Pozostali eksperci

Stomatolog

Odpowiedzi znajdują się poniżej

supermonikas23

supermonikas23

Pani Doktor,

Zapytanie moje dotyczy dobrego płynu do płukania ust dla mojego 5-letniego smyka. Niestety ma słabe ząbki dlatego też chcę z każdej strony możliwie ochronić jego ząbki przed "psuciem się". Na rynku jest wiele dostępnych płynów, a chciałabym wybrać najwłaściwszy biorąc pod uwagę jak najlepszą ochronę ząbków mojego synka. Płyny te często są określane jako do używania od 6 roku życia, czy taki płyn mogę już stosować u dziecka?

Dziękuję Monika

--

:16_3_204:

12711 supermonikas23 Kobieta, 38 lat, Bydgoszcz
stomatolog

stomatolog

Pięciolatek może uzywać juz płynów dla dorosłych ponieważ kontroluje odruch połykania.Prosze wybrać płyn bez alkoholu.Najlepiej dać dziecku kilka do wybrania odpowiadajacego mu smaku. Płyn najlepiej stosować po umyciu i wynitkowaniu zębów.Po płukaniu płynem proszę nie płukać już wodą, nie jeść i nie pić przynajmniej pół godziny.Proszę pamietać, że płukanie płynem nie zastępuje szczotkowania i nitkowania zębów.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

390 stomatolog Kobieta, 43 lata, Warszawa
Blumchen

Blumchen

Witam,
mam nastepujacy problem. Moja starsza corka (13lat) nosi aparat na zabach (przepraszam ale mieszkam w DE i nie wiem jak sie to fachowo po polsku nazywa) . Poki co aparat jest wyjmowany. Problem jest taki ze oprocz tego , ze ma krzywe zeby to brakuje jej kilku stalych (nie ma zawiazkow). Z lewej strony na dole ma 1,2,3,4 i 6. 5 jest ale zaklinowana przez 4 i nie moze wyjsc. Po prawej stronie jest tak samo tylko brak zawiazka zeba 5. I teraz w celu skorygowania pani ortodont kazala nam usunac zaba nr 4 z lewej strony. Ja jednak mam powazne obawy, ze po usunieciu "4" - ki , "5" - ka nie wyjdzie... i wtedy nie bedzie miala prawie wcale zebow trzonowych.... czy moze sie tak zdazyc????
Bardzo dziekuje za pomoc.

--

http://www.suwaczki.com/tickers/bhywh371k5l6ve2n.png

http://www.suwaczki.com/tickers/bhywtv7313a13h1x.png

http://www.suwaczek.pl/cache/2363ce8a8e.png

8098 blumchen Kobieta, 0 lat, Bremen
stomatolog

stomatolog

Witam,
Może sie tak stać, jednak warto podjąc próbę takiego leczenia.W tej obecnej sytuacji i tak zęby nie będa słuzyc prawidłowo, a zatrzymany ząb i tak musialby być usunięty, bo może stać sie podłożem do rozwoju torbieli.Nie mam pantomogramu i nie widze pacjenta więc cięzko jest mi coś doradzić.Jesli ma Pani wątpliwości prosze skonsultowac się jeszcze z innym lekarzem.Warto zasięgnąc opinii kilku specjalistów zanim podejmie się tak ważna decyzję.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała, lekarz stomatolog

asiula84

asiula84

Podbijam swój wcześniejszy temat.

Moja już 15miesięczna córcia, posiadaczka 16 ząbków, nie ma specjalnie nic przeciwko myciu zębów, choć mam wrażenie, że chodzi jej głównie o "zjedzenie" trochę pasty, bo trudno ją namówić do pełnego otwierania paszczy i myjemy przy zamkniętej buzi. Szorujemy przynajmniej dwa razy dziennie, ale to nasze mycie jest dość krótkie, trwa może minutę, może ciut dłużej. I zaczęłam się zastanawiać czy to wystarczy, skoro zalecane jest minimum 3 minuty...

