Pozostali eksperci

Doradca ds. stosowania ekologicznych pieluch

Odpowiedzi znajdują się poniżej

l.i.l.k.a

l.i.l.k.a

Witaj Gosiu!
Nocne przecieki to nic przyjemnego:( Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka - postaram się pokazać Ci najczęstsze i po przeczytaniu może będziesz mogła odnaleźć tę swoją, a tym samym skutecznie zadziałać:)

1. pieluszka jest źle dobrana rozmiarem - w tym przypadku chodzi szczególnie o zbyt luźne pieluszki. Czasem wersja one-size jest zbyt duża w noworodkowym okresie pieluszkowania. Nóżki maluszka nie są dobrze otulone pieluszką i ewentualny przeciek może zdarzać się często. W przypadku stosowania pieluszek rozmiarowanych (w konkretnym rozmiarze: S, M lub L) należy wybierać taki model, który rzeczywiście jest zgodny z wagą Maluszka. Oczywiście, jeśli jesteśmy bliżej górnego przedziału wagowego (np. otulacz Imse Vimse w rozmiarze NB przeznaczony jest dla dzieci do 6kg, a nasz maluch waży 5kg, można od razu kupić S-kę).

2. mało chłonny wkład - wkład, który jest w kieszonce czy otulaczu może być zbyt mały, by pochłonąć w wystarczający sposób wszystkie siuśki maleństwa. Sytuacje tego typu najczęściej zdarzają się, kiedy dziecko rośnie i siusia coraz rzadziej, lecz na pupie ma wciąż te same pieluszki, które nosiło przez pierwsze miesiące. W takim przypadku warto zainwestować w np. chłonne muśliny 100 garmowe lub porządne kieszonki z wkładami mikrofibrowymi czy bambusowymi.

3. zatłuszczenie pieluszek - pieluszki mogły stracić swoja chłonność przez niewłaściwe pranie. Konkretne wskazówki, jak prać wielorazówki aby uniknąć zatłuszczenia, znajdziecie w temacie "W jakich środkach prac oraz jak suszyć wielorazówki". Jeśli natomiast już teraz da się wyczuć zapach amoniaku z pieluszek, oznacza to, że są zatłuszczone. W temacie "Odtłuszczanie pieluszek wielorazowych" macie gotową instrukcję, jak poradzić sobie z tym problemem:)

4. "nowy" wkład - być może pieluszki przeciekały na początku, ponieważ wkład chłonny nie nabrał jeszcze wystarczającej chłonności. Potrzeba około 4-5 prań, żeby chłonność była w miarę optymalna (podobnie jak z ręcznikami - najpierw trzeba je wyprać, żeby mogły dobrze służyć).

5. pieluszka jest zbyt luźno założona - to najczęstsza wina przecieków np. w przypadku Itti Bitti, czy Charlie Banana (obie pieluszką są raczej wąskie). Pieluszka musi dobrze przylegać (ale też nie uciskać) zarówno wokół brzuszka, jak tez na nóżkach - należy precyzyjnie zapiąć każdy napek. Najlepiej sprawdzić dwa razy, czy wielorazówka jest dopasowana w pachwinkach, zanim założymy dziecku ubranka i wyruszymy na przygodę:)

Jeśli coś Ci zaświta w głowie i będziesz chciała dowiedzieć się bardziej szczegółowo, pisz proszę na mojego maila: ula@pieluszkarnia.pl
Polecam Ci tez lekturę mojego bloga pieluchomania.pl

Pozdrawiam Cię i mam nadzieję, że uda sie wspólnymi siłami rozwiązać problem:)
Ula Sobiech, Pieluszkarnia

--

26158 l-i-l-k-a Kobieta, 0 lat
l.i.l.k.a

l.i.l.k.a

To prawda, niektóre pieluszki (zwłaszcza wkłady) zrobione są z materiałów sztucznych, które na pewno troszkę słabiej - ale na pewno, oddychają. W pewnym sensie nazwałabym to złotym środkiem między całkowicie plastikowymi, pełnymi poliakrylanów jednorazówkami, a zupełną rezygnacją z pieluszek i stosowaniem coraz bardziej popularnej metody NHN (naturalna higiena niemowląt). Wybór konkretnych pieluszek zależy od potrzeb Rodziców, ich wrażliwości na różne aspekty: zdrowia, ekologii, ekonomii.

Można jednak zdecydować się na zupełnie naturalne wielorazówki. W takim przypadku wybieramy otulacze wełniane (Disana, ManyMonths), pieluszki muślinowe z bawełny organicznej (Imse Vimse) lub bambusa (Kikko), formowanki (BabyKicks) lub all-in-one z tkanin konopnych (BabyKicks - ale w tym przypadku otulacz jest juz PULowy). I wtedy nie trzeba już zupełnie martwić się o cyrkulacje powietrza a nawet najdrobniejsze zanieczyszczenie środowiska.

