Skocz do zawartości
Forum

Metoda Domana


Gość maja888

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
mam pytanie odnosnie stosowania metody Domana.
Zainteresowala mnie metoda Domana, ktora jest metoda nauki czytania, ale mam wiele watpliwosci co do niej. Doman twierdzi ze dzieci do ukonczenia 5-go roku zycia ucza sie nieswiadomie bardzo szybko wielu rzeczy, co wiaze sie ze przewaga prawej półkuli mózgu. Z tym sie zgodze, ale czy jest to dobre dla dzieci aby uczyc je nieswiadomego czytania? czy dziecko nie powinno odkrywac litery przez ciekawosc, znac je znaczenie i zadajac pytania? owszem na pewno ta metoda jest dla rodzicow o wiele bardzien wygodniejsza nizeli nauka czytania swiadomego. Nie wiem co o tym sadzic. Mam dziecko 4 letnie ktore pyta podczas czytania bajek co to za litera, uwazam ze to odpowiedni moment zeby go uczyc i zapoznawac liter skoro jest ciekawy ale czy ta metoda w tym wypadku nie wyrzadzi wiecej szkód?

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
metoda Domana jest metodą wspierania rozwoju dzieci od urodzenia do 6. roku życia. Jednym z elementów metody jest nauka czytania globalnego, polecana do stosowania nawet wobec niemowląt. Pamiętajmy, iż pierwotnie metoda została opracowana dla wspierania rozwoju dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, dopiero później zaczęto stosować ją dla stymulowania optymalnego rozwoju dzieci prawidłowo rozwijających się. Jeżeli chodzi o czytanie globlne, tą metodą można nauczyć czytać wiele dzieci, które nigdy nie nauczyłyby się czytania metodami tradycyjnymi. Elementy metody są także m. in. wykorzystywane w wielu przedszkolach jako forma przygotowania do nauki czytania w szkole, oswojenia z wyrazami, podpisami. Nie wydaje mi się, aby te metody nie mogły ze sobą współwystępować lub żeby metoda Domana mogła w jakiś sposób "zaszkodzić" dziecku. Z dugiej strony, stopniowe rozbudzanie zainteresowania dziecka czytaniem poprzez czytanie mu książek, pokazywanie literek również jest jak najbardziej właściwe. Na korzyść globalnego czytania przemawiać może fakt, iż biegłeczytanie nie polega na odczytywaniu wyrazów po literze, ale w znacznej mierze na identyfikowaniu wyrazów jako całości, jednakże normalnie rozwijające się dziecko z powodzeniem może nuczyć się czytać z zastosowaniem tradycyjnych metod. Sądzę, że po to na świecie istnieje różnorodność, by każdy wybrał to, co mu njbardziej odpowiada:)
Pozdrawiam serdecznie!
Joanna Matanowska

Odnośnik do komentarza

Bardzo dziekuje za odpowiedz, zdecydowalismy ze zostaniemy przy tradycyjnych metodach nauki czytania. Kupilam synkowi zestaw Domana jednak synek powiedzial mi ostnio ze:" mamo ale co mi czytasz powiedz mi "A", "M" jak co? a gdzie jest "T" jak nasz tata?". Mysle ze bardzo dobra jest ta metoda, ale nie dla wszystkich dzieciaczków. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...