Przedszkolaki

Mój syn mnie nie słucha

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~Mamajjj

~Mamajjj

Mnie także córka nie słucha. Ma trzy lata i nic. Dzieci tak mają i nie słuchają. Trzeba tłumaczyć i wychować na ludzi. Nie dawaj klapsów bo będzie gorzej.

lani80

lani80

Twój syn robi Ci na złość, ponieważ Cię sprawdza. Chce zobaczyć, na ile może sobie pozwolić i co mu grozi, za jakie zachowanie. Nie przejmuje się niczym, ponieważ może nie jesteś konsekwentna albo szybko się poddajesz. Jeśli reagujesz agresją wobec niego, to wie, że może tak robić dalej, ponieważ nie wytłumaczyłaś mu dosadnie, że nie może tak robić. Taka reakcja jest objawem bezsilności wobec dziecka. Niestety może to wykorzystywać i pozwalać sobie na coraz więcej. Zamiast karania może Pani wyrazić ostry sprzeciw, bez agresji i obrażania. Trzeba dokładnie powiedzieć co się czuje w danej sytuacji i jakie ma się oczekiwania wobec dziecka. Trzeba dać mu odczuć konsekwencje złego zachowania i zaproponować wybór. Stosowanie kar może prowadzić do chęci odwetu, nienawiści czy oporu, przez to nie ma on możliwości doświadczenia poczucia winy, które zmienia złe zachowanie. Polecam książkę: "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" Adele Faber i Elaine Mazlish, a szczególnie rozdział 3: "Zamiast karania", strony: 105-150.
Pozdrawiam

59879 lani80 Kobieta, 39 lat, Warszawa
zielinskakaska

zielinskakaska

Mam nadzieję, że żadne z Państwa nie stosuje : zrób to, liczę do 3..1...2....3.. nie mając pojęcia co się zrobi kiedy padnie '3'. Od razu mi się przypominają wszystkie mamy, które stosowały tę metodę i wielce zdziwione że dziecko nie reagowało :)
Najlepsza jest konsekwencja. Jeśli tego nie zrobisz, stanie się to. I trzymać się tego. Jeśli kilka razy odpuścimy lub zmienimy zdanie, no niestety...

60061 zielinskakaska Kobieta, 29 lat, Poznań