Przedszkolaki

Zwierzak dla 4-latka

Odpowiedzi znajdują się poniżej

jowka777

jowka777

Poczekaj jeszcze z dwa lata.. na tym etapie dziecko nie będzie się umiało w pełni obchodzić ze zwierzęciem...

44543 jowka777 Kobieta, 42 lata, Łódź
Antire

Antire

Moim zdaniem jeśli rodzic jest odpowiedzialny może nauczyć dziecko opieki nad zwierzęciem. Wiadomo,że 4 letni chłopiec nie posprząta sam klatki czy też nie zaopiekuje się w pełni zwierzakiem - do tego bardzo ważne jest zaangażowanie rodziców. Decyzję co to za zwierzątko trzeba dobrze przemyśleć, zwierzę to nie zabawka i ono także potrzebuje odpowiedniej karmy, przestrzeni i pielęgnacji. Osobiście mogę polecić świnkę morską. Są one bardzo przyjazne i lubią być głaskane i trzymane na kolankach. To chyba jedne z niewielu zwierząt domowych, które pozwalają się "przytulać". Odradzam jednak kupno świnki w sklepie zoologicznym ( może ona prędko zdechnąć albo mieć problemy zdrowotne). Bardzo przyjazną rasą świnek morskich jest rasa us teddy oraz rex - obie są bardzo podobne, mają krótką sierść i uwielbiają zabawy. Oczywiście potrzebują klatki (przynajmniej 80 cm) tak samo trzeba podawać im witaminę C oraz smarować uszy maścią nagietkową - jednak frajdą dla dziecka będzie posmarowanie uszu tą maścią, karmienie i głaskanie zwierzątka. Znając swoje dziecko powinnaś zauważyć czy będzie rozumiało uczucia zwierzątka, to, że trzeba mu posprzątać, nakarmić a nie tylko bawić się nim. Druga strona medalu jest taka,że zwierzątko może umrzeć, gdy źle się nim ktoś zajmuje i dziecko może bardzo źle przeżyć jego śmierć. Dlatego jest tu duża odpowiedzialność rodziców - by wiedzieli o zwierzęciu jak najwięcej (a nie tylko to co powie pan w zoologu, który chce wepchnąć wszystko co się da). Nie zgodzę się też, że dziecko jest za młode. Tak jak wspomniałam to zależy od tego na ile chce się pomóc dziecku w opiece i nauce o odpowiedzialności a na ile zna się dziecko. Zarówno dziesięciolatek może być mało empatyczny i nie gotowy na odpowiedzialność.
Dodam tylko,że świnka morska to najmniejsze zwierzę zarejestrowane za granicą jako mały terapeuta. U nas w Polsce, mamy dzieci autystycznych polecają świnki jako zwierzęta dla dzieci, ponieważ są one przyjaźnie usposobione.

44823 antire Kobieta, 27 lat, Ciechanów
aleksis

aleksis

Pies może być wspaniałym przyjacielem dziecka - u nas był zanim pierwsze dziecko (synek, obecnie 9 lat) przyszło na świat - wychowywali się razem. Ale jeśli chodzi o zwierzę, za które dziecko ma być samo odpowiedzialne, to 4 lata to raczej za wcześnie na psa - taki pupil to jednak spory obowiązek nawet dla dorosłego. Moja młodsza córka (5 lat) bardzo chciała chomika, więc kupiliśmy jej i jak na razie bardzo ładnie się nim opiekuje, oczywiście z pomocą i pod nadzorem rodziców :)

