Przedszkolaki

Zwierzak dla 4-latka

chruszczagata

chruszczagata

Mój syn czteroletni poprosił o jakiegoś zwierzaka. Wpadłam na pomysł, żeby zacząć uczyć go odpowiedzialności? Nie mamy zbyt dużego mieszkania, ale nie przeraża nas posiadanie zwierzaka. Myślałam, żeby było to jakieś klatkowe zwierzątko lub pies, ale taki przyjazny dla dzieci. Znacie jakąś rasę psów, które są dla dzieci przyjazne? Zastanawiam się też czy takie małe dziecko jest już przygotowane, aby uczyć je odpowiedzialności? Nie wchodzi w grę oczywiście spacer z psem, ale pielęgnować i karmić może. Czy uważacie, że to jest dobry pomysł? Raczej staram się wychowywać syna tak, żeby był samodzielny, ale czy nie za dużo od niego wymagam? Czy czterolatek może być odpowiedzialny. Syn prosi zwierzaka, a ja rozważam jaki będzie najlepszy. Zwierzątko nie jest zabawką, dlatego chcę mu w taki sposób to pokazać. Jak myślicie? Macie jakieś doświadczenia w tym temacie? Jakie są wasze doświadczenia? A może ja po prostu przesadzam z tą odpowiedzialnością.

--

W wolnej chwili pupilowy.pl lub kartuzy.info.pl

41793 chruszczagata Kobieta, 29 lat, Gdańsk

Odpowiedzi znajdują się poniżej

anaaa

anaaa

co do odpowiedzialności 4-latka to zależy dużo od charakteru też .. moja starsza córka na 6 urodziny dostała wymarzonego chomika - i po paru sprzątaniach klatki z moją pomocą zaczęłam od niej wymagać samodzielności .. poradziła sobie..
Z kolei ta młodsza moja panna prawie 5 letnia od roku gnębi nas o królika, że chce dostać. Ale u niej nijak by się nie sprawdziła teraz odpowiedzialność za zwierzaka .. ale ona jest przeciwieństwem opanowanej i spokojnej siostry.
Pies - może być rasa spokojna i polecana "pod dzieci" ale dużo też zależy od charakteru psa a ten jest indywidualny. Nasz niby jest ok ale owy charakter ma strasznie "szalony" śmiejemy się, że ma psie adhd a przy dzieciach to jest złe .. bo łatwo o wypadek nawet nie celowo ze strony psa.

39877 anaaa Kobieta, 36 lat, Polska
monabarga

monabarga

Królika raczej nie polecam, ma sąsiadka i nie jest zadowolona, my mieliśmy ko ty a teraz mamy psa, rasy szpica japońskiego i jest bardzo rodzinny, wierny i kochany. Dzieciaki uwielbiają się z nim bawić a najbardziej syn uwielbia z psem grać w piłkę:) Pies to z pewnością dobry przyjaciel człowieka, dzieci też mają kontakt ze zwierzęciem i uczą się odpowiedzialności. Syn bardzo często wychodzi na spacer, córka czesze i podaje jedzenie, także miło jest na to popatrzeć, a ktoś ze znajomych stwierdził, że mamy w końcu pełną rodzinę:)

--

http://www.suwaczek.pl/cache/c26b8b8a35.png

http://www.suwaczek.pl/cache/7883a985c6.png

12490 monabarga Kobieta, 40 lat, Lubelskie
Ulla

Ulla

ja zastanawiam się nad świnką morską ale to pewnie dopiero za rok może dwa

--

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

27582 ulla Kobieta, 38 lat, Jaworzno
mama hala

mama hala

zwierzaki są fajne i kochane jednak przed zakupem pupila trzeba się zastanowić kto będzie się nim zajmował (4 latek może towarzyszyć w spacerach ,karmić i pilnować by pupil miał wodę w miseczce ale wiadomo trzeba go pilnować i sprawdzać bo może zapomnieć ) i czy zwierzak nie będzie za długo sam w domu (rodzice w pracy ,dziecko w przedszkolu czy szkole a zwierzak sam tęskni) dobrze przemyśleć jakie zwierzę będzie odpowiednie dla dziecka i pozostałych członków rodziny (chodzi o alergię ale i śmiecenie np. przez ptaki lub zapachy czy odgłosy np,,chomika czy świnki morskiej) .Można przez jakiś czas odwiedzać rodzinę czy znajomych którzy mają zwierzaka i poobserwować jak dziecko reaguje ,jak się bawi ze zwierzakiem itp. a potem podjąć decyzję czy i jakie zwierzątko kupić .Nasza córka 6 letnia tez bardzo chce pieska ale wie że piesek by wiele godzin był sam w domu i by tęsknił ale ma pieska u babci a kotki ma u drugiej babci wiec może się z nimi bawić prawie codziennie i pomagać w dbaniu o nie :) rozważamy założenie małego akwarium z rybkami lub żółwiem bo się jej podobają też tak więc przed zakupem trzeba wiele spraw przemyśleć i rozważyć :)

41989 mama-hala Kobieta, 40 lat, Skoczów
ProblemyWychowania888

ProblemyWychowania888

Ja uważam, że zwierzak (szczególnie pies) to fajna sprawa dla dziecka, ponieważ uczy przede wszystkim odpowiedzialności i rozwija sferę emocjonalną u dziecka. Już nie wspomnę o tym, że zwierzak w domu zmiejsza ryzyko ewentualnej nadwrażliwości na sierść.

42513 problemywychowania888 Kobieta, 27 lat, Wyszków
ProblemyWychowawcze027

ProblemyWychowawcze027

Uważam, że zwierzak dla czterolatka nie jest ani dobrym, ani złym pomysłem. Na początku dziecko powinno być odpowiedzialne samo za siebie, za swoje postępowanie, na które już jako 4-latek ma wpływ. Jeśli dziecko ma jakieś obowiązki domowe np. w miarę samodzielnie sprząta swój pokój, zabawki po skończonej zabawie i segreguje je; wie, jak należy zachowywać się np. w sklepie, przedszkolu, na urodzinach kolegi; bierze odpowiedzialność za swoje złe zachowanie, umie się przyznać, że zrobiło coś źle, rozumie jakie konsekwencje mogą go spotkać gdy zrobi coś złego to myślę, że takiemu dziecku można zaufać i powierzyć mu opiekę nad zwierzakiem, ale musimy pamiętać o tym, żeby wcześniej dużo rozmawiać z dzieckiem o tym, co go czeka jeśli będzie posiadać zwierzaka. Warto wtedy czytać dziecku książki o zwierzątku, które będzie posiadać; pójść do znajomych, którzy mają zwierzęta, by mogło się przyglądać zachowaniu zwierzęcia. Jednak musimy także przedstawić dziecku prócz zalet posiadania zwierzaka - wady. Natomiast jeśli dziecko czteroletnie nie potrafi jeszcze samodzielnie korzystać z toalety, a wymagamy od niego tego, żeby było odpowiedzialne za zwierzątko to nie ma sensu mu go kupować, bo trzeba pamiętać także o tym, że zwierze to nie zabawka i nie warto go kupować dziecku tylko po to, by sprawić maluchowi radość.

42274 problemywychowawcze027 Kobieta, 27 lat, Kampinos
PokojzZabawkami

PokojzZabawkami

4 latka to nie jest odpowiedni wiek na opiekę nad zwierzakiem,jeżeli chcesz nauczyć swoje dziecko odpowiedzialności i pewnych obowiązków- zacznij od czegoś innego,a takim pomyśle ucierpi jedynie zwierze.

43068 pokojzzabawkami Kobieta, 34 lata, Warszawa