I jeszcze jedno pytanie, obok tematu... Siostra cioteczna mojej córci w czerwcu skończy roczek i nie ma jeszcze ani jednego zęba na wierzchu. Niby są objawy tego, że zaraz wyjdą, ale tak jest chyba już przynajmniej od trzech miesięcy. Czy ta nieobecność ząbków może być niepokojąca?

--

Ula 23.02.2011
Krzyś 25.02.2014

23561 asiula84 Kobieta, 35 lat, Wasilków
stomatolog

stomatolog

Witam,
Jakość szczotkowanie zależy od czasu i techniki szczotkowania.Nawet jesli Pani wydłuzy ten czas a technika jest taka jak Pani opisuje jakośc tego szczotkowania będzie niedostateczna.Nalezałoby przede wszystkim skupić sie w pierwszym etapie na technice- nauczyc dziecko otwierać buzię, uświadomić które powierzchnie trzeba umyć, posłuzyc za przykład i konsekwentnie ćwiczyć.Dopiero po opanowaniu tych elementów wydłużać stopniowo czas szczotkowania.
Odnośnie drugiego pytania: jesli Państwa niepokoi sytuacja braku zębów nalezy sie zgłosic do dentysty aby ocenic stan dziąseł i zbadać położenie zębów. Są pacjenci, którzy w tym wieku jeszcze nie mają zębów w jamie ustnej.Wyrzynanie sie zębów to bardzo indywidualna sprawa i u każdego dziecka przebiega inaczej.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

asiula84

asiula84

Dziękuję za odpowiedź. Zaczniemy więc ćwiczyć otwieranie buziaka na "oścież", żeby ząbki mogły być dokładnie umyte i potem po trochu będziemy wydłużać czas szczotkowania.

--

Ula 23.02.2011
Krzyś 25.02.2014

23561 asiula84 Kobieta, 35 lat, Wasilków
martyna30

martyna30

dzień dobry:)
będąc w ciąży złamał mi się kawałek zęba lewa dolna 6, dużo wypełnienia, ząb leczony kanałowo(przed ciąża kontrola wypadła prawidłowo). Nie poszłam z tym do lekarza bo ciąża zagrożona i bałam się że jakikolwiek ból może wywołać skurcze, a ciąża zagrożona i skurcze przedwczesne też były i leżenie w szpitalu...
Po porodzie jakoś nie było czasu...
Czyli minęło kilka miesięcy. Ząb specjalnie die dokuczał. Miałam już umówioną wizytę na za 3 tygodnie. Wczoraj zaś ułamał się kawałek przy jedzeniu jabłka aż mi krew poleciała i bolało i krwawiło przy myciu...
Poszłam dziś do lekarza
Wykonano zdjęcie rtg, dano znieczulenie, i jakiś lek przeciw zapalny i przeciw bólowy między zęba a dziąsło- nazwy leku nie wiem...
I pytanie moje czy rtg, znieczulenie i jakiś lek nie szkodzi dziecku, które karmie piersią i ma niecałe 3 miesiące? Oczywiście lekarce mówłam, ze karmię. Zaleciła nie karmić dziecka przez 3 godziny u mnie to nie realne. Udało się przetrzymać małego 1,5 godziny. Ale 10 minut po karmieniu dostał straszliwej kolki (a generalnie ich nie miewa) czy to mogło być od tego, czy zbieg okoliczności? no i jak ten rtg, znieczulenie i lek działa na dziecko? bo pewnie przenika do mleka matki?

--

28156 martyna30 Kobieta, 0 lat
paczanga

paczanga

witam
jakie są przesłanki do zastosowania plomb chemoutwardzalnych a jakie światłoutwardzalnych u ludzi dorosłych? spotkałam się już z wieloma opiniami. np takimi że te refundowane przez NFZ wcale nie są takie złe i pomimo drobnych nieszczelności potrafią utrzymywać się tyle co te światłoutwardzalne, jednak są ludzie który są bezwzględnymi zwolennikami światłoutwardzalnych, "zawsze i wszędzie".

pozdrawiam edyta

15608 paczanga Kobieta, 30 lat, dziki wschód BP