Skocz do zawartości
Forum

5-latek niewyraźnie mówi


dzo83

Rekomendowane odpowiedzi

5 lat to ostatni dzwonek by zacząć pracować nad mową dziecka. Najważniejsze są codzienne ćwiczenia z dzieckiem, ale żeby wiedzieć jak je wykonywać należy udać się do specjalisty ponieważ niewłaściwe ćwiczenia lub wykonywane błędnie mogą wręcz zaszkodzić. Jeżeli syn dobrze powtarza to może wystarczą te codzienne ćwiczenia? Bo skoro np głoskę s powtarza za rodzicem prawidłowo to znaczy, że nieprawidłowa wymowa tej głoski jest tylko nawykowa i nie ma on nieprawidłowości w artykułowaniu głosek szeregu syczącego. Czy syn chodzi do przedszkola? Jesli tak, to czesto logopeda znajduje się w przedszkolu. Obecnie bezpłatną nauką logopedyczną w przedszkolu objęte są tylko 6-latki, ale warto zapytać czy mogłaby logopeda choć tylko zbadać dziecko by stwierdzić jaką ma ono nieprawidłowość.
Co ma Pani na myśli pisząc o głosce "r"? Czy dziecko wymienia tą głoskę na inną? Jeśli tak i wogóle nie potrafi wypowiedzieć prawidłowo za rodzicem "r" to znaczy, ze ma pararotacyzm. Logopeda pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia, jednak tylko rodzic poprzez codzienne ćwiczenia moze pomóc dziecku, bo nawet półgodzinne zajęcia z logopedą raz w tygodniu to bardzo mało. Życzę powodzenia

http://s1.suwaczek.com/201102251564.png http://tmp3.glitery.pl/text/325/71/3-Nadia-nasza-creczka-1008.gif
Dwa Aniołki w Niebie - IX.2008 w 9tc i X.2009 w 10tc :( :(

Odnośnik do komentarza

NIE PRZEJMUJ SIĘ Z 'R' BEDZIE DOBRZE MÓJ TEŻ MÓWIŁ ZAMIAST 'R' 'L' LUB 'W' (WYBA) ALE TERAZ SAM ZACZYNA MÓWIĆ ŁADNIE 'R', JEDNAK DO LOGOPEDY TEŻ PÓJDĘ I DO ORTODONTY BO MA NIEDOBRY ZGRYZ, I TEZ NIEWYRAŹNIE MÓWI W LUTYM SKOŃCZYŁ 4 LATA, MÓJ JESZCZE MA PRZEROST 3 MIGDAŁKA ( CZYTAŁAM,ŻE PROBLEM MOŻE BYĆ W MIGDAŁKU) SAMA NIE WIEM a TWÓJ SYNUŚ DO PRZEDSZKOLA CHODZI? A TEŻ TAK CHORUJE ?
PS NIE DOCZYTAŁAM TWÓJ SYNEK NIE CHODZI DO PRZEDSZKOLA

Odnośnik do komentarza

Moja ma 4,5 bardzo malo i żle mowiła,tydzien temu miała zabieg usuwania migdalka a przy okazji pani doktor przeczysciła uszka o dziwo-wielkie korki(nagromadzona woskowina)Po zabiegu zaczeła trajkotac az uszy nas bolą.Chyba słabo słyszała.Zobaczymy mam nadzieje ze w tym tkwila przyczyna.Wiec laryngolog koniecznie,badanie słuchu,idt.Nie ma co zwlekac,ja przez długi czas szukalam przyczyny i chyba ją znalazłam:)

:love together:

Odnośnik do komentarza

dzo83
Mój syn starsznie niewyraźnie mówi np. zamiast masło mówi machło - ale gdy sylabujemy mas - ło wychodzi mu to dobrze
długopis - gugopis
o "r" nie wspomnę - czy powinnam iść z nim do logopedy czy jeszcze za wcześnie ...
A moze są jakieś ćwiczenia, które mogłbym z nim cwiczyć w domku

proponuje wizytę u logopedy
laik ma chyba zbyt małą wiedzę na temat postępowania w takich przypadkach

Odnośnik do komentarza

Wizyta u logopedy to raz - bez tego się nie obędzie. Uważam że sprawy nie należy bagatelizować, ale można też ćwiczyć z dzieckiem w domu. Są teraz bardzo przystępne pomoce dla rodziców. Książeczki, programy czy filmy.
Np. polecam film zagadki logopedyczne Smoka Szczepana. Kosztuje ok 60 zł, ale jest tak stworzony że z pewnością dziecku przypadnie do gustu.

