Skocz do zawartości
Forum

Ozdabianie potraw


Rekomendowane odpowiedzi

Jako ze watek kulinarny rosnie w sile postanowilam zalozyc inny tez zwiazany z kuchnia :) a dotyczacy ozdabiania potraw ale nie jakichs strasznie trudnych *- tylko takich dla kazdej z nas :). Na pewno przyda sie na jakies imprezy rodzinne itp :) Ja wlasnie przygotowywuje sie do roczku Kacperka a ze robimy go w domu chce by wygladalo efektownie wiec zainteresowalam sie carvingiem - narzedzia juz zakupilam teraz czas na przestudiowanie teorii :)

Róża z pomidora

Jedna z łatwiejszych dekoracji, jednak podstawą do jej wykonania jest idealnie wykrojona “spiralka” ze skórki pomidora. Można ją wyciąć ostrym nożykiem - ja jednak polecam obieraczkę do ziemniaków - dzięki niej ozdoba powstanie dosłownie w kilka minut.

1. Pomidorka myjemy i zaczynając od góry wykrawamy skórkę - w spiralkę.
2. Spiralkę zawijamy - zaczynając od najcieńszego końca.


Kwiat z ogórka

Ze względu na rozpoczynający się właśnie “sezon ogórkowy” przedstawiam świetną dekorację nie tylko półmisków ale i pojedynczych porcji. Jej wykonanie może wydawać się trudne - jednak efekt wart jest zachodu. Najważniejszy jest ostry i cienki nożyk, którym można precyzyjnie i szybko odkroić miąższ od skórki. Do podzielenia ogórka na 6 jednakowych części możemy użyć krajarki do jajek.

1. Odkrawamy końcówkę ogórka i dzielimy ją na 6 równych części (pomocna jest krajarka do jajek).
2. Nożem robimy delikatne nacięcia od góry do dołu - zostawiając ok. 1 cm od dołu.

3. Poszczególne części obrysowujemy delikatnie nożem - tworząc kielich kwiatka.
4. Ostrym i cienkim nożykiem wycinamy powstałe części.
5. Z powstałej ozdoby wąskim nożem odkrawamy od skórki miąższ i ostrożnie go odsuwamy - uważając by nie poprzecinać działek kwiatu.

6. Ze środka kwiatuszka delikatnie wydłubujemy okrągły rowek (jeśli nie mamy specjalnego noża - można to wykonać rurką do napojów) i wkładamy do niego kulkę wycięta w oliwce, marchewce lub np. zielony groszek.

Kwiat z cebuli

Do przygotowywania tych dekoracji najbardziej nadaje się cebula czerwona. Ozdoba jest bardzo prosta do wykonania, jednym kwiatem można śmiało udekorować sałatkę.
W sam raz do dekoracji przyjęcia na świeżym powietrzu - np. tacek z grillowanym mięsem.

1. Cebulę obieramy, ścinamy jej dolną część aby dekoracja stabilnie się trzymała i ostrym nożykiem nacinamy jej powierzchnię w kratę - należy jedynie uważać aby nie przeciąć dolnej części cebuli.

2. Nacięcia delikatnie rozkładamy palcami - można pomóc sobie ostrym nożem.

Dekoracja z jabłka

Bardzo efektowne, a w połączeniu z zieloną sałatą dają świetny efekt. Niebawem pokaże co z takiej metody wycinania w jabłku jeszcze można uzyskać. Podobne dekoracje robiłam w rzodkiewce - dokładnie taką samą metodą. Idealnie nadaje się do dekoracji półmisków i sałatek. Po wycięciu skropić cytryną - dłużej zachowa kolor.

1. Jabłko myjemy. Ze środka pod kątem wykrawamy pierwszy element i delikatnie go wyjmujemy.
2. Kolejne elementy wykrawamy w ten sam sposób, pod tym samym kątem, Należy uważać aby odległość pomiędzy wycinanymi elementami była dokładnie taka sama - wtedy ozdoba będzie najlepsza. Należy też pamiętać o tym aby nie nacinać mocno jabłka - gotową dekorację musimy po prostu delikatnie wyciągnąć i przełożyć na półmisek.

