Pozostali eksperci

Kadrowa

Odpowiedzi znajdują się poniżej

littlemum

littlemum

Witam:)

W tym roku skonczylam studia. Niestety nie zdazylam zalapac sie do pracy. Jedynym moim zatrudnieniem jest praca na umowe zlecenie, gdzie na szczescie oplacaja mi ubezpieczenie zdrowotne.

Moje pytanie jest takie. czy mam jakies prawo do jakichkolwiek dodatkow finansowych? ja w swojej pracy zarabiam moze ze 100 zl (wazne jest dla mnie to ze oplacaja mi skladke) a maz pracuje w szkole i tez nie zarabia kokosow. wiec czasem jest nam ciezko

chcialabym sie dowiedziec do czego mam prawo i o co moge sie ubiegac.
pozdrawiam

--

www.mgm.poznajomosci.pl Kupuj najkorzystniej!

http://www.suwaczek.pl/cache/0e254f5076.png http://s2.pierwszezabki.pl/014/0144859b0.png?9491

http://www.suwaczek.pl/cache/f739b05c99.png

http://straznik.dieta.pl/zobacz/straznik/?pokaz=65614b961f91cfb5c.png

1037 littlemum Kobieta, 31 lat, Bydgoszcz
malinowa30

malinowa30

Dzień dobry!Super,że mamy tu Panią.Proszę mi powiedzieć ile aktualnie wynosi urlop macierzyński.Za ok dwa tyg rodzę drugie dziecko i nie mam konkretnej wiedzy na ten temat.Każdy mówi co innego.Z góry dziękuję.

--

2138 malinowa30 Kobieta, 0 lat, Pomorzany k/Radomia
maura

maura

Witam! Mam pytanie- podczas mojej nieobecności w pracy (spowodowanej trudną ciążą a potem urlopem macierzyńskim, na którym obecnie przebywam) w firmie nastąpiła reorganizacja pracy. Konkretnie system pracy w jakim wcześniej pracowaliśmy został zastapiony zupełnie innym co uniemożliwia mi powrót do tej firmy. Wiem, że w prawie kobieta po powrocie z urlopu macierzyńskiego powinna otrzymać to samo stanowisko lub podobne do tego, które miała przed (chyba, że się mylę). Ja w tej sytuacji jestem zmuszona się zwolnić lub co najwyżej przejść na pół etatu co z kolei jest zupełnie nieopłacalne. Czy prawo chroni mnie w jakiś sposób? Dodam, że powrót do poprzedniego systemu jest raczej niemożliwy ponieważ wymusiły go nowe przepisy...

--

1133 maura Kobieta, 0 lat, poznań
marciołka

marciołka

Witam

Tak się ostatnio zastanawiałam nad zasiełkiem zusowskim. Dokładnie nad tym, czy powinnam podać jakiś nr konta, czy też pracodawca robi to za mnie? Pytam, bo nigdy wczesniej nie byłam nawet na dłuższym zwolnieniu lekarskim :)

--

http://suwaczki.maluchy.pl/li-26026.png

http://suwaczki.maluchy.pl/li-68097.png

1284 marciolka Kobieta, 32 lata, Wrocław
agulaf

agulaf

Witam
bardzo się ciesze ze dołączyła pani do naszych ekspertów.
słyszałam że jak się jest na urlopie wychowawczym to można pracowac"dorywczo" np na umowe o dzieło.Czy to prawda??? na jakich innych warunkach można jeszcze pracowac jak sie jest na wychowawczym???
pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz:)

--

20 Maja skończyłem roczek:)
Bartuś

1781 agulaf Kobieta, 0 lat, Mysłowice
A.Rutkowska

A.Rutkowska

Droga Marciołko, aby odpowiedzieć na twoje pytanie muszę poznać kilka szczegółow. Czy jesteś w ciąży i chcesz iść na zwolnienie lekarskie czy też jesteś poprostu chora?

--

2189 a-rutkowska Kobieta, 0 lat
A.Rutkowska

A.Rutkowska

Nie ma przeszkód, aby pracownik w trakcie urlopu wychowawczego podjął pracę zarobkową u dotychczasowego bądź innego pracodawcy lub inną działalność. Może rozpocząć bądź kontynuować naukę lub szkolenie. Jest oczywiście warunek. Praca nie może powodować braku możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Nie trzeba informować pracodawcy o podjęciu pracy.

oczywiście kij ma dwa końce. Jeśli pracodawca dowie się o fakcie podjęcia takiej pracy i stwierdzi, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem może przerwać urlop wychowawczy i wezwać do stawienia się do pracy. Wtedy niestety trzeba wrócić do pracy. Wezwanie do stawienia się do pracy musi nastąpić w terminie przez niego wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

Może zamiast komplikować sobie życie lepiej wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o obniżenie wymiaru czasu pracy. Oczywiście pod warunkiem, że pracownik jest uprawniony do urlopu wychowawczego ale z niego nie korzysta. Obniżenie to nie może być niższe niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Ważne jest, że podfczas pracy w zmniejszonym wymiarze czasu pracy
pracownik nie korzysta ze szczególnej ochrony stosunku pracy, jaką przepisy Kodeksu pracy przewidują pracownikom w okresie, gdy korzystają oni z urlopu wychowawczego.

W czasie urlopu wychowawczego pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie. Natomiast osoba korzystająca z urlopu wychowawczego ma prawo do zasiłku wychowawczego. Warunkiem jego uzyskania jest spełnienie kryterium dochodowego. Należy pamiętać, że funkcją zasiłku wychowawczego jest wsparcie socjalne rodziny, a nie wyrównanie utraconego dochodu.

Problem urlopów wychowawczych regulują artykuły 186-186 7 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu
wychowawczego (Dz.U. z 2003 r., Nr 230, poz. 2291).

Mam nadzieję, że mogłam pomóc. Pozdrawiam

--

agulaf

agulaf

tak bardzo dokadnie mi pani wszystko wyjaśniła
dziekuje i pozdrawiam::)

--

20 Maja skończyłem roczek:)
Bartuś

1781 agulaf Kobieta, 0 lat, Mysłowice
A.Rutkowska

A.Rutkowska

Droga Mauro, Zanim odpowiem proszę o informacje czy rozważałaś skorzystanie z urlopu wychowawczego? Ponadto jakie przepisy spowodowały reorganizację? Ale najważniejsze w jaki sposób się o tym dowiedziałaś?

--

A.Rutkowska

A.Rutkowska

Witam, Przyznam szczerze, że nie rozumiem dlaczego nie zdążyłaś załapać się do jakiejkolwiek pracy na umowę o pracę? Student nie jest ograniczony terminem podjęcia takiej pracy. No chyba, że jesteś w ciąży to wtedy zrozumiałabym dlaczego nie zdążyłaś. Sama umowa zlecenia nie przewiduje żadnych dodatkowych profitów. Jeżeli skończyłaś 26 lat to zleceniodawca powinien odprowadzić składki obowiązkowe emerytalne, rentowe,wypadkowe i zdrowotne oraz dobrowolne chorobowe jeśli zleceniobiorca che korzystać ze zwolnień lekarskich. Jednakże nie każdy zleceniodawca wie, że zleceniobiorca może skorzystać z opcji dobrowolnego chorobowego. nie każdy też spotkał się z taką zachcianką zleceniobiorcy. Aby więcej podpowiedzieć muszę wiedzieć dlaczego nie możesz podjąć pracy z tytułu umowy o pracę. Pozdrawiam

--