Pozostali eksperci

Doradca laktacyjny

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Dorota Szatkowska

Dorota Szatkowska

Witam serdecznie.
Rozumiem, że niepokoi się Pani, lub ma dość niepewności związanej z tym "jak będzie dzisiaj"?. Wspaniale, że ma Pani zgromadzone zapasy na "czarną godzinę", myślę, że to daje jakieś poczucie bezpieczeństwa.
Co tego ostatniego wieczora, naprowadziło Panią na myśl, że mleka jest za mało mało?
Przypuszczam, że laktacja się stabilizuje, ale dziecko ma rózny apetyt? Tak jak my, jednego dnia nie mamy ochoty na jedzenie, innego zjadłoby sie konia z kopytami. U dziecka może to zależeć od samopoczucia, aktywności w ciągu dnia, ilości wrażeń.
Jeśli chodzi o zmniejszenie produkcji pokarmu w godzinach popołudniowych, to bardzo wiele kobiet to obserwuje. Jest to związane z dobowym rytmem zmian hormonalnych. Po południu, poziom prolaktyny - hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie mleka - jest najniższy w ciągu całej doby. Mamy różnie sobie z tym radzą, ale najrozsądniejsze jest podawanie ściągniętego mleka, którego nadmiar można czasem zaobserwować rano. U większości kobiet z czasem to się reguluje, u innych niestety pozostaje niezmienne.
Abym mogła coś więcej poradzić, proszę o odpowiedź na kilka pytań:
1. Ile razy córcia je na dobę? Jak długie przerwy robi w nocy? Czy proponuje jej Pani drugą pierś, gdy skończy pierwszą?
2. Czy podaje jej Pani herbatki lub stałe posiłki? Ile?
3. Czy nadal odciąga Pani pokarm? Ile w ciągu ostatnich kilku dni?
4. Jak Malutka zachowuje się między karmieniami?
5. Czy dziecko ssie smoczek?
6. Najważniejsze: czy dziecko rośnie prawidłowo? Jak wyglądają przyrosty masy ciała?

A doraźnie mogę zaproponować, by w sytuacji, gdy wydaje się, że pokarmu jest za mało, zmieniać pierś kilkakrotnie. Można też zmieniać pozycję dziecka przy piersi. Przykładowo zaczynamy prawą piersia trzymając dziecko normalnie, później przystawiamy spod pachy. Gdy skończy zmieniamy pierś i znów pozycja klasyczna, a później zmiana - spod pachy. Zazwyczaj nawet gdy mleka jest mniej, tak przystawiane dziecko wysysa wszelkie możliwe rezerwy, ze wszystkich zakamarków i jest zadowolone.
Pozdrawiam i czekam na odzew!

--

70% fotelików samochodowych dla dzieci montowanych jest nieprawidłowo. Sprawdź, czy Twoje dziecko jest bezpieczne!

www.fotelik.info

659 dorota-szatkowska Kobieta, 113 lat, Warszawa
Aneczka

Aneczka

Dziękuję za szybką odpowiedź. Zanim odpowiem na Pani pytania, może opowiem jeszcze o swoich odczuciach i faktach dotyczących karmienia. Tak jak pisałam wczoraj, malutka się jednak nie jadła chyba dobrze, bo obudziła się po 2 godzinach (nie obudziła się tak wcześnie w nocy odkąd skończyła 2 tygodnie). Później pospała 3,5 godz. i od godz.3.30 do 7.30 nie ciągle jadła, nie było możliwości zabrania jej cyca.

A to że mleka jest mniej czuję po piersiach. Gdy są nabrzmiałe i większe, to malutka najada się z jednej i jest szczęśliwa, a gdy stają się bardziej flaczkowate, musi zjeść z dwóch. Wiem, że na pewnym poziomie karmienia, piersi wydają się jakby puste, są właśnie takie flaczkowate, ale ja ewidentnie czuję, że wtedy mam mniej mleka.

