Pozostali eksperci

Doradca ds. ekologicznych kosmetyków i środków czystości

Redakcja

Redakcja

W tym wątku odpowiadamy na pytania dot. ekologicznych kosmetyków i środków czystości.

Bądź eko mamą! Zadbaj o swój dom i zdrowie swojej rodziny przy pomocy ekologicznych kosmetyków i środków czystości. Sprawdź eko porady dla Pani Domu!

• th_doradca-ds-ekologicznych-kosmetykow-i-srodkow-czystosci-a_27524.jpg
20243 redakcja Kobieta, 30 lat, Lublin

Odpowiedzi znajdują się poniżej

ekodrogeria

ekodrogeria

Ekologiczne kosmetyki i środki czystości to produkty, których składniki, skuteczność oraz opakowanie muszą spełniać odpowiednie kryteria, a sam proces produkcji jest poddany uważnej obserwacji agencji certyfikujących.

Normy dla ekologicznych kosmetyków i środków czystości w zależności od etapu życia produktu

Produkcja:
1. Stosowanie naturalnych surowców roślinnych i mineralnych
2. Stosowanie surowców roślinnych pochodzących z upraw ekologicznych
3. Surowce nie mogą być modyfikowane genetycznie
4. Brak składników zwierzęcych, pochodzących z martwych zwierząt lub testowanych na zwierzętach
5. Brak składników petrochemicznych (pochodnych ropy naftowej) takich jak oleje, silikony czy parafiny
6. Rezygnacja z syntetycznych środków barwiących i zapachowych
7. Ograniczone stosowanie syntetycznych środków konserwujących – jeśli są, musi to być wyraźnie zaznaczone na opakowaniu.
8. Proces produkcji musi przebiegać z poszanowaniem zasobów naturalnych.

Użytkowanie:
1. Potwierdzona skuteczność
2. Informacja o dawkowaniu musi być umieszczona na opakowaniu
3. Informacja o certyfikacji na opakowaniu

Utylizacja odpadów:
1. Ograniczenie użycia substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego i wodnego
2. W możliwie największym stopniu stosowanie ekologicznych opakowań (materiały pochodzące z recyklingu i/lub podlegające recyklingowi lub biodegradowalne).

--

6959 ekodrogeria Kobieta, 0 lat
Casuperu

Casuperu

Witaj śliczna Ekspertko!

Od dłuższego czasu borykam się z prawidłowym podejmowaniem decyzji przy dopasowywaniu odpadków do odpowiednich pojemników. powiedz mi proszę jak z i czym segregować takie rzeczy jak opakowania po napojach (kartoniki), puste paczki po papierosach (w środku mają sreberko (czy "pazłotko" jak powiedzą mieszkańcy północno-wschodniej Polski)), Opakowania po produktach spożywczych (blaszana puszka po kakao, papier po opakowaniu kawy, który jest stale połączony z folią aluminiową). Czy stosowanie foliowych torebek do wrzucania do kontenera odpadów to dobry pomysł czy bez sensu?

Odpowiedz na to proszę bo tonę w śmieciach :)

Pozdrawiam

--

7001 casuperu Kobieta, 40 lat, Warszawa
ekodrogeria

ekodrogeria

Segregacja śmieci to faktycznie nie zawsze łatwa sprawa. Zwykle na kontenerach na odpadki jest napisane, co można, a czego nie można tam wrzucać.

Dokładną informację o segregowaniu różnych materiałów znajdziesz tutaj -> www.recykling.pl

Warto tam zaglądnąć lub stale korzystać jeśli mamy wątpliwości. A w zakładce Metale i tworzywa sztuczne omówiono też obszernie recykling opakowań wielomateriałowych czyli kartonów po sokach i mleku. Wynika z niej, że tego rodzaju opakowania powinno się wyrzucać do pojemnika żółtego na metale i tworzywa sztuczne.

Co ważne, już przy zakupie zastanówmy się, co zrobimy z opakowaniem i w miarę możliwości wybierajmy produkty, które są biodegradowalne lub poddające się recyklingowi.

