Przedszkolaki

Uzależenienie od smoczka u 5-latka

~marta kowalik

~marta kowalik

Witam,
Moje dziecko jest silnie uzależnione od smoczka, czy powinnam od razu go wyrzucić czy zrobić to stopniowo i jak?
Dziękuje

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Ulla

Ulla

Kochana w tym wieku to już duży problem. Konieczne jest przede wszystkim ustalenie z dzieckiem że w tym wieku smoczek jest już nie potrzebny. Można zastąpić go sobie jaką przytulanką. Najlepiej jak dziecko samo sobie wybierze. Odstawianie powinno odbyć się we współpracy z dzieckiem. Jednak nie będzie łatwe kiedy smoczka nie będzie. Jeżeli czujesz że nie jesteś gotowa na przetrzymanie złych chwil, płaczu, histerii to skorzystaj z porady psychologa chociażby w poradni psychologicznej.

--

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

27582 ulla Kobieta, 39 lat, Jaworzno
nauzyka

nauzyka

Ja też bym pogadala z dzieckiem i to szybko, bo szkoda zębów i zgryzu. Najpewniej wyrzucilabym smoczek i udawała ze jakimś "cudem"zginął, bo w tym wieku maluch nie odda bez "walki" ale jednocześnie postaralabym się o coś co miałoby dla dziecka olbrzymią wartość i to naprawdę olbrzymią. Skoro jest od smoczka uzależnione, to traktuje go w kategorii "potrzebuje" i jeśli miałabym go czymś zastąpić to nie mogłoby to być byle co. Zwłaszcza, ze pięciolatek bardzo dużo rozumie.
(ja w obwodzie trzymam np. zakup rybki ale synowie o tym nie wiedzą, a puki co nie mam czego im wynagradzać aż w takiej skali. poza tym ta rybka to mój świadomy wybór)
Może warto spytac dziecko wprost co jest dla niego tak samo ważne jak smoczek....

--

http://suwaczki.maluchy.pl/li-70301.png
http://suwaczki.maluchy.pl/li-70299.png

38903 nauzyka Kobieta, 38 lat, sieradz
nikawa

nikawa

Zgadzam sie. Potrzebne jest natychmiastowe 'ciecie'. Co dla Twojego synka jest bardzo wazne? Za co bylby sklonny oddac smoka bez 'walki'? To duzy chlopiec. Rozumie wiele. Powodzenia!

35628 nikawa Kobieta, 34 lata, P
mama hala

mama hala

na pewno musicie smoka pożegnać i to jak najszybciej bo zgryz i wymowa na tym będą cierpieć może porozmawiaj z nim że jest już duży a smoczek jest dla dzidziusia i możecie np. zawiązać na smoczku wstążeczkę i zawiesić go na drzewie dla smoczkowej wróżki która za smoczek podaruje mu coś co bardzo chciałby dostać lub oddajcie smoczek jakieś małej dzidzi od znajomych czy rodziny a w zamian maluszek da mu coś wymarzonego (tylko wcześniej porozmawiaj z nim o czy marzy co chciałby dostać tak najbardziej ) można też smoczek schować i odwracać uwagę małego jak będzie o niego pytał czy go szukał ,możesz stopniowo mu go ograniczać np, w dzień kiedy ma inne zajęcia może zapomni a potem też na noc nie dawać ale im szybciej zrezygnuje ze smoczka tym lepiej bo jest już duży i mądry wiec może rozmowa i prezent w zamian wystarczą :) powodzenia i wytrwałości :)

41989 mama-hala Kobieta, 41 lat, Skoczów
~marta kowalik

~marta kowalik

Dziękuje za odpowiedzi. Od wczoraj pracujemy nad odstawieniem smoczka, chociaż najlepiej by było po prostu go wyrzucić. Dotychczas było tak że od razu po przyjściu z przedszkola smok brak czynny udział przez cały dzień, teraz może poniuniać ale 15 minut i zabieram, no i na noc musi być. Zobaczę czy w taki sposób całkowicie da się odstawić czy też nie.
Pozdrawiam

~marta kowalik

~marta kowalik

też się zastanawiałam czym mu by tu zrekompensować smoka. Interesuje się "star wars" , lubi budować statki, auta , no i lipa !

domi81

domi81

oo to też jakaś metoda jest bo taki 5latek ze smoczkiem to trochę nie jest fajnie

--

http://www.suwaczki.com/tickers/kjmn20mmu0okh9gs.png
http://www.suwaczki.com/tickers/9o2zvhpgkhvwrq18.png

29923 domi81 Kobieta, 38 lat, Lublin-Świdnik-Minkowice