Od jakiegoś czasu obserwuję u siebie pewne "etapy" laktacyjne. 3-4 dni jest super, malutka najada się właśnie z jednej piersi, nie spędza godziny na jedzeniu, śpi w nocy po 6 godzin. Dzięki temu i ja jestem wyspana:Uśmiech: Potem wydaje mi się, że mleczka jest jakby mniej, piersi nie są takie pełne, dziecko musi opróżnić 2 i śpi krócej w nocy. Spędza również godzinę, dwie przy piersi i cały czas ssie...Wydaje mi się, że instynktownie pobudza piersi do pracy. Tylko dlaczego to się dzieje tak często?

Dlaczego to jest takie "nierówne"? Nie chciałabym po każdym karmieniu torturować się laktatorem, bo co to za przyjemność...ale jeśli będzie trzeba......

A teraz odpowiedzi:

1. Córcia je 5-7 razy na dobę. Śpi (w najlepszym przypadku) 6 godz (gdy jest "kryzys" - 3-4 godz). Daję jej prawie zawsze drugą pierś.
2. Je tylko mleczko, nic innego.
3. Zaczęłam odciągać jakieś 1,5 tyg. temu. Zawsze ok 1,5 godz. po nocnym karmieniu (zazwyczaj jest to zaledwie 40 ml)
4. Między karmieniami dzidzia jest zadowolona, bawi się grzecznie:Uśmiech:
5. Nie ssie smoczka.
6. Przyrosty masy ciała są książkowe (według pediatry).

--

http://suwaczki.maluchy.pl/li-12724.png

738 aneczka Kobieta, 0 lat
Dorota Szatkowska

Dorota Szatkowska

Witam.
Serce rośnie, gdy czytam o tak wzorowym postępowaniu z Maluszkiem. Nawet nie ma smoczka!!! To naprawdę rzadkość! SUPER. Super Mama i super Dzidzia!!!
Z tego co Pani pisze absolutnie nie ma potrzeby, by dodatkowo męczyła się Pani z laktatorem. Dziecko jest spokojne, dostaje tyle jedzonka ile potrzebuje.
Trudno mi wymysleć dlaczego ma Pani te "kryzysy" co kilka dni.
Jedyne co mi przychodzi do głowy, to to, że być może dziecko ma tak zmienny apetyt.
Druga myśl, bardziej prawdopodobna, jest taka, że dla Pani piersi przerwa 6-7 godzin w nocy, to za długo. Piersi odbierają to jako sygnał do zmniejszenia producji. Ta teoria nawet miałaby sens, bo właśnie po takich przespanych nocach, następuje obniżenie laktacji, po czym Maluch nie odchodzi od cycusia napedzając produkcję od nowa, objada sie po same uszy, śpi i kółko się zamyka.
Może spróbuje Pani skrócić te spanka do 5 godzin, albo 6 - ale nie snu, ale przerwy od początku karmienia. Czyli karmienie np. od 19 (powiedzmy, że trwa 20 minut) i dziecko zasypia. Zatem czas do następnego karmienia liczymy od 19, nie 19.20.
Wiem, że budzenie dziecka budzi z kolei pewne opory, ale może byłoby lepiej? łatwiej? gdyby Malutka co noc jadła co 5-6 godzin, niż spała tak "w kratkę". Oczywiście mój pomysł może się nie sprawdzić, ale zawsze warto to sprawdzić.
A jeśłi niczego to nie zmieni... no cóż. Obecny stan rzeczy oprócz tego, że martwi Panią, nie wygląda by martwił córeczkę i jakoś specjalnie jej szkodził.
Proszę się odezwać co słychać. W razie co, będziemy kombinować dalej.
Pozdrawiam.

--

70% fotelików samochodowych dla dzieci montowanych jest nieprawidłowo. Sprawdź, czy Twoje dziecko jest bezpieczne!