--

ewelka76

ewelka76

Pani Kasiu!
Jestem równiez entuzjastką kosmetyków organicznych i wszystkiego co naturalne w pielęgnacji i nie tylko.
Za miesiąc pojawi sie na świecie mój synek i od początku chciałabym stosować pielęgnację naturalną. Mam pytanie czy do pielęgnacji ciałka niemowlaczka dobre będzie masło karite nierafinowane lub olej z wiesiołka??
A może Pani może coś polecić, bo nie chcę stosować tych wszystkich kosmetyków dla dzieci, których skład i działanie często jest wątpliwe.

--

7040 ewelka76 Kobieta, 0 lat, Zbrosławice
ekodrogeria

ekodrogeria

Choć pewnie nie wszyscy się ze mną zgodzą, jestem zwolenniczką używania kosmetyków dla dzieci do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Ważne, by w pierwszym okresie życia niemowlaka nie przesadzać i nie narażać dziecka na kontakt z nadmiarem różnych substancji nawet tych eko. Skład ekologicznych kosmetyków dla dzieci jest tak skomponowany, by zminimalizować możliwość podrażnień.

Lavera ma serię przeznaczoną do delikatnej skóry dziecka bez dodatków zapachowych - olejków eterycznych i wyciągów z kwiatów i ziół, które mogłyby uczulać lub podrażniać. W skład gamy wchodzi olejek do ciała, krem do twarzy, krem przeciw odparzeniom, żel do mycia i olejek do kąpieli. Poza żelem do mycia wszystkie mają w swoim składzie olej z wiesiołka, który dostarcza skórze kwasów tłuszczowych, co jest szczególnie ważne dla skóry alergicznej, która często nie może ich wytworzyć sama. A krem do twarzy łączy karite (inaczej masło shea) z olejkiem z wiesiołka, czyli dwa składniki, o które Pani pyta.

Seria dla dzieci kosmetyków marki Eco Cosmetics też może być stosowana od 1 dnia życia. Ten zestaw bazuje na wyciągu z owoców granatu, który poprawia gospodarkę wodną skóry oraz rokitniku, który działa kojąco. Te kosmetyki również nie zawierają aromatów, konserwantów, sztucznych barwników ani związków PEG.

Samo karite nierafinowane ma działanie mocno natłuszczające, co może być bardzo obciążające dla delikatnej skórki niemowlaka. Przy natłuszczaniu okolic pieluszkowych warto wybrać krem z cynkiem, który zapobiega i goi odparzenia.

--

ewelka76

ewelka76

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Dużo dobrego słyszałam o kosmetykach eco cosmetics, więc zaraz sprawdzę. Pozdrawiam Ewelina

--

7040 ewelka76 Kobieta, 0 lat, Zbrosławice
Ewa.Pieluszkarnia

Ewa.Pieluszkarnia

Witam :) i o pastę pytam :36_2_57:

Co oznacza zdrowa, ekologiczna pasta dla małego dziecka, posiadacza pierwszych tycich ząbków?
Czego szukać i czego unikać wybierając dobrą pastę?
Co definiuje ekologiczną pastę, odróżnia od standardowych, które często także nie zawierają fluoru?
Jaka pasta połykana ( bo jednak nie da się uniknąć ....) zaszkodzi najmniej?
pozdrawiam cieplutko i witam na moim ukochanym Forum :orchestra:

--

2172 ewa-pieluszkarnia Kobieta, 0 lat
ekodrogeria

ekodrogeria

Szczęśliwie na polskim rynku jest coraz większy wybór ekologicznych past do zębów dla dorosłych oraz dla dzieci. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na skład, a dobra ekologiczna pasta do zębów NIE powinna zawierać przede wszystkim:

* SLS (laurylosiarczan sodu) - ponieważ może podrażniać i uszkadzać śluzówkę, jest to kontrowersyjna substancja często stosowana w kosmetykach konwencjonalnych

* Irgasan (triclosan, triklosan) - również drażniący, ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, wchodzi w reakcję z SLS

* Methylparaben , Ethylparaben, czyli parabeny stosowane jako konserwanty w kosmetykach

*Potassium nitrate, czyli saletra – substancja konserwująca

* Kontrowersyjne jest użycie fluoru ponieważ na co dzień słyszymy że jest niezbędny by chronić zęby, a w gruncie rzeczy jest to trucizna. Fluor choć jest bakteriobójczy może działać uczulająco na cały organizm i wywoływać reakcje alergiczne. Uznaje się że dzieci do lat 8 nie powinny używać past z dodatkiem fluoru.

