Pozostali eksperci

Stomatolog

Odpowiedzi znajdują się poniżej

ela17j

ela17j

Moja coreczka ma 2 lata i 3 mies do tej pory nie wyszly jej kielki na kalendarzu wzrostu zebow powinny byly pojawic sie przed drugim rokiem zycia, czy powinnam isc z nia do gabietu? Jeszcze chcialam dodc ze Emilka jest wczesniakiem.

--

http://www.suwaczek.pl/cache/3cef0f3b06.png

617 ela17j Kobieta, 0 lat
Saraj

Saraj

to samo i mojego Jakuba dotyczy ...
ma rok i 9 mcy i zatrzymaliśmy się na 12 ząbkach

ale ma tu chyba znaczenie, ze pierwsze ząbki wyszły mu jak miał 10 mcy ?

--

949 saraj Kobieta, 39 lat
stomatolog

stomatolog

Witam,
oczywiście zawsze warto obejrzeć zęby w gabinecie
w profesjonalnych warunkach
zęby u dzieci bardzo osobniczo zmiennie pojawiają się w jamie ustnej
jeśli nikt w Waszej rodzinie nie ma braków zawiązków,
czyli nie ma jakiegoś zęba bo nie wyrósł
to nie ma się czym martwić
wyrzynanie stymuluje odpowiednia dieta, trzeba pozwalać gryzc jedzenie
niestety wszystkie udogodnienia dla rodziców nie sprzyjają naturalnym procesom
można dodatkowo masować dziąsła
owocnego ząbkowania!
pozdrawiam
Asia , stomatolog

390 stomatolog Kobieta, 43 lata, Warszawa
antalis

antalis

Ja pozwole podpiac sie do watku.
Moj syn skonczyl 8 miesiecy - zebow brak.Nie dostaje zadnych witamin procz tych ktore ma mleko modyfikowane no i inne stale pokarmy.Czy to ze nie podaje mu np wit D3 doustnie moze spowodowac ze zabki wyjda pozniej ?

--

Szczęsliwa mama

313 antalis Kobieta, 35 lat, Katowice
~Olimpijka

~Olimpijka

Witam serdecznie,
Jestem mamą 9-cio miesięcznej córeczki ktora jest juz posiaddaczką dwoch dolnych jedynek.Chcialabym sie dowiedziec jak można dbać o te ząbki bo ja tylko czyszcze jej ten dobytek szczoteczka i wodą. W nocy pije tylko wode ale nie raz zdażało sie że dalam jej mleko i stąd moje drugie pytanie, czy mleko pite w nocy może spowodowac jakies problemy typu prochnica???

Dziekuje ślicznie za odpowiedź i poświecony czas.

TataMateusz

TataMateusz

Witam,
Dziwna sprawa. Nasz synek Kacperek (19 miesięcy) ma pewien problemik z ząbkiem u góry. Chodzi o to, że posiada teoretycznie wszystkie ząbki (przynajmniej te z przodu) ale w przerwie pomiędzy prawą górną jedynką a dwójką (która jest trochę większa niż z lewej strony) wyrasta mu kolejny ząbek (!) a ponieważ jest mało miejsca rośnie pod skosem. Myśleliśmy z żoną, że może ta "2-ka" to w rzeczywistości była 3-ka a teraz dopiero rośnie faktycznie 2-ka ...ale coś nam to nie bardzo pasuje.

Poniżej kilka fotek:
http://www.sl.spiderhive.com/sng/zabki/000.jpg
...12 miesiąc >> przez długi czas tak to właśnie wyglądało ...aż do czasu kiedy pojawiła się naszym zdaniem "2-ka" za bardzo odsunięta od 1-ki (w porównaniu z drugą stroną, gdzie 2-ka była już od "dawna")

http://www.sl.spiderhive.com/sng/zabki/111.jpg
...17 miesiąc >> na tym obrazku (powyżej) widać przerwę pomiędzy ząbkami i już jasne dziąsęko wskazywało, że coś tam prawdopodobnie rośnie.

http://www.sl.spiderhive.com/sng/zabki/222.jpg
...19 miesiąc >> na tym obrazku (powyżej) widać obecny układ z nowym ząbkiem, którego nie jesteśmy pewni (?) To jest fotka z przed kilku dni.

http://www.sl.spiderhive.com/sng/zabki/222b.jpg
...19 miesiąc >> na tym podobnie. Bardziej tutaj widać, że ząbek rośnie pod ukosem.

