Stomatolog

Jaka plomba?

Kasiorek

Kasiorek

Witam.

Z racji tego, że wybieram się niedługo do dentysty chciałam zapytać Panią jaką plombę najlepiej wybrać, chemoutwardzalną czy światłoutwardzalną?

(Od razu mówię, że idę do stomatologa w przychodni (NFZ). Moje zęby z regóły z zewnątrz wyglądają dobrze (np. widać malutki ubytek), ale jak zaczyna się borowanie to okazuje się, że w środku zęba jest wielka dziura).

Jakiego koloru jest plomba chemoutwardzalna?
Czy za białą plombę muszę zapłacić w ramach NFZ?
Znalazłam cennik za usługi wykonywane w ramach NFZ (z 03.2010r) i pisze, że wypełnienie chemoutwardzalne ubytku w zębach od 4 do 8 to koszt 30zł.
Czy to znaczy, że za każdy ząb muszę zapłacić 30zł jeśli chcę mieć białą plombę?

Muszę się przygotować finansowo jeśli będę musiała ponieść większe koszty stąd moje pytania.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

--

http://www.suwaczek.pl/cache/7a61423504.png

http://www.suwaczek.pl/cache/73ef5b1ebc.png

4037 kasiorek Kobieta, 30 lat, Rybnik

Odpowiedzi znajdują się poniżej

stomatolog

stomatolog

Witam,
Pani pytania dobrze by było skierowac do NFZ.Nie znam procedur obowiązujących w takich przypadkach.Jeśli chodzi o wybór rodzaju plmby to decyduje o tym lekarz oceniając warunki w jamie ustnej dziecka, rozmiar zniszczen zęba oraz poziom współpracy.W chwili obecnej najlepsze technologicznie to wypełnienia światłoutwardzalne, ale nie upierałabym się przy nich jesli sutuacja w jamie ustnej jest trudna, bo te wypełnienia są bardzo wymagające jesli chodzi o warunki w jakich można je stosować.Prosze decyzje zostawic specjaliście i ustalić jakie będa koszty leczenia.Przed rozpoczęciem leczenia powinna odbyć sie wizyta adaptacyjne, żeby zapoznać dziecko z gabinetem, ocenić stan zębów i zaplanowac leczenie.To idealny momet do ustalenia kosztów leczenia.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała, lekarz stomatolog

390 stomatolog Kobieta, 39 lat, Warszawa
paczanga

paczanga

witam
jakie są przesłanki do zastosowania plomb chemoutwardzalnych a jakie światłoutwardzalnych u ludzi dorosłych? spotkałam się już z wieloma opiniami. np takimi że te refundowane przez NFZ wcale nie są takie złe i pomimo drobnych nieszczelności potrafią utrzymywać się tyle co te światłoutwardzalne, jednak są ludzie który są bezwzględnymi zwolennikami światłoutwardzalnych, "zawsze i wszędzie".

pozdrawiam edyta

15608 paczanga Kobieta, 26 lat, dziki wschód BP
stomatolog

stomatolog

Zgodnie ze stanem bieżącym wiedzy na temat wypełnień wiadomo, że światłoutwardzalne są najlepsze. Dłużej zachowują szczelność, są odporniejsze na ścieranie i urazy, bardziej estetyczne i dają lepsze mozliwości rekonstrukcyjne. Wypełnienia chemoutwardzalne są stosowane w naszym gabinecie wyłacznie jako wypełnienia czasowe lub ostateczne w trudnych warunkach, bo mniej sa wrazliwe na wilgoć w trakcie utwardzania się. Mogą być tez stosowane z wyboru ze względów ekonomicznych, bo materiały chemoutwardzalne są tańsze.

390 stomatolog Kobieta, 39 lat, Warszawa
~ida

~ida

Jeśli mogę się wtrącić, to moje doświadczenia z plombami są takie, że chemoutwardzalne należy omijać z daleka- kilka razy spróbowałam i po 2-3 miesiącach plomba była do wymiany, co wiadomo, że wiąże się z ponownym borowaniem i dodatkowym osłabieniem zęba. Więc jeśli jest taka możliwość to naprawdę nie warto oszczędzać na plombach i wybrać te światłoutwardzalne, no ale wiadomo, że koszt jest niestety nie mały.