3. Wystarczy 5-6 nacięć i listek jest gotowy. Dekorujemy zieloną sałatą. Dekoracja idealna np. w połączeniu z kwiatami z rzepy.

Szczęsliwa mama

Odnośnik do komentarza

Tulipany z marchewki

Nie są to do końca prawdziwe tulipany, bowiem nasze kwiatki posiadają środek wykonany z pomidorków koktajlowych. Jest to jednak kolejna propozycja na zawsze efektowne i tanie ozdoby. Polecam użycie dużej i grubej marchewki. Ta dekoracja wymaga precyzji ale przygotowane w ten sposób kwiaty można włożyć do pojemnika z wodą i przechowywać w lodówce - *czyli można przygotować wcześniej.

1. Marchewkę myjemy i obieramy. Obcinamy końce aby uzyskać ok. 10cm warzywa. Ostrym nożem nadajemy marchewce kształt czworokąta, trójkąta lub pięciokąta - w zależności od tego jak dużą posiadamy marchewkę i jaki kwiat chcemy uzyskać.

2. Rogi naszej figury obkrawamy na ok. 2 cm.

3. Powstałe ukosy nacinamy jeszcze raz, zaczynając ok 0,5cm wyżej - wykrawamy płatki. Należy to robić delikatnie aby nie przecinać łączących się ze sobą płatków

4. Powstały kwiat delikatnie okręcamy - pomagając sobie nożykiem i oddzielamy od reszty marchewki.
5. Środek wypełniamy w zależności od wielkości marchewki i powstałego tulipanka: czarną oliwką, rzodkiewką lub połówkami pomidorka koktajlowego.
Z jednej dużej marchewki można wyciąć kilka kwiatków. Należy jedynie pamiętać o delikatnym odkrawaniu płatków.

Palma z marchewki i papryki

Palma idealnie nadaje się do dekoracji każdej “majonezowej” sałatki - po wbiciu w “masę” palma będzie się stabilnie trzymać. Dekorację można również wykorzystać do ozdobienia półmisków i talerzy - należy jednak pamiętać o wybraniu “grubego” pnia, z którego będziemy wykonywać naszą palmę. Nacinanie marchewki uzależnione jest tylko od wolnego czasu i pomysłowości.

1. Marchewkę myjemy i obieramy. Ostrym nożykiem wykonujemy nacięcia wedle uznania.Pod skosem nożykiem ścinamy dolną część pierścienia (ze ścięciami można eksperymentować). Można zrobić tylko kilka karbów - palma też będzie efektowna.

2. Z zielonej papryki wycinamy środek i pozbywamy się nasion.

3. Do marchewkowego “pnia” wbijamy wykałaczkę i łączymy z papryką.
4. Palma idealnie nadaje się do dekoracji sałatek, wystarczy tylko wsadzić ją do miski z gotową sałatką.

Muchomorki z pomidora

Jedna z najstarszych i najbardziej sprawdzonych dekoracji imieninowego stołu. Bardzo łatwa do wykonania, a w czasach, gdy sklepy oferują pomidorki koktajlowe można zrobić: z czerwonych mini-muchomorki, a z żółtych np. podgrzybki.Kropeczki można wykonać majonezem lub gęstą śmietaną.

1. Pomidora myjemy i przecinamy na pół - uzyskując kapelusik muchomorka.
2. Jajko gotujemy na twardo. Obcinamy dół - żeby stabilnie stał i górę - żeby można było położyć kapelusz.

3. Za pomocą rurki, wykałaczki lub widelca robimy na kapeluszu kropeczki z majonezu. Można ozdobić zieloną sałatą.


Białe kwiaty

1. Rzodkiew obieramy i dokładnie tak jak w przypadku wcześniej pokazywanych różyczek i nagietków z marchwi wycinamy obieraczką do ziemniaków pojedyncze pasy.
2. Gotowe płaty zalewamy wrzątkiem na ok. 10-15 minut. Sparzony płat zwijamy na pół i delikatnie nożykiem wykonujemy nacięcia.

