Skocz do zawartości
Forum

Odruch ssania a napięcie mięśniowe


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Jestem mamą 6tyg.synka.Od ponad 3tygodni mały ma problemy z ssaniem piersi. Pije ok 3minut następnie szarpie się,pręży,wymachuje rączkami i nóżkami i do tego płacze. Próba uspokojenia go nie powodzi się aby ssał dalej. Po 30min,1hlub 2h to samo,zdarza się to w dzień w nocy rzadziej. W nocy tylko jak się wybudzi i zorientuje się,że jest przy piersi. Karmienie jest dla mnie koszmarem i dla małego też jest stresujące. Często krztusi się co go zniechęca do dalszego picia.To nie jest wina malej ilości pokarmu bo przybiera prawidłowo i zachowuje się tak nawet przy pełnej piersi.Rano mam wrażenie,że zapomina jak się ssie pierś,próbuje lizać czasem gryzie i zaraz się denerwuje. Kolki to raczej nie są bo to trwa cały dzień.Byłam u pediatry po obejrzeniu piąstek stwierdził,że nie ma WNM. Czy tylko na takiej podstawie można wysunąć wnioski?
Leżąc na brzuszku unosi główkę w normie. Przy kąpieli jest zrelaksowany i tak samo podczas czynności pielęgnacyjnych. W dzień raczej jest marudny i mało śpi po 20,30 min. czasem się zdarzy 1-2h ale sporadycznie. W nocy ładnie śpi i je.Z ubieraniem nie ma raczej problemu. Tylko zastanawia mnie czy odruch ssania może coś oznaczać przy WNM lub ONM? Pierwsze 3 tygodnie ładnie jadł.Może porostu jak każda mama za bardzo się doszukuje objawów a to samo minie.
Z góry dziękuje za odpowiedz.

http://suwaczki.maluchy.pl/li-50827.png
http://suwaczki.maluchy.pl/li-58829.png

Odnośnik do komentarza

Witam!
Napięcie mięśniowe ma wpływ na umiejętność ssania. I odwrotnie: umiejętność ssania zależy od prawidłowego napięcia mięśniowego. Jeśli napięcie mięśniowe jest obniżone lub zwiększone, wtedy umiejętność ssania może nie być prawidłowa. Odruch ssania u dziecka jest wrodzony i jeśli dziecko go posiada, to raczej nie jest możliwe, że w nocy jest, a w dzień nie. Muszą tu być inne przyczyny takiego stanu. Na podstawie zaciśniętych piąstek można co nieco powiedzieć o napięciu mięśniowym, choć nie jest to jedyny (czy podstawowy) wyznacznik wzmożonego czy obniżonego napięcia mięśniowego. Myślę, że ważny jest spokój i rozsądek – dobrze by było poobserwować synka – jest on stosunkowo krótko na tym świecie, potrzebuje trochę czasu na „zorganizowanie się” i oswojenie z nim. A w razie niepokojących sygnałów skonsultować się ze specjalistą. MB

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...