Skocz do zawartości
Forum

Moja córka jest bałaganiarzem


Rekomendowane odpowiedzi

Wydaję mi się, że powinnaś przejść od słów do czynów. Krzyki niewiele pomogą, nauczą córkę tylko, że kiedy zacznie awanturę to nie dość, że osiągnie swój cel(albo dasz jej spokój albo sama posprzątasz) to jeszcze cię zdenerwuje więc wygrywa podwójnie.
Nauczenie jej porządku nie będzie łatwe ani dla niej ani dla Ciebie. Musisz się więc wykazać dużą cierpliwością, bo córka na pewno będzie się buntować. Wydaje mi się, że na początek powinnaś się zastanowić, czy córka nie ma zbyt wielu rzeczy. Choćby z tego powodu może jej być ciężko zachować porządek. Poza tym jeżeli córka dostaje to co chce, ma mnóstwo zabawek to nie będzie ich szanować i dbać o nie, bo jeśli jedna się zniszczy to znajdzie się następna.
Poza tym wydaje mi się, że powinnaś wprowadzić system kar i nagród. Nie wiem czego dokładnie dziewczynka nie chce sprzątać ale jeśli są to zabawki możesz, np. zabrać je na jeden dzień, za każdym razem gdy nie odłoży ich na miejsce. Bądź przy tym konsekwentna, bo jeśli co jakiś czas będziesz odpuszczała córka może zacząć Cię sprawdzać.
Jeśli chodzi o nagrody to za każdym razem gdy córka posprząta pochwal ją. Oczywiście nagrody rzeczowe odpadają, bo mogą tylko pogłębić problem ze sprzątaniem. Możecie się za to umówić, że jeśli przez cały tydzień córka będzie sprzątać zrobicie w weekend coś fajnego. Oczywiście jeśli nie wywiąże się z obowiązków rezygnujecie ze wspólnego wyjścia.

Odnośnik do komentarza

ja czasem w akcie desperacji groziłam (moja 5 latka też strasznie ciężko zagonić do sprzątania) że jak nie posprząta to pakuje rzeczy nieposprzątanie do wora i wynoszę na strych. Ze dwa razy faktycznie wyniosłam rzeczy .. po jakimś czasie część oddałam (część bo z automatu nastąpiły porządki i zabawki mało używane i tylko rozwalane na podłodze faktycznie na tym strychu pozostały)

Odnośnik do komentarza

Dziewczyny tu nie chodzi o same zabawki. Ona po prostu nic nie odkłada na miejsce. Książki leżą na łózku, podłodze, razem z zabawkami gdzie popadnie. Codziennie sama wybiera co założy do szkoły z czego połowa ubrań ląduje na podłodze i biurku. Z brudnymi ubraniami jest to samo. NIe wspomnę o jedzieniu, które przynosi do pokoju nie dojada i przestawia je z kąta w kąt.

Odnośnik do komentarza

Warto ustalić z córką np. dwa konkretne dni w tygodniu i godzinę kiedy przychodzisz do jej pokoju i robicie porządek. Niech przyzwyczai się do systematyczności. Na początek pomagaj jej, można zrobić to na przykład w formie zabawy "kto szybciej posprząta? Ja książki czy Ty zabawki?" Polecam książkę J. Nelsen, L. Lott, S. Glenn "Posprzątaj zabawki kochanie" znajdziesz w niej bardzo dużo sugestii i porad, wskazówek wychowawczych na różne, codzienne problemy m.in. jak radzić sobie z dzieckiem, które bałagani lub odmawia słuchania rodziców.

Odnośnik do komentarza

madzia19850425 może nie było to do końca czytelne ale mi też nie chodziło tylko o sprzątanie zabawek, to miał być tylko przykład. Wydaje mi się po prostu, że powinnaś ustalić jasne zasady, konsekwencje jakie będą czekały dziewczynkę jeżeli nie wypełni swoich obowiązków oraz pozytywnych konsekwencji jeśli będzie grzeczna. Wyjaśnij córce, że przeszkadza ci bałagan i dlaczego(pamiętaj,że jej jeszcze w tym wieku bałagan nie przeszkadza i może nie wiedzieć dlaczego ty go nie akceptujesz), a jeśli nie będzie chciała współpracować odbieraj przywileje. Jeśli chodzi o ubrania możesz np. zabrać jej na jakiś czas możliwość samodzielnego dobierania ubrań. Ciężko mi powiedzieć jaka kara będzie w przypadku twojej córki najlepsza, bo jej nie znam, a każde dziecko jest inne. Mogę tylko podpowiedzieć, że kara musi powodować u dziecka dyskomfort i musi być konsekwentnie zrealizowana- jeśli ostrzeżesz córkę, że poniesie konsekwencje to potem musisz wprowadzić je w życie

