Skocz do zawartości
Forum

Nocnikowanie


katarzyna1234

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Jak nauczyć skutecznie dziecko załatwiania się na nocnik?Otóż moja córcia ma prawie 21 miesięcy i próbowałam wiele razy ją nauczyć niestety marnie to wychodzi.Czasami bywa że w ogóle nie chce siąść na nocnik a jak widze że robi kupe (zazwyczaj chowa się gdzieś w kącie) i pytam czy robi kope to kiwa głową że nie i ucieka na polecenie chodź na nocnik tez ucieka.O dziwo dziś udało się że zrobiła 3 razy trochę siku w nocnik ale przecież to bez sensu co 5min zdejmować jej gatki i zmuszać do siku bo nie mogę wyczuć kiedy ona robi siku.Kiedy robi kupe to widzę bo się chowa po kątach albo kuca i stęka ale siku nie wiem kiedy robi... Jaki jest najlepszy sposób na nauczenie dziecka robienia w nocnik?

Chciałam jeszcze zapytać czy małe dzieci mogą mieć złe sny?Zdarza się że moja córka budzi się w nocy z płaczem albo tak jak dziś przebudziła się i zaczęła postękiwać...Czy możliwe żeby w tym wieku miała koszmary i je tak przeżywała?

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie!

Jak najbardziej małe dzieci mogą mieć złe sny, o czym można przeczytać np. w tym artykule: http://parenting.pl/portal/koszmary-senne, dlatego całkiem możliwe, że Pani córeczka budzi się w nocy z płaczem i przeżywa to, co jej się śniło. Warto też pamiętać, że sen małych dzieci (noworodków) składa się prawie wyłącznie z fazy REM (rapid eye movement – faza szybkich ruchów gałek ocznych), podczas której tworzą się połączenia nerwowe z mózgu. W tej fazie występują także marzenia senne.

Jeśli chodzi o nocnikowanie, nie ma „właściwego” czasu na trening czystości i najlepszej metody na to, by pozbyć się pieluchy. Najczęściej trening czystości są gotowe rozpocząć maluchy 18-24-miesięczne. Jeżeli potrafi poznać Pani momenty, które sygnalizują, że Pani córeczka potrzebuje na nocnik (miny, stękanie, kucanie, chowanie się po kątach), warto zachęcić ją do skorzystania z nocnika. Nie warto jednak biegać za nią z nocnikiem i wywierać presję. Trening czystości nie powinien być okupiony stresem dziecka ani wysiłkiem rodziców. Potrzeba wyczekać odpowiedni moment, kiedy dziecko będzie gotowe na to, by rozstać się z pieluszką. Warto pamiętać, że niektóre dzieci uczą się treningu czystości szybciej, inne wolniej i nie wolno je za to karać. Trening czystości można podzielić na trening w dzień i w nocy. Trening dzienny to rezygnacja z pieluchy w ciągu dnia. Jeżeli dziecko nauczy się sygnalizować potrzeby w dzień i korzystać z nocnika w dzień, dopiero wtedy można rozpocząć trening nocny, czyli przestać zakładać pieluchę na noc. Niech pokazuje Pani malutkiej, że toaleta, nocnik to nic strasznego. Dzieci lubią naśladować dorosłych, dlatego proszę to wykorzystać i zabierać małą do toalety ze sobą przy każdej możliwej okazji. Niech poznaje toaletę, czynności higieniczne jak najwcześniej – będzie mniej obawiała się zmian. Będzie chciała być szybciej „dorosła”, taka jak mama, która korzysta z kibelka. W miarę rozpoczynania treningu czystości warto ustawić nocnik w toalecie, by dziecko mogło z niego skorzystać, gdy my będziemy korzystać z ubikacji. By wyjaśnić dziecku, co to znaczy robić siku czy kupkę, pokażmy mu zawartość pieluchy. Jeśli dziecko robi kupkę w miarę regularnie, sadzajmy je na nocnik w tym właśnie czasie. Niech siedzi 5-10 minut, ale nigdy „do skutku” aż zrobi. Kiedy uda się dziecku załatwić do nocnika, okażmy radość, zadowolenie, pochwalmy. Inne pomysły na to, jak zachęcić dziecko do korzystania z nocnika, znajdzie Pani pod linkami: http://parenting.pl/portal/trening-nocnikowy, http://parenting.pl/portal/jak-nauczyc-dziecko-sikania-do-nocnika albo w książce „Jak nauczyć dziecko korzystać z nocniczka w 7 dni” (http://parenting.pl/portal/jak-nauczyc-dziecko-korzystac-z-nocniczka-w-7-dni-recenzja).

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...