www.fotelik.info

Aneczka

Aneczka

Wczoraj cały dzień chodziłam dumna, po przeczytaniu Pani słów, że jestem Super Mamą:Podziw: Bardzo dziękuję :Uśmiech: Jest mi o tyle bardziej miło, gdyż jest to moje pierwsze dziecko i od początku muszę radzić sobie sama (+ pomoc męża oczywiście). Cała rodzina na drugim końcu Polski, koleżanki w pracy...pozostają tylko telefony do mamy na przykład. Całą wiedzę czerpię z książek, internetu, szkoły rodzenia i serca:Uśmiech:
Co do moich małych kryzysików poczekam jeszcze trochę, może się unormuje a jak nie, spróbuję małą budzić wcześniej, tak jak Pani radzi. W końcu nie jest aż tak źle. A mam jeszcze jedno pytanko - kiedy najlepiej wprowadzać coś oprócz mleczka do jadłospisu Marysi? W 6 miesiącu? A co z soczkami i herbatkami? Jaka jest Pani opinia?

pozdrawiam serdecznie z balkonu pełnego słońca:Uśmiech:

ps a smoczek to już wybór córci; był moment, że chciałam go jej dać, ale to ona go nie chce! W sumie to i dobrze, bo ja też nie byłam do niego przekonana.

--

http://suwaczki.maluchy.pl/li-12724.png

738 aneczka Kobieta, 0 lat
caze

caze

witam :)

przepraszam ze sie wtrace w ten watek ale mam dokladnie taki sam problem co Olunia ......

jesli mogłabym prosic o jakas rade bylabym bardzo wdzieczna....

jestem mama po raz 2 - Gabrysia ma 4 tyg i wydaje sie byc ciagle glodna....., moje piersi najpierw produkowaly duzo mleczka aczkolwiek nigdy niebylo nawalu pokarmu, wczesniej przystawialam ja tylko do jednej piersi i jej to starczalo a w tej chwili dostaje juz 2 piersi i jescze jej brakuje, w trakcie karmienia gdy piers stanie si ejuz miekka i mala to Gabi sie zaczyna denerwowac, plakac itp i wtedy przystawiam ja do drugiej piersi i gdy juz wyciagnie wsyztsko znow szuka i sie zlosci :(
juz niewiem co robic odciagalam laktatorem wlasnei systemem 7-5-3 ale mimo wszytsko nic - zero reakcji od strony piersi i mleczka niejest wiecej, juz nawet probowalam bawarek, herbatek itp co " ponoc" ma pobudzac laktacje ale tez nic, chwytam sie juz wsyztskich sposobow zeby niebylo ze czegos niezrobilam a moglam coby coreczka miala wystarczajaco mleczka.....
od 3 dni na wieczor Gabrysia dostaje ok 100ml sztucznego mleczka z czego zjada ok 60ml czasem 80ml - zdecydowalam sie na mieszanke bo juz jestem wycycana na maxa i zywcem niemam mleczke i mala si estrasznei stresuje przy cycu......
niechcialabym wogole dawac mieszanki ale juz mam wrazenie ze niemam wyjscia :(

dodam ze coreczke przystawiam do piersi na zadanie czasem co 2-3 godz ale jednak czesciej sie zdaza ze jest to co godz a czasme co 40min w zaleznosci jak mala potrzebuje.....

Gabrysia urodzila sie z waga 4,08kg , 2 tyg temu wazyla 4,13kg a teraz wazy 4,45kg - niewiem czy przybiera dobrze na wadze czy za malo... niewiem gdzi eto sprawdzic a tutaj w Anglii jakos tak mimo tego ze pytalam co i jak nieudzielono mi konkretnej odpowiedzi

ten sam problem mialam przy pierwszym dziecku i wtedy synka karmilam tylko ok 8tyg bo po podaniu obu piersi dalej plakusial i chcial jesc i po podaniu mieszanki dopiero byl zadowolony no i tak jakos sie skonczylo karmienie...
tym razem chce powalczyc i jestem zdesperowana

bardzo prosze o pomoc .................
Katarzyna

--

http://www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/60894.sigmaker.pnghttp://www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/134923.sigmaker.png http://s2.pierwszezabki.pl/002/002001920.png
" Nie rezygnuj z celu tylko dlatego ze jego osi

