Skocz do zawartości
Forum
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
studentka234

Poród Bielsko - część 3 - gazeta Metro

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Dziś w gazecie Metro ukazał się artykuł o moim porodzie.

http://www.emetro.pl/emetro/1,85651,...wki_grozy.html

ktoś usunął linka więc kopiuję tekst z gazety Metro

Złośliwości, przykre komentarze i brak reakcji na prośby o pomoc. Kobieta, która urodziła dziecko pół roku temu, do dziś nie może zapomnieć, jak została potraktowana w publicznym szpitalu
Joanna (imię zmienione) jest studentką IV roku medycyny. Ma 27 lat, w listopadzie ub.r. w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej urodziła synka. Swój poród do dzisiaj wspomina jak koszmar. Opisała go w liście, jaki przysłała do naszej redakcji.

"Mój poród był bardzo ciężki. Nie z powodu bólu, ale dlatego, że podczas pobytu w szpitalu złamano moje prawa. W sali było obecnych wiele osób (m.in. dwie położne, starsza i młodsza, lekarz i jeszcze jednak kobieta). Nie wiedziałam, kto z personelu jest za mnie odpowiedzialny, czułam się zdezorientowana i zawstydzona. Nie informowano mnie o przebiegu porodu. Młodsza położna śmiała się i patrzyła, jak jęczę z bólu... A pani doktor miała pretensję, że nie odpowiadam szybko na jej pytania, tylko krzyczę. Zlekceważono moją prośbę o poród w wannie. Błagałam, żeby pozwolono mi rodzić w kucki. Wiedziałam, że mam takie prawo, a ból będzie w tej pozycji łatwiejszy do zniesienia. - W takich pozycjach to tylko kobiety w buszu rodzą - usłyszałam od lekarza.

Zostałyśmy wychowane na opowieściach o tym, że rodząca musi znieść wiele przykrości i bólu, że to personel decyduje o tym, jak poród powinien przebiegać. Ale tak nie powinno być. Wszystko w Waszych rękach, przyszłe Mamy. Jeżeli to Wy nie będziecie się domagać swoich praw, to polska porodówka nigdy się nie zmieni!".

Joanna o swoich przejściach napisała także do Biura Praw Pacjenta przy Ministerstwie Zdrowia. Po jego interwencji dyrekcja szpitala w Bielsku-Białej wyjaśniła, że decyzje lekarzy podejmowane podczas porodu podyktowane były jego szybkim przebiegiem (poród trwał zaledwie godzinę) i bezpieczeństwem dziecka (urodziło się pięć tygodni przez terminem). Ale przyznała jednak, że uwagi kierowane wobec Joanny były niewłaściwe. - Dyrektor szpitala wyciągnie konsekwencje wobec lekarza, który dopuścił się tych nieetycznych stwierdzeń - mówi Krystyna Kozłowska, dyrektor Biura Praw Pacjenta. Podkreśla, że każdej pacjentce przysługuje prawo do intymności, do informacji, świadomej zgody na interwencję medyczną i do kontaktu z osobami bliskimi. Ale okazuje się, że łamanie tych praw jest w polskich szpitalach niechlubną normą. Jak wynika z informacji fundacji Rodzić po Ludzku, co piąta kobieta trafiająca na porodówkę spotyka się z nieżyczliwym i aroganckim zachowaniem personelu, a niemal co czwarta nie jest informowana o przebiegu porodu.

Z Urszulą Kubicką-Kraszyńską z fundacji Rodzić po Ludzku rozmawia Anita Karwowska

Jaka była pani pierwsza myśl po przeczytaniu tego listu?

- Przede wszystkim - że to nie jest historia jednostkowa. List Joanny ilustruje podstawowy problem polskich porodówek - brak indywidualnego podejścia do pacjentki. Kobieta wchodzi do szpitala i zaczyna być traktowana jak jego własność. Jej emocje, potrzeby i oczekiwania przestają być ważne.

Czy rzeczywiście złamano prawa Joanny?