3. Nacięty płat rzodkwi delikatnie rolujemy - uzyskując kwiat.

Można też bardzo łatwo uzyskać kwiaty - nie zwijając płata na pół, tylko wykonując nacięcia i rolując

Gotową dekorację można ożywić wykonując “oczka” stokrotek np. z żółtej papryki lub kukurydzy.

Szczęsliwa mama

Odnośnik do komentarza

Motylki

Motylki robi się błyskawicznie - wystarczy foremka w kształcie motyla. Najważniejsze, czyli koloryzacja zależy jedynie od posiadanych barwników spożywczych. Na żółto barwi kurkuma, a idealny róż osiągniemy, pocierając wycięte skrzydła czerwonym burakiem. Nadaje się do dekoracji stołu, półmisków oraz porcji - należy po prostu wbić wykałaczkę w przygotowaną potrawę

1. Białą rzodkiew kroimy na plastry o grubości ok 0,5 cm. Za pomocą foremki wykrawamy skrzydełka.

2. Gotowe skrzydełka zanurzamy we wcześniej przygotowanym barwniku.

3. Odsączamy na ręczniku papierowym i nabijamy pod kątem na wykałaczkę.

4. Gotową ozdobę wbijamy np. do połówki jabłka, mandarynki lub bezpośrednio w potrawę.
http://www.ozdabianiepotraw.pl/wp-content/uploads/2008/04/motylki-gotowa-ozdoba.jpg
Rekin i smok z arbuza

Sezon arbuzowy w pełnej krasie, owoce tanieją z dnia na dzień, żal nie stworzyć z nich dekoracyjnych ozdób, które będą królować na naszych stołach. Dzisiaj przedstawiam rekina, którego w kilka chwil można przekształcić w smoka - czyli ozdobny półmisek wypełniony owocami lub sałatką owocową.

1. Arbuza myjemy. Od dołu odcinamy część aby owoc stabilnie trzymał się na stole i nacinamy go w kształcie litery “V” tworząc paszczę naszego potwora.

2. Ostrym nożykiem wykonujemy nacięcia - zęby.

3. Łyżką wydłubujemy środek arbuza - możemy wykorzystać specjalną łyżeczkę do kulek lub pokroić wyciągany miąższ w kostkę (będzie składnikiem sałatki owocowej).
4. Delikatnie nożykiem odcinamy ciemnozieloną część arbuza z zębów (skórka).

6. Po dwóch stronach paszczy tworzymy oczy rekina - za pomocą ostrego nożyka lub łyżeczki wydłubujemy wcześniej narysowane kółeczko (można użyć kieliszka lub małej literatki).
7. Wykrawamy podłużne paski - skrzela rekina.
8. Napełniamy sałatką.

Przemiana rekina w smoka
1. Z kawałka wcześniej wyciętego arbuza wycinamy brew, którą osadzamy na wykałaczce.
2. Dokładnie tak jak w przypadku zębów ostrym nożykiem ściągamy z części paszczy smoka ciemnozieloną skórę arbuza - zostawiając 2 kółka - nozdrza.

Cytrusowa gąsienica

Gąsienica przedstawiona na zdjęciach jest świetnym pomysłem na ozdobę przyjęcia dla dzieci. Jest pracochłonna ale dzięki wycięciu części miąższu i osadzeniu robaka na wykałaczkach ułatwiamy sobie zadanie. Oczy można wykonać z kulek pieprzu lub kropeczek czarnej oliwki. Można dołożyć zielony pasek z limonki. Długość ozdoby dowolna.
Do wykonania potrzebne są:
» mandarynki lub pomarańcze
» cytryny
» wiśnie, winogrono
» szczypiorek
» wykałaczki
» ostry nożyk

1. Owoce myjemy. Wybieramy cytrynę z “noskiem”. Od spodu nacinamy aby stabilnie się trzymała.
2. Z kulek ciemnego winogrona robimy oczy, ze szczypiorku lub kawałka ogórka uśmiech i czułki.

3. Z cytryny i mandarynki wycinamy paski o szerokości ok. 1 cm i o równej wysokości, z których wycinamy fragment miąższu i składamy za pomocą trzech wykałaczek na przemian.