992 caze Kobieta, 0 lat
Dorota Szatkowska

Dorota Szatkowska

Witam serdecznie.
Świetnie, że chce Pani zawalczyć!!!
Na początek dobra wiadomość! W ciągu ostatnich 2 tygodni córcia przybiera 22 g na dobę, co jest wynikiem wręcz książkowym. Oby tak dalej!!!
Z tego co przeczytałam wnioskuję, że najgorzej z mleczkiem jest po południu. Klops kompletny. Rozumiem to, wierzę, że tak może być, sama przerabiałam. To bardzo powszechny problem, ale jest to pełna fizjologia. Gdzieś już o tym pisałam, że po południu poziom prolaktyny jest najniższy w ciągu całej doby i dzieciaczki chcą być wtedy przy piersi niemal non-stop. Pocieszę Panią, że zwykle to się normuje, gdy dziecko podrośnie. Powiedziałabym, że miedzy 2 a 3 miesiącem życia dziecka. Chyba bliżej trzeciego. Cóż można zrobić? Wczesnym rankiem jest zwykle najwięcej mleka i dzieci czasem nie mogą zjeść wszystkiego. Wtedy można odciągnąć i podać wieczorem. Można też uzbroić się w cierpliwość i urządzać wieczorne sesje karmienia, czyli praktycznie nie odkładać dziecka, ale karmić z "4 piersi" lub więcej. Opisywałam ten sposób, chyba nawet w tym wątku. Dzięki temu dziecko wysysa mleko ze wszystkich rezerw piersi, z każdej strony.
Chciałabym sie upewnić, czy dziecko jest przystawiane prawidłowo. Czy podczas karmienia jest Pani i dziecku wygodnie? Czy dziecko jest zwrócone do Pani brzuszkiem i nie musi skręcać główki? Czy leży wygodnie na podusiach, zwiniętym kocu itp. czy też trochę "wisi w powietrzu"? Czy obydwie wargi ma wywinięte i wygląda jak glonojad na piersi? Czy chwyta większą część otoczki?
Jeśłi nie do końca wszystko jest ok, dziecku może być niewygodnie, skraca karmienia i mleczka może być coraz mniej.
Podawanie mieszanki, to już ostateczność. Proszę starać się nie zwiększać tej ilości i zawsze przed butelką podać pierś. Najlepiej byłoby skonsultować się ze specjalistą.
International Lactation Consultant Association
Proszę poszukać przez ten adres konsultanta IBCLC w pobliżu Pani miejsca zamieszkania.
Jeśli miałaby Pani jakieś wątpliwości co do ułożenia dziecka, czy sposobu przystawienia, proszę dać znać, to wstawię tu linki do zdjęć.

--

www.fotelik.info

Dorota Szatkowska

Dorota Szatkowska

Inne jedzonka wprowadzamy, gdy dziecko ukończy 6 miesięcy.
Herbatki i soczki nawet później, bo mleko mamy zaspokaja pragnienie dziecka nawet w najbardziej upalne lato.
Pozdrawiam.

--

www.fotelik.info

hramitko1

hramitko1

Witam ponownie! Niedawno uporałyśmy się z córcią ze starym problemem (karmienie przebiega bardzo sprawnie-dziękujemy za poprzednie rady), a tu nowy. Tym razem to moja "wina" . Chodzi o to, że muszę wyjechać z domu na 7 godz (a to 2 karmienia!), już raz miałam taką sytuację ale miałam na tyle dużo czasu żeby odciągnąć wystarczającą il pokarmu (maksymalnie mogę odciągnąć kilka ml na raz), teraz nie zdążę przygotować aż 2 porcji, może uda się jedną. I moje pytanie: czy jak podam butlę z mieszanką raz to się nic nie stanie, czy to może być początek końca? A może podać jej herbatkę i przetrzymać godzinkę do mojego powrotu(nie mam pojęcia czy się uda?)?Dodam że mała w ogóle nie lubi butli, chyba nawet nie bardzo potrafi z niej pić, poprzednim razem mąż musiał podać jej to mleczko łyżeczką!!!!!!
Co mogę zrobić żeby w przyszłości móc odcinąć więcej mleczka, już próbowałam w tych minutowych rytmach które proponowała Pani w jednym z postów, ale efekty są niezauważalne :(
A może nie walczyć tak o to odciąganie, w końcu mała skończła już 4 m-ce i niedługo zacznie dostawać inne posiłki, które zastąpią któreś karmienie?