- Oczywiście. Pacjentka ma prawo otrzymywać na bieżąco pełną informację o przebiegu porodu i procedurach, którym jest poddawana. A lekarz powinien uwzględniać jej potrzeby, np. to, w jakiej pozycji chce rodzić. Badania naukowe udowodniły przecież, że pozycja kuczna jest dla dziecka bardziej korzystna niż leżąca. To wszystko wskazuje na brak profesjonalizmu.

Czym tłumaczyć taką postawę personelu?

- Wciąż zbyt często zwycięża po prostu rutyna. W wielu placówkach personel trzyma się starych procedur, bo tak jest po prostu wygodniej.

Źródło: Metro

studentka234@vp.pl

***


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję, że w końcu ktoś zechciał to opublikować. Powinnyście wszystkie spróbować nagłośnić sprawę poprzez tv (jakaś Uwaga, Celownik czy coś takiego a może nawet jak macie odwagę to Drzyzga) Niech się kobiety w tym kraju w końcu obudzą i dowiedzą, że mają swoje prawa kiedy rodzą, kiedy nie mają siły się bronić przed chamstwem i rutyną a ich oprawcy nie są bezkarni. Ja sama rodziłam 9 lat temu w szpitalu wojewódzkim. Połamano tam wszystkie moje prawa a ja byłam młoda niedoświadczona i nie miałam pojęcia, że może być inaczej... Starałam się zapomnieć to coś co można było chyba porównać tylko z gwałtem zbiorowym na moim ciele i psychice. Postanowiłam, że zapomnę i nie urodzę już więcej dzieci. Kobieta może wiele znieść... Tylko w imię czego? Rutyny? Chamstwa i poczucia wszechmocy lekarzy? Powodzenia :)


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na pewno. Po moim porodzie przeczytałam w gazecie o akcji rodzić po ludzku... Zachęcali tam do opisywania swoich porodów, chwalili się, że w Warszawie dzięki tej akcji kobiety sa traktowane lepiej... Popłakałam się, bo dla mnie już było zapóźno... W Poznaniu nikt wtedy jeszcze o tej akcji nie słyszał... Chyba. Teraz przede mną następny poród ale ja już znam swoje prawa i nikomu nie życzę żeby próbował je łamać ;) Pozdrawiam.


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim marzeniem jest uchronić inne kobiety przed takim traumatycznym przeżyciem. Kobietę rodzącą powinno sie traktować indywidualnie, a nie jak przedmiot w jakiejś fabryce,który jedzie na taśmociągu. Bardzo mi zależy, chciałabym aby Każda Kobieta rodziła po Ludzku, aby w końcu Kobiety dowiedziały się jakie prawa Im przysługuja na sali porodowej


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłam na badaniach w szpitalu, który ma opinię dobrego. Z braku łóżek podłączono mnie do ktg na porodówce rodzinnej. Podpytywałam położną o pozycje do rodzenia- czy można w innej niż na wznak. Pani położna powiedziała, że się nie zdarzyło... Że kobiety sa zwykle tak zmęczone, że same się kładą na łóżko i chcą mieć z głowy...


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze się nie zdażyło??

nawet jeżeli Rodząca nie ma siły a chciałaby urodzic w pozycji innej niż na wznak to połozne mają jej w tym pomóc! pomóc podtrzymywac!

a jeżeli nie są zmęczone to co ? zmuszane są do pozycji leżącej lub półsiedzącej?
przecież to jest jakaś masakra!!!!!

proszę, niech Pani znajdzie szpital w którym chce Pani rodzic.

http://www.rodzicpoludzku.pl/szukaj.ph

Zalety pozycji wertykalnych

Przyspieszenie rozwierania szyjki
Przy zachowaniu pionowej pozycji ciała rodzącej kobiety, główka dziecka mocniej naciska na szyjkę macicy i przyspiesza rozwieranie. W pozycji horyzontalnej ucisk główki na szyjkę jest minimalny, zatem proces rozwierania jest wolniejszy i trudniejszy. Taki poród wymaga dużo większego wysiłku, zarówno ze strony matki, jak i dziecka.

