Pozostali eksperci

Dermatolog

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Lek. Bartosz Pawlikowski

Lek. Bartosz Pawlikowski

Zmiany pod pachami to prawdopodobnie potówki. Należy stosować kremy i lotiony wysuszające np. TANNO LOTION. Nieleczone również ustąpią.

30836 lek-bartosz-pawlikowski Mężczyzna, 41 lat, Warszawa
Lek. Bartosz Pawlikowski

Lek. Bartosz Pawlikowski

Szponowatość paznokci to przypadłość której niestety nie da się wyleczyć farmakologicznie. Można ścinać krótko paznokcie lub usunąć chirurgicznie płytkę. Żadna z metod nie daje jednak 100 % efektu.

Lek. Bartosz Pawlikowski

Lek. Bartosz Pawlikowski

Pani dolegliwość to pokrzywka posłoneczna lub wielopostaciowe osutki świetlne. Trudno po opisie jednoznacznie postawić diagnozę. W każdym jednak przypadku należy stosować leki przeciwhistaminowe doustne, sterydy miejscowe o niskiej sile działania i "hartować" skórę fototerapią PUVA na 4-6 tygodni przed ekspozycja na słońce lub sezonem letnim. Choroba może mieć charakter przewlekły i trudno przewidzieć kiedy ustąpi.

lilithbb

lilithbb

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

--

Weronika Jakub i Ania moje słoneczka!

23549 lilithbb Kobieta, 34 lata, Rajcza
rorita

rorita

Witam Panie doktorze. Moim problemem jest plama pigmentacyjna (według mnie) ,która pojawiła się tuż przed pierwszą ciążą , w trakcie się powiększyła tzn rozlała i po drugiej ciąży wydaję mi się że jest jeszcze większa :( Nie mogę jej niczym zakryć nawet najdroższymi kosmetykami! O tyle jest uciążliwa ,że znajduję się tuż pod okiem na policzku także jest mocno widoczna. Byłam prywatnie u dermatologa ,który powiedział że nie podejmie się jej usunięcia i że to nie jest według niego plama pigmentacyjna tylko znamię (ale zrobiło się dopiero teraz?) i boi się ,że za naście lat może z tego czerniak powstać. Nie nastraszył mnie ponieważ mam taką ogromną potrzeba usunięcia "tego" . Są jakieś dobre kremy ,których mogę jeszcze spróbować? Ten dr mówił mi o zabiegu chirurgicznym ,ale boję się blizny. Z góry dziękuję za odpowiedź .

--

http://s6.suwaczek.com/200906061762.pnghttp://s6.suwaczek.com/201204141662.pnghttp://s2.pierwszezabki.pl/019/0191959d1.png?2723
:Aniołek:08.07.11

3173 rorita Kobieta, 34 lata, Gdańsk
Lek. Bartosz Pawlikowski

Lek. Bartosz Pawlikowski

Odpowiedź eksperta

Witam Panią,
W czasie życia kobiety oraz w ciąży w związku z wahaniami hormonalnymi często pojawiają się przebarwienia o charakterze melasmy (chloasma, maska ciążowa, ostuda). Z opisu wynika, że to właśnie taka zmiana. Należy dokładnie przyjrzeć się jej w badaniu dermatoskopowym lub lampą Wooda i ocenić głębokość i strukturę barwnikową. Takie zmiany usuwamy: laserami (medliteC6, IPL, Fraxel) lub pilingami (Dermamelan, Cosmelan, TCA) najlepiej w okresach roku mniej słonecznych. Wybór metody zależy od rodzaju zmiany, umiejętności lekarza i możliwości gabinetu. Należy również stosować ścisłą fotoprotekcję (50+). Proszę udać się do dermatologa, który oceni poprawnie zmianę i podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

PatiMari

PatiMari

Dzień Dobry Panie Doktorze,
jestem mamą 2,5 -letniej Patrycji i praktycznie prawie od Jej urodzenie borykam się z pewnym problemem. Po wielu różnych diagnozach (skaza białkowa, uczulenie, alergia) u mojej córeczki po kilkunastu miesiącach stwierdzono rogowacenie przymieszkowe (wyłącznie na podstawie oględzin skóry), które z miesiąca na miesiąc coraz bardziej mnie zaczyna niepokoić. Czy istnieje możliwość zlikwidowania bądź złagodzenia objawów choroby ? Jakimi kosmetykami najlepiej załagodzić krosteczki na buzi i ramionkach? Czy u tak małego dziecka jest szansa na wyleczenie i całkowite pozbycie się krostek?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Serdecznie Pozdrawiam,
Sylwia z Łodzi

33860 patimari Kobieta, 46 lat, Łódź
Lek. Bartosz Pawlikowski

Lek. Bartosz Pawlikowski

Odpowiedź eksperta

Witam Panią,
Trudno jest mi się odnieść do prawidłowości diagnozy. Jeśli jest prawidłowa to leczenie tej choroby polega przede wszystkim na prawidłowej pielęgnacji skóry dziecka. Wymaga ona stosowania kremów recepturowych z witaminami oraz mocznikiem (urea) i kwasem salicylowym. Takie preparaty są również dostępne w wersji gotowej do użycia (serie emolium, eucerin). Dodatkowo w czasie kąpieli należy stosować delikatne peelingi do ciała. W okresie letnim dobrze robią kąpiele słoneczne więc nie należy przesadnie chronić skóry dziecka przed słońcem. Proszę również podawać niewielkie dawki (100 000 - 300 000 j./24 h) wit. A w preparatach przeznaczonych dla dzieci.
Przypadłość bo nie należy traktować tego jako choroby towarzyszy atopii i chorobom związanym z rogowaceniem i będzie córce towarzyszyła przez lata a z wiekiem na szczęście zacznie ustępować. W stanach uporczywych i nasilonych w wieku dorosłym można stosować małe dawki retinoidów, ale to dopiero za kilkanaście lat kiedy córka będzie starsza.
Pozdrawiam

izaaa898989

izaaa898989

Witam, mam problem. Moja teściowa twierdzi że to jest świerzb, chodzi do dermatologa, bierze maść Crotamition, smarujemy się, pierzemy pościel, wszystko prasujemy- no i 2 tygodnie jest spokoju potem znów to wraca. Są to krostki pojedyncze typu potówek, między palcami u rąk, na nadgarstkach od zewnętrznej strony oraz od zewnętrznej na dłoniach. Moj mąż nie miał nic do tej pory. Od tygodnia coś mu wyskoczy, psiknie perfumą i schodzi. Ja podrapie się w jednym miejscu i zaraz po tym w tym właśnie miejscu wyskakuje mi krostka. Posmaruję się maścią staram się nie drapać i znika. Później znowu się zapomnę podrapię się gdzie indziej znów jakaś wyskoczy.. Proszę o pomoc, bo ja już nie wiem czy to świerzb a jeśli tak to czym najprędzej to wyleczę??? ;(

--

http://www.suwaczek.pl/cache/967f4a7214.png
http://www.suwaczki.com/tickers/f2wlx1hpp4x4mo4w.png
http://www.suwaczki.com/tickers/dqpr20mmkxrdjtx7.png

15443 izaaa898989 Kobieta, 28 lat, rzeszów