Rehabilitacja dzieci

Koślawość stępu

supermonikas23

supermonikas23

Mój synek skończył 5 lat. W poradni wad postawy p. doktor stwierdziła, że synek ma koślawość stępu. Chodziliśmy na 10 zabiegów rehabilitacyjnych, zalecono też wkładki thomasa do butów, na pytanie o zakup obuwia profilaktycznego lekarka odpowiedziała, że nie ma takiej potrzeby, bo przy tej wadzie ten typ obuwia nic nie da.
Po kilku tygodniach od rehabilitacji kolejna wizyta u lekarza. P. doktor nie stwierdziła żadnej poprawy i znowu skierowała na rehabilitację na którą tak jak ostatnio poczekamy kilka miesięcy. Tym razem p. doktor zaleciła obuwie profilatyczne i wkładki supinujące. Powiem szczerze, że jestem już teraz skołowana. Jak to w końcu jest z tym obuwiem profilaktycznym? Pomaga nie pomaga? Mogłam przecież takie obuwie kupić już wcześniej ale skoro p. doktor tego nie zaleciła to nie kupiłam.
Pytałam w sklepie o obuwie profilatyczne jak to się ma do wkładek supinujących i uzyskałam informację, że najlepiej najpierw kupić wkładkę, bo ona i tak nie do wszystkich typów obuwia czy papci profilaktycznych "wchodzi", może się więc okazać, że będzie problem połączyć te 2 zalecenia lekarskie i co wtedy.
Bardzo proszę o radę jak najlepiej postąpić przy tego typu wadzie. Dodam, że synek w przedszkolu chodzi na gimnastykę korekcyjną.
Bardzo dziękuję i pozdrawiam.

--

:16_3_204:

12711 supermonikas23 Kobieta, 38 lat, Bydgoszcz

Odpowiedzi znajdują się poniżej

magDAB

magDAB

Witam!
Podstawowym działaniem w przypadku wad stóp to regularne ćwiczenia. Niestety niewiele pomoże 10 zabiegów rehabilitacji. Nawet kolejne 10 zabiegów. Zwłaszcza po kilku miesiącach przerwy. Efekt będzie po długim czasie systematycznej pracy. Co do wkładek, to są one elementem wspomagającym terapię. Ale noszenie wkładek czy (i) obuwia profilaktycznego zależy od tego, jak duża jest wada. Buty profilaktyczne (nie mylić proszę z ortopedycznymi!) powinno się nosić... zawsze, bo są to (według mnie – chyba że pani doktor określiła, co rozumie jako obuwie profilaktyczne?) po prostu buty... dobre, wygodne, dobrze zrobione, dobrze dopasowane i współpracujące ze stopą podczas chodzenia (biegania, skakania itp). I przy niewielkich zniekształceniach wystarczą. Natomiast wkładki (zleca je lekarz) stosuje się przy większych wadach. I powinno się je nosić we wszelkim obuwiu. Ale absolutnie nie zastąpi to ćwiczeń. MB

130 magdab Kobieta, 19 lat, Szczecin
betibeti

betibeti

Chętnie skorzystam z tych porad - mój bratanek ma podobny problem.

57074 betibeti Kobieta, 28 lat, DG