Odnośnik do komentarza
Gość Wioleta90

Jeśli chodzi o wspólne sprzątanie, to owszem na początku można pomóc, można razem z dzieckiem sprzątnąć, ale nie zrobić tego za dziecko. Skoro dziewczynka dostała swój pokój, mieszka w nim sama, to również sama powinna dbać o jego porządek, o to by jej było miło spędzać w nim swój czas. Pokój to nie tylko miejsce do zabaw, ale też miejsce w którym odrabia się lekcje, więc powinien panować w nim porządek. Napisałaś, że córka nie tylko nie sprząta, ale również rzuca ubrania gdzie popadnie, nie zbieraj tych ubrań, nie zabieraj do prania kiedyś jej szafa będzie pusta, wtedy może uzna, że to co było na podłodze jest brudne i nie można założyć ( jeśli nie przywiązuje do tego uwagi, możesz jej powiedzieć, że do szkoły nie można chodzić w brudnych ubraniach). Jeśli chodzi o jedzenie w jej pokoju, powiedz, że jeśli nie będzie dojadała, zostawiała resztki, nie przynosiła naczyń do kuchni, nie będzie mogła jeść w swoim pokoju. Zapytaj czy nie wstyd jej będzie kiedy zaprosi gości do pokoju w którym nikt nie będzie chciał przebywać bo jest bałagan, a rozkładające się resztki jedzenia powodują nieprzyjemny zapach i z czasem różnego rodzaju insekty. Powiedz, że nie masz zamiaru sprzątać w jej pokoju, ustal razem z nią dwa dni w tygodniu kiedy będzie robiła generalny porządek. Zachęć również do tego, aby utrzymywała go na co dzień, tzn. talerze wynosiła po jedzeniu, ubrania chowała do szafy, książki odkładała na miejsce, wtedy robienie generalnego porządku, nie będzie zabierało jej tyle czasu. Umów się z córką, co wtedy kiedy nie będzie przestrzegała umowy, ustalcie co w sytuacji kiedy w pokoju będzie bałagan. Ustalcie też,co w sytuacji kiedy zacznie regularnie sprzątać(np. będzie sprzątała swój pokój regularnie przez miesiąc), wtedy możesz nagrodzić ją np. nowym elementem do jej pokoju czy wspólnym wyjściem do kina.

Odnośnik do komentarza

Wiecie co moja koleżanka zrobiła (i jak na razie poskutkowało) Pochowała wszystkie zabawki.
Na początku córcia nie wierzyła że to zrobi jednak gdy do pudełka powędrowała ulubiona lala Zuzia wtedy zorientowała się że chyba nie żartuje. Także kara polegała na tym że przez dwa tygodnie nie będzie zabawek (o czym informowała dużo wcześniej). Oczywiście nie obyło się bez płaczu jednak poskutkowało. Sukcesywnie oddaje zabawki a te są układane i mają swoje miejsca. Może to jest metoda??

http://www.suwaczki.com/tickers/kjmn20mmu0okh9gs.png
http://www.suwaczki.com/tickers/9o2zvhpgkhvwrq18.png

Odnośnik do komentarza

Świetnym pomysłem będzie dać córce albo jej przeczytać (zależy od tego czy potrafi czytać )czasopismo VICTOR JUNIOR na stronie 10 poruszony jest problem z porządkiem w pokoju dziecka. Opisane jest w jaki sposób zachęcić dziecko do posprzątania w swoim pokoju. Można też napisać do nich podany jest adres w czasopiśmie gdzie opisujemy swoje problemy a na listy odpisuje pani, która jest pedagogiem-terapeutą , autorka wielu ksiązke dla młodzieży. A także warto przeczytać książkę,, Wychowujemy nastolatka , czyli jak byś mądrym i kochającym rodzicem" autorem jest Suzie Haymna. W 7 rozdziale ,,Roziązywanie konfliktów " w 7 temacie opisane jest w jaki sposób powinno dbać się o porządek i jak zachęcać dzieci aby to robiły. Rozbudzać w nich zainteresowanie tym co się dzieję w domu. Aby nie traktowały układania rzeczy,odkurzania i sprzątania jako straty czasu a raczej jako miłe spędzenie czasu. Nikt z nas nie urodził się bałaganarzem, można to zmienić tylko należy sie do tego przyłożyć a zobaczymy efekty juz po nie długim czasie.