4. Na końcówkach owoców wycinamy trójkąty - nogi robaka.

Szczęsliwa mama

Odnośnik do komentarza

Dekoracja z arbuza – carving bez narzędzi

1. W środku arbuza wycinamy równe kółeczko – środek kwiatuszka. (jeśli ktoś nie ma pewnej ręki może sobie pomóc delikatnie rysując wzór na owocu).
2. Pozostawiając ok. 0,5 cm skórki wycinamy dalsze elementy ozdoby – np. płatki. Wycięte elementy wyciągamy za pomocą rąk lub nożyka.

3. Dokładnie w ten sam sposób kontynuujemy naszą pracę – pozostawiamy taką samą grubość skóry arbuza i wycinamy listki.

4. Ozdabiamy owoc np. falbanką – wycinamy równomiernie szlaczek wokół całego owocu – pamiętając o pozostawieniu skórki o takiej samej szerokości jak poprzednio.
5. Wycinamy końcowy element, który zespoli naszą dekorację w jedną całość – np. powtarzamy motyw z liśćmi.

6. Dekoracja gotowa. Można teraz „przycieniować” niektóre elementy – zostawiając np. 0,1 mm zielonej skórki – na ciemnym arbuzie efekt będzie rewelacyjny. Reasumując: wystarczy dobry pomysł, trochę wolnego czasu i ostry nożyk – tak stajemy się mistrzami carvingu.

Kaktus z ogórka

Świetny pomysł na ozdobę imprezy z alkoholem, przede wszystkim dla miłośników tequili. Wzorowany na elementach krajobrazu Meksyku kaktus jest głównym elementem dekoracji, cytryny możemy pociąć w plasterki lub cząstki, a z soli zrobić np. pagórki.Alkohol nalany do kieliszków rozstawiamy po bokach.Kaktusa oczywiście można również wykorzystać do dekoracji półmisków i sałatek.

1. Cytrynę karbujemy, czyli wykrawamy podłużne paski o szerokości do 0,5cm. Przygotowany w ten sposób owoc kroimy w plasterki i układamy na półmisku.

2. Ogórek tniemy na długość ok. 10cm (pień kaktusa) i wycinamy jedno, lub dwa ramiona o długości ok. 5cm. Powstałe w ten sposób elementy nabijamy wykałaczkami. Polecam przecięcie wykałaczki na połowę. Ilość nabitych kolców dowolna.
3. Gotowe części kaktusa łączymy za pomocą wykałaczek i stawiamy na półmisku.

4. Z rzodkiewki wycinamy kwiatuszki, którymi dekorujemy wykałaczki.

5. Wysypujemy sól oraz ozdabiamy parasolkami do drinków. Do ułożenia ekspozycji można wykorzystać podłużny półmisek lub tacę. Dekoracja gotowa.

Szczęsliwa mama

Odnośnik do komentarza

Owocowy Krab

Krab służy jako dekoracja półmisków z rybami, koreczkami śledziowymi, sushi, lub wszystkimi przekąsami z owoców morza. Jest bardzo prosty do wykonania. Wyciętą ozdobę należy skropić sokiem z cytryny aby zachowała swoje kolory na długo (przede wszystkim chodzi o jabłko, które szybko brązowieje).
Odnóża można wykonać ze wszystkiego - np. z kawałków pora, a oliwki można zastąpić np. winogronem.

Do wykonania potrzebne są:
» jabłko
» cztery oliwki
» kilka plasterków ogórka
» wykałaczki
» rurka do napojów

1. Z jabłka odkrawamy spód (żeby dekoracja trzymała się stabilnie) i dwie części – równo po bokach.

2. Z pozostałych części jabłka wykrawamy szczypce – parę dużych i parę małych.

3 Rurką do napojów wykrawamy dziurki, w które w ten sam sposób pozyskane – wkładamy czułki

4. Na dwie wykałaczki nabijamy po dwie zielone oliwki i we wcześniej przygotowane szczypce z jabłka nabijamy końcówkę wykałaczki.

5.Z kawałków zielonego ogórka wykrawamy odnóża, które wkładamy w jabłko.

6. Dekorujemy według uznania – jeśli mamy przygotowany gotowy półmisek z rybnymi przekąskami – kraba stawiamy w środku lub w rogu.