Co to za problem, skąd się wziął? Czy ten ząbek to 2-ka?! ...nikt w naszej rodzinie nie miał podobnego problemu ...i co będzie jak zaczną wyrastać ząbki stałe?
Proszę o radę - dziękujemy!

P.S. ...mogę zrobić więcej ujęć (dokładniejszych np)

--

1175 tatamateusz Kobieta, 0 lat
stomatolog

stomatolog

Witaj,
higiena, higiena, higiena
dopasowana wielkością szczotka jest najważniejsza
nie jak na opakowaniu, tylko trzeba sprawdzić w buzi dziecka
szczotka ma zatoczyć kółko na bokach zębów przy zamkniętej buzi
pasta z fluorem 500ppm dla dzieci od pierwszego zęba
odrobine bo dziecko to zje( 1-2mm)
po szczotkowaniu pół godz nie jemy i nie pijemy
wieczorem nic nie jemy i nie pijemy
w nocy tylko woda
tak, mleko i wszystko inne jedzone czy pite w nocy ma bardzo duże znaczenie w przyspieszaniu powstania próchnicy
jeśli są jakies trudnośći albo wątpliwości zalecam kontrolę w gabinecie dentystycznym
od pierwszego zęba powinna się odbywać co 4 miesiące
pozdrawiam
Asia, stomatolog

stomatolog

stomatolog

Witaj,
jest możliwość, że to trójka, która podczas rozwoju w kości zamieniła się miejscem z dwójką
dobrze byłoby to obejrzeć w gabinecie
ciężko to ocenić nawet na tak dokładnych zdjęciach jak przesłałeś
gdyby się udało uchwycić ten ząb w projekcji na wprost byłoby super
niezależnie od tego który to ząb i tak musicie uzbroić się w cierpliwość bo dziecko jest bardzo małe i nic nie można z tym zrobić
w wieku przedszkolnym w uzasadnionych przypadkach można zrobić zdjęcie rtg
i sprawdzić na zdjęciu jak wyglądają zęby stałe
ale nie jest to zalecane rutynowo bo promieniowanie rtg w wieku rozwojowym zwłaszcza kiedy dziecko intensywnie wzrasta może być szkodliwe
oczywiści stosuje się specjalną aparaturę i osłony żeby świecić tymi promieniami tylko w to konkretne miejsce, więc nie popadajmy w paranoję
można takie zdjęcie zrobić
tylko trzeba dobrze i rozsądnie określić czas
czasami zdaża się, że są zęby dodatkowe, nadliczbowe, ale to też można sprawdzić na rtg
proponuję stoicki spokój i wnikliwą obserwację
gdyby nie rósł tam jeszcze jakiś inny ząb a z tym by się nic nie działo to lepiej poczekać
najważniejsze jest zdrowie i komfort dziecka
czekam na jakieś inne fotki
może coś mi się uda zobaczyć więcej
pozdrawiam
Asia, stomatolog

stomatolog

stomatolog

Witaj,
bezposredniego zwiazku nie ma
radzę poczekać
zawsze warto pokazać sie dentyście
Asia,stomatolog

~Olimpijka

~Olimpijka

Dziekuje ślicznie za odpowiedź

W takim razie zaczynam używac pasty ELMEX dla dzieci na te jej 2 zęby i mam nadzieje że zostanie tak jak jest i nie bedzie pila w nocy mleko tylko wodę.

Aha...no i umawiam sie do dentysty coby obejrzał te skarby :)

jeszcze raz dziekuje:)