Odnośnik do komentarza

Myślę, że bardzo wielu rodziców ma podobny problem, kiedy i jak uczyć dziecko sprzątania po sobie. Jeżeli chodzi o sprzątanie zabawek to tak, jak już przedmówczynie pisały, możesz ograniczyć ich ilość lub wynosić nieposprzątane zabawki. Najpierw uprzedź, że jeżeli nie posprząta pokoju to wszystkie zabawki znikną, daj jej czas na posprzątanie, a potem konsekwentnie je zabierz. Pamiętaj, że jeżeli dojdzie już do tego, że zaczniesz zbierać je do pudła to nie możesz z się z tego wycofać. Nawet jeżeli córka będzie płakała, prosiła i obiecywała, że posprząta. Nie kupuj również w tym czasie nowej zabawki. Oczywiście zabrane przedmioty mogą wrócić, jeżeli dziewczynka zacznie dbać o porządek. Być może to poskutkuje. Możecie też zbierać punkty za sprzątanie pokoju, po tygodniu robicie podsumowanie i dziewczynka otrzymuje jakąś nagrodę. Jeżeli chce gdzieś iść, np. na plac zabaw, to przypilnuj, żeby zostawiła porządek w pokoju zanim wyjdziecie i nie wychodźcie dopóki nie posprząta, np. rozrzuconych ubrań. Będzie Cię to kosztowało sporo cierpliwości, ale pamiętaj, że najważniejsza jest konsekwencja, nie wdawaj się z córką w dyskusje i sprzeczki, bo to na pewno nie poprawi sytuacji, a dodatkowo może pogorszyć Wasze relacje.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Podjęłaś bardzo mądrą decyzję dając dziecku swój pokój. Powinna nauczyć się, że musi o niego dbać i jest odpowiedzialna za to jak wygląda. Piszesz, ze denerwuje Cię sytuacja, gdyż córka nie radzi sobie z tym. Panuje u niej wieczny bałagan co na pewno wprawia Cię w osłupienie. Musisz jednak stanowczo zareagować, gdyż dziecko nauczy się, że mu wolno. Przecież właśnie chodzi o to, żeby nie robiła tego, przez co nauczy się szacunku do rzeczy które dostaje i odpowiedzialności za nie. Ty możesz nauczyć ją konsekwencji tak jak zwracały na to uwagę poprzednie osoby piszące tutaj, również jestem tego zdania. Jeśli kolejny raz córka zrobi bałagan podczas dobrej zabawy jak się domyślam, ostrzeż ją, że jeśli nie posprząta do jakiejś konkretnej daty np. w ciągu dwóch dni, to zabierzesz wszystkie zabawki. Jeśli dalej będzie bałagan i nie posłucha ostrzeż, że jeśli nie posprząta zabierzesz kolejne rzeczy - książeczki, płyty z bajkami lub ważną dla niej rzecz. Myślę, że to rozsądne rozwiązanie i nauczy ją, że masz pewne zasady i trzymasz się nich. Bądź konsekwentna w swych działaniach i jeśli coś mówisz to wykonuj to. Jeśli posprząta to powiedz, że w weekend wyjmiesz zabawki dlatego, że posprzątała co będzie nagrodą dla niej. Jednak ostrzeż ją, że jeśli znów to zrobi to znając zasady znów zabierzesz rzeczy na dłuższy czas. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Ustal razem z córkom zasady jakie panują w domu,ale też w jej pokoju, który jest jego częścią. Dziewczynka powinna odczuć na sobie np. stratę swoich ulubionych zabawek, maskotek. Powinna ponieść konsekwencje złego zachowania(bałaganiarstwa). Prośby i krzyki tutaj nic nie pomogą,bo dziewczynka i tak będzie robiła to samo, jeśli na sobie nie odczuje konsekwencji i nie poniesie strat, które będą dla niej niekorzystne. W przyszłości stwierdzi,że bałagan zupełnie jej się nie opłaca i zacznie utrzymywać porządek i sprzątać po sobie. Można też pomóc dziecku w sprzątaniu, pokazać jak to się robi,albo najlepiej dać dobry przykład;-) Pamiętać o tym,aby nie wyręczać i nie sprzątać za dziecko, bo w ten sposób niczego go nie nauczymy.

Odnośnik do komentarza

Szanowna Pani,
Napisała Pani, ze Pani córka jest bałaganiarzem i mimo próśb i krzyków nic nie pomaga. Możliwe, że to właśnie dlatego nic nie pomaga. Ona ma jasny sygnał od Pani "albo mama pokrzyczy albo poprosi, zaraz się skończy i tyle". Najlepszym rozwiązaniem na tę sytuację jest wprowadzenie zasad w domu a gdy się do nich nie zastosuję musi liczyć się bezpośrednimi konsekwencjami. W drugą stronę również trzeba zastosować tę zasadę. Powinnyście umówić się, że dostaje tyle i tyle czasu i do godziny np. 20:00 w pokoju ma być posprzątane, jeżeli nie będzie to otrzymuje karę w postaci braku ulubionej zabawki, barku wyjścia wspólnego bądź braku rzeczy bądź czynności, która sprawia jej przyjemność. A gdy posprząta tak jak zostało to ustalone do godziny 20:00 powinna otrzymać nagrodę tak aby wiedziała, że takie zachowanie jest pożądane. Często rodzice myślą, że to chodzi nagrodę rzeczową ale to może być wspólne wyjście bądź może wybrać sobie co by chciała zrobić- spacer czy też wyjście na rower/ rolki. Pamiętajmy o tym aby nagroda była tuż po zrobionej czynności. Natomiast gdy dziecko sprząta wzmacniajmy je w tym- pochwalmy, powiedzmy jej, że świetnie jej idzie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...