Kokarda z pora

Trudność wykonania tej dekoracji polega przede wszystkim na dokładnym zakładaniu pasków pora w ten sposób aby utworzyły dekoracyjną „kokardkę”. Duże znaczenie ma też jakość wykorzystanego przez nas warzywa. Zielony, twardy por dostępny w każdym sklepie nie jest giętki, a wykonana z niego ozdoba nie jest tak atrakcyjna jak ta, którą wykonałam z pora „sałatkowego”.

1. Pora myjemy i odkrawamy ok. 25 – 30 cm. Koniec lekko wyrównujemy.
2. Przekrawamy pora wzdłuż na cztery równe części.

3. Powstałe wstążki wyginamy i zakładamy zaczynając od dolnej warstwy. Górną część przycinamy, lub w przypadku pora sałatkowego – pozostawiamy (kombinacje dowolne).

4. Ze względu na gabaryty i „wywrotność” dekoracji polecam postawić gotową ozdobę w półmisku z sałatką.

Szczęsliwa mama

Odnośnik do komentarza

Kurczak z owoców

Do dekoracji wielkanocnego ( i nie tylko ) stołu bardzo łatwo wykonać *kurczaka z grejpfruta i cytryny. Do zrobienia kurczaka poza grejpfrutem możemy wykorzystać cytryny o różnych wielkościach. Zamiast wycinać ogonek, możemy przyozdobić go piórkami (tak samo w przypadku skrzydełek).

Do wykonania potrzebne są:
grejpfrut
cytryna
marchewka
2 kulki pieprzu
wykałaczka
ostry nożyk

1. Grejpfruta nacinamy aby twardo się trzymał podłoża. Po obu stronach wycinamy w grejpfrucie skrzydełka.

2. Z marchewki wycinamy nóżki, można je przymocować za pomocą wykałaczek.

3. Głowę z cytryny przymocowujemy do reszty ciała kurczaka za pomocą wykałaczki.

4. Z tyłu grejpfruta wycinamy ogonek.

5. W cytrynie nacinamy dwa otwory, w które wkładamy wcześniej wycięte z marchewki trójkąciki (dziób kurczaka).

Baranki z kalafiora

Kolejna propozycja do udekorowania świątecznego stołu. Wielkanocne baranki można wykonać na kilka sposobów. Podstawą jest oczywiście kalafior, który musi być świeży i czarna oliwka. Oczy wykonujemy dokładnie tak jak w przepisie na biedronki, można jednak je zrobić majonezem lub twarożkiem - będzie szybciej.

Do wykonania potrzebne są:

kalafior
czarna oliwka
białko jajka
wykałaczki
rurka do napojów
ostry nożyk

1. Różyczki kalafiora delikatnie odcinamy. Wybieramy takie o średniej wielkości i odcinamy głąb przy samej różyczce - żeby ozdoba stabilnie się trzymała.

2. Do kalafiora wbijamy wykałaczkę - w miejsce szyi.
3. Na wykałaczce umieszczamy głowę - czarną oliwkę.
4. Możemy też ozdobić naszego baranka różkami. Mniejsze części kalafiora na kawałku wykałaczki przymocowujemy do oliwki.

Biedronki z pomidora

Biedronki są bardzo efektowne jako samodzielne ozdoby np. kanapek, jednak jeszcze lepiej wygadają jako kompozycja z kwiatami wykonanymi z warzyw lub owoców. Wykonanie nie jest trudne, oczy wycinane z jajka, można śmiało zastąpić kropeczkami wykonanymi np. majonezem.

Do wykonania ozdoby potrzebne nam będą:

pomidorek koktajlowy
2,3 czarne oliwki
gotowane jajko (białko)
ostry nożyk
rurka do napojów

1. Pomidorek myjemy i przecinamy na pół.
2. Wykonujemy delikatne nacięcia - w miejscach, gdzie będą kropeczk
3. Z czarnej oliwki za pomocą rurki do napojów delikatnie “wydłubujemy” kropeczki.
4. Kropeczki wkładamy w miejsca nacięć w pomidorku.