Pozdrawiam! Ula Sobiech, Pieluszkarnia

--

26158 l-i-l-k-a Kobieta, 0 lat
Małgorzata Jackowska

Małgorzata Jackowska

Ulu, pieluszka jest dobrze założona, nie jest zatłuszczona (piorę w ekokulach i nie używamy kremów). Wkład bambusowy, wcześniej dawał radę. Próbowałam pieluszki Econappi z tym genialnym wkładem bambusowym, próbowałam formowanki frottowej imse vimse wzmocnionej dodatkowo konopnym wkładem, próbowałam formowanek Pupeko z bambusowym prefoldem... Chyba nic nas nie uratuje :(

--

Lubię doradzać :) Zapraszam także na www.podpaski-wielorazowe.pl

29385 malgorzata-jackowska Kobieta, 34 lata, Leszno
~jadzik

~jadzik

Małgorzata Jackowska
jadzik
Ja Flipa używam na dzień i moja potrafi go przesikać... Może wełniane gatki były by lepsze?

A do tych wełnianych formowankę normalnie? Próbowałaś jakichś wełnianych?
Nam flip wytrzymuje w dzień drzemkę (2 godziny, maks 3). Inne pieluchy czasami wymiękają w czasie drzemki ;)

Dopiero teraz zauważyłam pytanie, sorki. Ja mam dwa otulacze wełniane Handmade, jak już lanolina źle trzyma, to przemakają, ale po kuracji lanolinowej trzymają super, a taki oryginalny otulacz z wełny merymosów pewnie jest dużo lepszy ::): Mają tą zaletę, ze fajnie otulają nóżki i bokiem nie powinno przeciec. A pod nie wszystko co chcesz, formowanka jak najbardziej ::):

ania mania

ania mania

Witam, szybko czas zleciał, niespełna trzy lata temu na tym forum prosiłam o pomoc przy kompletowaniu pieluszek dla mojego synka. Tymek już w zasadzie odpieluchowany.... no jeszcze czasem zakładamy Flipa z tetrą na noc, ale to tak na wszelki wypadek. Pieluszki wielorazowe pokochalismy miłością wielką. Teraz w drodze kolejny pieluszkowiec, i okazuje się, że ja już nie pamiętam co mi pasowało przy Tymku, jak był noworodkiem. Potrzebuję pomocy, zmieniły się też firmy, są nowe rozwiązania.
Po pieluchowaniu Tymka zostały nam:
- 4 flipy
- 2 weehugery w rozmiarze 2
- sporo formowanek z zielonym obszyciem
- jeden prefold z czerwonym obszyciem i kilka z niebieskim,
- tetra, kilka sztuk Imse 75, i ecopi 100
- wkłady mikrofibrowe do Flipa, 4 sztuki
- 3 tetry bambusowe kiko
i ostał się jeden mały otulacz S Imse Vimse z bawełną
- nowo zakupione przy okazji promocji w Pieluszkarni Itti Bitti AIO rozm M /6 sztuk

Nie wiem co dokupić żeby móc pieluchować od początku. Mam w domu 2,5 latka, więc na nocki potrzebuję jakiegoś komfortowego rozwiązania. Myślałam o tots bots teeny fit. A może mogłaby Pani, pani Ewo zaproponować coś innego. Tym razem chętnie poszłabym w kierunku naturalnych tkanin, ewentualnie mikropolaru przy pupce. Czy pieluszki formowane storchenkinder rozm. 2 z otulaczem S też storcza mają szansę się sprawdzić na już 4 kg pannie? Z góry pięknie dziękuję za pomoc.

--

http://www.suwaczki.com/tickers/ex2bi09klxckqu64.png

11475 ania-mania Kobieta, 36 lat, Lublin
Nemo

Nemo

ania mania, ja zaglądam od jakiegoś czasu, bo interesuje mnie temat pieluszek wielorazowych:)
Kupiłam kilka pieluch close parent, ale zastanawiam się czy one są odpowiednie dla noworodka zaraz po urodzeniu...bo gumka z tyłu w otulaczu i pieluszcze jest dosyć gruba. Czy nie zaszkodzi to maluszkowi, chodzi mi o kręgosłup. Może lepiej na początku coś bardziej "płaskiego"? Może mi ktoś doradzić?

--

30342 nemo Kobieta, 0 lat
ela84

ela84

Ja nie lubię pieluch Close Parent:/ Bambus mi się zrobił bardzo szorstki, poza tym wkłady są wąskie i jak dziecko zaczyna więcej siusiać, to wycieka z boku, przynajmniej u chłopców tak jest. No i te 2 wkłady są grube, a w połączeniu z gumką uciskają i odciskają się na skórze, zupełnie nie to co w kieszonkach np. z mikropolarem w środku, które są gładkie.

--

Tomek ur. lipiec 2011 / Ola ur. wrzesień 2013

21836 ela84 Kobieta, 35 lat, Lublin
Nemo

Nemo

ela84
Ja nie lubię pieluch Close Parent:/ Bambus mi się zrobił bardzo szorstki, poza tym wkłady są wąskie i jak dziecko zaczyna więcej siusiać, to wycieka z boku, przynajmniej u chłopców tak jest. No i te 2 wkłady są grube, a w połączeniu z gumką uciskają i odciskają się na skórze, zupełnie nie to co w kieszonkach np. z mikropolarem w środku, które są gładkie.

Suszę w suszarce el więc bambusowe szorstkie nie będą, a zależy mi na czymś naturalnym, mikropolar jednak jest sztuczny. Zresztą zobaczymy. Przyszły w końcu otulacze wełniane imse vimse i bambusowe wkłady, podoba mi się też ten zestaw. Dawno temu miałam kieszonki, ale szybko się niszczyły i wład musiałam zakładać na kieszonkę. Zraziłam się do nich:-(

--

30342 nemo Kobieta, 0 lat