tygodni i bardzo słabo podnosi główkę, zauważylam tez ze jak lezy
na wznak to potrafi sie tak przekrecic w jedną stronę ze wyglada to
dziwnie jakby rogal, i patrzy caly czas główką w jedną stronę. poszlismy wiec do neurologa ktory stwierdzil ze jest jakies 2 tyg opozniona w rozwoju kazal powtorzyc usg glowki za miesiac, poszlismy do drugiego neurologa ktory
powiedzial ze wszystko ok tylko zeby czesto ukladac dziecko na brzuszku,
nastepnie dwóch pediatrów tez nic nie podejrzewa.... Juz sama nie wiem,
te objawy są niepokojące bo tak pisze w ksiazkach i w internecie co
powinno zaniepokoic rodzicow, ona ma az kilka z tych rzeczy.... Wyczytalam
nawet ze to moze byc porazenie mózgowe i teraz drże. nawet patrze na jej pąstki bo widze za czasem chowa kciuki ale nie często i poprsostu nic tylko stoje nad nia i dopatruje sie czego slego :(.... a co jesli... nawet nie chce myslec
czy faktycznie wierzyc temu pierwszemu lekarzowi? czy udawac ze jest w
porzadku skoro nie jest? Co ma o tymm mysli? baaaarzo prosze o odpowiedz na co to moze wskazywac, czy spotkala sie Pani juz z takim dziecmi na rehabilitacji i jakie sa wtedy rokowania?dodam jeszcze ze szeroko pieluchujemy córkę i nie wiem czy to moze miec wplyw na te objawy? prosze o szczerą odpowiedz

Pozdrawiam

http://www.suwaczki.com/tickers/piu3w1d3i0x0ppiy.png]Tekst linka[/url]

Odnośnik do komentarza

Witam! Trudno jest mi precyzyjnie odpowiedzieć na te pytania, nie widząc dziecka. Bo jest kilka elementów, które nie dadzą jednoznacznego obrazu. I tak: poszerzenie komór może dawać objawy neurologiczne, ale NIE MUSI (zwłaszcza jeśli jest dyskretne). Bo jeśli ten stan się nie zmienia, tzn. jeśli komory się nie poszerzają, to znaczy, że taka uroda malucha. Ale warto by było jeszcze raz zrobić USG, żeby sprawdzić, czy wielkość komór się zmienia czy nie. Druga rzecz to układanie się dziecka: może być ono spowodowane mnóstwem innych przyczyn, a niekoniecznie uszkodzeniem mózgu. I nie dopatruj się , proszę, na podstawie książek i informacji w internecie, porażenia mózgowego u dziecka, bo to nie ma sensu. Porażenie mózgowe, jeśli nie ma WYRAŹNYCH powodów (i ewidentnych przyczyn), tak na pewno można stwierdzić po kilku-kilkunastu miesiącach życia dziecka i po badaniach neurologicznych (np. tomografia,rezonans) . Najlepszym rozwiązaniem by było udać się do dobrego pediatry i neurologa, który potrafi dobrze zbadać dziecko i ocenić jego stan. Jeśli jesteś bardzo niespokojna, to spróbuj też porozmawiać z jakimś fizjoterapeutą, który podpowie, co można robić z dzieckiem w domu, żeby mu pomóc, a jeśli będzie taka potrzeba – poprowadzi terapię. A szerokie pieluchowanie jest związane z profilaktyką stawów biodrowych i może mieć wpływ na układanie się dziecka – zwłaszcza jeśli będzie wykonywanie nieprawidłowo oraz w zależności od dziecka – jego wielkości (wagi), aktywności, napięcia mięśniowego. M.B.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję bardzo za odpowiedz!! Tak wiem jestem panikarną ale tak się boję, będąc w ciąży a nie wiedząc o tym to byl 2-3 tydzien mialam robione rtg klatki piersiowej i zuchwy ze wzgledu na wypadek samochodowy.... i dlatego sie boje, ale staram sie byc dobrej mysli. W srode bylismy na kontrolnym usg ktore wykazuje dalej dyskretna asymetrie ale pani radiolog powiedziala ze sie nie powieksza, i zeby sie nie martwic, jak ją pieluchowalismy to zamiast 1 pieluchy dawalam 3 i teraz na usg wyszlo ze jest ok i od 3 dni nie ma pieluch ale dalej sie uklada krzywo a najbardziej na lezaczku, nie wiem jaki moze byc tego powód,jestesmy pod kontrolą neurologa i idziemy na kontrole 16 lutego, zapisalam sie na rehabilitacje bo sa dlugie terminy bo pewnie dostaniemy ze wzgelu na nie podnoszenie głowki,
Ale mam pytanie jak dziecko powinno sie polozyc na brzuszku aby unosilo glowe? Podpierac jej rączki tak wysoko i puscic aby sama trzymala czy tylko podeprzec na ugietych i czekac az sama podniesie?? Bo sama nie podnosi wcale sie na rekach tylko trzeba ją podeprzec na wyprostowanych i wtedy trzyma, ale tak jakby miala slabe miesnie grzbietu,,

Prosze jeszcze o opinie
Pozdrawiam

http://www.suwaczki.com/tickers/piu3w1d3i0x0ppiy.png]Tekst linka[/url]

Odnośnik do komentarza

Witam!
Dobrze, że asymetria komór się nie powiększa. I dobrze, że jesteście pod kontrolą neurologa. Ale jeśli nie będzie zmian (zwłaszcza powiększania się komór), to raczej wszystko powinno być dobrze. Co do układania się, to ważne jest, aby pilnować symetrii w pozycji leżącej – na prostym, niezbyt miękkim podłożu (czyli w łóżeczku, na dobrym materacyku), i dobrze by było jak najmniej sadzać córeczkę w leżaczku, bo nieutrzymywanie prawidłowej pozycji przez dziecko może być spowodowane niedojrzałością układu mięśniowego, nerwowego. A sadzanie w leżaczku nie pomoże wzmocnić się mięśniom i dojrzeć układowi nerwowemu. Dobrze też by było kłaść dziecko na brzuszku, aby zaktywizować rączki do podporu i kazać pracować mięśniom szyi i karku. Na razie dziecko powinno podpierać się na ugiętych rączkach (na przedramionach). I raczej samodzielnie powinno podnosić główkę. Myślę, że spotkanie z terapeutą wiele wam pomoże – dostaniecie wskazówki co do postępowania w domu. M.B.

Odnośnik do komentarza
Gość Tata Joasi

Widzę, że wielu rodziców ma również ten "problem". ja na szczęście znalazłam miejsce, które pomogło mnie i mojemu dzieciątku. Wszystkie procesy, które mogły się wydawać zaburzone u mojego dziecka zweryfikowałam u specjalistów a następnie uczęszczaliśmy na zajęcia z multisensoryki, Sala Doświadczania Świata i logopedia. Cały ośrodek jest pod przewodnictwem Zbigniewa Przyrowskiego prekursora SI w Polsce. Wszystko jest dostępne na stronie procesysensoryczne.pl - ośrodek Sensum Mobile przy ul. Śródziemnomorskiej w Warszawie

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...