Pozostali eksperci

Doradca laktacyjny

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~estell85

~estell85

Witam, jestem młodą mamą i mam problem z karmieniem malucha piersią w miejscach publicznych. Wiem, że są specjalne miejsca dla mam, ale niestety nie wszędzie. Jak wy sobie radzicie? Czekacie z karmieniem do powrotu do domu?

~3oliwka3

~3oliwka3

Witam , podciągam wątek , i mam pytanie do autorki kiedy u Ciebie w końcu nastąpiła poprawa z karmieniem ? Ile trwały te histerie ? Bo u mnie sie zaczęło 2 tygodnie temu i jestem załamana , mała drze sie jak tylko ja przystawiam a w nocy tez je strasznie niespokojnie wiec karmie dopóki jeszcze spi . Powiedzcie dziewczyny o co chodzi z tym odrzuceniem od piersi ?

~Lidia88

~Lidia88

W trakcie karmienia piersią pojawiło mi się coś w rodzaju "pajączków" na skórze? Czym to może być spowodowane? Dodam, że przed karmieniem nigdy wcześniej coś takiego mi się nie pojawiało:/

~Gosia234

~Gosia234

Witam,
wydaje mi się, że mam za mało pokarmu. Nie chcę jeszcze rezygnować z karmienia piersią, moja córeczka ma dopiero niecałe 4 miesiące. Może robię coś nie tak? Czy istnieją jakieś sposoby na poprawienie laktacji?

~mysle_ze

~mysle_ze

Mam wrażenie, że moje dziecko jest ciągle głodne, bo często kiedy mam je na rękach szuka piersi i chce jeść. Czy mam za mało pokarmu albo niezbyt wartościowy? Może powinnam dokarmiać moją córeczkę w jakiś sposób? Ma 4 miesiące, problem pojawił się niedawno.

~Karolinaaaa

~Karolinaaaa

Witam,
moja córeczka zaraz skończy 10 miesięcy, od początku jest karmiona piersią. Chętnie je dodatkowe posiłki, obiadki, deserki, gryzie chrupki, wafle ryżowe...problem mam tylko z podanie jej mleka z butelki...nie chce niczego pić z butelki,ani mleka, ani soczków,próbowałam różnych mieszanek mlecznych, soczków, różnych butelek, smoczków,niekapków...nie mogę przez to jej zostawić z nikim na dłuższy czas a od stycznia ja wracam do pracy....boje się że się odwodni, że za mało będzie piła jak jej nie będę karmila piersią bo te kilka łyczków które jej podam to za mało:(

doradca laktacyjny K. Asztabska

Odpowiedź eksperta

Witam,

jeżeli „pajączki” dotyczą skóry piersi, to ma to związek z laktacją. W tym okresie skóra jest silniej ukrwiona i uwidaczniają się drobne naczyńka krwionośne, które dotąd widoczne nie były.
Po zakończeniu laktacji nie powinny być już widoczne.

40538 doradca-laktacyjny-k-asztabska Kobieta, 39 lat, Warszawa

Odpowiedź eksperta

~3oliwka3
Witam , podciągam wątek , i mam pytanie do autorki kiedy u Ciebie w końcu nastąpiła poprawa z karmieniem ? Ile trwały te histerie ? Bo u mnie sie zaczęło 2 tygodnie temu i jestem załamana , mała drze sie jak tylko ja przystawiam a w nocy tez je strasznie niespokojnie wiec karmie dopóki jeszcze spi . Powiedzcie dziewczyny o co chodzi z tym odrzuceniem od piersi ?

Witam, to może być pytanie do doradcy. Nie można jednak na nie odpowiedzieć korespondencyjnie. Żeby dokładnie rozpoznać problem i dojść jego przyczyny trzeba się z doradcą spotkać. Wtedy dopiero można ustalić, jakie działania mogą pomóc.

Jest wiele przyczyn zmian zachowania przy piersi, a brak danych sprzyja stawianiu błędnych diagnoz, a co za tym idzie – nie właściwego rozwiązania problemu, co w ostateczności może się zakończyć rezygnacją z karmienia piersią. Zachęcam serdecznie do odwiedzenia poradni laktacyjnej.

Odpowiedź eksperta

Witam,

karmienie to nie tylko sprawa wolicjonalna. Psychika matki może bardzo wiele i ma duży wpływ na sukces w karmieniu. Jednak nie można pominąć biologii. Organizm kobiety, która oczekuje dziecka, przygotowuje piersi do karmienia, nie zależnie od tego jaki rodzaj karmienia kobieta wybierze. Ważne jest to, co wydarzy się po urodzeniu dziecka. Jeżeli dziecko jest przystawiane do piersi – to produkcja pokarmu jest pobudzana jego ssaniem. Gdy dziecko nie ssie piersi – pierś nie otrzymuje informacji, że ma pracować i po kilku dniach od porodu zaczyna się proces hamowania produkcji pokarmu. Dlatego tak ważne jest, w przypadku, gdy nie ma możliwości karmienia dziecka piersią, używanie laktatora do pobudzania laktacji i zbierania pokarmu.

Odpowiedź eksperta

Witam,

laktator, jak każde urządzenie mechaniczne może spowodować urazy, siniaki również. Żeby uniknąć uszkodzeń piersi laktator powinien mieć możliwość doboru lejka o odpowiedniej średnicy (tej części, która bezpośrednio przylega do piersi) i regulację siły ssania. Praca laktatorem nie może boleć. Przy zakupie sprzętu należy też kierować się jego jakością i skutecznością, mając na uwadze to, jak często będziemy z niego korzystać. Najlepiej sprawdzają się laktatory firm produkujących sprzęt medyczny. Powinien również być tak zbudowany, żeby można było bez kłopotu umyć i zdezynfekować wszystkie jego części bezpośrednio stykające się z pokarmem.