Mam tyle wątpliwości, proszę o podpowiedz co mam zrobić. Wiem że może mój problem jest błachy, ale boję się utracić tak wywalczoną laktację!!!

--

696 hramitko1 Kobieta, 0 lat, pomorze
caze

caze

dziekuje bardzo za odpowiedz....

ciesze sie ze mała przybiera na wadze prawidlowo i tu mnie pani pocieszyła :Śmiech:

jesli chodzi o przystawianie Gabrysi do cyca to z tym "glonem" wiem oco chodzi i mala wczesniej tak wlansie ciagnela ale teraz jednak mam wrazenie ze juz tak to niewyglada... myslalam ze jakbym ja zle przystawiala to by mnie bolaly sutki bo tak czasem bylo i wtedy zabieralam piers i zaczynałam od nowa...
ale tym razem wargi malej niesa tak wywiniete wlasnie a bym powiedziala ze niewidac ust ale raczej bierze wieksza czesc brodawki do buzki - to chyba powinno byc dobrze tak??
staram sie zeby mała zawsze byla odwrocona do mnie brzuszkiem - jesli karmie ja na siedzaco to glowke ma na moim przedramieniu a nozki staram sie podtrzymywac druga reka - lub leza na moim udzie raczej niezwisaja......
a jak karmie na lezaco to tez mala odwrocona do mnie brzuszkiem .....

co do metody "4 piersi" to tak szczerze w tym watku nienatknelam sie na ten opis.... :Nieśmiały: no chyba ze jest gdzies opisane na innym watku to poszukam zeby Pani niemusiala pisac jescze raz :) mam nadzieje z egdzies na to trafie :)

wczesniej pisalam ze mala dostaje sztuczne mleczko na wieczor ale niestety u mnie caly dzien jest taki sma problem z mleczkiem nie tylko popoludniu i na wieczor :( mala niedaje mi czasu sie napelnic ale w dzien jescze jakos staram sie ja czyms zajac itp coby jednak piersi mialy czas na regeneracje.... ale wieczorem podawalam sztuczne zeby mala byla najedzona i pospala troche dluzej.......
wczoraj wieczor niepodalam jej mleczka sztucznego i jakos dalismy rade na moim z czego sie ciesze ale poprostu cyckala prawie puste piersi na zmiane i jakos sie udalo :)

co do laktatora to dodam ze po karmieniu malej staram sie odciagac ale z dwoch piersi jest tego ok 5ml - czyli nic
jesli mala przysnie przy cycu i niedoje to czasme udaje sie wyciagnac ok 20ml z obu piersi -
raz podalam jej sztuczne mleczko w poludnie i wtedy omijajac jedno karmienie z piersi mialam okazje sciagnac mleko z "pelnych" piersi i wtedy wyciagnelam tylko 80ml z obu piersi wiec tez niezawiele ....... ale z reguly jest sciagane codziennie tylko niecale 5ml :(

a moz ewina jest gdzies w moje diecie czy jak?? pije duzo bo mam pragnienie , jestem ciagle glodna wiec staram sie jesc bo innaczej od razu mi slabo i niedobrze wiec tak czy tak musze.....

juz niewiem co jescze moge zrobic :Szok:
ide poszukac tego konsultanta w mojej okolicy - dziekuje za wskazowke :)
pozdrawiam
Katarzyna

dopisane :

znalazłam w innym watku opis o karmieniu na "4 piersi" ale mam pytanko jak ja mam tą moaj dziecine przystawic spod pachy?? hihii akos mi tak dziwnie no ale moze cos wykabinuje :)
co do podanego linku w sprawie doradcy niestety niema tam nic w mojej okolicy :( no ale moze pojde do przychodni i tam popytam i moze tu mi kogos wskarza i zobaczymy jakie pomysly maja anglicy na laktacje ;)

pozdrawiam :D

--

http://www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/60894.sigmaker.pnghttp://www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/134923.sigmaker.png http://s2.pierwszezabki.pl/002/002001920.png
" Nie rezygnuj z celu tylko dlatego ze jego osi

992 caze Kobieta, 0 lat