Skocz do zawartości
Forum

Nieszczęsna mowa ...


antalis

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM
Synek ma prawie 2,5 roku. Uważam że jest bardzo bystrym dzieckiem, pełnym energii i pomysłow. Martwi mnie jego mowa a raczej fakt że pomimo rozumienia co sie od niego mówi ( a zatem sluch ma dobry ), umiejętności powtorzenia wielu słów i chęci powtarzania nowych - sam nie inicjuje rozmowy, posługuje sie swoim minimum z minimum - daj, chodz, am, pić, gdy cos sie przewroci czy zepsuje przybiega i mowi "ała" .Zapytany co widzi na obrazku odpowie że to autko, mama czy miś, wie gdzie jest oko czy usta. Zapytany co się stanie gdy bedzie biegał mówi "bam" ,co bedziesz wtedy mial ? "ała" , zapytany czym jedzie - mowi że autkiem, poproszony np o podanie telefonu czy wyrzucenie papierka do śmieci robi to z chęcią . A więc słyszy i rozumie wszystko, nawet gdy rozmawiamy z męzem np o tym że pojdziemy do moich rodziców - Kacper od razu wie ze pojdziemy do "baby" a baba ma "śibi śibi " czyli BBC Babies :) .
Jedynymi słowami jakie mówi zawsze i wszedzie to "dziekuje" i "dzien dobry" ( choc w swoim jezyku czyli "dzięka" i "idni" ) - tu nie mamy problemu - wchodzac do sklepu od wejscia się wita, dziekuje gdy tylko coś mu sie poda.

Moje pytanie jest nastepujace - dlaczego pomimo że Kacpi rozumie i zna slowa - nie używa ich sam od siebie tylko musze je z niego "wyciągać" ? Dodam że syn jest bardzo żywiołowym dzieckiem ktory nie ma na nic czasu, kiedy prosi mnie o coś nie mówiąc co chce tylko pokazując a ja mu tego nie dam to po prostu rezygnuje. Mam wrazenie ze jemu sie po prostu nie chce mówić.

Drugie pytanie - jak już pisałam , pare słow Kacper mowi "po swojemu" - czy mam go poprawiac by mowil poprawnie ? Kiedy prosi mnie o "łałę" mówie "Prosze to jest Twoja buła".

I ostatnie pytanie - synek bardzo zainteresowal się literkami - na pytanie jakie zna literki potrafi wymienic kilka które rozpoznaje, każe sobie pisac w zeszycie "ABe" - czy mam to jego zainteresowanie podtrzymywac czy skupić sie by najpierw ładnie mówił ?

Nie chciałabym by przez moje błędy synek miał awersje do mówienia czy nauki.

Szczęsliwa mama

Odnośnik do komentarza

Droga Mamo,

Nie jestem logopedą więc trudno mi ocenić rozwój mowy Pani synka.
Mogę tylko powiedzieć, że rozwój mowy trwa do 6 roku życia i dopiero po skończeniu przez dziecko 6 lat wszelkie zaburzenia i wady określane są jako opóźnienia rozwoju mowy. Pani synek może jeszcze wypowiadać niepełne wyrazy tj. bez pierwszej lub ostatniej sylaby, może tworzyć zbitki słowne i nie wypowiadać pewnych głosek, tworzyć neologizmy. Dlatego poprawianie go na tym etapie jest zbyteczne. Wystarczy, że Pani mówi do niego poprawną polszczyzną, co pozwala mu poznać i zapamiętać prawidłową artykulację wyrazów. Na pewno warto zachęcać syna do nazywania różnych rzeczy, dużo mu opowiadać i czytać historyjki, umożliwić mu kontakt z innymi dziećmi. Jeżeli synek jest zainteresowany literkami to można się z nim nimi pobawić, popisać, ponazywać.

Proszę pamiętać, że im większą będzie czuł presję z Pani strony aby dużo i prawidłowo mówić tym może większy stres przeżywać a co za tym idzie blokować się i zamykać przed mówieniem.

Jeżeli czuje Pani niepokój związany z rozwojem mowy syna najlepiej będzie skonsultować się z logopedą. On zobaczy synka, oceni poziom rozwoju mowy i zadecyduje czy wymaga jakiegokolwiek dodatkowego wsparcia.

Pozdrawiam
J.Kruszyńska-Buryta

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...