Przedszkolaki

Skarżenie czy informowanie?

Ulla

Ulla

Dziewczyny miałam okazję ostatnio obserwować znajomej córeczkę, która będąc 3 latką nagminnie chodziła i normalnie skarżyła o wszystko na inne dzieci. Koleżance brakuje pomysłów jak to zwalczyć, bo przecież jak powie jej że ma nie mówić, to niczego się nie dowie. Czy wy też spotkałyście się z takim problemem? Jak odróżnić skarżenie od informowania i jak dziecko nauczyć tej zależności?

--

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

27582 ulla Kobieta, 39 lat, Jaworzno

Odpowiedzi znajdują się poniżej

ewelina123

ewelina123

Ja mam podobną sytuację u mojej siostry. Paulinka ma 6 latek - chodzi do przedszkola i może nie informuje tylko chwali się wszystkim. Wszystkimi zabawkami, które ma nie wiem ja tak przyglądając się z boku próbuję jej to wytłumaczyć bo to także nie jest dobre - przecież nikt nie lubi chwalących się dzieci.

A co do twojej sytuacji to może niech znajoma spróbuje porozmawiać z małą. Dziś dzieci rozumieją o wiele więcej niż nam się wydaje spróbuje jej wytłumaczyć :)

--

http://s10.suwaczek.com/201106123538.png
Zapraszam was plac zabaw sezon jest krótki a dziecko musi się wyszaleć w ogrodzie, strona koleżanki - Blog florystyczny oraz śmieszne

29104 ewelina123 Kobieta, 33 lata, Opole
Ulla

Ulla

dzięki...kumpela rozmawia i to dużo...kiedyś efekt musi przynieść

--

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

27582 ulla Kobieta, 39 lat, Jaworzno
~Dwu-Kropek

~Dwu-Kropek

Ciężko wyczuć.... mam kilkulatka w domu i zauważyłam, że dzieci w tym wieku TAK mają....

One same - ''informują'', ale już ich koledzy - ''skarżą"....

Martek73

Martek73

Dzieci mają taki wiek, że wszystko mówią.
Oczywiście trzeba porozmawiać z dzieckiem i starać się mu wyjaśnić.
Dzieci sa mądre i na pewno córka koleżanki zrozumie.

--

http://fajnamama.pl/suwaczki/w7e0oow.png

http://www.suwaczki.com/tickers/bfaregz2mib36tc2.png

7267 martek73 Kobieta, 46 lat, Warszawa
Bettyy

Bettyy

Dokładnie dzieci w takim wieku dużo mówią Chociaż mój synek trochę młodszy to też mówi i dużo powtarza ale też dużo kłamie . Na pytanie kobiety w sklepie "Co ci mamusia kupiła" on odpowiada Soczek ale tatuś dał pieniążka Tatuś zarabia pieniążki" ... Jeszcze nie jedno powiedział by obcej osobie
Na pewno z wiekiem dziecko zobaczy co i ile można komuś powiedzieć ...

--

http://www.suwaczki.com/tickers/km5sdf9hqymi36e7.png
http://www.suwaczki.com/tickers/82do3e5ekt2ocja7.png

26961 bettyy Kobieta, 34 lata, daleko tak daleko ,daleko tak
Ulla

Ulla

no własnie...mój teraz też jest na etapie kombinowania, choć faktem jest że nie opowiada za dużo ale ma tendencje do komentowania

--

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

27582 ulla Kobieta, 39 lat, Jaworzno
Weronika1407

Weronika1407

Witam :)
Jaka jest różnica między skarżeniem a informowaniem? Na to pytanie nie jest w stanie odpowiedzieć sobie sama 3-letnia dziewczynka. Tutaj nasza rola, żeby wytłumaczyć jej podstawową różnicę. Jako mama, Twoja znajoma powinna z nią szczerze porozmawiać na ten temat. Wyjaśnić dlaczego chce z nią o tym porozmawiać, jaka jest różnica między skarżeniem, a informowaniem i podać konkretne przykłady, które pomogą małej to zrozumieć. Należy podkreślić, że ważne jest informowanie osoby dorosłej o sytuacjach i zachowaniu, które są niebezpieczne (niebezpieczne, czyli jakie? Trzeba to wyjaśnić). Wyrazić to co czuje, co myśli:
Cieszę się, gdy mówisz o tym...,
Jestem z ciebie dumna, że mi o tym powiedziałaś zanim kolega/koleżanka zrobił/a coś niebezpiecznego...
Bardzo ważne jest, aby dziecko mówiło o tym czego się boi, obawia, czym się martwi. Córka Twojej znajomej jest w takim wieku, że ona jako matka jest jedyną osobą, której bezgranicznie ufa i czuje się przy niej bezpieczna. W momencie, kiedy na spokojnie wyjaśni jej tą różnicę i poda konkretne przykłady z własnego życia (tak, żeby to było "namacalne") problem skarżenia na inne dzieci z czasem zaniknie. Dziewczynka nauczy się o czym należy informować osoby dorosłe (mamę, tatę, przedszkolankę itp.), a co warto pominąć i zwrócić uwagę dziecku, które się nieodpowiednio zachowało. Najważniejsza jest szczera rozmowa, dzięki niej nauczy swoją córkę trochę innego patrzenia na otaczający nas świat. W wieku 3 lat wszystko, co przezywa dziecko jest ważne i dlatego mała mówi o wszystkim. Nie odróżnia tego co dla nas wydawałoby się oczywiste. Tu nasza rola, rola rodziców, aby odpowiednio nakierować dziecko oraz wyjaśnić to, co do tej pory było nowe i nieznane.

50789 weronika1407 Kobieta, 27 lat, Warszawa
IlonaFilon

IlonaFilon

Czasem to, że dziecko skarży jest formą zwrócenia uwagi na siebie. Wszystko zależy jak traktujesz sytuację gdy dziecko podchodzi do Ciebie i mówi o zaistniałych wydarzeniach. Jeśli dopytujesz się i chwalisz dziecko za te informacje to ono traktuje to jako coś dobrego. W związku z tym będzie starało się robić tak jak najczęściej. Postaraj się przyjąć stanowisko niezainteresowanej osoby. Zwracaj też uwagę co jakiś czas dziecku, że nie powinno tak robić, bo mama nie musi o wszystkim wiedzieć.

49577 ilonafilon Kobieta, 32 lata, Opatów