Skocz do zawartości
Forum

nie che pic!


mama2

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien Dobry .
Mam taki problem mój roczny synek nie chce pic. Jets wciaz na piersi i w ciagu dnia duzo z niej pije a takze w nocy .
I moze gdyby byl zdrowy to by wystarczylo..no własnie ale zdrowy nie jest , choruje na nerki i zaleceniem lekarza jest zeby pil baaardzo duzo .
Podczas pobytu w szpitalu (5tyg) kiedy stracilam pokarm dopajałam go strzykawka , do dzis tez bierze duzo lekow wlasnie strzykawka i tak sie chyba nauczyl , ze pije ze strzykawki , Zawsze najpierw podaje mu kubek z piciem ale on sie nim bawi a jak mu cos poleci to odejmuje od ust niezainteresowany piciem , moze ma niewielkie pragnienie , nie wiem ale pic musi wiec podaje mu wtedy strzykawka i zbytnio nie protestuje (ale on nawet przy lekach nieprotestuje choc sa okropnie gorzkie) . Próbowałam juz roznych butelek , i zwykłych szklanek , i malych kubków (medela) i nic! jestem zrozpaczona , bo sa upały siedzimy na placu zabaw a ja ,mu daje pic strzykawka! Czy mozna cos jeszcze zrobic zeby go nauczyc normalnie pic?
I jeszcze drugie pytanie :)
Synek jak dostaje na obiad pulpeta i ziemniaczki to mieli to w buzi strasznie dlugo i zjada niewiele a trwa to okropnie dlugo!! a jak mu dam danie ze sloiczka to wsuwa dosc szybko bo tam nie ma zawiele do gryzienia , ale chyba takie sloiki dla 13 miesiecznego dziecka to chyba juz zamalo?
Dziekuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jak się okazuje, nauka picia to kolejny ważny i niekoniecznie łatwy krok w życiu dziecka. Jest to umiejętność, na zdobycie której trzeba poświęcić dziecku trochę czasu i cierpliwości.
Z Pani listu wynika, że w tym kierunku poczyniła już Pani liczne starania, poniżej przedstawiam kilka innych pomysłów:

Kluczowym rozwiązaniem może okazać się znalezienie odpowiedniego do picia naczynia. Może to być:
-kubek treningowy, z odpowiednim ustnikiem nie podrażniającym dziąseł dziecka,
-kubek niekapek, np. ze zwężanym ustnikiem,
-specjalny kubek dla dzieci ze ściętym brzegiem – (dziecko ma możliwość większej kontroli ilości płynu wewnątrz kubka),
-inne naczynko z dwoma uszkami, np. filiżanka, czarka
-bidon dla dzieci (butelka z rurką), inne naczynko ze słomką,
-łyżeczka.

Naczynko, z którego dziecko będzie pić, powinno mieć ciekawą kolorystykę i kształt. Wcześniej może np. służyć mu do zabawy. Kiedy zauważymy że nastąpiło wstępne zapoznanie i oswojenie z "zabawką", wlejmy do naczynka niewielką ilość płynu. Ilość tą można stopniowo zwiększać wraz ze wzrostem zainteresowania piciem. Na początku niech to będzie płyn, który smakuje dziecku najbardziej, i jeśli jest to słodki klarowny lub przecierowy soczek dla niemowląt, sukcesywnie rozcieńczajmy go, zamieniajmy na wodę lub ziołowe i owocowe herbatki dla dzieci.

Metodą, która sprawdza się zawsze u dzieci, jest dawanie im dobrego przykładu. Jeśli maluch nie zachce naśladować rodziców, może zainteresuje się pijącymi z podobnych naczynek w sąsiedztwie dziećmi.

Odnośnie gryzienia, konsystencję posiłków proponuję zmieniać również stopniowo. Najwyraźniej dziecko potrzebuje jeszcze czasu, by przestawić się z papkowatej formy posiłków na stałą.

Życzę powodzenia!
Beata Jabłonowska

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...