Przedszkolaki

Czym się kierować przy wyborze przedszkola?

Margeritka

Margeritka

Mam pytanie do doświadczonych mam przedszkolaków, czym się kierować wybierając przedszkole, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Przede mną zapisywanie dziecka do przedszkola i zupełnie nie wiem, jak tu zacząć...co powinnam wiedzieć, jakich informacji o przedszkolach szukać? Z góry dziękuję za wszystkie rady!!!

27583 margeritka Kobieta, 33 lata, Lublin

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Ulla

Ulla

Marg na pewno lokalizacja, ilość grup, opinię o przedszkolu, zajęcia w przedszkolu, metoda nauczania, godziny funkcjonowania, odpłatność etc.

--

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

27582 ulla Kobieta, 39 lat, Jaworzno
monabarga

monabarga

Metody nauczania są różne i dla każdego jest ważne coś innego. Ja mam doświadczenie z przedszkolem prywatnym w w-wie i przedszkolem państwowym w małym mieście 120 km od w-wy i oczywiście jestem bardziej zadowolona z tego państwowego. Otóż pomimo, że w prywatnym było więcej zajęć edukacyjnych, więcej wycieczek, więcej teatrzyków, że były na kulki to synowi i tak bardziej podobało się w państwowym a i ja byłam bardziej zadowolona. Po pierwsze uważaj gdy jest catering, bo zazwyczaj porcje są małe, wyliczone, nikt raczej nie dostanie dokładki. Czy lokalizacja jest ważna, pewnie też choć dla mnie nie koniecznie, pomimo że mam inne przedszkole dość blisko siebie, to wybrałam te dalsze, ze względu na to że jest w fajnym blisko natury czyt. pól i lasów miejscu, że jest bezpieczny plac zabaw, że są małe grupy, że jest tylko 3 grupy na całe przedszkola, opinie były też bdb i ja również uważam, że wszystkie Panie są fajne....w Warszawie bardzo krzyczały, jest jeden minus, że przyjmują dzieci z katarem, kaszlem itp... w w-wie tego nie było:) Ale wszędzie będą plusy i minusy.

--

http://www.suwaczek.pl/cache/c26b8b8a35.png

http://www.suwaczek.pl/cache/7883a985c6.png

12490 monabarga Kobieta, 41 lat, Lubelskie
MarDeb

MarDeb

Najważniejsza wydaje się być indywidualizacja. Jeśli Twoje dziecko ma czuć się dobrze i dobrze się rozwijać to przedszkole musi się do niego dostosować a nie na odwrót.

--

Zagraj ze swoim dzieckiem.

25912 mardeb Kobieta, 44 lata, Warszawa
Urszula Rogalska

Urszula Rogalska

Odpowiedź eksperta

jeżeli istnieje taka mozliwość by pójść, zobaczyć porozmawiać z dyrekcją, zobaczyć zajęcia pokazowe to idealnie i większość placówek stara się wychodzić do klienta - jeżeli jedna nie ma takiej możliwości warto popytać innych osób które już dzieci tak posłały

28505 urszula-rogalska Kobieta, 39 lat, śląsk
marzen@

marzen@

Popytaj znajomych, sąsiadów o opinie o przedszkolach, do których uczęszczają ich dzieci. Później wybierz się osobiście, obejrzyj sale, porozmawiaj z dyrektorką, z nauczycielkami. Jak nie będą chcieli cię wpuścić dalej niż do hallu to sobie odpuść to przedszkole - co mają do ukrycia?
Dla mnie osobiście duża ilość zajęć dodatkowych nie jest ważna, raczej ciepłe nauczycielki, które pomogą dziecku w adaptacji i wejściu w grupę. Ja z młodą siedziałam 1,5 tygodnia w przedszkolu z każdym dniem zostawiając ją sama na coraz dłuższy czas. Obyło się bez płaczow i histerii przy rozstaniach.
Ważne dla mnie było otoczenie (plac zabaw), odległość (tak, żeby nie być uzależnionym od samochodu), ilość dzieci w grupie i ilość nauczycielek (u nas są 2 w grupie na 15-18 dzieci przez cały czas). Jeśli potrzeba to ciocie noszą dzieci na rękach, przytulają, nie zostawiają płaczących samym sobie. Maluchy potrzebują ciepła i poczucia bezpieczeństwa, a nie "metod" cokolwiek to znaczy.
Zastanów się co jest ważne dla ciebie i twojego dziecka i pod tym kątem szukaj przedszkola.