Pasty ekologiczne zwykle oczyszczają zęby i odświeżają jamę ustną poprzez działanie mechaniczne (drobinki krzemowe) i hydrolaty lub olejki eteryczne (ważne przy leczeniu homeopatycznym).

Co do kwestii połykania pasty przez małe dzieci – pewnie nie da się temu zapobiec, dlatego warto wybierać pasty, które nie przypominają smakiem i zapachem cukierków zachęcając do połknięcia.

Pamiętajmy też, że na efektywność oczyszczenia zębów nie wpływa konsystencja (żel lub pasta), czy wrażenie świeżości (mentol), które daje. Podobnie nie trzeba wyciskać dużej ilości pasty na szczoteczkę (co często oglądamy w reklamach), a używać ilość nie większą niż ziarnko grochu, a w przypadku małych dzieci nawet mniej. Warto za to kupić dobrą szczoteczkę z gęstym włosiem i poświęcać co najmniej minutę na szczotkowanie rano i wieczorem.

Osobiście polecam ekologiczne pasty dla dzieci takich marek jak: Urtekram, Weleda, Lavera.

PS.1
Przy okazji tego postu zaznaczam, że nie jestem lekarzem i moje wypowiedzi NIE mogą być traktowane jako informacje medyczne.
Ps.2
Przepraszam zaglądających do mojego działu za tygodniową nieobecność podyktowaną nawałem pracy.

--

krysiak

krysiak

Witam, ja tez zapytam, chociaz baardzo eko nie jestem, ale rozwiazania, które znjaduje w eko sklepach, a które uwazam za pozyteczne i przyjazne dziecku,nam a przy okazji srodowisku, chetnie przyjmuje :) Moje pytanie dotyczy uzywania chusteczek nawilzanych. Gdy mam potrzebe wytarcia dziecku pupy korzystam z tych nie-eko głównie ze wzgledów ekonomicznych, jednak nie mam odwagi wycierac nimi buzi, czy raczek, które zaraz trafia do buzi mojego malucha. Nie znam składu tych chusteczek, ale juz sam zapach mnie odraza i sygnalizuje, ze jest tam duza ilosc paskudnej chemii. Wpadłam ostatnio na pomysł, ze kupie te drogie eko chusteczki na taka własnie okolicznosc, gdy jesresmy w miejscu, gdziie nie ma dostepu do wody, a musimy wytrzec brudne, klejace rece, czy buzie. Czy to dobry trop? Czy te chusteczki sa bezpieczniejsze? Czy moge nimi wytrzec mała raczke, która zaraz trafi do buzi? Z góry dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam :)

--

http://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/f/fkyh81edr.png

3404 krysiak Kobieta, 34 lata, Gdynia
ekodrogeria

ekodrogeria

Przy wyborze chusteczek nawilżanych warto zwrócić uwagę na skład (jak zawsze :)). Ze względu na kontakt ze skórą dziecka powinniśmy się wystrzegać chusteczek zawierających: parabeny, SLS, związki PEG, alkoholu oraz co ważne materiałów wybielanych chlorowo. Większość popularnych, reklamowanych chusteczek jest zrobiona z materiałów syntetycznych, specjalnych włókien, które nie rozkładają się w środowisku. Do tego poddaje sie je działaniu chloru by były śnieżnobiałe. Następnie nasącza się je substancjami myjącymi, nawilżającymi, bakteriobójczymi, konserwantami i sztucznymi substancjami zapachowymi. Wszystkie te substancje stykają się potem z ciałkiem dziecka, a dokładnie z najwrażliwszymi częściami jego ciała, dzięki czemu niechciane związki mają największą szansę dotrzeć do krwiobiegu.
Chusteczki ekologiczne są wytwarzane z bawełny, dzięki czemu są biodegradowalne. Nie są poddawane wybielaniu. W składzie płynu nasączającego mają głównie wodę, wyciągi z ziół np. nagietka, rumianku, naturalną wodę kwiatowa. Jako konserwant stosuje się Potassium sorbate, który stosuje się też w żywności. Na polskim rynku certyfikowane przez EcoCert spełniające te wymogi chusteczki ma marka Douce Nature. Warto też poszukać innych chusteczek naturalnych, które są bezpieczniejsze od konwencjonalnych i spełniają większość powyższych warunków np Natracare, Health Quest.

--