Zwiększenie regularności `i` intensywności skurczy
W pozycji pionowej skurcze macicy są bardziej regularne, silniejsze, częstsze. Badania brytyjskie dowiodły, że czas porodu w pozycjach wertykalnych w porównaniu z porodem tradycyjnym skraca się nawet o 40%! Skrócenie czasu i wzrost dynamiki porodu nie wymaga większego wysiłku, także dlatego, że mięśnie krocza pozostają rozluźnione.

Lepsze dotlenienie dziecka
Gdy poród odbywa się wertykalnie, łożysko jest lepiej ukrwione, a co za tym idzie dziecko otrzymuje więcej tlenu. Natomiast podczas leżenia na plecach uciśnięta zostaje aorta zstępująca i żyła główna wewnętrzna. Wielogodzinne pozostawanie w tej pozycji w I okresie porodu powoduje niemal całkowite zamknięcie światła żyły. Zablokowanie odpływu krwi może spowodować hipotensję i krwawienie u matki.

Ułatwione oddychanie
Przy pionowym ułożeniu ciała kobieta może wykorzystać swobodny i głęboki oddech do zmniejszania bólu. W tej pozycji łatwiej jest jej zapanować nad rytmem porodu poprzez dostosowanie rytmu oddechu do skurczy. W czasie leżenia na plecach oddech staje się na tyle płytki, że wykorzystanie przepony jest praktycznie niemożliwe.

Mniejsza potrzeba uśmierzania bólu
Kobiety rodzące w pozycjach wertykalnych odczuwają mniejszą potrzebę farmakologicznego uśmierzania bólu. Częściej korzystają z naturalnych metod, takich jak masaż czy kąpiel w ciepłej wodzie, pozwalających zachować pełną świadomość i kontakt z własnym ciałem. Leżenie "na wznak" - z powodu ograniczonej aktywności - powoduje uzależnienie od pomocy innych osób i wzrost znaczenia środków przeciwbólowych.

Zmniejszenie lęku i napięcia
Pozycje wertykalne zmniejszają lęk i napięcie rodzącej. W organizmie kobiety wydziela się mniej adrenaliny hamującej skurcze, na rzecz naturalnej oksytocyny. Dzięki temu poród przebiega szybciej i regularniej. Unieruchomienie na łóżku porodowym spowalnia lub nawet zatrzymuje akcję porodową, ponieważ wzmaga niepokój, który zakłóca równowagę hormonalną i mechanizm porodu.

Efektywniejsze wykorzystanie sił
Pozycje wertykalne zachęcają kobietę do aktywnego poszukiwania najwygodniejszych pozycji także w czasie przerw między skurczami. Lepszy odpoczynek pozwala na większą mobilizację sił w czasie parcia. Gdy kobieta leży na plecach, jej wysiłek jest niewspółmierny do efektów i zmęczenia.

Ułatwienie parcia

Zasadnicza różnica pomiędzy porodem na plecach a porodem w pozycjach wertykalnych wynika z ułożenia kanału rodnego. Gdy kobieta stoi, kuca lub siedzi kanał rodny skierowany jest do dołu. Na przesuwające się dziecko działa więc dodatkowa siła - grawitacja - która wzmacnia siłę skurczy. Leżenie na plecach powoduje, że kanał rodny skierowany jest skośnie do góry. Mięsień macicy pracuje pokonując dodatkowy opór siły ciążenia, która zamiast pomagać, przeszkadza. Dziecko z trudnością przesuwa się w kanale rodnym w stronę ujścia, gdyż "przyciskane" jest siłą grawitacji do kręgosłupa matki.

Zwiększenie wymiaru miednicy
W pozycji pionowej kość krzyżowa jest ruchoma, więc podczas przechodzenia główki dziecka połączenie krzyżowo-guziczne cofa się, co pozwala na zwiększenie przednio-tylnego wymiaru miednicy aż o 30 %. W pozycji leżącej kość krzyżowa jest całkowicie unieruchomiona, a otwór dolny miednicy zwężony.