--

Z. 2011, J. 2014

Przepraszam za brak polskich liter - mam stara klawiature i alt mi nie zawsze działa

26646 marzen Kobieta, 13 lat, gdzieś daleko stąd...
Margeritka

Margeritka

ja mieszkam w lublinie i mam na osiedlu dwa państwowe i jedno prywatne przedszkole i w sumie to nie wiem, czy u nas tak bardzo te państwowe chcą się sprzedać...bo na brak dzieci to raczej nie narzekają - raczej rodzice walczą o miejsce w przedszkolu dla dziecka, a nie przedszkole o dziecko...jedno jest z bardzo dużym placem zabaw, dużo miejsca, przestrzeni dla dzieci, ale z zewnątrz nie wygląda dobrze: nawet nie jest odmalowane, ogrodzenie słabe...(takie rzeczy też świadczą o przedszkolu...co jestem na spacerze, to zawsze jakaś sprzątaczka czy inny pracownik przedszkola na papierosie siedzi na przeciwko szkoły podstawowej...) w środku nie byłam, więc nie wiem, ale wizualnie nie robi dobrego wrażenia, więc chyba póki co zdecyduję się na prywatne, pocztałam o nim w necie, mam też dobre opinie od osób, które tam posłały dziecko, pochodzimy na zajęcia adaptacyjne na wiosnę i zobaczymy (bo też nie chcę dawać Oli na 8 godzin, tylko na 5-6), no zobaczymy

27583 margeritka Kobieta, 33 lata, Lublin
marzen@

marzen@

Jak masz blisko to podpatrz nawet przez płot, wtedy, kiedy dzieci są w ogrodzie. Zobaczysz czy dzieci są dopilnowane, czy też panie zajęte raczej ploteczkami, jak się odnoszą do dzieci itp.
Jeśli już masz wybrane p-kole, warto spacerować w tamtą okolicę z dzieckiem, pokazywać mu budynek, plac zabaw, tłumaczyć, że niedługo będzie tam chodzić, bawić się z dziećmi, uczyć piosenek itp. Niech się pomału oswaja.

--

Z. 2011, J. 2014

Przepraszam za brak polskich liter - mam stara klawiature i alt mi nie zawsze działa

26646 marzen Kobieta, 13 lat, gdzieś daleko stąd...
Margeritka

Margeritka

zrobiłam wywiad wśród znajomych i chyba najlepsze okazuje się przedszkole prywatne, choć minusem jest to, że nie ma swojego placu zabaw...także nadal się zastanawiam, ale wielkim plusem jest to, ze nie przyjmują dzieci z kaszlem czy katarem i jest mała grupa dzieci, no jeszcze zobaczymy

27583 margeritka Kobieta, 33 lata, Lublin
marzen@

marzen@

Znajoma mi kiedyś mówiła, że jeśli przedszkole nie ma własnego ogródka to musi mieć z kimś podpisaną umowę o korzystanie (np. z innym przedszkolem). Nie wiem ile w tym prawdy, ale warto sprawdzić.
I zwróć uwagę czy to rzeczywiście jest przedszkole (powinno być wpisane do rejestru - do sprawdzenia w kuratorium oświaty, na ich stronie lub telefonicznie, inaczej nie można używać nazwy "przedszkole") czy inny twór (wszelkie kluby malucha, opieki dzienne itp. mogą być zwykłą działalnością gosp. i nie podlegają żadnej kontroli)

--

Z. 2011, J. 2014

Przepraszam za brak polskich liter - mam stara klawiature i alt mi nie zawsze działa

26646 marzen Kobieta, 13 lat, gdzieś daleko stąd...