Przedszkolaki

Nauka czytania i pisania

Nautil

Nautil

Hej. Znacie jakieś metody, żeby nauczyć dzieci czytać? Nauka czytania i pisania jest bardzo męcząca dla dzieci? Jak myślicie?

52457 nautil Mężczyzna, 55 lat, Gdynia

Odpowiedzi znajdują się poniżej

kryptos

kryptos

Ciężko ocenić czy jest ciężka - link nie działa :)

52574 kryptos Kobieta, 28 lat, Nowy Sącz
~filip.reczek

~filip.reczek

Ja w ogóle wychodzę z założenia, że o nasze maluchy trzeba dbać od najmłodszych lat, a nawet tak z pozoru błaha rzecz jak wybór zabawki jest ważna. Razem z żoną już od maleńkości przyzwyczajaliśmy nasze dzieci (sztuk 3) do zabawek edukacyjnych typu klocki Lego z [reklama usunięta] czy quizy lub gry planszowe, że potem jak przyszło do nauki pisania i czytania to maluchy nie miały już większych problemów. Były bardziej kreatywne, cierpliwsze, spokojniejsze, ale też zdecydowanie szybciej "łapały wiedzę. A więc moja rada - najlepiej zacząć jak najwcześniej

ARichter

ARichter

U moich dzieci najlepiej sprawdziła się metoda sylobowa, pomimo tego, że znały litery nie umiały nadal czytać. Udało mi się trafić na super aplikację do nauki i mamy to już za sobą. Polecam u mnie się sprawdziło.
https://czytka.edu.pl/

60426 arichter Kobieta, 39 lat, Warszawa
~walentynkowa

~walentynkowa

Dlatego dobrze jest przyzwyczajać dziecko od małego do kolorowania chociażby, dzięki czemu nabiera wprawy trzymając i operując kredką czy flamastrem :) Kreatywność twórców takich rzeczy jest ogromna, można wybrać różnorodne wzory i motywy, oraz dopasować je do wieku dziecka. Tutaj można sobie poczytać na ten temat: https://blog-juniorangin.pl/

Ela78

Ela78

Dzieci teraz maja w przedszkolu angielski a rodzice pomimo tego, wysyłaja na dodatkowe kursy/ lekcje. Pewnie takie dziecko, które ma dodatkowe zajęcia, podwyższa poziom. Czy warto zamiast zajęć dodatkowych kupic dziecku ksiażeczki do nauki angielskiego lub bajkę ? Bo znalazłam takie na English Book Club https://englishbookclub.pl i chciałabym swojej córce kupić, by w wolnej chwili uczyła się też w domu.

55194 ela78 Kobieta, 41 lat, Bydgoszcz
Dziubala

Dziubala

Ela78, poczekaj z tym angielskim do podstawówki. Na naukę przyjdzie jeszcze czas...

--

2005 :), 2007 :), 2014 :)

39 dziubala Kobieta, 107 lat, Kraków
Pol567

Pol567

Witam, w powyższym pytaniu nie uwzględniła Pani wieku dziecka, dlatego przedstawię jedną z praktycznych metod nauki czytania. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3-6 lat. Jest to metoda symultaniczno-sekwencyjna, inaczej zwana metodą sylabową lub krakowską Jagody Cieszyńskiej. Metoda ta składa się z 5 etapów. Realizowane są według reguły: powtarzanie, rozumienie, nazywanie. Pracę rozpoczyna się od zapoznania dziecka z samogłoskami, które następnie łączy się ze spółgłoskami w sylaby. Następnie po poznaniu sylab dziecko tworzy proste wyrazy, np. mama, tata. W kolejnych etapach dziecko poznaje kolejne sylaby i układa trudniejsze wyrazy, zdania. Ważnym elementem tej metody jest to, że na wszystkich etapach dziecko odczytuje poznane głoski, sylaby oraz wyrazy. Metoda ta angażuje i rozwija logikę. Podczas nauki czytania nie powinno się nazywać liter oraz dzielić wyrazów na głoski. Nauka czytania jest procesem długotrwałym, wymaga od dziecka cierpliwości oraz motywacji. Podczas wykonywanych ćwiczeń powinniśmy być w pobliżu dziecka. Zajęcia powinny odbywać się około 20 minut. Bardzo ważna jest liczba powtórzeń oraz atmosfera w jakiej uczy się dziecko. Ważne są słowa pochwały, aby dziecko czuło, że dobrze mu idzie i się nie poddawało. Zachęcam również do zapoznania się z książką, pt. „Nauka czytania krok po kroku. Jak przeciwdziałać dysleksji” Jadwigi Cieszyńskiej. Znajdziemy w niej skuteczne metody nauczania dzieci czytania. Obok rozdziałów o charakterze teoretycznym znajdziemy rozdziały, które zapoznają z diagnozowaniem dzieci przedszkolnych oraz z formami terapii dzieci wykazujących trudności w czytaniu i pisaniu.

61724 pol567 Kobieta, 29 lat, Warszawa
Airo

Airo

Nie jest męcząca o ile nie będziemy zmuszali do tego dziecka na siłę i jeśli nauka będzie przypominała raczej zabawę niż przykry obowiązek. Jeśli dziecko odczuwa przyjemność z nauki i nauka jest dla niego inspirująca, to będzie mogło się nauczyć pisania oraz czytania o wiele szybciej.

Najskuteczniejsza na początku jest nauka czytania metodą sylabową.

64657 airo Kobieta, 30 lat, Warszawa