5. Z oliwki robimy główkę ozdoby, przecinając ją na pół. Oczodoły wycinamy za pomocą rurki. Tą samą rurką wycinamy kropeczki w jajku ugotowanym na twardo - Kropeczki z białka wkładamy w oliwkę.
6. Powstałą ozdobę dekorujemy sałatą.

Kwiat z pomidora

1.Pomidor nacinamy na 6 lub 8 równych części, nie rozkrawamy do końca aby cząstki się nie rozpadły.
2. Ostrym nożykiem delikatnie oddzielamy skórkę od miąższu, uważając aby jej nie przeciąć.

3. W środku pomidorka robimy delikatne nacięcie.
4. Środek nacięcia ozdabiamy kulką ziela angielskiego (do ozdoby można również użyć zielony groszek, lub kukurydzę )

Róże z marchewki

1.Marchewkę obieramy (odkrawamy końce)
2. Przy pomocy obieraczki do ziemniaków jednym, długim ruchem wykrawamy podłużne pasy (wzdłuż marchewki)
3. Wybieramy najładniejsze płaty i zalewamy je wrzątkiem. Zostawiamy na jakieś 10 - 15 minut.
4. Pojedynczy płat marchewki przecinamy na pół. Otrzymany płat składamy na połówkę.
5. Jeden z pasków delikatnie zawijamy (rolujemy) zaczynając od węższej części.

6. Resztę płatków składamy i delikatnie doczepiamy do zrolowanego (wystarczy 4-6 sztuk)
7. Całość mocno związujemy nitką.

Myszka z rzodkiewki

1. Z mniejszej rzodkiewki odkrawamy dwa płatki (będą to uszy)

2. Na podłużnej rzodkiewce z ogonkiem ostrym nożem robimy kilkumilimetrowe nacięcia na oczy i uszy.
3. Wkładamy wcześniej przygotowane płatki w otworki - uszy - i dwie (równe) kuleczki jako oczy.
4. Powstałą myszkę kładziemy bezpośrednio na półmisek z serem i sałatą

Pierscienie z ogorka

Karbowanego ogórka kroimy w grubsze plastry. Ostrym i wąsko zakończonym nożykiem wykrawamy środki plastrów. Co drugi plaster przecinamy, tak aby można było przełożyć go przez cały plaster. Łącząc za sobą plastry ogórka otrzymujemy zielony łańcuch nadający się do dekoracji półmisków

Szczęsliwa mama

Odnośnik do komentarza

Witam
bardzo piekne te ozdoby choc czsu trzeba troche poswiecic.ja ozdocy przygotowuje zwyklym kuchennym nozem ,mozna nim przygotowac praktycznie wszystko.bardzo milo jest ze znalazla sie osoba ktora sie interesuje ozdabianiem potraw.ja pracuje przy tym na codzien i wiem ze do tego nie trzeba talentu tylko cierpliwosci i czasu.pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza

Goska masz racje. A moze pokarzesz nam swoje dziela ?
Wszystkie ozdoby ktore pokazalam sa wykonane wlasnie za pomoca noza czy obieraka.
Ja dla ulatwienia sobie pracy kupilam cos takiego :
http://images26.fotosik.pl/107/2b6e579f6260b571med.gif

Uwielbiam gotowac i ozdabiac potrawy.Dopiero sie ucze ale praktyka czyni mistrza. Nie trzeba byc uzdolnionym - ja zawsze noga bylam z plastyki i prac ZPT. Zdolnosci zero - obrazki rysowala mi siostra :P

W ozdabianiu najwazniejsze sa checi i cierpliwosc jak pisalas :)

Szczęsliwa mama

Odnośnik do komentarza

antalis moge ci polecic zrobienie pieknej rozy z odpazonej grubej marchwi jest to bardzo przyjemne i proste w zrobieniu a takze na tym najszybciej sie mozna nauczyc,a takze roze mozna wykomac z rzepy i pozniej namoczyc w barwniku (barszcz czerwony w butelce,barwniki do jajek).zaczyna sie od najbrubszej czesc i zaczynasz tak jak bys obierala jablko z tym ze w marchwi musi powstac lekki szpic a na koniec skrecasz marchewke .powodzenia i cierpliwosci

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...