Pytania do pediatry

Niekończący się katar

~marrioolla

~marrioolla

Dzień dobry,

moja 2-miesięczna córka ma stwierdzony AZS, karmię piersią, jestem na diecie bezmlecznej. Moja córka praktycznie od przyjścia ze szpitala ma katar, nie jest on uciążliwy, raczej wyglada to na zatkany nosek. Czy przy skazie białkowej to możliwe, czy raczej córka ma alergię na jakiś inny czynnik? I czy uważa Pan, że wykonanie panelu pediatrycznego u takiego dzieciaczka mogłoby w czymś pomóc?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Odpowiedź eksperta

Szanowna Pani

Katar może być objawem alergii na białka mleka krowiego u niemowlaka. Jeśli ktoś w bliższej lub dalszej rodzinie choruje na alergię to prawdopodobnie dziecko dziedziczy taką skłonność. Warto zawsze zrobić badania z krwi. Najlepsze to panel 112 antygenów alergenowych wziewnych i pokarmowych. Wykonują go niektóre laboratoria w Polsce jednak nadal jest kosztowny ale mimo to warto go wykonać. Mniej kosztowny jest panel pediatryczny alergenowych np 27 alergenow standardowe badanie w dobrych laboratoriach. Słusznie pani zauważyła że mogą być różne czynniki alergii. Jednak proszę wziąść pod uwagę że że względu na niedojrzalosc układu odpornościowego badania te mogą jeszcze nic nie wykazać. Ale ja bym je i tak zrobił lepiej wiedzieć. Ale przede wszystkim dziecko trzeba leczyć można podawać już krople lub syropy leków przeciw alergicznych.

--

Zobacz profil eksperta

53697 dr-n-med-tomasz-grzelewski Mężczyzna, 40 lat, Łódź
~marrioolla

~marrioolla

Serdecznie dziękuję Panu za odpowiedź. Pediatrzy w okolicy odradzają panel ze względu na wiek dziecka, że będzie niemiarodajny. Jednak skorzystam z Pana rady i wykonam to badanie, jeśli nic nie wychwyci to trudno. Zawsze chyba lepiej coś robić niż bezczynnie czekać. W rodzinie męża brat i bratanica mieli skazę białkową. A męża 2 lata temu dopadła alergia na pyłki traw.