Pediatra

Dziecko kiwa główką na boki jak by pokazywało nie nie nie

~aska1185...

~aska1185...

Witam mam 6 miesięcznego syna od jakiegoś miesiąca zaczął kiwać główka tak jak by kiwał nie, trochę się niepokoje bo zaczyna to robić coraz częściej i dłużnej ,zauważyłam ze jak jest zmęczony albo znudzony to robi to częściej,tez nie raz jak ja kiwam do niego głowa nie nie nie to się zaczyna śmiać i robi tak samo,nie chce siać paniki ale chyba wato odwiedzić lekarza i skonsultować to

Odpowiedzi znajdują się poniżej

adasaga3

adasaga3

Jakbym czytała opis zachowania mojego synka. Skończył właśnie 10 m-cy i od jakiegoś tygodnia, dwóch też kręci głową jakby pokazywał "nie, nie, nie". Też mnie i męża to trochę niepokoi. Synek kręci głową w różnych sytuacjach, przy jedzeniu, gdy coś do niego mówię, gdy siedzi w wózku, przy zabawie. Umówiłam się już do neurologa, ale wizytę mam dopiero w październiku.

39504 adasaga3 Kobieta, 39 lat, Racibórz
Dr Dorota Dziemian

Dr Dorota Dziemian

Odpowiedź eksperta

Rytmiczne ruchy główką są dość powszechne u niemowląt. Co ciekawe - ruch ten ustaje, gdy dziecko zainteresuje się nowym zajęciem. Jest to sposób w jaki dziecko zajmuje swoją uwagę przy braku innych bodźców. Można spróbować podać dziecku jakąś zabawkę i zobaczyć czy ruchy ustaną. Czasem takie zachowania zdarzają się przed zaśnięciem. Wówczas jest to sposób na uspokojenie się i przygotowanie do snu.
Czy podobne zachowanie zauważyła Pani podczas snu?
Rzadko zdarzają się inne przyczyny takich powtarzanych ruchów. Warto obserwować, czy jest dobry kontakt z dzieckiem w tym czasie czy może "wpada w trans", sztywnieje przed wystąpieniem tych ruchów lub przygryza język w trakcie. Wówczas te objawy należy zgłosić pediatrze.
Wątek pokrewny, który może Panią zainteresować jest pod tym linkiem
http://parenting.pl/pediatra/20477-kiwanie-glowki-na-boki.html

28720 dr-dorota-dziemian Kobieta, 49 lat, Białystok