Pozostali eksperci

Doradca zawodowy

Redakcja

Redakcja wpis edytowany

W tym wątku na pytania odpowiada mgr Urszula Rogalska - doradca zawodowy, pedagog, terapeuta. Od dwóch lat aktywnie pracuje jako doradca zawodowy osób dorosłych i młodzieży, ale także dzieci młodszych klas szkoły podstawowej. Jest współtwórcą i realizatorką zajęć dla najmłodszych w ramach konkursu "Historia Pewnego Pluszaka". Ponadto, współpracując z Fundacją na Rzecz Wspierania Edukacji i Rozwoju Samorządności wśród Młodzieży - VIRIBUS UNITIS w Katowicach, realizuje różne projekty unijne, które mają na celu aktywizować zawodowo ludzi w wieku od 45. roku życia, ale także młodzież ponadgimnazjalną.

Rola doradcy zawodowego sprowadza się do udzielania wszystkim zainteresowanym pomocy w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, wskazaniu predyspozycji zawodowych i osobowościowych, a także ukazaniu zainteresowanym realnych sposobów podejmowania kroków do rozwoju zawodowego, przekwalifikowania się lub dokształcenia.

20243 redakcja Kobieta, 31 lat, Lublin

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Urszula Rogalska

Urszula Rogalska

Witam serdecznie wszystkie forumowiczki ale i forumowiczów.
Z miłą chęcią podzielę się swoją wiedzą na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych, tj. CV czy List Motywacyjny. Dla osób poszukujących swojej drogi zawodowej mogę pomóc w uświadomieniu posiadanych w każdym osobistych i zawodowych predyspozycji. Ponadto jeżeli będziecie chciały/chcieli dowiedzieć się gdzie szukać kursów doskonalących, zawodowych oraz innych dodatkowych, np. dofinansowanych z UE to również z miłą chęcią pomogę.

Moja rola doradcy zawodowego ma na celu uświadomienie młodym mamom, że powrót do pracy po okresie macierzyńskim, wychowawczym jest możliwa po dokładnym przeanalizowaniu swoich potrzeb, pragnień oraz przy uwzględnieniu trudności dnia codziennego.

Mam nadzieję, że moja pomoc okaże się owocna.

Pozdrawiam serdecznie i czekam na wasze pytania.

Urszula Rogalska

28505 urszula-rogalska Kobieta, 38 lat, śląsk
~ida

~ida

Witam!
Nie wiem czy będzie Pani potrafiła mi odpowiedzieć na moje pytanie, ale spróbuję- może uda mi się uniknąć wystawania w ogromnych kolejkach w PUP dla uzyskania informacji :)
Moja sytuacja wygląda następująco:
W zeszłym roku zawiesiłam nie przynosząca dochodów działalność gospodarczą . Od tego czasu bezskutecznie poszukiwałam pracy (nie rejestrując się w Urzędzie Pracy, bo zakładałam, że to ostatnie miejsce gdzie można pracę znaleźć). Cztery miesiące temu jako osoba bezrobotna zaszłam w ciążę, nie będzie mi więc przysługiwał ani macierzyński ani urlop wychowawczy. Moje pytanie brzmi: czy osobie w mojej sytuacji będzie po urodzeniu dziecka przysługiwała jakaś pomoc z Urzędu Pracy w powrocie na rynek pracy (szkolenia, staże). Nie ukrywam, że bardzo boję się o swoją przyszłość zawodową, bo jestem osobą sporo po trzydziestce, teraz będę jeszcze z dwójką dzieci i dlatego bardzo liczyłam na pomoc w postaci stażu z urzędu pracy, ale słyszała, że taka pomoc przysługuje jedynie kobietom po urlopie wychowawczym.

