Pozostali eksperci

Rehabilitacja dorosłych

Redakcja

Redakcja wpis edytowany

W tym wątku znajdują się zagadnienia dotyczące rehabilitacji dorosłych.

Na pytania odpowiada Marlena Przewłocka - fizjoterapeutka i kosmetolog. Doświadczenie zawodowe zdobyła, pracując w Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu oraz w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji. Obecnie jest w trakcie przygotowywania doktoratu na Wydziale Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Jej główne zainteresowania to leczenie bólu kręgosłupa metodą McKenzie, rehabilitacja i fizjoterapia.

20243 redakcja Kobieta, 31 lat, Lublin

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Otka

Otka

Witam

Miło jest mi powitać takich ekspertów.

To ja jako pierwsza bede miała pytanie

mianowicie w grudniu mam miec operację (wszczepioną endoproteze) stawu biodrowego

jakie ćwiczenia zaliecili by mi państwo przed i po operacji. Nadmienię że mam dostęp do dość bogatej ofery zabiegów pracuję w hotelu który ma własna Bazę zabiegową i mam mozliowśc kozystania z zabiegów niestety nie wiem których urzywać żeby poczuć się lepiej.

Proszę o odpowiedź

Dziękuje i pozdrawiam

Dorota z Kołobrzegu

--

Każdy może się poddać, to najłatwiejsza rzecz do zrobienia. Ale wytrzymać, przetrwać, gdy nie wychodzi, gdy nie wiesz co dalej, gdy inni namawiaj

2303 otka Kobieta, 34 lata, Kolobrzeg
Centrum Rehabilitacji VITA

Dzień dobry.
Proponuję przed operacja maksymalnie zwiększyć zakres ruchu (rozciaganie) i wzmocnić wszystkie grupy mięśniowe (szczególnie mięśnie pośladkowe średnie). Przydadzą się także ćwiczenia równoważne.
W sprawie ćwiczeń po operacji ciężko się teraz wypowiadać. Co ,w której dobie czy tygodniu zależy od rodzaju operacji i szybkości gojenia się tkanek. Aktywność po wszczepieniu endoprotezy uzależniona jest także od budowy samego implantu.

Centrum Rehabilitacji Neurologicznej Vita
ul. al. Wojska Polskiego 42b
05-800 Pruszków
tel. (+22) 730 14 08
tel. kom. 601 616 185
Rehabilitacja VITA - O Nas
e-mail: vita@rehabilitacja-vita.pl

18044 centrum-rehabilitacji-vita Kobieta, 0 lat
Małgosia

Małgosia

Przed wysłaniem pytania upewnij się, że Twój problem nie był już poruszany przez naszych użytkowników.

Użytkownicy Parenting.pl mogą zadawać pytania, natomiast odpowiedzi udzielają wyłącznie osoby oznaczone w podpisie jako "eksperci".

Wszelkie dodatkowe wypowiedzi użytkowników w już istniejących wątkach powinny mieć charakter pytań zmierzających do uściślenia bądź wyjaśnienia udzielonej w danym wątku odpowiedzi.

Nie prowadzimy tutaj dyskusji jak na normalnym forum.

Zależy nam na zachowaniu porządku w tych działach, żeby w przyszłości stawały się coraz bardziej wartościowym źródłem wiedzy, stale rozbudowywanym.

Wszelkie posty niezgodne z powyższym zasadami będą usuwane.

3 malgosia Kobieta, 40 lat, Warszawa
Iwonka@

Iwonka@

Witam, mam pytanie - ostatnio byłam u neurologa przeprowadzić przewodnictwo ręki lewej - nadgarstka , wykazało ono że jest ogniskowa neuropatia n. pośrodkowego lewego w okolicy nadgarstka o typie zespołu cieśni nadgarstka. Nasilenie w fazie zmian łagodnych. Po ciąży zaczęłam odczuwać drętwienie.

Czy na tym etapie,rehabilitacja pomogłaby mi ? Neurolog stwierdził , że nie wierzy by to przeszło po rehabilitacji i zalecił zabieg. Mam 23 lata i zastanawiam się czy naprawdę jedynym ratunkiem jest zabieg ?

Dodam że niemożliwe jest abym nie przeciążała tej ręki, gdyż mam pracę przy komputerze, stale używam klawiatury i myszki - no i jako pracownik banku liczę spore sumy pieniędzy. Też dźwigam szkraba, który troszkę waży - przy trzymaniu go nie czuje jej czasem. Podczas snu - oprócz drętwienia odczuwam ból promieniujący do łokcia.

Będę wdzięczna za odp

POzdrawiam

--

20375 iwonka-1 Kobieta, 31 lat, Starogard Gdański
Iwonka@

Iwonka@

Miałabym jeszcze jedno pytanie w imieniu szwagierki, która roztrzaskała sobie nadgarstek - niefortunny upadek na posadzkę , po zdjęciu langiety (6tyg) nie czuje tej ręki ma ją sztywną jak płetwę - w żaden sposób nie może nią poruszyć (od łokcia do środka palców) - chirurg nie zalecił żadnej rehabilitacji bo stwierdził że to przejdzie - minęło 2 tyg a jest bez zmian - próbowała ćwiczyć z gumową piłeczką ale nie jest w stanie zacisnąć dłoni , czy taki stan wymaga rehabilitacji - wg mnie TAK , ale może się mylę .... ? jakie ćwiczenia ewentualnie mogłaby w domu wykonywać żeby przywrócić sprawność ręki - zastanawia mnie też fakt czy dobrze złożono jej tą rękę - a u nas by do tego się nie przyznali.