Sama jestem w tym dość obyta ponieważ mój trzy latek jeszcze nie mówi, rzesza psychologów i logopedów z nim pracuje. Ja sama w domu również już od dawna, jednak synek nadal mówi w swoim jeżyku. Jutro idziemy na kolejne badania może w końcu ktoś odpowie mi na pytanie, dlaczego, co się stało, jaka jest tego przyczyna...

.

Odnośnik do komentarza

Mój synuś w maju skończy 4 lata.Już jak byliśmy na bilansie 2-latka zauwazyłam,że odstaje z mową od swoich rówieśników.Okazało się,że ma opóżniony rozwój mowy,prosty,że z czasem dogoni rówieśników.Problemem ponoć też było krótkie wędzidełko języka,po zabiegu łatwiej jest mu mówić.Tylko że trzeba dużo nad dzieckiem pracować.Jak miał 2 lata cały rok jeżdziłam z nim do przychodni do logopedy,teraz ma logopedę w przedszkolu.Ćwiczymy w domu.Niby jest lepiej,ale to nie jest jeszcze do końca to co powinno.Często do mnie coś mówi,a ja nie wiem co,bo nie wyrażnie.

Odnośnik do komentarza

wiem,że łatwo jest powiedzieć nie przejmuj się,mój synek w maju skończy 4 lata i jeszcze nie dawno np na naszego psa wołał nonia zamiast sonia,albo świnka to była ninka,samolot-molot.Teraz kwestia 3,4 miesięcy już mówi poprawnie.Jak już nieżej wspominałam ma opózniony rozwój mowy,i od drugiego roku życia uczęszczamy do logopedy,no i ćwiczę z nim w domu.

Odnośnik do komentarza

dzo83
Mój syn starsznie niewyraźnie mówi np. zamiast masło mówi machło - ale gdy sylabujemy mas - ło wychodzi mu to dobrze
długopis - gugopis
o "r" nie wspomnę - czy powinnam iść z nim do logopedy czy jeszcze za wcześnie ...
A moze są jakieś ćwiczenia, które mogłbym z nim cwiczyć w domku

Mój syn też ma 5 lat i też ma podobne problemy z wymową. Chodzi do logopedy w przedszkolu, ale tylko raz w tygodniu i to tylko na 15 minut. Dostaje napisane ćwiczenia do domu i codziennie ćwiczymy po około 10 minut. Cwiczenia są nieco nudne i monotonne, ale jest na to sposób, to znaczy trzeba samemu znaleźć sposób aby dziecko chętnie je wykonywało. Można z tych ćwiczeń zrobić świetną zabawę. Ja wykonuję razem z dzieckiem te ćwiczenia, czasami przed lustrem i wtedy możemy śmiać się ze śmiesznych min jakie robimy przy okazji tych ćwiczeń. Czasami gdy nie chce nam się ćwiczyć przed lustrem wybieramy bardziej lubianą przez dzieci wersję zabawową: dmuchanie piórek(zawody), naśladowanie głosów zwierząt, lasu, deszczu, wiatru. Rozmawiamy też w języku much, węzy, dzięciołów, itp. Pomysłów mamy naprawdę dużo. Przy okazji wspólnie spędzamy czas i świetnie się bawimy. Uczestniczy też w tym młodsza 3 letnia córeczka, myślę, że będzie to miało duży wpływ także i na jej wymowę.
I jeszcze jedno. To jest bardzo ważne, aby dziecko dobrze mówiło, ponieważ może to wpłynąć na jego samoocenę, gdy pójdzie do szkoły, między inne dzieci. Mój synek chodzi do przedszkola dopiero pierwszy rok. Zauważyłam,że jego wymowa troszeczkę się pogorszyła. wychowawczyni wyjaśniła mi, że to przez to, że dziecko się zaczyna się zamykać w sobie przez to, że dzieci go nie rozumieją, staje się bardziej nieśmiałe i,że warto podjąć się tych ćwiczeń zanim dziecko rozpocznie naukę czytania.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Zgadzam się z poprzednimi opiniami, warto udać się w takim przypadku do logopedy. W samej terapii niezbędna będzie pomoc specjalisty, ale również praktyka w domu. Dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w pomoce logopedyczne [reklama usunięta] i regularne ćwiczenie poprawnej wymowy. 

Edytowane przez Dziubala
Usunięcie reklamy
Odnośnik do komentarza

Myślę, że warto jak najszybciej ćwiczyć z dzieckiem i umówić wizytę u logopedy. Niestety błędna wymowa utrwala się u dziecka i później trudniej to skorygować. Dzieci z wadą wymowy mają później problemy z nauką czytania i bardzo z nauką pisania - piszą czasem tak jak same mówią. Przy trudnościach z czytaniem dziecko wolniej się uczy i potrzebuje dużo pomocy rodzica. Niestety u znajomych tak się wydarzyło.... Warto pilnować poprawnej wymowy jak najszybciej. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...