Zmniejszenie ryzyka pęknięć krocza

Zachowanie pionowej pozycji w czasie parcia zmniejsza ryzyko pęknięć krocza i potrzeby jego nacinania, gdyż w trakcie wyrzynania się główki tkanki wokół krocza naciągają się równomiernie.
W pozycji "na wznak" główka dziecka najmocniej napiera na krocze w okolicach odbytu. W tej sytuacji, nawet mimo ewentualnego nacięcia, możliwe jest pęknięcie śluzówki lub ściany pochwy.

Ułatwienie samoistnego odklejania łożyska
Pozycja pionowa korzystna jest również w III okresie porodu. W czasie wydalania łożyska łatwiejsze jest jego samoistne odklejanie i samooczyszczanie macicy. Także w tym przypadku działanie siły ciążenia może pomagać lub przeszkadzać.


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://img261.imageshack.us/img261/3733/cci2008071900000ql1.jpg

http://img177.imageshack.us/img177/4243/cci2008071900001bh6.jpg

zbieram opinie czy któras z Kobiet rodząca w Wojewódzkim zawsze była zmuszona do pozycji
leżącej lub półsiedzącej, czy miały Panie ten wybór pozycji? ( chodzi mi o
drugą faze porodu), czy była koniecznośc nacięcia krocza? czy pytano Panie o
zgodę na ten zabieg? Czy przyspieszano poród podając syntetyczną oksytocynę,
przebijając
pęcherz płodowy? Wyciskano dziecko przez lekarza kładącego się na brzuch? Jeżeli
były wskazania do w/w procedur, to czy były Panie
poinformowane? Podawano Dolagran lub Relanium? jeżeli tak, to czy same Panie się
zgodziły? Gdy prosiły Panie o znieczulenie, otrzymały je Panie? Jak wyglądała
sprawa z lewatywą i goleniem krocza? Prosiły Panie o te zabiegi przygotowawcze?
Jeżeli były, to cczy pytano o zgodę? Jaki był pierwszy kontakt z Dzieckiem? Czy od razu po porodzie mogły Panie miec Swojego Maluszka jeszcze na sali porodowej? Mogły Panie je nakarmic? Ile czasu w ogóle było z Panią Dziecko przed mierzeniem, ważeniem itp? 5, 10 min? Czy byli obecni studenci, osoby trzecie,
np. sprzątaczki? Jeżeli tak, to czy pytano Panie o zgodę na ich obecnośc? Ale
uwaga. Uzyskanie przez PAnie zgody na udział studentów i stażystów nie jest
wymagane, gdy interwencja medyczna jest konieczna. Za poród rodzinny płaciłyście Panie jedynie 50 pln na ubranko dla ojca?

Oczywiście jeżeli Panie się nie zdecydują odpowiedziec, uszanuję decyzję.
Zbieram opinie na temat tego szpitala. Panie które rodziły w roku 2007 i 2008 -
chciałam zbadac czy po mojej interwencji COŚ się zmieniło w tym szpitalu. Panie
które tam rodziły, pomóżmy innym Mamą Smile ANONIMOWO, bede umieszczac wypowiedzi
na blogu. Powtarzam, ANONIMOWO i tylko Tych Pań co napiszą prywatnie do mnie.

to blog :

Expertia.pl - strefa wiedzy

Pozdrawiam Panie serdecznie


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prowadzę dwa blogi, jeden na Onecie, drugi na portalu Expertia, każdy o tej samej treści. Wczoraj rozpoczął się drugi etap Konkursu Blog Roku 2008 - głosowanie Internautów.

Kochani, jeżeli chcecie oddac głos na mojego bloga, proszę wyślijcie smsa o tresci A01059 pod nr 7144 (0 w numerze bloga oznacza liczbę zero ) koszt, 1.22PLN.

link do bloga :

Blog o Porodzie. Dobrze Urodzeni? - to nie u nas prosz Pastwa. Pord Bielsko. - Onet.pl Blog

( Uwaga! w tresci smsa należy jedynie umieścic numer bloga, nie należy umieszczac w niej żadnych dodatkowych znaków ani spacji.)

