Prośba o pomoc

Dziecko autystyczne - prośba o pomoc początkującej mamie:-(

Sasik35

Sasik35

Witam serdecznie
Jestem mamą 3,5 chłopca z podejrzeniem autyzmu. Problem w tym, że jestem odsyłana od specjalisty do specjalisty. Wiele czasu straciłam chodząc z nim do psychologa, który twierdził, że to tylko małe opóźnienie i że powinno się wyrównać samo.
Udało mi się otrzymać opinię o potrzebie wczesnego wspomagania, ale nikt mi nie powiedział co mam z tym papierem zrobić, gdzie udać się dalej. Gdyby nie moja wspaniała rodzina, która bardzo mnie wspiera bo synka wychowuję sama. ….
Proszę poradźcie co mam robić dalej. Gdzie się udać? Chciałabym żeby zanim wystawią mu jakąkolwiek diagnozę Mały zaczął chodzić do przedszkola, czas leci.. Jestem przerażona.
Proszę poradźcie mi też jakie książki powinnam przeczytać i może gdzie szukać zabaw i ćwiczeń, które sama mogę wykonywać z Synkiem w domu. Będę Wam bardzo wdzięczna za każde słowo pomocy…Jestem z Trójmiasta

--

30662 sasik35 Kobieta, 0 lat

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Ulla

Ulla

Witam ciebie bardzo serdecznie,
masz wyjątkowe dziecko które tylko poprz systematyczną terapią i wsparcie dla ciebie możesz osiągnąć naprawdę wiele - warto przejść się nawet to poradni psychologiczno - pedagogicznej może tam u ciebie prowadzą terapię dla takich małych dzieci, poza tym warto szukać placówek oświatowych dla takich dzieci. Poza tym dużo możesz poczytać na autyzm dziecięcy - wyszukiwanie | abcZdrowie.pl

--

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

27582 ulla Kobieta, 37 lat, Jaworzno
naaathalie

naaathalie

Myślę,że nie powinnaś kierować się zdaniem jednego psychologa. Autyzm jest złożonym zaburzeniem i powinien być diagnozowany przez zespół specjalistów którzy postawią odpowiednią diagnozę. poszukaj w okolicy dobrej poradni psychologiczno- pedagogicznej lub fundacji zajmującej się autyzmem. Zazwyczaj w fundacjach mają zespoły specjalistów, zlożone z psychologa, pedagoga, neurologopedy lub psychiatry dziecięcego, wówczas są w stanie wystawić obiektywną diagnozę kliniczną i funkcjonalną. Kliniczną, żeby zdiagnozować zaburzenie a funkcjonalną żeby określic mocne i słabe stroby dziecka, to jak funkcjonuje w każdym obszarze życia, w jakiej sferze funkcjonowania cwiczyc z dzieckiem i pracowac nad poprawą zachowan. Wprawdzie nie jestem z trójmiasta , może rzuć okiem na instytut wspomagania rozwoju dziecka w gdańsku

--

30719 naaathalie Kobieta, 0 lat
aniutka86

aniutka86

Witam....jestem mamą 3 letniej dziewczynki z autyzmem. Diagnoza trwała kilka miesięcy, cóż mogę powiedzieć? trudno przejść przez to wszystko, ale warto mieć diagnozę tego co sprawia że te dzieci są tak wyjątkowe i inne od rówieśników. W razie pytań czy też potrzeby wsparcia..piszcie, razem łatwiej:):36_3_15:

--

http://suwaczki.maluchy.pl/li-46061.png

7189 aniutka86 Kobieta, 31 lat, Legionowo
Ulla

Ulla

super kochana że to napisałaś, a możesz nieco opisać swoją sytuację, co ciebie skłoniło do podjęcia takiej diagnozy

--

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

27582 ulla Kobieta, 37 lat, Jaworzno
psycholog Kamila Krocz

psycholog Kamila Krocz

Odpowiedź eksperta

Witam serdecznie!

