Skocz do zawartości
Forum

Kłopot z dokarmianiem i inne pytania


Smelcia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mój 6,5 miesięczny synek w zasadzie nie je nic oprócz mojego mleka bo nie ma ochoty. Nasza Pani pediatra kazała go dokarmiać jak miał 4 -miesiące mimo iż dobrze przyrastał ale ja sama na własną rękę zaczęłam później (ok5-m-ca i to tylko dlatego że miałam wracać do pracy a on butelki nie chciał a trudno odkręcić cyca i zostawić). Nawet początkowo chętnie otwierał dziobek na łyżeczkę jadł pół łyżeczki kaszy manny na moim mleku, później trochę ziemniaków, marchewkę i odrobinę jabłuszka, po kleiku ryżowym miał śluz w kupie więc wycofałam niestety po dodaniu do zupki odrobiny pietruszki (korzenia) biegunka trawała prawie tydzień i w tym czasie nie dostawał nic oprócz mojej piersi, a jak zaczął się normalnie wypróżniać i chciałam podać mu coś łyżeczką to zaciska dziąsełka i buzi nie chce otworzyć czasem uda się mu podać 1-2 łyżeczki czegoś (jabłuszko z marchewka lub banan ) ale zacząć trzeba od podania na palcu a i tak nie chce dużo zjeść. Pytań w związku z tym mam kilka: 1 - czy jest jakiś sposób by zachęcić go do jedzenia?; 2- co mu podawać jeśli po co drugiej rzeczy ma objawy biegunkowe (ktoś zasugerował ze to może być nietolerancja glutenu ale czy to możliwe żeby przez 3 tygodnie było ok i nagle po wprowadzeniu np. kleiku ryżowego czy pietruszki coś nie tak?) 3- czy można jakoś wspomóc tolerancję jego przewodu pokarmowego dla nowości 4- jak długo bez szkody dla jego zdrowia mogę karmić go samą piersią?
I pytanie z zupełnie innej beczki - kiedy można dziecku wprowadzić drożdże tzn np. bułeczki własnoręcznie pieczone wiem że 6 miesiąc to dużo za wcześnie ale nigdzie nie znalazłam od kiedy można wiec przy okazji pytam. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Szanowna Pani,
Rozszerzanie diety mlecznej powinno się rozpoczynać nie wcześniej niż w 5. miesiącu i nie później niż w 6. miesiącu życia dziecka. Od 7 miesiąca ilość pokarmu matki zazwyczaj zmniejsza się, ale również dziecko zaczyna mieć większe zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, tym samym karmienie piersią może być nie wystarczające.Mleko matki ma lekko słodkawy smak, dobrze znany kubkom smakowym dziecka, przez co wszelkie innowacje mogą napotykać świadomy opór z jego strony.

Słabo ukształtowany układ trawienny maluszka stosunkowo powoli przyzwyczaja się do nowych pokarmów, wobec czego najlepiej wprowadzać je pojedynczo i stopniowo, bacznie obserwując reakcję dziecka. Zabieg ten przede wszystkim ułatwia rozpoznanie ewentualnej reakcji alergicznej lub jej brak.

Jeśli zaobserwowała Pani wystąpienie biegunki po podaniu dziecku konkretnych pokarmów, lub pokarmów, które sama Pani zjadła, należy niezwłocznie zgłosić się z tą informacją do lekarza prowadzącego. Konsultacja i postawienie diagnozy lekarskiej jest podstawą do postępowania dietetycznego.

Biegunki mogą mieć szereg różnych przyczyn, jak wirusy, bakterie, alergie, czy nietolerancje pokarmowe (np. na : gluten, laktozę, również z pokarmów zjadanych przez Panią). Właściwe postępowanie dietetyczne jest niezbędne do nawodnienia organizmu dziecka, jak też uniknięcia niedoborów żywieniowych. Jako sprawdzone metody na uzupełnienie płynów w przypadku biegunki u dzieci stosuje się zupkę z marchwi, tzw. „marchwiankę”, zupkę z dynie czy mus jabłkowy. Postępowanie należy jednak skonsultować z lekarzem.

Odnośnie karmienia łyżeczką stanowi dodatkowe wydarzenie, z którym dziecko musi się zapoznać, oswoić i z czasem je zaakceptować. Najlepiej jest stosować specjalnie przeznaczone do tego plastikowe łyżeczki, o łagodnych brzegach i opływowych kształtach. Rozwiązanie z podawaniem pokarmu na palcu jest bardzo ciekawe, zwłaszcza, że przynosi efekt. Do każdego dziecka należy podchodzić z dużą dozą cierpliwości, a stosując metodę małych kroczków powinno się osiągnąć zamierzony rezultat.

Odpowiadając na ostatnie Pani pytanie, ciasto drożdżowe (z owocami lub bez) i/lub biszkopty może być wprowadzone do diety dziecka od 10. miesiąca życia.

Pozdrawiam serdecznie
Beata Jabłonowska

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...