--

Z punktu widzenia fizjoterapeuty polecałbym rozpocząć od rehabilitacji. Aby rehabilitacja była efektywna musi być kompleksowa. Przede wszystkim musi zawierać pracę na tkankach (mięśniach, ścięgnach, nerwach) np. rozluźnainie mięśni i powięzi, relaksację poizometryczną, neuromobilizacje. Ponadto powinny znaleźć się ćwiczenia stabilizujące nadgarstek oraz reedukacją prawidłowego używania nadgarstka w pracy i podczas czynności dnia codziennego. Rehabilitację należałoby uzupełnić fizykoterapią (laser i/lub ultradźwiędki), oraz kinesiotapingiem.
Jeśli chodzi o zabieg...Zawsze można wrócić do tego rozwiązania, ale warto spróbować nieinwazyjnych środków (takim jest rehabilitacja). Dla lepszej diagnostyki mogę polecić rezonans magnetyczny. MRI jako badanie o największej rozdzielczości wśród badań, wydaje się górować nad innymi, szczególnie w rozpoznawaniu Zespołu Cieśni Nadgarstka o niewielkim nasileniu lub przy wykrywaniu stanów powodujących ucisk (takich jak stany zapalne tkanek lub ścięgien).
Odpowiedź do sztywnego nadgarstka:

W takim przypadku rehabilitacja jest niezbędna. Brak interwencji może doprowadzić do trwałego upośledzenia funkcji ręki i inwalidztwa. Bardzo trudno nie widząc ręki zalecać rehabilitację. Na pewno powinna być nakierowana na mobilizację kości nadgarstka oraz rozluźnianie tkanek miękkich tej okolicy. Moim zdaniem jak najszybciej powinien tą rękę zobaczyć fizjoterapeuta.

--
Pozdrawiam
Piotr Kupryjaniuk
Al. Wojska Polskiego 42B
05-800 Pruszków

Iwonka@

Iwonka@

dziękuję za odp - odnośnie roztrzaskanego nadgarstka - udało mi się załatwić szwagierce szybką wizytę u fizjoterapeuty, który zalecił rehabilitację w trybie baaardzo pilnym, u nas oczekiwanie na rehabilitacje w tym trybie to 2 tyg no ale lepsze to niż 3 m-c w normalnych przypadkach... nadgarstek bez zmian - nawet dotknięcie go powoduje ból , ale złożone jest dobrze - oceniał zdjęcia fizjoterapeuta.

jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

--

Witam,

Stan Pana szwagierki niewątpliwie wymaga konsultacji fizjoterapeutycznej. Ciężko jest mi stwierdzić, czym spowodowane jest ograniczenie ruchu, nie widząc pacjentki. Ściskanie gumowej piłeczki nie jest na pewno sposobem na usprawnienie ręki. Dobór ćwiczeń jest możliwy dopiero po stwierdzeniu przyczyn zaistniałej sytuacji. Zalecam kontakt z fizjoterapeutą zajmującym się terapią manualną.

Pozdrawiam,

Fizjoterapeuta Maciej Różewski

ul. al. Wojska Polskiego 42b
05-800 Pruszków
tel. (+22) 730 14 08
tel. kom. 601 616 185
Rehabilitacja VITA - O Nas
e-mail: vita@rehabilitacja-vita.pl

~Daffi

~Daffi

Od kilku dni zmagam sie z dość mocnym bólem obu kolan. w dzien glownie prawe kolano boli i promieniuje ból w górę mam wrazenie jakby jakies prądy mi po nodze chodzily i trace wtedy ze tak pwoiem czucie bo noga nie chce zadnego nacisku ciezaru... a w nocy kiedy juz leze to mam przewazajacy ten sam bol na lewe kolano ale prawe tez boli. po nocach spac nie moge z tego bolu. nie wiem co robic czy udac sie do ortopedy? dodam ze mam 23 lata po ciazy zostalo mi sporo kg nadwagi.... wczesniej przez 8 lat trenowalam gimnastyke i siatkowke.. kolana byly narazone na mnostwo urazow.. co w pierwszej kolejnosci powinnam zrobic? czy to moze byc cos powaznego?

Bez szczegółowego badania z samych opisanych objawów ciężko wysnuć jakieś konkretne wnioski (było by to niekompetentne stawiać w ten sposób diagnozę).
Opisane dolegliwości mogą mieć podłoże ortopedyczne (przeciążenie stawów kolanowych, ból pochodzenia mięśniowego) lub neurologiczne (może to być jakiś problem od kręgosłupowy). Ale tak jak pisałem wcześniej to tylko „gdybanie” bez konkretnego badania fizjoterapeutycznego.
Polecałbym w pierwszej kolejności kontakt ze specjalistą-magistrem rehabilitacji lub fizjoterapii, najlepiej takim który ma ukończone szkolenia w zakresie terapii manualnej lub terapii tkanek miękkich. Myślę że on pomoże w pierwszej kolejności, a w razie potrzeby skieruje na dodatkową diagnozę.

Pozdrawiam