To prawda, że psychologowie nie są przygotowani do diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu i często diagnoza przeciąga się w czasie, bo jeden specjalista twierdzi, że to "tylko" opóźnienia, że to się z czasem wyrówna. Nie twierdzę, że każde opóźnienie rozwojowe musi oznaczać autyzm, bo tak oczywiście nie jest, ale uważam, że lepiej dmuchać na zimne. Poza tym zawsze ufam intuicji rodziców, którzy zwykle jako pierwsi zauważają, że ich maluch rozwija się troszkę inaczej niż jego rówieśnicy. Jeżeli tylko mamy jakieś obawy co do prawidłowego rozwoju dziecka, na pewno warto to sprawdzić. Lepiej interweniować szybciej, gdyż szybsza diagnoza i ewentualna terapia dają większe szanse dziecku na zredukowanie zaburzeń czy deficytów. Warto pamiętać, że każde dziecko autystyczne jest inne. Sama kiedyś diagnozowałam przedszkolaka z autyzmem. Był bystrym chłopcem, dobrze mówiącym, ale jednak żyjącym w swoim nieprzeniknionym, autystycznym świecie. Wcześniej chłopiec był diagnozowany przez innego psychologa. Dowiedziałam się tylko tyle, że był źle wychowywany - to była "diagnoza" psychologa, diagnozującego przede mną. Zachowanie chłopca nie miało jednak nic wspólnego z metodami wychowawczymi, a z jego zaburzeniami w rozwoju społecznym i emocjonalnym wynikającym z zaburzeń autystycznych. Chłopiec jest już po diagnozie i rozpoczął terapię. Rodziców, którzy poszukują wsparcia i pomocy dla swoich dzieci z autyzmem, odsyłam na stronę fundacji SYNAPSIS (http://www.synapsis.waw.pl/). Jest to fundacja oferująca wsparcie, diagnozę i terapię dla dzieci autystycznych, jak i wsparcie rodzicom tych dzieci. W zakładce Autyzm-Polska można znaleźć wszystkie placówki w kraju, które służą pomocą diagnostyczną i terapeutyczną w kontekście autyzmu. Są one podzielone wg województw. Jeśli chodzi o Trójmiasto, pomocy warto szukać w takich ośrodkach, jak:
- Fundacja „Autyzm w Rodzinie”
ul. Chopina 42, 80-268 Gdańsk
tel. 058/ 520-38-30, 520-38-31
http://poradniaautyzm.republika.pl/
- Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym
ul. Dąbrowszczaków 28, 80-365 Gdańsk
tel./ fax 058/ 557-53-41
http://www.spoa.org.pl/
- ADAPA Fundacja na rzecz osób z Autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju
ul. Żmudzka 7, 81-554 Gdynia
tel. 0512-254-813
www.adapa.pl
- KTA Oddział w Gdańsku
ul. Gen. Józefa Hallera 31a, 81-428 Gdynia
tel. 0516-169-639
- Fundacja Dom Rain Mana
ul. Kolberga 6B/25, 81-881 Sopot
tel. / fax 058/ 551-84-72
http://www.domrainmana.pl/

Pozdrawiam ciepło!

27620 psycholog-kamila-krocz Kobieta, 31 lat, Lublin
banitka

banitka

do teraz się dziwię że trafiłam na tak wspaniałego psychologa jakiego mamy,jednak wczesne wspomaganie to niestety nie wszystko,najpierw dieta !
Nie wierzyłam dopóki stan zdrowia mojego syna nie doprowadził do tego że musiałam zrobić dietę którą mi polecano czyli bezglutenowa,bezmleczna i bezcukrowa (odstawiłam glukozę,fruktozę i sacharozę bo gastrolog kazał,używam ksylitol)
Fakt długo szuka się specjalisty i na ogół kończy się wizytą prywatną za 100-250zł za konsultację,ale warto dzisiaj mój syn funkcjonuje prawie jak rówieśnicy,ma 3,5 roku dietę wprowadziłam w styczniu dzisiaj dziecko śpiewa,liczy,bawi się z dziećmi,wie bardzo dużo...umie wiele,już nie siedzi godzinę i nie przesuwa autami po stole,nie porządkuje zabawek,nie kręci się...Nie czekałam na głupie skierowania od lekarzy bo to nie miało sensu,nie była mi potrzebna 1 godzina tygodniowo na terapii bo potrzebne było bynajmniej 2 godziny dziennie,sama prowadziłam terapię syna.
I dzieciaka wyciągam z autyzmu