Urszula Rogalska

Urszula Rogalska

Witam serdecznie,
na tak postawione pytanie najskuteczniej i najdokładniej odpowiedzą pani w samym Urzędzie Pracy. Warto zatem udać się tam i porozmawiać o swojej sytuacji. Przepisy w prawie pracy co roku ulegają nowelizacji, dlatego też warto zasięgać wiedzy bezpośrednio u źródeł.
Ponadto w pani sytuacji można pomyśleć o powrocie na rynek pracy już teraz, korzystając np. z projektów unijnych nie koniecznie pod patronatem UP. Istnieje taka mapa projektów unijnych szczególnie dostosowanych dla osób, które chcą zdobywać dodatkowe umiejętności nie płacąc za to. Mapa ProjektĂłw EFS - Krok Pierwszy Inną formą zatrudnienia może okazać się praca zdalna. Proszę to również rozważyć.
Pozdrawiam

~ida

~ida

Ok, rozumiem, w takim razie muszę podreptać jednak do UP ;). Co do powrotu na rynek pracy teraz to niestety nie jest mi znany przypadek pracodawcy, który by poszukiwał do pracy kobiety w zaawansowanej ciąży, która w każdej chwili może pójść na zwolnienie :). Praca zdalna to oczywiście w mojej sytuacji ideał, ale dość trudny do zrealizowania, bo tego typu ofert jest naprawdę bardzo niewiele.Ale oczywiście dziękuję za namiary na stronkę, gdzie można znaleźć ofertę EFS, może uda mi się trafić na jakieś bezpłatne szkolenia z których mogłabym skorzystać jeszcze przed urodzeniem drugiego dziecka, bądź kilka tygodni po jego urodzeniu.

joannasobocinska1

joannasobocinska1

Witam!

wkrotce koncze studia psychologiczne ze specjalizacja praca i organizacja. Chcialabym pracowac jako doradca zawodowy dlatego tez prosze o wskazowki i odpowiedz na moje pytania:

1. Jak ubiegac sie o staz w urzedzie pracy i czy mozna probowac jeszcze w czasie studiow?
2. Lepiej zaczac od stazu czy od studiow podyplomowych?
3. W jakich instztucjach moge zdobywac doswiadczenie?

Bardzo prosze o odpowiedz, pozdrawiam

JS

--

29139 joannasobocinska1 Kobieta, 0 lat
Urszula Rogalska

Urszula Rogalska

Witam serdecznie,
przepraszam że to trochę trwało ale to okres urlopowy i mnie nie było.
Odnośnie odpowiedzi na pytanie praca doradcy zawodowego głównie zaczyna się po skończeniu studiów kierunkowych. Jeżeli ma się pokrewny zawód np. psycholog, pedagog, lub podjęto już pracę w UP, to wówczas istnieje szansa na dalszy rozwój zawodowy w kierunku doradztwa. Jednakże jeżeli nie pracuje się w UP czy innych instytucjach zajmujących się doradztwem zawodowym warto najpierw skończyć studia i potem w ramach praktyk nauczyć się praktycznego zawodu w wybranej przez siebie placówce, np. urząd pracy, agencje pracy tymczasowej, agencje zatrudnienia, prywatne placówki zajmujące się HR, placówki oświatowe, biura karier itp.

Pozdrawiam Urszula Rogalska

martyna30

martyna30

witam serdecznie:)
Uwielbiam dzieci. Z zawodu jestem pielęgniarką-pracuję z zawodzie ale niestety nie z dziećmi...Jednakaże praktyki w żłobku wspominali najmilej
Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim.
Ostatnio zastanawiam się, czy by nie założyć żłobka. Praca ta byłaby dla mnie przyjemnością, mogłabym do niej zabierać swojego szkraba.
Mój zawód mi na pracę w żłobku pozwala ale w mojej miejscowości nie ma żłobka.
Co musiałabym zrobić aby go założyć?

