Skocz do zawartości
Forum

Jak uczyć dziecko asertywności?


Rekomendowane odpowiedzi

Dziewczyny, mój synek ma niespełna 2,5 roku i od września pójdzie do przedszkola. To moje pierwsze dziecko, więc nie mam doświadczenia jeśli chodzi o naukę asertywności. Mam nadzieję, że któraś z Was ma to doświadczenie już za sobą i będzie mogła podzielić się ze mną swoimi spostrzeżeniami i radami.
Chciałabym żeby mój B. umiał sobie radzić w sytuacji kiedy jakieś dziecko zabiera mu zabawkę, albo mówi żeby się czymś nie bawił lub właśnie akurat tym bawił. Mały świetnie sobie radzi jeśli chodzi o odzyskiwanie swego ulubionego pluszaka zabranego akurat przez swoją kuzynkę, którą świetnie zna. Jeśli natomiast dziecko, którego nie zna zbyt dobrze zabierze mu jakąś zabawkę, to ulega lub przychodzi do nas-rodziców po pomoc. Co robić w takiej sytuacji? Nie wtrącać się i czekać aż dzieciaki same rozwiążą problem, czy może mówić mu od razu lub później, jak jesteśmy sami, co powinien zrobić? :uff:

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvzsg18zqzog1mi.png

1% dla Sebastianka: http://sebus.pl/procent.php

Odnośnik do komentarza

Aga, ile sytuacji tyle szkół...to wszystko też zalezy od dziecka, które własnie zabrało zabawkę Twojemu synkowi...jedno dziecko odda, inne jesli mu odbierzesz, zacznie płakać a z jeszcze innym trzeba negocjować. Ja swoje dzieci zawsze kierowałam w ten sposób, że szłam z nim do dziecka, które zabawkę zabrało i prosiłam synka by spróbował porozmawiać z danym dzieckiem. Oczywiscie cały czas obserwowałam i kierowałam nim odpowiednio. Jesli dziecko uparcie nie chciało takiej zabawki oddać, zwykle wkraczali opiekunowie dziecka.
Reasumujac. Moja metoda jest taka, by iśc z dzieckiem i pomóc mu w negocjacjach. Jesli samo nie chce początkowo rozmawiać, to przynajmniej przygląda sie Tobie i uczy. Za kilka następnych sytuacji, bedzie wiedziało co robić.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...