W głosowaniu może wziąć udział dowolna Osoba, przy zastosowaniu zasady, że z jednego numeru telefonu można oddać jeden głos na dany blog. Ponowne zagłosowanie na ten sam blog nie jest możliwe.

Mam nadzieję że wśród Czytelników znajdą się Osoby, które zechciałyby poprzec mojego bloga. Liczę na poparcie szczególnie od Kobiet, które były w podobnej do mojej sytuacji. Proszę, sprawmy aby ten blog dostrzegła każda Przyszła Mama :)

pozdrawiam


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy poród to choroba? Dlaczego od lat wmawia się Kobietom, że nie sąodpowiedzialne za własny proces porodowy?

Medycyna przez pół wieku przekonuje większości Kobiet, że nie wiedzą jak się rodzi...

Rodzimy na płasko, nie dają Nam możliwości swobodnej pozycji do spontanicznego wyparcia dziecka, nacinają krocza, aplikują oksytocynę. Po coto wszystko?

Chciałabym abyście obejrzały Kobiety rodzące naturalnie, spontanicznie, oraz Te, które zostały przepchnięte przez system szpitalny i któremu musiały sie poddać. Film pokazuje Rodzące w pozycjach horyzontalnych, jak i Te, które rodzą standardowo. Mówione jest o szkodliwościach znieczuleń, cc na życzenie, o interwencjach medycznych, które w ogóle nie mają uzasadnienia, o fizjologii porodu, o akuszerkach które w USA były tępione przez lekarzy.

Film, znany mi jest od dość dawna. Zawsze gdy go oglądam, płaczę lub chce mi się płakać.

"Obecnie większość położników nie ma pojęcia o tym, jak może wyglądać poród." - dr Michael Odent.

"Bardzo niewielu lekarzy widziało naturalny poród" - Susan Hodges.

"Położnictwo to 98% nic wielkiego, a w 2 % problemy" dr Jocques Moritz.

"Szpitale to jest biznes. Chcą mieć łóżka wypełniane i opróżniane.Nie chcą, by Kobiety kręciły się po sali porodowej" - prof Patricia Burkhard.

"Gdy spojrzeć generalnie na położnictwo, istnieje cała seriapoważnych operacji, które lekarze wykonują a które nie są medycznieuzasadnione. Na zdrowy rozsądek, nawet idea leżenia na płasko, znogami do góry: czy to jest najwygodniejsza lub logiczna pozycjaporodowa? Nie bardzo."

" Pozycja leżąca jest najbardziej dysfunkcyjną fizjologiczniepozycją porodów. Dlatego, że u Kobiety leżącej na plecach miednica sięzmniejsza... i jest jej trudniej przeć używając mięśni brzucha. Wtedyjest bardziej prawdopodobne że będzie potrzebnę użycie siły albowyciągacza próżniowego"

"To bardzo istotne gdy matka jest aktywna i bierze w tym udział.A nie gdy leży na plecach a doktor krzyczy: "przyj!" "mocniej"! - Toniepotrzebne! W porodzie pionowym, we właściwym czasie, dzieckowyślizgnie się samo w dół..."


a teraz film w częściach ( każdy z nich trwa po 10 minut ) Piąta cześć wymaga logowania na youtube.

Koniecznie oglądnijcie, a po nim, zapraszam do dyskusji.

YouTube - Porodowy Biznes (Napisy PL) 01/09

YouTube - Porodowy Biznes (Napisy PL) 02/09

YouTube - Porodowy Biznes (Napisy PL) 03/09

YouTube - Porodowy Biznes (Napisy PL) 04/09

YouTube - Broadcast Yourself.

YouTube - Porodowy Biznes (Napisy PL) 07/09

YouTube - Porodowy Biznes (Napisy PL) 08/09

YouTube - Porodowy Biznes (Napisy PL) 09/09

Pozdrawiam


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...