--

28156 martyna30 Kobieta, 0 lat
Urszula Rogalska

Urszula Rogalska

Witam serdecznie,
Bardzo fajny pomysł z założeniem żłobka. Warto jednak uwzględnić wszelkie za i przeciw takiego przedsięwzięcia, gdyż samo założenie firmy w dzisiejszych czasach nie stanowi problemu. Istotne jest przede wszystkim umiejętne rozpoznanie rynku, czyli czy w pani miejscowości byłoby takie zapotrzebowanie. Oczywiście w zależności od miejsca warto zapoznać się z wytycznymi jakie należy spełnić w kwestii formalnej, urzędowej. Kolejna sprawa to uwzględnienie funduszy – czy ma Pani osobisty wkład w stworzenie firmy czy będzie Pani bazować na kredytach albo może miasto/gmina ogłosiła konkursy na dofinansowanie pomysłu. Ponadto trzeba przede wszystkim te wszystkie rzeczy uwzględnić w dobrze dopracowanym biznesplanie. Dobrze jest uwzględnić także stały kontakt z radcą prawnymi mieć swoją księgową. Oczywiście wszystko wydaje się trudne ale nie jest niemożliwe, lecz zanim zdecyduje się Pani na otworzenie czegoś własnego warto poznać rynek, ustawy obowiązujące przy zakładaniu żłobków, następnie skoncentrowanie się na finansach ale także znalezienie dobrego miejsca. Konieczne jest także uświadomienie sobie sposobu zatrudnienia osób to współtworzenia takiej firmy. Trzeba mieć na względzie że wszystkie rzeczy ważne, czyli miejsce bezpieczeństwo, wychowanie, żywienie, stworzenie umowy itp. musimy być przygotowane przed otworzeniem firmy. Wówczas jedynie koncentracja skierowana jest na doprecyzowanie ustalonych wcześniej planów. Życzę wiele wytrwałości i spełnienia marzenia zawodowego.
Pozdrawiam
Urszula Rogalska

Kasztanek86

Kasztanek86

Witam,
moja sytuacja wygląda następująco:
w marcu,gdy rozpoczęłam staż z Urzędu Pracy okazało się, że jestem w ciąży. Od kwietnia jestem na zwolnieniu lekarskim. W Urzędzie dowiedziałam się, że dla nich to nie problem i że stażu mi nie skrócą ani nie anulują. Problem jest w tym, że staż mam do 10 grudnia, a termin porodu 5 listopada. Próbowałam uzyskać informacje w Urzędzie co mam zrobić, gdy synek przyjdzie na świat, gdyż siłą rzeczy nie będę miała jak kontynuować stażu. Dostałam odpowiedź, iż oni nie zamierzają skracać stażu mam do 10 grudnia być na zwolnieniu lekarskim. Pytanie jednak jest takie kto i na jakiej podstawie może mi wystawić takie zwolnienie? Jak rozumiem nie przysługuje mi urlop macierzyński tak więc co w takiej sytuacji mam zrobić?
Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam serdecznie

--

29826 kasztanek86 Kobieta, 0 lat
asioczek84

asioczek84

Witam,
jestem aktualnie mamą na urlopie wychowawczym.. podjęłam już decyzję, że nie wrócę do mojego obecnego pracodawcy, ponieważ jest to praca w najmniejszym stopniu nie związana z kierunkiem studiów, jaki ukończyłam.. odnalazłam kilka firm, gdzie moje kwalifikacje mogłyby zostać wykorzystane, ale niestety na ich stronach internetowych nie ma odnośników takich jak PRACA czy KARIERA, gdzie byłyby zawarte informacje o ewentualnych wakatach.. chciałabym więc zatelefonować do tych firm i po prostu zapytać.. i z tym mam właśnie problem, bo kompletnie nie wiem, jak miałabym taką rozmowę przeprowadzić, żeby nie spalić się na starcie.. o co dokładnie i w jaki sposób zapytać?? dodam może, że mnie zależy na każdej pracy- zarówno na przykład laboranta (która generalnie jest poniżej moich kwalifikacji, ale pozwoliłaby mi zdobyć doświadczenie i znaleźć się w szeregach pracowników firmy- a to jednak daje większe prawdopodobieństwo dalszego rozwoju, awansu), ale też praca technologa (jestem z wykształcenia technologiem żywności i żywienia człowieka).. chciałabym, żeby właśnie wiedzieli, że nie oczekuję Bóg wie czego na początku, tym bardziej, że doświadczenia, ściśle związanego z wykształceniem jeszcze nie mam.. mam nadzieję, że dobrze wytłumaczyłam, o co mi chodzi..:) bardzo proszę o podpowiedź, bo sytuacja życiowa zmusza mnie do jak najszybszego podjęcia pracy..

--

http://lb3f.lilypie.com/TikiPic.php/auVqCvV.jpghttp://lb3f.lilypie.com/auVqp1.png http://s2.pierwszezabki.pl/040/040309980.png?9490
http://www.suwaczki.com/tickers/hy8kxzdvw4pwctfw.png
[url=http://www.su

23888 asioczek84 Kobieta, 34 lata, Opolszczyzna