--

29704 banitka Kobieta, 30 lat, Ruda Śląska
~Jakub

~Jakub

Moi drodzy. Psycholog psychologiem. polecam psychiatrę, najlepiej specjaliste w zakresie spektrum autyzmu. Wiem ze post pierwszy jest dosyc stary ale moze ktos inny skorzysta. Pediatra-> neurolog, najlepiej w jakiejs placówce prowadzącej rehabilitacje. Tam będzie, w zaleznosci od zalecen neurologa, psycholog, logopeda, rehabilitant (rehabilitacja ruchowa tez naprawe duzo daje). Równolegle psyhiatra. Psycholok jako nie lekarz nie może postawić takiej diagnozy która "prawnie" miałaby moc. My aktualnie dostaliśmy już skierowanie do kształcenia specjalnego ze wzgledu na... oraz zaświadczenie o uzyskaniu stopnia niepełnosprawności co się przydaję chociażby do przedszkola, które jeśli jest ukierunkowane na dzieci z problemami, obniza na tej podstawie czesne. Dodatkowo opiekunom dzieci niepełnosprawnych przysługuje zasiłek, ale o jego zasadności decyduje komisja, niestety nie jest to określone odgórnie. I dodatkowo - nie bójmy się, zaswiadczenie o niepelnosprawnosci niczego nie przekresla w wieku malego dziecka.

~Henryk

~Henryk

Wszystko o autyzmie i jak go leczyć z sukcesem w książce Dr Natashy Campbell-McBride "Zespół psychologiczno-jelitowy GAPS"

~Dima

~Dima

Witajcie! JA także mam problem. Jestem z trójmiasta.
Dziecko ma 2latka i 6 miesiecy. Nie mówi mama ani tata. Kiedy chce pić wciska mi butelke z piciem w ręke. Uwielbia sie przytulać , jest małym pieszczoszkiem , i leniuchem.
Cały czas gada do siebie i po swojemu ,ciagle wypowiadając " mmmmm..." z poczatku nie patrzał wogole na twarz jak sie do niego mówiło. Łapiąc go za buzie i kierując prosto na moją zaczynał patrzeć za mnie albo na sufit. Zaczeliśmy terapie miesiac temu poszliśmu na ul.Białą we Gd-wrzeszczu.Duzo sie nie dowiedzieliśmy , żadnej diagnozy nie było . Skierowano nas na badanie słuchu ale niestety syn nie dał sobie założyć sluchawek na uszy i do badania nie doszło. Zaczeliśmy chodzić do logopedy. Po pru lekcjach 30 minutowych i cwiczeniach w domu syn zaczał czasem mówić " wawawawa" lub "mamamama" ale na tym sie skonczylo. Po paru lekcjach logopeda stwierdzila zeby pojsc z nim do SPOA lub IWRD i zapisac sie do neurologa. Wprowadzic diete dla dzieci autystycznych i skierować sie do Ośrodka dla dzieci autystycznych ul.Chopina. Chcę odwiedzic te wszystkie ośrodki, ale na 2 lekcji z logopeda ,mowila Pani że dziecko na 100% niema autyzmu po obserwacji syna i że uklada wieze z wielu klockow. A tu nagle wysyłanie nas do Ośrodków z autyzmem . Też niewiem co robić ,może ktoś zna kogoś dobrego juz sama nieiwem czy moje dziecko ma autyzm czy nie. Jestem już coraz głupsza. Ponizej wstawiam link z jego zachowaniem i mową . Pomozcie.

image