44832 aleksis Kobieta, 43 lata, Kraków
Szczypiorek

Szczypiorek

Sadzę, że Twoje podejście do tej kwestii jest słuszne.
Czterolatek może i powinien czuć współodpowiedzialność za zwierzaka. Współodpowiedzialność, gdyż zwierzak nie może być tylko dla niego. Takie stworzenie musi być zaakceptowane przez wszystkich członków rodziny. Zanim sprowadzicie do domu zwierzaka, pamiętaj by upewnić się czy nikt nie jest uczulony na jego sierść i że macie gdzie zostawić go np. na czas urlopu.
Warto uświadomić synowi, że domowe zwierzątko to nie zabawka, że Wasze dotychczasowe życie się zmieni, bo przybędzie wiele nowych obowiązków. Warto opowiedzieć czy pokazać jakich, co będzie musiał robić i jak często, a w czym tylko pomagać. Może warto np. zabrać synka do lecznicy weterynaryjnej i pokazać, że każdy kto dba o swoje zwierzątko musi poświęcać mu czas?
Jeśli nie czujesz się pewnie względem odpowiedzialności Twojego dziecka, może spróbujcie od czegoś mniej wymagającego np. regularnego podlewania i dbania o jakąś wybraną roślinkę? Pozwoli Ci to nieco „przetestować” syna.
Wpływ zwierząt na dzieci jest bardzo dobry. Dziecko lepiej rozwija się emocjonalnie, jest bardziej empatyczne. Dzieci z domów, w których są zwierzęta są także bardziej odporne na zarazki.
Jeśli zdecydujecie się na psa spróbujcie przygarnąć go ze schroniska!;)
O dylemacie przed którym stoisz ciekawie napisała Dorota Zawadzka w książce „Moje dziecko. Jak mądrze kochać i dobrze wychowywać” s. 126
Powodzenia w podjęciu decyzji!;-)

45174 szczypiorek Kobieta, 26 lat, Warszawa
PokojzZabawkami

PokojzZabawkami

Niestety ale żaden zwierzak nie będzie odpowiednim wyborem dla 4 latka,polecam nauczyć odpowiedzialności w inny sposób niż dodatkowo narażać zwierzaka na stres i zaniedbanie,nie tędy droga.

43068 pokojzzabawkami Kobieta, 35 lat, Warszawa
~alexa234

~alexa234

Mamy obecnie 4 letnie dziecko ale poważnie przymierzamy się do kupna psa Szukamy psa większego, odpowiedzialnego. Do domu z dużym ogrodem.

~marinkara

~marinkara

Polecane rasy to:
labrador retriever
golden retriever
sama jednak polecam rasę owczarek niemiecki
[reklama usunięta]
Pies bardzo inteligentny, posłuszny ( jeśli oczywiście starasz się go uczyć już od szczeniaka).
Jest również opiekuńczy w stosunku do dzieci.

~mczay

~mczay

Jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko odpowiedzialności, podaruj mu chomika. Tylko proszę Cię, pilnuj aby w odpowiedni sposób o niego dbało. Karm go wysokiej jakości karmą, aby dostarczyła mu wszystkich, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników [reklama usunięta].

anita.st

anita.st

Jestem zdania, że 4 letnie dziecko jest jeszcze za małe na taką odpowiedzialność...może chce, błaga i mówi, że bedzie sie niem zajmowac itd. ale ja bym się nie łudziła, bo wiem, że prędzej czy pózniej przestałoby interesowac się. Sprzątanie, karmienie itd. tego zwierzaka i cała robota spadnie na was- rodziców ;) Jak dla mnie odpowiedni wiek to przynajmniej 6+

58665 anita-st Kobieta, 34 lata, Warszawa
zielinskakaska

zielinskakaska

Broń Boże psa! To ogromna odpowiedzialność, za duża na tak małe dziecko. Królik jest dobrym rozwiązaniem, nie potrzebuje aż tak wiele opieki jak np pies. Możesz nauczyć dziecko by uzupełniało wodę w pojemniczku, jedzonko, sprzątało klatkę. Z psem jest o wiele więcej roboty, bo psem trzeba się zajmować. A z królikiem też może się pobawić :)

60061 zielinskakaska Kobieta, 29 lat, Poznań